320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Olulised uudised

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    mis puudutab enesetappude teemat, siis selles vallas on küllaltki keeruline ka "tegutseda". üsna selgelt olukord, kus probleemiga "tegelemine" algab rohujuuretasandist ning siinkohal ei saa öelda, et "hakkame enesetappudega tegelema", sest pea iga võimalik samm või strateegia on tegelikult oluliselt suurema süsteemi osa kui seda on konkreetne küsimus.

    Toome paar lihtsat näidet, mis enesetappudega seotud.

    Esimesel näitel paneme koondnimetuseks meeleoluhäired (lähemalt: https://www.kliinikum.ee/psyhhiaatri...eleolu_h-d.htm), siis see ei puuduta ainult eneselt elu võtjaid, vaid väga suurt osa ühiskonnast. Nüüd, suitsiidi kontekstis on probleemi üheks osaks see, et need inimesed ei saa abi. Abi ei saa aga paljud, kes abi vajaksid (olgu psühholoogilist või psühhiaatrilist). Seega algaks protsess suitsiididega tegelemisel sellest, et suurima riskiga inimesed jõuaksid abini. See omakorda eeldaks problemaatiliste inimeste sagedast uurimist. See aga ei ole lihtsalt võimalik.

    Ehk suurimaks abiks on tegelikult lähedased või mitte nii lähedased, kuid siiski inimesega kokku puutuvad inimesed, kes suudaksid tuge pakkuda või probleemi märgata. Süsteemselt saab siin küll riiklikul tasandil ära teha nt kampaaniaga a la "märka inimest hädas". Minu teada on seda ka tehtud, kuid lõpuks peab prioriteedid kuhugi seadma ning igale poole ei jõuta.

    vahemärkusena - teemat uuritakse ning märtsist maini oleks saanud lähedase suitsiidiga seotud inimesed oma arvamust avaldada ja süsteemselt abiks olla siin.
    Eks on enesetapp kui tegevus siiski tugevalt seotud ühiskonna raamistikuga, mille liikmeks ollakse. "sign of the times..." Öelda, et sellega ei tegeleta on ka suhteliselt primitiivne ning paradoksaalselt näitab ära selle inimese enda käitumise ja hoiaku. Sest kui panna kasvõi goooglesse erinevaid suitsiididega seotud märksõnu, siis uuritakse ning tegeletakse eestis sellega küllaltki palju.

    Kiire ülevaade probleemidest näiteks siin. Selle väitekirja lühikokkuvõtte puhul saaks küll resümeerida, et siit-sealt saab riiklikul tasandil suitsiidide kontekstis rohkem ära teha, kuid seda ainult sellepärast, et "igal pool saab paremini". Reaalne muutus toimub/toimuks aga ühiskondlike muutuste kogumis.

    teise näitena kasutan ühte juhtumit, millest just lähedaselt kuulsin. kuskil 15 aastat tagasi kiusati tema koolis ühte tüdrukut, kellel isa ei olnud, ema oli probleemne ning perekonnas väga tugevad toimetuleku probleemid. Tüdruk ise oli aga mingi piirini tubli - hoidis õppimist korras jne, kuid kuna "riided olid katki" ning "pesemisvõimalusi kodus ei olnud", siis kiusati teda kaasõpilaste poolt ning ka õpetajad vaatasid viltu. Mitme aastase töö "viljana" võttiski see noor tüdruk endalt kahjuks elu.

    Nüüd süsteemselt saab riik tegeleda täna sellega, et õpetajad oleksid pädevamad ning märkaksid selliseid olukordi - ma olen enam kui kindel, et seda ka täna tehakse ning kindlasti on õpetajad ja ühiskond täna selliste olukordade osas paremini "equipped". Kuid probleemi teine pool - kiusamine noorte seas on asi, millega riiklikult tegeleda raske ning jääb iga inimese ja tema vanemate südametunnistusele. Ja ka see, et kedagi kiusatakse (ükskõik mis põhjusel) on paraku suuresti jällegi "sign of the times".

    dno kas kedagi kotib üldse see kirjutis, aga endal vähemalt hea läbi mõelda ja kirja panna

    Kommentaar


      Kuidas peab ületöötanud ja alarahastatud õpetaja jõudma märgata veel selliseid probleeme? Enamasti suitsiitsed inimesed ei tule ütlema, et neil probleem on.

      Kommentaar


        Algselt postitas keenjus250 Vaata postitust
        Kuidas peab ületöötanud ja alarahastatud õpetaja jõudma märgata veel selliseid probleeme? Enamasti suitsiitsed inimesed ei tule ütlema, et neil probleem on.
        "ok" ja tähemärgid.

        Kommentaar


          Heh, mu ema on õpetaja ja ta kunagi rääkis, et kui ta miski lapse kohta midagi sellist ütles, siis öeldi direktori poolt, et meie koolis pole selliseid probleeme ja kui ta vanematele ütles, siis ütlesid vanemad, et ärgu toppigu ta enda nina pere siseasjadesse ja üleüldse peaks ta tegelema õpetamisega.

          Kommentaar


            Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust
            Heh, mu ema on õpetaja ja ta kunagi rääkis, et kui ta miski lapse kohta midagi sellist ütles, siis öeldi direktori poolt, et meie koolis pole selliseid probleeme ja kui ta vanematele ütles, siis ütlesid vanemad, et ärgu toppigu ta enda nina pere siseasjadesse ja üleüldse peaks ta tegelema õpetamisega.
            Vot, probleem selles et enamus õppeasutused (ja paljud muud asutused sealjuures) on ikka veneaegse mõtlemisega. Iga inime tehku oma ettenähtud tööd, koristaja küürib põrandat, õpetaja näitab õpikusse ja kui keegi kuskil eneka teeb või kellelegi ette jääb või mida iganes muud ebatavalist, siis oligi imelik ja jätame selle jutu sinnapaika.
            ★★★★★★

            Kommentaar


              Algselt postitas Kenny's Heroes Vaata postitust
              Vot, probleem selles et enamus õppeasutused (ja paljud muud asutused sealjuures) on ikka veneaegse mõtlemisega. Iga inime tehku oma ettenähtud tööd, koristaja küürib põrandat, õpetaja näitab õpikusse ja kui keegi kuskil eneka teeb või kellelegi ette jääb või mida iganes muud ebatavalist, siis oligi imelik ja jätame selle jutu sinnapaika.
              Jup, kui sa oled selle kadalipu korra läbi käinud, siis sa järgmiste kohta ei lähegi ütlema. Olgugi, et sa näed, et lapsel on kodus rämedad probleemid. Ema oli samamoodi kunagi lastekodude süsteemis, seal oli täpselt sama suhtumine. Pigistame silma kinni, kui lastekodu õhtune valvur (mees) süüdimatult tsikke bängib. Tõsi, see oli 20 aasta tagasi. Aga mul on see siiani meeles, et kuidas ta seal läbi põles. Ehk probleem on täiesti reaalne, jõhker ja süsteem ei töötanud toona vähemalt üldse selle peal, et asja parandada. Võin ka öelda, et ka praegustes eliitkohtades on täpselt sama suhtumine - ei näe, ei kuule, ei huvita.

              Kommentaar


                Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust
                Jup, kui sa oled selle kadalipu korra läbi käinud, siis sa järgmiste kohta ei lähegi ütlema. Olgugi, et sa näed, et lapsel on kodus rämedad probleemid. Ema oli samamoodi kunagi lastekodude süsteemis, seal oli täpselt sama suhtumine. Pigistame silma kinni, kui lastekodu õhtune valvur (mees) süüdimatult tsikke bängib. Tõsi, see oli 20 aasta tagasi. Aga mul on see siiani meeles, et kuidas ta seal läbi põles. Ehk probleem on täiesti reaalne, jõhker ja süsteem ei töötanud toona vähemalt üldse selle peal, et asja parandada. Võin ka öelda, et ka praegustes eliitkohtades on täpselt sama suhtumine - ei näe, ei kuule, ei huvita.
                on sul muidu mingeid ettepanekuid või mõtteid ka siis selles kontekstis? et mida siis süsteem näiteks võiks teistmoodi teha.

                mis puudutab su (ka varasemalt toodud) ema näidet, siis ma isiklikult arvan, et see läbipõlemine on tugevas seoses individuaalse hoolivuse ja panusega. mida rohkem hoolid, seda suurem tõenäosus läbipõlemiseks. selles kontekstis - mis oleksid siis need sammud, mida "süsteem" täna saaks selles osas ära teha?

                p.s. süsteemi moodustavad inimesed, kes seal opereerivad.

                Kommentaar


                  Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
                  on sul muidu mingeid ettepanekuid või mõtteid ka siis selles kontekstis? et mida siis süsteem näiteks võiks teistmoodi teha.

                  mis puudutab su (ka varasemalt toodud) ema näidet, siis ma isiklikult arvan, et see läbipõlemine on tugevas seoses individuaalse hoolivuse ja panusega. mida rohkem hoolid, seda suurem tõenäosus läbipõlemiseks. selles kontekstis - mis oleksid siis need sammud, mida "süsteem" täna saaks selles osas ära teha?

                  p.s. süsteemi moodustavad inimesed, kes seal opereerivad.
                  Ma ei oska öelda. Kui oskaks, siis ma poleks suvaline Mõnuagent, vaid mingi suurem tegelane.

                  Kommentaar


                    Oulu linn uuris välja, et baaride väliterrassil on soojadel suveõhtutel palju purjus inimesi

                    Kommentaar




                      "Õhtu edenedes klientide arv kahanes, kuid samas joobes inimeste arv suurenes."

                      Hakka või diplomit kujundama.
                      see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

                      "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

                      "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

                      Kommentaar


                        See lend mõjutab Eesti järgnevat 25te aastat!

                        Kommentaar


                          Põlvamaal hukkus ketaslõikuriga mürsku saaginud mees

                          Kommentaar


                            Video ja galerii: noormehed päästsid jäisest jõest hundi ja soojendasid teda süles koera pähe

                            Kommentaar


                              Algselt postitas Fc.
                              Iga surm on kurb.
                              Aga sooviks teada, mida härrasmees mõtles enne relaka kättevõtmist.
                              Ma arvan, et talle mõtlemisvõime omistamise näol on tegemist selge ülehindamisega.

                              Kommentaar


                                Pigem vast innovatiivne enesetapp..

                                Kommentaar

                                Working...
                                X