PDA

View Full Version : Jooksmine

Stok
28.03.20, 17:03
Juba ammu tunnen, et võiks olla teema, kus teiste enesepiitsutajatega mõtteid, tulemusi ja kaebuseid jagada. Mina olen terve elu olnud vähese jõuga ja hea vastupidavusega, nii et jooksmine, suusatamine ja jalgpall olid minu alad. Jalkaga on nüüd ühel pool, sest esiteks vigastused paranevad jube kaua ja teiseks ma enam ei nautinud seda nii väga (loe: keha ei tulnud vaimule enam järgi). Suuskadel ei võtnud sel talvel suvekruntigi maha, eelmisel talvel kogunes 580 km.

Eelmisel sügisel jooksin Tartus oma esimese maratoni, aga lõpuni rahule ei jäänud, sest tegelikult jaksasin joosta 36 km, siis hakkasin kõndimispause tegema. Aeg tuli vist enamvähem viisakas, 3:39, jooksin koos 3:30 grupiga ja suutsin 29 km neist kinni hoida. Pärast seda jooksu tekkiski küsimus, et kuidas edasi ja targemalt treenida ning nõuandjatest puudus ei olnud. Sain kaks jooksuraamatut,

https://d1w7fb2mkkr3kw.cloudfront.net/assets/images/book/lrg/9781/4504/9781450431835.jpg (https://www.bookdepository.com/Daniels--Running-Formula/9781450431835) https://d1w7fb2mkkr3kw.cloudfront.net/assets/images/book/lrg/9781/6096/9781609618025.jpg (https://www.bookdepository.com/Runners-World-Run-Less-Run-Faster-Bill-Pierce/9781609618025).

See esimene mind eriti ei kõnetanud, ma ei soovi 5-7 päeva nädalas joosta, ma olen ikkagi rahvasportlane. Aga vot teine kõnetas küll ja vägagi! Olin ka oma mõistuse ja kehakuulamise abil jõudnud niikaugele, et tegin nädalas kolm jooksu: ühe intervalli, ühe lühikese kiirema ja ühe pikema laisema. No ja täpselt seda see "Run less, run faster" jutlustabki. Mitte läbitud kilometraaž ei ole tähtis (nagu esimese puhul), vaid treeningute intensiivsus.

Kuna ma oma maratonitulemusega rahule ei jäänud, siis regasin end Riia maratonile, mis peaks toimuma 17. mail ja mida veel ei ole tühistatud. 16-nädalast ettevalmistusprogrammi alustasin jaanuaris ja eile tegin 29. trenni 47-st. 48. on siis maraton ise. Ütleks nii, et pikkade jooksudega pole üldse mingit probleemi, tempodega saan ka üldjuhul hakkama, aga vot intervallid on rasked. No ikka sellised, et lõpus on dilemma, kas suren kohe maha või jõuan enne veel oksendada ka. Igatahes üheksa nädala tulemus on selline, et eelmise pika jooksu ajal jooksin oma paremuselt neljanda aja poolmaratonis - ja seda trennitingimustes, st. ilma võistluse adrekata, konkurentsita ja joogita.

Kui Riia maraton peaks ära jääma, siis vist teen Rait Rataseppa ja korraldan ise omale maratoni. Ja alustan ettevalmistust sügiseseks Tlna maratoniks, samuti on menüüs Tartu linnamaraton pluss kaks poolikut (Narva Energiajooks ja Rakvere Öö) ning mõned lühemad jupid vastavalt ajalisele võimalusele.

Meil peaks siin jooksjaid hulgim olema, kas keegi vajab motiveerimist või tahab ehk mõni minuga koos joosta?

j6u1uv4n4
28.03.20, 17:39
Ultramaratoni fännidele:

https://www.youtube.com/watch?v=RsO61ZsihQM

https://www.youtube.com/watch?v=ofj3EHrK96U

LaRaBla
28.03.20, 18:09
Mis intervalle sa jooksed? Üldiselt peakski peale intervalle enesetunne kõige sitem olema, kuid samas olen kõrvalt näinud ka tegelasi, kes jooksevad kuskilt internetist võetud tippsportlase treeningplaani järgi selliseid intervalle, mida ilmselt ei jookse isegi Rasmus Mägi.

Stok
28.03.20, 18:23
Nad natuke varieeruvad, aga vahemikus 400m kuni 1600m, kokku kuskil 5 km jagu ja tempo on kuskil 4:00/km juures, sõltuvalt lõigu pikkusest. Pikemad natuke aeglasemalt, lühemad kiiremini. Ma lühikestega saan paremini hakkama, aga näiteks sel nädalal oli 4x1200 @ 4:00/km (2 min rest), kaks esimest tegin täpselt 4:00 tempos, kolmanda 4:05 ja viimase 4:09. Oma rolli mängis ka tugev tuul, mis just viimase lõigu puhul kõige pikemalt vastu puhus (intervalle teen ümber Anne kanali, mis on kuskil 1800m).

Stok
28.03.20, 19:25
Panen kohe ühe uue küsimuse püsti. Kas keegi kasutab mingit muud spordipäevikut peale Endomondo? Ma ei tea, mis seal toimub, aga Endomondo on viimasel ajal bugisem kui orkut. Suht siiber juba.

zelee
28.03.20, 19:33
Panen kohe ühe uue küsimuse püsti. Kas keegi kasutab mingit muud spordipäevikut peale Endomondo? Ma ei tea, mis seal toimub, aga Endomondo on viimasel ajal bugisem kui orkut. Suht siiber juba.

Strava on paljude jooksjate ja ratturite lemmik.

cannuman
28.03.20, 20:27

kuna kasutan polari kella, siis flow.polar.com

Horatio
28.03.20, 21:41
Hakkasin vaikselt uuest aastast jooksma lindil kas siis 30 minti, 45 minti või tund. Nüüd eelmine nädal hakkasin väljas jooksma ja sain pulsikella ka ja endale üllatuseks tundub pulss väga kõrge - 6 min/km tempos oli poole tunni keskmine pulss 174, min 104 ja max 190. Pole kunagi vastupidavusega hiilanud ent selle aasta jooksude lõpus pole enesetunne kunagi kehv ka olnud. Ei tea kas peaks selle pulsi pärast muretsema ja miskit ette võtma või lihtsalt hetkel mahud ja põhi liiga väikesed, et mingeid järeldusi teha. Vanuses 7-19 sai iga aasta spordiarsti juures käidud ja kunagi mingeid probleeme ei tuvastatud.

Rudy
28.03.20, 21:55
Hakkasin vaikselt uuest aastast jooksma lindil kas siis 30 minti, 45 minti või tund. Nüüd eelmine nädal hakkasin väljas jooksma ja sain pulsikella ka ja endale üllatuseks tundub pulss väga kõrge - 6 min/km tempos oli poole tunni keskmine pulss 174, min 104 ja max 190. Pole kunagi vastupidavusega hiilanud ent selle aasta jooksude lõpus pole enesetunne kunagi kehv ka olnud. Ei tea kas peaks selle pulsi pärast muretsema ja miskit ette võtma või lihtsalt hetkel mahud ja põhi liiga väikesed, et mingeid järeldusi teha. Vanuses 7-19 sai iga aasta spordiarsti juures käidud ja kunagi mingeid probleeme ei tuvastatud.

Ma ei tea kui vana Sa oled, aga trenniks on selline pulss mega kõrge. Ma 27selt sõitsin ratast, siis 181bpm oli võistluse max pulss mõnikord. Eks see on individuaalne ka kohati.

Stok
28.03.20, 21:58

Võta rahulikult jah. Tavaline jooks võiks olla selline, kus saad oma kujutleva kaaslasega rääkida. See on enne seda, kui kõrvus kohisema hakkab.

Stok
29.03.20, 17:12
Reede õhtul oli +12 ja rahvast nii palju, nagu oleks WC-paberile allahindlust tehtud. Täna +2 ja nägin kaheksat jooksjat. Davai, minge välja nüüd, rada on vaba!

Stok
29.03.20, 18:25
Eesti kehtiva eriolukorra ja kogu maailmas leviva koroonaviiruse tõttu lükkub ümber Viljandi järve jooks kolm kuud edasi ning stardib 1. augustil kell 12. (https://www.facebook.com/ViljandiJarvejooks/photos/a.147403228765515/1431392600366565/?type=3&__xts__%5B0%5D=68.ARDm_rUtpkAyaNL3gd5qF-QuvIxXRdxmGQMSuwyG5H558TqLkjXlktIHn7_W9wZarZK7enB2 VRHcpdrQsDU_4cwwmxlXSbBo36J2oNuKwThI8XGV-yGuM2euLPdkaUyv0A2IFkG2ysU17eNwrc13au0hs9_fGdGW22g P1tADokDt2HKbQoVKCekh75wFFj-1SQ0i6x41mJgqY65-iZAYMS3zxiOzKbN3LXvQQ17kAKK-KniMfHcJ-Bl8v3swlgK6t-q24B7W3A2tyaWViVgIrFncGg4J8eA7URBAbgKkSzMaWt8ooGYL UkIkvaFVnYtlmkr4ocsZBzs5nCVhs_1kgbZmAQ&__tn__=-R)

Stok
30.03.20, 12:07

Vbl pisut ennatlik, aga pärast küpsiste kustutamist töötab paremini.

Stok
30.03.20, 13:49
Igav on. Jagan siis vahelduseks natuke teooriat, et endal ka paremini kinnistuks. Teemaks higistamine ja joomine.

Enne jooksu
Enne trenni võib süüa-juua nii, nagu ise soovid, eks ajapikku tekib kogemus, et vbl ei ole mõtet vahetult enne trenni end täis toppida. Aga enne võistlust vähemalt minul toimib see, kui söön 4 tundi enne starti ja väldin sööke, mis ajavad krooksuma, tekitavad gaase või on muidu raskesti seeditavad suured lihakäntsakad. Kuna enamik võistlusi algavad kas hommikul või hiljemalt keskpäeval, siis ei ole lihtne 4-tunnist vahemikku saavutada, eks siis söön selle võrra vähem lihtsalt. Saan hakkama mingi moosipudru ja juustusaiaga, millele järgneb kohv. 2 tundi enne starti joon pool liitrit vett, see "niisutab" mu keha ära ja üleliigne tuleb kahe tunniga välja. Enne starti võtan vbl väikse lonksu, et suu ei kuivaks.

Jooksu ajal
Siin ma ei erista trenni ega võistlust. Tõenäoliselt pulsikella/spordiäpi kasutajad niigi kaaluvad end enne trenni, aga kaaluge kindlasti ka pärast trenni. Siis arvutage oma vedelikukaotuse protsent ja kui see on 2% või suurem, siis mõelge, millisel hetkel hakkas raske. Vedelikukaotust mõjutab temperatuur, nii et siin kehtib jooksjate vanasõna: parem üks riidejupp vähem kui rohkem. Alla tunniajase pingutuse puhul peaks ilma joomata hakkama saama, üle selle on vaja juua enne kui janu tekib. Võistlustel on joogipunktid tavaliselt 4-5 km vahega. See, kuidas juua, s.t. kas igas punktis ja kui mitu topsi ning mis jooki, on jällegi individuaalne. Sõltub päevast, hetkevormist ja sajast muust faktorist, aga kindlasti ei maksa üle juua, sest loksuva maoga on sitt joosta ja võib pistma ka hakata. Ma toon dehüdratsiooni kohta näite enda märtsikuu trennidest:

15. märts, +4.5C. Jooksin 24 km suusajope- ja pükstega, kuskil 17 km juures tekkis janu, aga ei saanud kuskilt vett osta, sest telefoni Swedbanki äpp ütles, et netti ei ole ja maksta ei saa. Jooksu lõpp oli retsilt raske, vedelikukaotus 3 kg ehk 3.8%. Pärast oli terve õhtu halb olla, justkui pohmakas.
29. märts, +2.5C. Jooksin 24 km suusajope- ja pükstega, natuke enne planeeritud joogipeatust 19 km juures tekkiski janu, jõin umbes 300 ml vett ja jooksin rõõmsalt lõpuni, vaid kõht läks viimasel kilomeetril tühjaks. Koos joogipunktis põie tühjendamisega oli vedelikukaotus 2.5 kg ehk 3.1%, mida on ka palju, aga enesetunne oli hea ja pärast jooksu pohmakatunnet ei tekkinud.

Selle nädala menüüs on 30 km, nii et võtan ühe geeli ka kaasa, et näljatunnet ei tuleks.

Pärast jooksu
Mina joon pärast jooksu endale sobiva koguse veega ühe kihiseva magneesiumitableti, et krampe vältida. Kasulik on juua ka ilma mullita mineraalvett ja alkoholivaba õlut, aga ma olen veits pidur selle koha pealt, pudelivee hind on suht rets ju. Pärast võistlusi joon küll värskat, samuti siis, kui jooksule järgneb saun ja õlu. :)
Kõik teavad, et trenn on lihaste lõhkumine selleks, et lihased uuesti üles ja tugevamaks ehitada. Ülesehitamiseks on vaja proteiini ja suht kohe pärast jooksu, erinevad allikad annavad erineva ajaühiku, aga võiks 45 minuti jooksul süüa midagi, kusjuures esimese hooga ei peagi kõhtu täis sööma. Googeldage ise, mis proteiin teile maitseb, mina söön 1-2 banaani (+ magneesiumijook), käin duši all ja siis, ärge nüüd naerge, kodujuustu tuunikalaga, maitseks lõikan peale ühe tomati. Kõrvale täisteraleib ja ohtralt piima. Nii et kui lapsepõlves kekaõps või matkaringi juhendaja ütles, et trenni ajal ei tohi juua või et pärast trenni ei tohi süüa, siis see on utter bollocks. Kellele kodujuust ja tuun tundub õõvastav, siis mu ex õppis natuke kehakultuuri ja seal jõuti tõdemusele, et kartulikrõpsud hapukoore ja alkovaba õllega on ideaalilähedane söök. Ise ei oska kommenteerida, mulle ei maitse kartulikrõpsud.

Mainin põgusalt ka soojendamist ja venitamist. Siin ma ei pretendeeri teaduslikkusele, vaid isiklikule kogemusele. Soojendusega on nii, et mida lühem distants on, seda tähtsam on soojendus, aga hea soojendus ei korva viletsat treenitust. Põhiline on end esimese 2 km vältel tagasi hoida, siis ei tõmba end kinni.
Venitamisega on selline lugu, et on kahte sorti jooksjaid. Ühed, kes venitavad ja teised, kellel pole veel vigastusi olnud. Mina venitan, võimlen igal hommikul ja kasutan massaažirulli ning ülekoormusvigastusi enam ei ole esinenud.

Iceman
31.03.20, 00:18
Tore, et see teema tekkis. Ma omal ajal olin ka üsna kõva jooksja, tegin kõrvale veel palju rühmatreeninguid ka ja suht äge oli. Maratoniks treenisin 3-4 aastat. V noh kui ma hakkasin tihedamini jooksmas käima siis oligi mu eesmärk 3-4 aasta pärast täispikk maraton läbida ja nii sellises vormis, et aeg oleks rahuldav ja lõpus ei oleks kutu ja, et ei tekiks mingeid jalutus momente ja krampe. Enam-vähem tegingi selle nii ära, ajaks oli 3.33. Sõber kellega koos läksime, jooksime distantsi esimese poole ja natuke peale koos ja olime nii rahulikult jooksnud, et tegelt tahtsin varemgi veidi tempot lisada aga ei julgenud, aga üks hetk hakkasin vaatama, et kui siukse tempoga läheks lõpuni, tuleks mingi 3.45 aga see väga ei rahuldanud mind. neljane punt möödus meist ja otsustasingi sõbra maha jätta ja veidi kiiremini edasi panna. Õnneks endale liiga ei teinudki ja pidasin vastu.
Nüüd aga jah suht pettunud endas, et olen nii käest ära lasknud enda selle vormi, pole erilist suurt kirge viimastel aastatel enam ja no sõbral tuli ka vigastus ja tema jättis üldse jooksmise katki, ise järgnevatel aastatel mõnedest jooksudest olen osa võtnud aga mitte nii aktiivselt enam. Pole viitsinud enam väga kaugemal jooksudel kuskil käia. Neil aastatel muidu üks töökaaslane võttis ka linnajooksudest osa aga peale maratoni lõpetamist ta lõpetas selle ära ka, ei meeldinud see pingutus enam. Mulle endale küll meeldis tegelt aga kahjuks see tunne polnud piisav, et jätkata treenimist ja edasi pürgida.
Maratone olen läbinud 4, samal aastal käisin lambist ka ilma suurema ettevalmistuseta Roccas oleval aastalõpu mingi jooksul, mingi 4 kakumäe ringi vms oli, aeg kuskil 3.52 kanti. Hiljem eelmisel ja üleeelmisel aastal käinud Eesti Maastikumaratonil, mis minu meelest on kõige vingem asi üldse. Maastikul - metsades-rabades jooksmine. Algus Viru rabast ca 6-7km põhjast ja kuni siis aegviiduni välja. Trail Runid on üsna vinged.

Eelmisel aastal mõtlesin, et võtan end uuesti kätte ja osadel poolmaratonidel ka jooksmas käisin, Pärnus võidupüha ja siis ka Tallinna SEB´l. Poolmaratoni rekord 1.32 oli joostud aastaid tagasi Narvas, eelmine aasta oli aga eesmärgiks 1:45 ja selle suutsin ka mõne sekundiga alistada. Paar kuud varem Pärnus tegin 1:49. Aga jap nüüd edasi aga kahjuks pole enam nii tihti väljas jooksmas käinud ja enam pole seda kirge rühmatreeningute vastu ka. Mäletan siis, kui veel vormis olin, oli suht vinge, Augustis seal Rakvere ööjooksule läksin nii, et päeval tlnas tegin kell 12 veel Bodypumpi ja siis õhtul sõitsin Rakvere ööjooksule ehee ja jooksin ikka üsna oma tavalise 10km 44min kanti.

Ei teagi nüüd, äge oleks taas uuesti hakata aga samas need Ben and Jerry, sefiirid ja Gin Tonicuga on ikka nii ahvatlevad asjad. Oli muidu mõte Crossfitis hakata käima , panin end kirja ka Crossfiti ABC tundidesse, kolmes jõudsin käia ja siis tuli see eriolukord nüüd heh...ehk tagasi jäätise peal, kolmapäevani comarketis kõik ben and jerry jäätised 3.99 :rolleyes:

Maarek
31.03.20, 09:50
Krt, küll on ikka kannatust maratoniks 3-4 aastat treenida :D

Kuna ma jooksutrenne teha ei ole kunagi meeldinud, siis mõned head aastad tagasi proovisin rattatreeningute kõrvalt lambist maratoni joosta ning teisel katsetusel suutsin selle ajaga 3:47 läbida ilma kordagi kõndimata, aga aasta pärast seda pidin natuke kiiremat tempot proovides tunnistama, et ilma jooksutrennideta on see ikka suht piinarikas üritus ja enam ei proovi ja nüüd piirdun poolmaratonidega :D

Stok
31.03.20, 10:46
Ei teagi nüüd, äge oleks taas uuesti hakata aga samas need Ben and Jerry, sefiirid ja Gin Tonicuga on ikka nii ahvatlevad asjad. Oli muidu mõte Crossfitis hakata käima , panin end kirja ka Crossfiti ABC tundidesse, kolmes jõudsin käia ja siis tuli see eriolukord nüüd heh...ehk tagasi jäätise peal, kolmapäevani comarketis kõik ben and jerry jäätised 3.99 :rolleyes:

See ongi rahvasportlase menüü. Mida rohkem trenni teed, seda rohkem võid jäätist, sefiire ja G&T tarbida! :P

futbolidipaul
31.03.20, 11:24
Mul oli ka soov maratoni joosta kunagi. Aga see unistus hävis ennem kui algas. Sport keeras põlved tuksi ja pikalt trenni ei kannata teha. Poolmaratone olen oma abikaasaga kulgemise mõttes läbinud tempos, mis piina ei valmista ja pärast väga valutama ka ei pane. Olen leidnud enda jaoks Rogaini. See on ka tore asi, on keegi proovinud?

Stok
31.03.20, 11:35
https://ilovetorun.org/images/ebibs/webp/6937_1443120119.webp

https://ilovetorun.org/ebibs?type=new

wordprez
31.03.20, 12:07
Kas mingist kaalust alates on jooksmine juba halb idee ka? :D

zelee
31.03.20, 12:16

Alusta hoogsa kõndimisega.

Stok
31.03.20, 13:03

Kahtlemata, aga ma ei tea seda täpset kaalu. Googelda ise ja soovitan kasutada märksõna BMI.

Maarek
31.03.20, 13:07
Olen leidnud enda jaoks Rogaini. See on ka tore asi, on keegi proovinud?

XDream ja rogaini vaimustus oli päris mitu aastat.
Korra sügisel rogaini Oandus teinud ja seal oli tempo suht aeglane, sest ühe tiimiliikme valutavate jalgade tõttu oli enamus sellest 8h rogainist metsas jalutamine. Lõpuks sai ca 40km ära jalutatud, seega võis rahule jääda :D
Suvine 8h rogain Kõrvemaa ümbruses oli plaan ühe sõbraga kahekesi tempokamalt teha, aga temperatuur 32 kraadi tähendas seda, et alates neljandast tunnist olin nii räigetes krampides (kaasavõetud rosinad, vesi ja mingid müslibarid ei aidanud eriti), et edasi sai jälle ainult kõnnitud ja vist lõpetasime umbes 6,5 tunniga :(

Stok
31.03.20, 13:31
Suvine 8h rogain Kõrvemaa ümbruses oli plaan ühe sõbraga kahekesi tempokamalt teha, aga temperatuur 32 kraadi tähendas seda, et alates neljandast tunnist olin nii räigetes krampides (kaasavõetud rosinad, vesi ja mingid müslibarid ei aidanud eriti), et edasi sai jälle ainult kõnnitud ja vist lõpetasime umbes 6,5 tunniga :(

Mis vett tarvitasid? Spordijookides on peale maitse-, värv- ja magusainete ka korralik ports mineraale, vist kutsutakse elektrolüütideks, maakeeli soolasid. Kraanivesi jääb lahjaks, (ilma mullita) värska on piisavalt hea. Vajadusel võib neelata ka soola- ja magneesiumikapsleid.

Ma rohkem ülejäänute jaoks trükkisin, Sina jalgratturina küllap tead isegi. ;)

j6u1uv4n4
31.03.20, 13:41
õige mees joob ainult enne ja pärast jooksu

Maarek
31.03.20, 15:36
XDream ja rogaini vaimustus oli päris mitu aastat.
Korra sügisel rogaini Oandus teinud ja seal oli tempo suht aeglane, sest ühe tiimiliikme valutavate jalgade tõttu oli enamus sellest 8h rogainist metsas jalutamine. Lõpuks sai ca 40km ära jalutatud, seega võis rahule jääda :D

Mis vett tarvitasid? Spordijookides on peale maitse-, värv- ja magusainete ka korralik ports mineraale, vist kutsutakse elektrolüütideks, maakeeli soolasid. Kraanivesi jääb lahjaks, (ilma mullita) värska on piisavalt hea. Vajadusel võib neelata ka soola- ja magneesiumikapsleid.

Ma rohkem ülejäänute jaoks trükkisin, Sina jalgratturina küllap tead isegi. ;)

Jep, eks need asjad ole ikka teada.

Olin lihtsalt tookord nii enesekindel, et võtsin camelback'is kaasa 1.5 liitrit tavalist joogivett ja arvasin, et rosinatest, pähklitest ja müslibatoonidest piisab. Ürituse päeval sain siis karistuse, sest ilm oli kuumem kui ennustatud ning punktid rajal olid nii "ilusti" sätitud, et pidi üsna palju lagedal väljal lauspäikese all liikuma.
Sõber läks jahutuseks ujuma, aga ma soovi ei avaldanud ning istusin selleks ajaks järveservale maha. Püsti enam naljalt ei saanud, sest mul ei ole jalad nii krampis elus olnud :P Sealt oligi vaid otseimat teed pidi finišisse lonkida.
Eks elu õpetab :p

Stok
31.03.20, 19:41
Nonii, ka Riia maraton lükati 17. mai pealt kaugesse tulevikku. Ega vist pole mõtet rohkem jooksudele regada ka, sest esiteks pole teada, kaua see pull veel kestab ja teiseks, ega eriti ei tahaks sügisel joosta 3-4 maratoni. :D

Stok
01.04.20, 12:45
Täna on intervalltreening ja nagu ikka intervalli päevadel, milleks mul on kolmapäev, on väljas tugev tuul, 8 m/s. Alati. Rusikareegel. Võid kindel olla! Tätte topeltgarantii!

Stok
06.04.20, 13:20
Eile oli kaugesse tulevikku lükatud Riia maratoniks ettevalmistuse esimene pikk jooks, 30 km. See oli ka esimene trenn, milleks ma spetsiaalselt valmistusin, ostsin omale kaks geeli ja võtsin liitrise joogipudeli kaasa, mille jätsin kontori trepikotta. Nii et esimesed 1.5 km jooksin pudeliga, terve jooksu vältel siiski ei soovinud käe otsas seda tassida, ebamugav ju. Kuna ma olen linna risti ja põiki läbi jooksnud, siis mul on enamvähem selge sott, kui pikad mingid ringid on ja nii tegingi kontori ümber kolm umbes 10 km-st ringi, nii et esimene joogipeatus oli 9.4 km peal, teine 20.5 km peal ja kolmanda ringi lõpetasin juba kodus. Geelid imesin 15 km ja 25 km peal, teist geeli tegelikult sel hetkel ei vajanud, aga ei soovinud ka haamriga kohtuda, nii et igaks juhuks neelasin ära. Treeningkava nägi ette 5:21/km tempos jooksmist, aga ma ei suuda nii aeglaselt joosta. Jooksin enesetunde järgi ja võimalikult ühtlaselt, et lõpp ei läheks kangutamiseks. Aga läks ikkagi, sest lõpp oli tugeva vastutuulega, see kottis suht läbi, aga haamrit õnneks ei tulnud, sest kui majade varju jõudsin, läks samm kohe kergemaks. Keskmiseks tempoks tuli 4:50/km (enne tuult oli 4:46/km) ja kuigi selle pealt on võimatu midagi maratoni kohta ennustada, mis teadupärast 30 km juurest alles algab, siis tol hetkel oli enesetunne hea ja oleks saanud edasi joosta küll. Nii paljukest saab küll maratoniga võrrelda, et kui eile jooksin 31.3 km ajaga 2:31:20, siis oktoobris maratoni käigus olin selle maa peal 3 minutit kehvema ajaga, 2:34:42 ning selleks ajaks olin juba 3:30 tempogrupist lahti lasknud, nende 4:50/km kuni 5:00/km kõikunud tempo hakkas üle jõu käima. Küllap ma midagi ikkagi õigesti teen nüüd, et eile, trenni käigus, tunduvalt kiiremini lippasin. Eilse jooksu käigus parandasin oma selle aasta pooliku aega ka minuti võrra, 1:39:30 peale, millest kiiremini olen jooksnud vaid kaks korda, eelmisel aastal Rakvere ööjooksul (1:34:52) ja Tallinna maratonil (1:37:37). Kaalukaotus 2.2 kg ehk 2.7%, lõpus oli tegelikult suur janu, aga no ei ole ju mõtet 1-2 kilti enne lõppu mingit joogipunkti sättida. Kodus ootas magneesium ja 1.5-liitrine värska. :)

Teisi jooksjaid nägin 14 (2 jooksjat + 12 sörkijat), politseibusse neli korda (vbl mõni kordus, dunno) + üks G4S patrull Anne kanali kergliiklusrajal, kuradi ahvid. Raja ääres oli üks suitsetajanna, kes imes midagi, mis lõhnas pigem meeldivalt.

Kuna Riia maraton lükati edasi, siis osalen Tartu maastikumaratoni virtuaaljooksul, joogiküsimus vajab veel lahendamist, aga üritan leida mõne jalgratturi, kes suudab 42 kilti / 3.5 tundi sõita kiirusega 12 km/h :)

$$$
06.04.20, 17:46
Jooksime üldse ei huvita. Ilma pallita on ju igav.

Aga kas sa nibusid ka teibid?

Stok
06.04.20, 17:56
Jooksime üldse ei huvita. Ilma pallita on ju igav.

Aga kas sa nibusid ka teibid?

Kui Sa nii otse küsid, siis tuleb vastata. Ei teibi. Aga enne järgmist maratoni plaanin küll vaseliini osta ja kubeme libedaks teha. Kui meeles on. :P Tavalised jooksusärgid mul ei hõõru, aga need, millel on vasaku nibu kohal Liverpooli vapp, võivad vahel hõõruda, olenevalt sellest, kas on tikand või kleebis vmt. Aga teema on tõsine ja individuaalne, sellepärast ei mindagi maratoni starti uute esemetega, kõik peavad olema trennis läbi proovitud - sealhulgas geelid.

Kui Sind sellised detailid huvitavad, siis ühes blogis soovitati maratoni ajal kanda musti pükse. Siis ei paista välja. ;)

Ja kui ilma pallita on igav, siis võta pall kaasa?

https://c7.alamy.com/comp/T9NMRX/19052019-riga-latvia-moshe-lederfine-funny-episode-during-tet-riga-marathon-2019-competitor-with-pineapple-on-head-the-only-iaaf-gold-label-marathon-in-northern-europe-T9NMRX.jpg

plastic'99
07.04.20, 02:39
mis lõppeesmärk on, Stok? terves kehas terve vaim või sub 3h?

Stok
07.04.20, 10:11
Lõppeesmärki ei ole endale seadnud, nii et küllap siis otsin tervet vaimu. Ma tunnen ka väikestest saavutustest rõõmu, nii et lühikeses perspektiivis on eesmärgiks maraton 100% joostes läbida, mis peaks automaatselt garanteerima parema lõpuaja kui seni ainsaks jäänud jooksul. Aga kui need minutid ka edaspidi maha kuluma hakkavad, siis võiks teoorias ju ka sub 3h unistada.. kui need jalad ja kopsud mitte üle 40 aasta vanad ei oleks. :P Ja selle teema mõte võiks olla, et kui suudan mina, siis suudavad ka 30-sed ja 20-sed noorfoorumlased ka.

Stok
08.04.20, 11:56
mis lõppeesmärk on, Stok? terves kehas terve vaim või sub 3h?

3h on 4:15 tempo. Ma olen käesoleva ettevalmistuse raames suutnud tempot parandada 10 sekundi võrra, 5:00 pealt 4:50 peale. Kui ma vaatan oma tabelit, siis ma olen jänni jäänud kahe tempojooksuga, mõlemad olid 5 km tempoga 4:24/km. Läheb veel aega pisut ;)

Iceman
08.04.20, 12:09
Ära jalgpalli särgiga küll maratoni jookse jah :D Ma väiksemaid distantse vahest olin jooksnud niisama jalgpalli särgiga aga eelmine aasta jooksin SEB poolmaratoni ja finishis oli mõlemast nibust verd tulnud ja särk verine, toredad finishi pildid sain :D :D

JuriM
08.04.20, 14:22
Ära jalgpalli särgiga küll maratoni jookse jah :D Ma väiksemaid distantse vahest olin jooksnud niisama jalgpalli särgiga aga eelmine aasta jooksin SEB poolmaratoni ja finishis oli mõlemast nibust verd tulnud ja särk verine, toredad finishi pildid sain :D :D

Nibud teibi enne kinni ikka? Siis vali särk mis sulle kõige rohkem meeldib.

plastic'99
09.04.20, 02:21
Lõppeesmärki ei ole endale seadnud, nii et küllap siis otsin tervet vaimu. Ma tunnen ka väikestest saavutustest rõõmu, nii et lühikeses perspektiivis on eesmärgiks maraton 100% joostes läbida, mis peaks automaatselt garanteerima parema lõpuaja kui seni ainsaks jäänud jooksul. Aga kui need minutid ka edaspidi maha kuluma hakkavad, siis võiks teoorias ju ka sub 3h unistada.. kui need jalad ja kopsud mitte üle 40 aasta vanad ei oleks. :P Ja selle teema mõte võiks olla, et kui suudan mina, siis suudavad ka 30-sed ja 20-sed noorfoorumlased ka.

Aight, see sub 3h või 3:15 või 3:30 ei ole nii oluline, põhimõttes oli rohkem küsimus, et kas eesmärgid suunatud tulemusele või tegevusele.

Boldis osa - et kindlasti suudavad, sest küsimus ei ole enamjaolt mitte suutmises vaid tahtmises. Ma olen "tervisliku eluviisi" nimel alustanud jooksmist kordi kümme ning peamine takistus - võetud eesmärgi (kasvõi poolmaratoni läbimise) järgselt on vaja püstitada uus soorituse tulemusele baseeruv eesmärk, sest kui seda ei ole, siis ega tosse jalga panna ei viitsi. Naudingut saanud sellest, et "ma olen mees, 6kuud veel ja taipohh kui ma oma lubadust ei täida". See ei ole aga jätkusuutlik lähenemine. Et nullist sub 4h võtab umbes 1 aasta 30 aastasel mehel, eksole. Põhimõtte nimel teostatav, naudingut vaevalt vastab 30 aastaks pakub. Et seepärast uurisingi, kas lähtud eelkõige mingist võetud põhimõttelisest ajast/eesmärgist või leiad selles naudingut iga teine päev tossud jalga panna.

Stok
09.04.20, 11:07
Naudingut? Maratonist? :) Mul on kontor kohe Raekoja platsis ehk finiši kõrval. Kui ma oma nännibuketi kätte sain, komberdasin kontorisse, vajusin diivanile ja otsisin elu mõtet. Mitte just siis, kui ma olin taastunud, vaid pigem siis, kui tundus, et aitab küll, oleks vaja koju minna, tegin sedagi ja kuna ma elan kesklinnas, siis ei pidanud pikalt komberdama. Kodus üritasin süüa, kuna rajal tabas mind nälg, aga toit eriti alla ei läinud. Käisin duši all, kraadisin end - jepp, oligi väike palavik, midagi 37-ga - ning heitsin magama. Tund-poolteist ehk magasin, alles seejärel algas õige elu, suutsin söögi ära süüa, tulid endorfiinid jne. Naudingut saab palju vähema vaeva ja piitsutamisega.

Eesmärk on joosta järgmine maraton alla 3:30 ja usun, et peaks olema hõlpsasti teostatav. Eks siis tekivad uued eesmärgid. Eluunistus see mul ei ole, nagu ei olnud ka maraton kunagi mu bucket-listis, aga kuna vorm võimaldas, siis joostud ta sai. Ja nüüd kõige põhilisem: jooksen sellepärast, et meeldib. Ma ei ole kunagi pidanud sundima end trenni minema, olgu siis jooksma, jalkat mängima või suusatama. Ei ole mind tagasi hoidnud pohmakas ega väike külmetus. See ei ole mu jaoks raske pingutus, ma ei pea end ekstra motiveerima, et jooksma minna või jooksu ajal, et edasi joosta. Noh, mõnele meeldib jõusaal, minu jaoks on jällegi see väga raske. Võib-olla suusatamisega on kõige parem võrrelda, see ju samamoodi suht nühkimine, aga samas laskumised on ju kiired. :) No vot, jooksmises on ka tegelikult kiirus, ehkki mitte nii suur kui suusatamises või rattasõidus. Kuna ma olen väikest viisi numbripede, siis ma alati pärast jooksu vaatan, kuidas siis seekord läks ja noh, kui ma näen, et rutiinse trenni käigus jooksin oma paremuselt kolmanda poolmaratoni aja, siis see annab boost'i küll. Samuti kuna ma jooksen 3x nädalas ehk pärast iga trenni on vähemalt üks puhkepäev, siis see hoiab jooksunälga - ei teki üleküllastumist, vaid jubedalt tahaks jooksma minna, aga näed, täna ei saa, kuna eile käisin. Lisaboonusena hoiab vigastused ka eemal. Näiteks pärast pühapäevast 31km olid jalad veits kanged küll, aga kahe päevaga taastusin ära ja eile oli juba intervalltrenn, kus täitsin eesmärgid väikse kuhjaga. Mis jällegi näitab, et jaanuaris valitud kava oli tollal mulle paras (s.t. natuke raske), aga nüüd on lahjaks jäänud. Eks järgmine kava tuleb jälle nõudlikum jne., nimetatakse vist arenguks. :)

Väga kahju on, et kõik võistlused nüüd edasi lükkuvad, aga isegi mina saan aru, et see on praeguse maailmakorra puhul kõige väiksem probleem. Aga ikkagi on kahju, sest virtuaaljooks ei asenda mitte kuidagi paarituhande inimesega massiüritust. Ma olen suht kindel, et virtuaalmaratoni stardis on null adrenaliini. See on umbes sama nagu mängida CL finaali Tottenhami vastu.

j6u1uv4n4
09.04.20, 11:13
räägi mulle enda jalatsitest parem. millistega on OK maratoni joosta? käisin mõnda aega tagasi XXLis jooksutossusid vaatamas ja need asfalti peal jooksmise omad olid rämedalt paksu tallaga ja istusid väga ebamugavalt..

Iceman
09.04.20, 11:24
Mina läksin peale oma esimest maratoni lõpetamist 8ks tunniks veel tööle kontorisse. :) Päris raske oli aga kuidagi jah nagu ikka jätan asju viimasele hetkele ja kuu varem ei requestinud seda päeva endal vabaks miski pärast ja nii peale maratoni taastusingi natukene spordiklubis basseinides ja siis tööle.
Ja nauding, mis sealt sain, oli suht kõva maratoni lõpus. Väga meeldis, olin heas vormis ja unistasin kunagi 3 tunni ületamisest aga kahjuks jah praegu elu teistmoodi läinud ja vorm täiesti pekki läinud ja praegu pigem eelistan isegi rahuliku kõndimist, enne kui uuesti hakkaks kiiremini jooksma pikemaid distantse. Hetkene eesmärk on lihtsalt, et kuu lõpus saaks joostud oma sünnipäeva hommikul nii palju kilomeetreid, kui vanaks ma saan kuu lõpus.

Stok
09.04.20, 11:35
räägi mulle enda jalatsitest parem. millistega on OK maratoni joosta? käisin mõnda aega tagasi XXLis jooksutossusid vaatamas ja need asfalti peal jooksmise omad olid rämedalt paksu tallaga ja istusid väga ebamugavalt..

Väidan oma amatöörlike kogemuste pealt, et jalats on ainuke tähtis element jooksuvarustuse juures. Isegi kell ei ole tähtis, sest paljud, eriti alustajad, jooksevad enesetunde järgi. Mul ei ole seniajani ühtegi maikat ega kavatsegi hankida, ma olen siiski endine kuulus rahvaliiga jalgpallur (mis sest, et varumees), nii et ma ei tõmba varrukateta särki selga. Maradona pükse mul samuti ei ole. Kindlasti ei ole mul roosasid kompressioonsokke, sest jällegi, pikaajaline kogemus jalkasokkidega väidab, et need ei paranda mu sooritust.

Aga vot jalatsi juures ei saa allahindlust teha. Mul on jalad spetsiaalse aparaadi peal skännitud, see näitas, et mul on ülepronatsioon, mistõttu pean kasutama jalatseid, mis toestavad jalatalla sisekülge. Alguses oli veidi ebamugav, aga harjusin ruttu ära ja pärast seda pole mul enam olnud imelikke valusid, mis varem kippusid kimbutama. Need valud ei olnud mitte jalalabas, vaid põlvedes või isegi tuharas. Samuti, kuna jooksen nii pikki vahemaid, et pehmet rada lihtsalt ei jätku, vaid tuleb joosta asfaldil, kasutangi asfaldi-tosse, geeltallaga. Kõik see kokku tegi viimaste tossude hinnaks 199€, ale ajal sain 140-ga kätte. Võrdluseks, mu kõige kallimad putsad olid vbl 60-70 kanti, reeglina pigem 40 ja alla selle. Ja kui putsad mängitakse üldjuhul ribadeks, siis jooksutossudega ei ole see hea mõte, ühe tossupaari eluiga hinnatakse kuskil 1000 km kanti. Noh, kui oma jalgadest ja tervisest hoolid, eks. Mul ongi varsti uusi vaja, aga ma olen veits nõutu, et kust ma nad hangin, praegusel ajal.. Netist tellida ja loota, et läheb täppi? Ei, aitäh.

https://www.liigume.ee/870548/oige-jalats-aitab-joosta

Stok
09.04.20, 11:36
Hetkene eesmärk on lihtsalt, et kuu lõpus saaks joostud oma sünnipäeva hommikul nii palju kilomeetreid, kui vanaks ma saan kuu lõpus.

Fukk me, ma olen 41. :D

Stok
15.04.20, 12:22
Kuna Riia maraton lükati edasi, siis osalen Tartu maastikumaratoni virtuaaljooksul, joogiküsimus vajab veel lahendamist, aga üritan leida mõne jalgratturi, kes suudab 42 kilti / 3.5 tundi sõita kiirusega 12 km/h :)

See ka lahendatud, tellisin omale joogi-seljakoti (https://www.amazon.co.uk/dp/B07GGX4LPX/ref=pe_3187911_185740111_TE_item_image). Loodetavasti pakivedu ikka toimub tänapäeval. Samuti sõbraga juba kokku lepitud, et viib mu Otepääle stardipaika, ise sõidab Elvasse ja hakkab mõne aja pärast vastu jooksma, siis saab ise ka kerge trenni kirja.

Täna hommikul ärkasin sellise õuduka peale, et jõudsin ümber Viljandi järve jooksule 10 min enne starti. Siis oli vaja veel number välja võtta, riided vahetada jm, kui ma omadega valmis sain, olid kepikõndijad ka juba lahkunud ja mul tõsine dilemma, et kas on üldse mõtet jooksma minna enam? Viljandi eripära on ju see, et rada on kitsas, rahvast massiliselt ja möödumine keerulisem kui F1-s. Seda und olen nüüd vist juba kaks korda näinud ja jooks on lükatud 1. augustile. Kui saaks oma unenägusid juhtida..

Maarek
15.04.20, 17:18

See ka lahendatud, tellisin omale joogi-seljakoti (https://www.amazon.co.uk/dp/B07GGX4LPX/ref=pe_3187911_185740111_TE_item_image). Loodetavasti pakivedu ikka toimub tänapäeval. Samuti sõbraga juba kokku lepitud, et viib mu Otepääle stardipaika, ise sõidab Elvasse ja hakkab mõne aja pärast vastu jooksma, siis saab ise ka kerge trenni kirja.

Üks jalgrattamaratonidel osaleja, kes toitlustuspunktides pakutava vastu huvi ei tunne, kasutab sellist taktikat, et enne võistlust organiseerib teekonna peale vahetuspudelid, kust need siis võistluse ajal korjab ning pärast võistust rajale jäetud tühja taara ära toob.

Kuna maastikumaraton ka üsna looduskaunis piirkonnas, siis kindlasti hulgim võimalusi kuhugi rajaveerde erinevatesse kohtadesse puu või põõsa varju enda toitlustuspunktid teha ;)

Stok
15.04.20, 17:33
Üks jalgrattamaratonidel osaleja, kes toitlustuspunktides pakutava vastu huvi ei tunne, kasutab sellist taktikat, et enne võistlust organiseerib teekonna peale vahetuspudelid, kust need siis võistluse ajal korjab ning pärast võistust rajale jäetud tühja taara ära toob.

Kuna maastikumaraton ka üsna looduskaunis piirkonnas, siis kindlasti hulgim võimalusi kuhugi rajaveerde erinevatesse kohtadesse puu või põõsa varju enda toitlustuspunktid teha ;)

Tsiis, kus mõnel on ikka viitsimist. :D

Stok
19.04.20, 18:58
Tänane trenn oli 32 km. Ettevalmistus ei olnud ideaalne, enne oli vaja ühega kokku saada, nii et stardi ajaks oli natuke vähem energiat kui oleks soovinud. Samuti ei olnud pekirõngaste vahel mitte spagetid ja kana, vaid supp hapukoorega. Eks virtuaalvõistluse eel saab paremini tuunida. Joogiks valisin seekord värska (mullita, nagu ikka), geelideks kaks SIS'i, üks kofeiiniga ja teine sidruni-laimi. Mul neid maitseid vaja ei ole, nii et maratoniks varun kofeiiniga geele 3-4 tükki. Tegin jälle samamoodi, et jooksin liitrise pudeliga kontorisse (1.3 km) ja jooksin kolm erinevat ringi ümber kontori. Esimene joogipeatus 13 km peal, esimene geel 15 km peal, teine joogipeatus 22 km, teine geel 25 km peal, kolmas joogipeatus 31 km peal - pudel ju vaja koju ka viia. Täna vaatasin enne jooksu tuule suuna ära ja sättisin nii, et vastutuul jääks esimesele ringile, mistõttu rasket hetke ei olnudki ja keskmine kilomeeter oli 4:48 (kahe nädala eest 31 km jooksu ajal 4:50). Alustasin natuke liiga kiiresti, kui kell näitas 4:38/km tempot, siis tundus, et see pigem ei ole mu maratoni tempo (jaanuaris pandud treeningkava järgi peaks olema 4:53/km ehk maratoni ajaks 3:26) ja lasin gaasi lahti. Praegu on Tartu maastikumaratoni virtuaaljooksu osas kaks mõtet:
1) jooksengi 4:48/km tempos ja seekord hoian sellest nui neljaks kinni. See prognoosib maratoni ajaks 3:22:32.
2) tutvun enne rajaprofiiliga ja konsulteerin sõpradega, kes on varem jooksnud ja võibolla ostan pileti Argentiinasse :D

Jooksjaid nägin 22 ja üks raisk jooksis must kiiremini. Mida valtu noh!

Stok
19.04.20, 19:22
Üks jutt jäi kirjutamata. Loen järjekordset raamatut jooksmisest ja selle autor räägib "4-1" reeglist: iga võidetud sekund esimese 10 km peal läheb maksma 4 kaotatud sekundit viimase 10 km peal. Näiteks kui minu optimaalne on 4:53/km (oletame, ega täpselt ei tea ka ju) ja jooksen esimesed 10 km kiirusega 4:38/km, siis võidan 15 sekundit per km, kokku 150 sekundit ning viimase 10 km vältel annan tagasi 4*150 = 600 sekundit. Ajaline kaotus on 600-150=450 sekundit ehk 7 minutit ja 30 sekundit.

Kas see ka tõele vastab, ei tea, aga raamatu on kirjutanud maratonitreener - keeruline sellisega vaielda ka.

Maarek
19.04.20, 21:37
Ma tõdesin Saaremaa Kolme Päeva Jooksul kui kalliks võivad võidetud sekundid lõpuks minna :D

Läksin sellele jooksule eesmärgiga teha esimesel päeval oma 10km rekord ja ületada 40 minuti piir ning siis oleks ülejäänud võistluse rahulikumalt võtnud. Esimene kilomeeter Evelin Taltsi sabas ja tempo ca 3:40 oli mõnus :D, aga siiski leidsin, et tahaks sellest jooksust ka eluga pääseda ja jätkasin edasi oma tempos, aga see veits rumal algus ja suht tuuline ilm eesmärki täita ei lubanud ja piirdusin umbes 42 minutiga. Kuna võistluse põhieesmärk ei täitunud, siis otsustasin ka järgmisel teemal korraliku tempoga lasta ja kestsin selle 16km isegi tempoga ca 4:15 ära ning tundsin sel päeval, et olen vist võimeline kolme päeva kokkuvõttes maratoni vist isegi 3 tunniga ära jooksma, aga kui viimasel hommikul käimisega raskusi oli, siis tõdesin, et need esimeste jooksude võidetud sekundid maksid kätte ja selle viimase päeva viimased kilomeetrid olid nii rasked, et mul vedas, et see rada oli selline, et sealt polnud enam erilist mõtet rajalt maha tulla ja kulgesin ikka lõpuni ja piirdusin kokkuvõttes ajaga 3:03 kopikatega :D

Stok
20.04.20, 00:30
Vaatasin huvi pärast, kuidas mu tuttavatel on maastikumaratonil läinud. Isikliku rekordi püstitamise võib vist heaga ära unustada. :( See sõna maastik seal kõlab maru kahtlaselt.

Iceman
20.04.20, 02:09
Ee loodad maastimaratonil rekordit joosta? See Suht mission impossible, kui just sa pole vahepeal räigelt treeninud ja lihtsalt selle võrra oled kõvem, kui oma eelmisel maratonil.
Maastikul ikka üldiselt pehmel pinnasel on see jooksmine vähe raskem. Omal ajal oli mul iga aasta nii, et pärnus võidupüha poolmaratonil oli aeg veidi kehvem kui mõni kuu hiljem v varem joostud poolmaraton, sest noh võidupüha maratonil distantsi esimene pool oli päris metsarajal.

Stok
20.04.20, 10:06
Ma arvan, et ma olen räigelt treeninud, aga ma lihtsalt ei hoomanud, mida maastikumaraton endast kujutab, pole kunagi käinud. Seni olen ikka valdavalt asfaldil jooksnud.

Iceman
20.04.20, 13:04
Ma ei tea muidugi milline see maastik maastikumaratonil on, kas terve jooks 90% ulatuses maastikul või mingi suurem osa ka asfaldil nagu nt Pärnu võidupüha maraton on. Täis maastikul maratonil rekordit püüda on küll päris optimistlik. Näiteks oktoobris toimuval Eesti maastikumaratonil Võsu kandist Aegviitu, on ikka üsna mõeldamatu rekordit püüda. Eriti, kui esimest korda jooksed seda, siis oma osa läheb kindlasti ka ümbruskonna natuimiseks sest noh see Eesti maastikumaratoni rada on ikka räigelt ilus mõned kohad ja no seal on muidugi läbi soode ja rabade ka rajad. Igatahes soovitan soojalt sügisel nt see ette võtta. https://wilderness.ee/et/eesti-maastiku-maraton-42k/
Minu jaoks parima korraldusega üritus ka. 2x käinud ja väga lahe on olnud.

Eelmine aasta poolikul võttis ka meie President osa, kus vahepeal eksis ära, aga see tuli ilmselgelt enda lohakuse tõttu, sest rada oli väga hästi märgistatud.

Maarek
20.04.20, 13:16
Kas see Tartu maastikumaraton pole sisuliselt sellel samal rattamaratoni trassil, mis minu mäletamist mööda on enamalt jaolt suht kõva põhjaga kruusateid pidi nühkimine ja kust ei puudu ka asfalt. Ok, algus Otepääl on heinamaad pidi kütmine ja eks metsateid ole ka, aga profiililt üsna lihtne, sest trass ju Otepää kõrgustikult niiöelda alla.

Stok
20.04.20, 14:27
Rada ja skeemid: https://www.tartumaraton.ee/et/yritused/jooksumaraton/38/maraton/skeemid/

zelee
20.04.20, 14:58
Kas see Tartu maastikumaraton pole sisuliselt sellel samal rattamaratoni trassil, mis minu mäletamist mööda on enamalt jaolt suht kõva põhjaga kruusateid pidi nühkimine ja kust ei puudu ka asfalt. Ok, algus Otepääl on heinamaad pidi kütmine ja eks metsateid ole ka, aga profiililt üsna lihtne, sest trass ju Otepää kõrgustikult niiöelda alla.

Natuke asfaldit, enamus kruusa ja metsateed, ei midagi hullu. Kõige raskem osa oli minu jaoks Vitipalu kandis kui hakkasid tõusud. Ca 4-5km enne finishit. Seal langes jooksjaid kõvasti.

plastic'99
20.04.20, 16:43
Vaatasin huvi pärast, kuidas mu tuttavatel on maastikumaratonil läinud. Isikliku rekordi püstitamise võib vist heaga ära unustada. :( See sõna maastik seal kõlab maru kahtlaselt.

vaatasin huvipärast oma elukaaslase aegasid 1 aasta vältel, poolmaraton paar tk kuskil 1:40-1:45 vahemikus tal, täismaratoni lasknud 3:30 kanti (ma tean, minu jaoks ka arusaamatu, ilmselt poolikus kõva varu) ning maastikumaraton (mis küll 3km pikem) lasknud 2:10 kanti. Kõik ajad ühe aasta sees ja ühe treenituse pealt. mingit kava tal ei ole, paar x nädalas tiksub veidi. et siin jah vist maastikul rekordit joosta tundub utoopia...

Stok
20.04.20, 16:54
vaatasin huvipärast oma elukaaslase aegasid 1 aasta vältel, poolmaraton paar tk kuskil 1:40-1:45 vahemikus tal, täismaratoni lasknud 3:30 kanti (ma tean, minu jaoks ka arusaamatu, ilmselt poolikus kõva varu)

Normaaltingimustel võiks maraton kesta 2.1x kauem kui poolik. 2.1 * 1:40 teebki täpselt 3:30.

Stok
22.04.20, 20:29
Kahju, et Lõunakeskus kinni on, küll seal oleks praegu hea rahulik joosta. Anne kanali ümber oli nii palju inimesi, et vähemalt kaks korda pidin murule põikama, et mitte väikeratturiga kokku põrgata. Turu silla otsas on jalgrattaloendur, kui see muidu näitas heal päeval 260, siis täna oli üle 800. Jääge, kurat, koju!

Ülalolev postitus ei ole kirjutatud täie tõsidusega, ma ei arva, et mul oleks rohkem õigust seal viibida kui ükskõik kellel teisel. Kui keegi sellest solvus, siis kaevaku peaministrile, küllap ta on nõus vabandama.

zelee
22.04.20, 20:57
Tundub, et sa jõudsid tipptunnil siis. Ca tund enne sind oli suhteliselt ok. Rattureid oli muidugi meeletult ka suunaga Ihastesse ja tagasi.

Stok
22.04.20, 23:49
Tundub, et sa jõudsid tipptunnil siis. Ca tund enne sind oli suhteliselt ok. Rattureid oli muidugi meeletult ka suunaga Ihastesse ja tagasi.

No pärast tööpäeva lõppu jah. Üks kordki sattus lõigutrenn ilusale ilmale, tavaliselt on purgaa olnud. Ja see trenn just sõltub ilmast kõige rohkem.

zelee
28.04.20, 09:22
Stok, kui sa tunned, et maratoni eesmärk on ammendanud ennast siis saad siit inspiratsiooni ammutada https://leivo.ekstreem.ee/post/Joostes-101km-mooda-sirgjoont

Stok
28.04.20, 09:59
Stok, kui sa tunned, et maratoni eesmärk on ammendanud ennast siis saad siit inspiratsiooni ammutada https://leivo.ekstreem.ee/post/Joostes-101km-mooda-sirgjoont

Nii, nagu ma ütlesin pärast Viljandi järve jooksu läbimist (< 12 km) ja pärast poolmaratoni: ma ei kavatse pikemaid distantse jooksma hakata. ;) Samuti ei tunne ma, et trail running oleks mu jaoks, maastikumaraton vist päris seda ei ole. Mulle meeldib ikka see atomsfäär, mis massiüritustel valitseb, need ultrajooksud on, tsiteerides klassikuid, üksikute hullude pärusmaa.

E: väga lahe lugemine:

Nühin näpud ja telefoni buffiga kuivaks ja püüan edastada Kajale sõnumit: „ületasin just Selja jõe ja jätkame oma varasemalt kokkulepitud plaaniga“. Pidin seda vist viis korda ütlema enne kui ta kehva levi tõttu sellest aru sai. Küll aga sai ta iga kord aru küsimusest „kas Sa kuuled?“, millele ta alati vastas „kuulen küll!“ ja kui ma siis oma sõnumi edastasin, siis saan ikka vastuseks „ei kuule!“.

Iceman
02.05.20, 14:03
Hetkene eesmärk on lihtsalt, et kuu lõpus saaks joostud oma sünnipäeva hommikul nii palju kilomeetreid, kui vanaks ma saan kuu lõpus.

Kahjuks konkreetselt eriti ei treeninudki selleks. Lihtsalt, kui kuupäev kukkus, jooksin need 29 kilomeetrit ära. Paar korda muidugi kõndisin ka aga vägev pingutus oli, mulle väga meeldis, eriti see lõpu tunne kuidagi selline pikk kestev pingutus nagu annab väga hea tunde aga kahjuks jah lisakilod nii palju juurde tulnud, et hakkas see jooks veidi põlvedele. :( Praegu põlved valutavad. Järgmisel päeval tegin veel 13km jooksu ka, et saaks kuu lõpuks ikka 100km täis. Pika jooksuga niigi hõõrusin sisereied ära aga nüüd on nad veel rohkem verel ja pekkis. :D Paar päeva peab vahet jätma aga kui põlves ikka see valu, siis küll jah pigem mõni kuu ainult jalgrattaga sõitma, et veidi neid kilosi maha saada, et jälle hakata rohkem jooksmas käia. Pikad distantsid mulle meeldivad.
Veidi olen mõelnud ka, et võiks juulikuises ekspeditsioonist ka osa võtta aga ma ei tea sel aastal seal kanuu sees ja jalgratta peaks kanuule panema peale ka, kui sõitma lähen, aga no ma pole kordagi elu jooksul üksi kanuus olnud ja üldse 2 korda olen kanuuga ka sõitnud, et ei tea kuidas see välja näeks.

Stok
02.05.20, 14:36
Ma pole kindlasti see, kes peaks Sind õpetama, esiteks oled Sa selles vanuses, et ei pea veel vanainimesi kuulama. :D Aga joosta ja üldse sporti tuleks teha ikka naudingu piirides ja väike jooksunälg, mida diivanikartulid nimetavad puhkepäevaks, kulub samuti marjaks ära. Mul hakkas nüüd võistluseelne periood, mille eestikeelset vastet ma ei teagi, inglise keeles taper või tapering, s.t. distantsid jäävad lühemaks, et keha maratoniks ilusti välja puhkaks, aga tunne on super, sest selle nimel on ju 14 nädalat trenni teinud. Viimases lõigutrennis jooksin naljaviluks isikliku 1 km rekordi, mis kindlasti ei ole mu võimete lagi, lihtsalt pole kunagi olnud tarvidust sellist rekordit püüda. Eilses tempojooksus jooksin samuti naljaviluks 5 km ja 3 miili rekordid (Endomondo peab registrit), kusjuures kui oktoobris jooksin Viljandi linnajooksul alguses 4:20/km tempoga ja tõmbasin hinge veits kinni, siis eile jooksin 4:11/km ja kuna see oli trenn, siis ei pigistanud sugugi maksimumi välja. Oluline on meeles pidada raamatust loetut: paljud jooksjad, kes on suure hoole ja põhjalikkusega maratoniks valmistunud, tunnevad taperi tõttu end surematuna ja alustavad liiga kiiresti, jooksevad end kinni ja nullivad kogu ettevalmistuse. Ma siis üritan algusest peale joosta soovitud tempoga (4:48/km), aga eks mul on see eelis ka, et pole stardipauku, pole konkurente, pole adrekat. On vaid loodus, mina ja rajatähised. Juhul, kui peaks virtuaalseid kaasaelajaid olema, siis jutt käib 11. mai nädalast, valime koos sõbraga sobivaima päeva ja lahinguväljal näeme, raisk!

topscorer
02.05.20, 15:45
Tegin täna oma maastikumaratoni virtuaaljooksu ära. 24 km jooksin 2.02-ga ehk peaaegu viis minutit olin aeglasem kui eelmise aasta päris jooksul... Ma arvan et enamvähem võib siiski rahul olla sest üksi ju ikka raskem joosta kui päris võistlusel, pole seda emotsiooni ja adrenaliini... Vorm ilmselt pole ka kõige teravam praegu hiljutise vigastuspausi tõttu... Pealegi, jooksin kogu distantsi kruusa/liiva/pinnase peal, samas kui originaalraja esimesed 5 km on asfaldil.
Nii et see nüüd siis tehtud ja võib hakata rattaralliks valmistuma!
Oi kuidas tahaks juba päris võistlusi tegelikult!
Muide, kui panete oma joogipudeleid raja äärde siis tasub need üsna hästi ära peita. Mul keset jooksu mingi prükkar hakkas mu pudelite vastu huvi tundma, täiesti õnnelik juhus, et just sellel ajal sealt mööda jooksma juhtusin :D

Iceman
02.05.20, 15:55
Ma pole kunagi mõelnud pikemal jooksul, et jätaks kuhugi joogipudeli...Aastaid tagasi, kui olin heas vormis siis lihtsalt vahetevahel oli mul aind geel kaasas aga kuskile joogipudelit jätta, pole osanud. Nüüd paar päeva tagasi 29km joostes ma lihtsalt vahepeal käisin poes cocat ja kummikomme ostmas ja siis sain energia tagasi, et ülejäänud 11km edasi joosta. :D

cannuman
02.05.20, 17:07
Ma pole kunagi mõelnud pikemal jooksul, et jätaks kuhugi joogipudeli...Aastaid tagasi, kui olin heas vormis siis lihtsalt vahetevahel oli mul aind geel kaasas aga kuskile joogipudelit jätta, pole osanud. Nüüd paar päeva tagasi 29km joostes ma lihtsalt vahepeal käisin poes cocat ja kummikomme ostmas ja siis sain energia tagasi, et ülejäänud 11km edasi joosta. :D

https://i.imgflip.com/3alwmo.jpg

Maarek
02.05.20, 18:55
sel aastal seal kanuu sees ja jalgratta peaks kanuule panema peale ka, kui sõitma lähen, aga no ma pole kordagi elu jooksul üksi kanuus olnud ja üldse 2 korda olen kanuuga ka sõitnud, et ei tea kuidas see välja näeks.

Veits küll off-topic, aga kanuus ei sõideta üldjuhul üksinda, sest need on kahe- või kolmekohalised ja ilma tüürita oleks see üsna piinarikas tegevus, eriti veel 25km, ning kajakiaer edasiliikumist kardetavasti eriti ei abista.

Stok
07.05.20, 12:56
Väga lahe jalgrattasimulaator (https://sport.err.ee/1086573/eesti-rattur-vantas-kodust-lahkumata-everesti-tippu), huvitav, kas jooksmise jaoks ka midagi taolist on? Pmst on vaja sellist linti, mis jooksu ajal suudab ise kaldenurka muuta ja ongi olemas. Mõtleks, kui saaks omaenda garaažis teiste inimestega reaalajas võidu joosta. Virtuaalselt Bostonit või Tokyot joosta, kuhu muidu ei viitsiks sugugi reisida. Noh, kes guugeldab esimesena välja?

Miinvail reaalajas on jäänud vaid 1 lühike tempotrenn ja järgmisel nädalal ongi maraton. Iga kord, kui poes käin, toon ühe suure värska, külmkapis on 6 liitrit vett juba. Proteiinid-geelid kõik olemas, ainult makarone ei taha sugugi veel sööma hakata.

j6u1uv4n4
07.05.20, 12:58
sul pre-maraton dieedimuutus? miks?

Stok
07.05.20, 13:02
sul pre-maraton dieedimuutus? miks?

Raamat soovitas :) Paar-kolm päeva enne jooksu soovitati end süsivesikutest ja mineraalidest täis laadida.

cannuman
07.05.20, 14:16
ainult makarone ei taha sugugi veel sööma hakata.

proovi hapukoorega

Horatio
07.05.20, 14:48
Väga lahe jalgrattasimulaator (https://sport.err.ee/1086573/eesti-rattur-vantas-kodust-lahkumata-everesti-tippu), huvitav, kas jooksmise jaoks ka midagi taolist on?

Ise olen youtubes veidi pikemalt jälginud triatleet Lionel Sandersit ja tippmängus on need virtuaalsõidud päris huvitavad, aind et maru palju sõltub trenažööridest ja manipuleerida on lihtne näiteks enda kaalu valetades.

https://www.youtube.com/watch?v=nMRfi6W5OW8

Endal oli 2 sõbraga aprillis igavusest jooksuchallenge, mille jooksul läbisin 148km ja jäin teiseks, üks sõpradest pani 220m rohkem :)

Eelneva elu peale kokku ehk olin puhast jooksutrenni teinud kuskil 50km ehk tore oli näha kuidas jooksuvorm paranes. Märtsi lõpus jooksin 5km 6:05min/km tempos ja keskmine pulss oli 174. Nüüd aprilli viimane trenn sai joostud 15km ja 5:50min/km tempos ja keskmine pulss oli 160.

Nüüd aga kuna challenge sai läbi on motivatsioon suht nulli vajunud ja selle kuu jooksul olen ainult korra jooksma sattunud. Oleks teada, et mingi poolmaraton sügisel toimuks siis oleks stiimul olemas aga hetkel tühja ei viitsi justkui rapsida.

Stok
07.05.20, 15:07
Nüüd aga kuna challenge sai läbi on motivatsioon suht nulli vajunud ja selle kuu jooksul olen ainult korra jooksma sattunud. Oleks teada, et mingi poolmaraton sügisel toimuks siis oleks stiimul olemas aga hetkel tühja ei viitsi justkui rapsida.

Ma olen küll lootusrikas, et sügisel juba midagi toimub, aga kui mingi minister otsustab, et pole vaja, siis on kellad nagu prantslastel.

zelee
07.05.20, 18:35
I

Endal oli 2 sõbraga aprillis igavusest jooksuchallenge, mille jooksul läbisin 148km ja jäin teiseks, üks sõpradest pani 220m rohkem :)

Eelneva elu peale kokku ehk olin puhast jooksutrenni teinud kuskil 50km ehk tore oli näha kuidas jooksuvorm paranes. Märtsi lõpus jooksin 5km 6:05min/km tempos ja keskmine pulss oli 174. Nüüd aprilli viimane trenn sai joostud 15km ja 5:50min/km tempos ja keskmine pulss oli 160.
.

Nii kõrge pulsiga pole üldse tervislik trenni teha ju. Paned väga korraliku koormuse südamele.

Stok
07.05.20, 18:37
Äkki ta on 20-aastane?

JuriM
07.05.20, 19:19
Ee mul ka näiteks 165-175 pulss oma neid 10km jookse tehes, sel kevadel olen saavutatud täiesti uue kvaliteedi - kui sügisel oli keskmiselt nii 6.30/km tempo mulle jõukohane, siis eelmisel nädalal soojade ilmadega olen saanud täiesti uude minutisse, 5.40/km peale.

(üks neist vendadest kes ~5 aastaga, 45kg kaotas). Hetkel nii 86-87kg peal kaal ja pikkus 184, enamus mu trennidest on pigem jõunäitajate peale üles ehitatud (vt. Ats Loot), mitte cardio bunny.

Stok
09.05.20, 13:58
Töö juures korraldati Endomondo challenge "kes kogub maikuu jooksul jalgsi kõige rohkem kilomeetreid". Viisin lapse trenni, mina läksin jalgsi, tema tõuksiga. Edasi-tagasi kogunes 5.85 km, nüüd olen diivanil siruli ja tõrjun välja mõtet lapsele järele minemisest. Miks kõndimine sedasi läbi võtab? Kui ma jooksen, siis alla 10 km ma ei võta ettegi ning ka pärast poolmaratoni jooksmist (trennitempos) ei ole räbal olla.

Väravavaht
09.05.20, 14:18
Töö juures korraldati Endomondo challenge "kes kogub maikuu jooksul jalgsi kõige rohkem kilomeetreid". Viisin lapse trenni, mina läksin jalgsi, tema tõuksiga. Edasi-tagasi kogunes 5.85 km, nüüd olen diivanil siruli ja tõrjun välja mõtet lapsele järele minemisest. Miks kõndimine sedasi läbi võtab? Kui ma jooksen, siis alla 10 km ma ei võta ettegi ning ka pärast poolmaratoni jooksmist (trennitempos) ei ole räbal olla.

- Ma olen terve elu suutnud järjepanu jooksuliigutust teha maksimaalselt kilomeetri jagu. Koolis kolme kiltsa jooksin nii, et umbes pool ajast kõndisin, kuna ei jaksanud lihtsalt joosta.
- Sprindis olin absoluutne esirind, jooksin 50m lendstardis kogu gümnaasiumi parima aja. (5.21 oli vist, äkki 3-5 tükki veel jooksid alla 6 sekundi)
- Huvitaval kombel on Minu tervisele just kiirkõnd. Olen harrastanud kiirkõndi viimased 10a ning võin sellise turbosammuga minna tunde(!) järjest, aga nii kui samm läheb hüplevamaks ehk siis räägin jooksusammu võtmisest, saan väga kiirelt haamrit...

Oleme omamoodi huvitavad vastandid. Selle EndoMondo võistluse jalgsikõndimise kujul paneks ilmselt lõdva peenisega ka kinni ;)

ericbana
09.05.20, 15:33
- Ma olen terve elu suutnud järjepanu jooksuliigutust teha maksimaalselt kilomeetri jagu. Koolis kolme kiltsa jooksin nii, et umbes pool ajast kõndisin, kuna ei jaksanud lihtsalt joosta.
- Sprindis olin absoluutne esirind, jooksin 50m lendstardis kogu gümnaasiumi parima aja. (5.21 oli vist, äkki 3-5 tükki veel jooksid alla 6 sekundi)
- Huvitaval kombel on Minu tervisele just kiirkõnd. Olen harrastanud kiirkõndi viimased 10a ning võin sellise turbosammuga minna tunde(!) järjest, aga nii kui samm läheb hüplevamaks ehk siis räägin jooksusammu võtmisest, saan väga kiirelt haamrit...

Oleme omamoodi huvitavad vastandid. Selle EndoMondo võistluse jalgsikõndimise kujul paneks ilmselt lõdva peenisega ka kinni ;)

Sama. Teen praegu mingeid 10 km pikkuseid ringe korralikus kiirkõnni tempos, aga kui ma peaks seal vahel mingi 200-300m jooksma, siis tõmbaks jalad momentaalselt täis. Elu pikim jooksuots on vist üldse olnud 8,5km kunagi kergejõustiku laagris. See oli totaalne surm.

Stok
09.05.20, 15:45

Taolisi võistluseid (kõige rohkem minuteid, kõige rohkem km jne) võidavad tavaliselt discgolfarid. Mis teha noh.

Tofoa
09.05.20, 19:30
Kusjuures olen viimased 2 kuud peaaegu iga päev discgolfi mänginud. Kui jalkahooaeg algab, siis annan teada, kuidas see vormile mõjus. Praegu tundub, et iga päev mingi 20 või 30 km jalutada oleks lihtsalt jalutamise vaev.

Stok
09.05.20, 20:33
Kusjuures olen viimased 2 kuud peaaegu iga päev discgolfi mänginud. Kui jalkahooaeg algab, siis annan teada, kuidas see vormile mõjus. Praegu tundub, et iga päev mingi 20 või 30 km jalutada oleks lihtsalt jalutamise vaev.

Ma olen kuulnud, et golf pidi potentsile halvasti mõjuma, või siis vastupidi, kui potents libiseb käest, on aeg golfi mängida. Kuidas Sul .. ah nvm, ei huvita.

Nurmekas
11.05.20, 14:51
Jooksuvormile diskgolf küll liiga palju kaasa ei aita.
Ka käin viimasel ajal palju diski mängimas, ja kuna see võtab nii palju aega, siis jooksma enam ei jõua.
Kui vahel harva jõuan, siis on ikka jalad suht aeglased. Erinevad lihased töötavad.

Ja mis nendesse challengitesse puutub - kaks ringi on ca 3h ja 10km, et on produktiivsemaid sammukogumise meetodeid.

Stok
11.05.20, 15:05
Ja mis nendesse challengitesse puutub - kaks ringi on ca 3h ja 10km, et on produktiivsemaid sammukogumise meetodeid.

On, aga ma ilma sihita küll ei viitsi samme/km koguda. Iga päev jooksmas ei käi, koera ega väikelast ei ole ja lihtsalt ringi jalutada ei viitsi.

rahvaspordipäev
11.05.20, 16:00
On, aga ma ilma sihita küll ei viitsi samme/km koguda. Iga päev jooksmas ei käi, koera ega väikelast ei ole ja lihtsalt ringi jalutada ei viitsi.

Hakka pokemon go-d mängima :>

Stok
12.05.20, 15:06
Riia maraton toimub 11. oktoobril. See, kas kohapeal või virtuaaljooksuna, selgub siis, kui aeg käes. Minu jaoks tähendab see seda, et 3. oktoorbril Tartu linnamaratonil ühtegi distantsi ei jookse.

Maastikumaratoni osas jälgin 5 korda päevas ilmaennustust ja muudkui lükkan edasi. Üldse ei taha metsa vihma ja mudaga võitlema minna ja kuna jooks kulgeb lõunast põhja poole, siis võiks tuul ka mitte otse vastu olla. Praegu tundub, et enne reedet ei jookse, aga aega on vaid pühapäevani. :(

cannuman
12.05.20, 17:53
Miks Riia jooksu Tartule eelistad?

Maarek
12.05.20, 17:58
Kui ma ei eksi, siis Stokil Riia jooksule koht juba bronnitud, sest see pidi ju algselt kevadel toimuma.

Stok
12.05.20, 21:35
Jah, see pidanuks toimuma sel pühapäeval, 17. mail, ning mul pilet ammu ostetud. Seepärast ma üldse seda maastikumaratoni ette võtangi, et ajasin end kondilisse vormi ja võiks midagi peale hakata sellega.

Stok
14.05.20, 17:08
Juunis toimuma pidanud Narva Energiajooks koliti oktoobrisse:
3.10 - Tartu Linnamaraton
10.10 - Narva Energiajooks
11.10 - Riia maraton

4. oktoobrile oleks ka midagi vaja, muidu läheb ilus päev raisku. Teisisõnu, muutsin oma registreeringu hoopis järgmise aasta jooksule.

$$$
14.05.20, 18:24
Jah, see pidanuks toimuma sel pühapäeval, 17. mail, ning mul pilet ammu ostetud. Seepärast ma üldse seda maastikumaratoni ette võtangi, et ajasin end kondilisse vormi ja võiks midagi peale hakata sellega.

Raha tagasi ei saa küsida?

Stok
14.05.20, 18:35
Raha tagasi ei saa küsida?

Ühegi ürituse korraldaja ei maksa raha tagasi (miinus erandid :D ). Üldjuhul antakse valida, kas osaled edasilükatud üritusel või järgmise aasta omal.

$$$
14.05.20, 18:53
Ühegi ürituse korraldaja ei maksa raha tagasi (miinus erandid :D ). Üldjuhul antakse valida, kas osaled edasilükatud üritusel või järgmise aasta omal.

tarbijakaitse? ma arvan, et päris mõjuv põhjus on raha tagasi nõuda. Muidugi iseasi, kas sa jännata viitsid sellega + korraldajatele teeb see ka kahju.

Stok
14.05.20, 19:35
tarbijakaitse? ma arvan, et päris mõjuv põhjus on raha tagasi nõuda. Muidugi iseasi, kas sa jännata viitsid sellega + korraldajatele teeb see ka kahju.

Küllap apelleerivad forss massöörile. Ja mul suva see mõnikümmend belgia rutsi.

Maarek
15.05.20, 13:22
Jah, Tarbikaitse kirjutab, et on õigust tagasi nõuda, aga kui korraldaja apelleerib vääramatule jõule, siis muidugi "nokk kinni, saba lahti" olukord.
Juhised etenduse, kontserdi või muu ürituse ärajäämise või hilinemise korral käitumiseks (https://www.ttja.ee/et/uudised/16-juhised-etenduse-kontserdi-voi-muu-urituse-arajaamise-voi-hilinemise-korral-kaitumiseks)

Vääramatu jõud on asjaolu, mida korraldaja ei saanud mõjutada ja mõistlikkuse põhimõttest lähtudes ei saanud temalt oodata, et ta lepingu sõlmimise või lepinguvälise kohustuse tekkimise ajal selle asjaoluga arvestaks, seda väldiks, või takistava asjaolu või selle tagajärje ületaks.
Tulenevalt asjaolust, et Eestis ei ole varasemalt eriolukorda välja kuulutatud, puudub ka kohtupraktika, millest nähtuks, kas eriolukord on vääramatu jõud, mis võiks vabastada korraldaja vastutusest. Nähtuvalt vääramatu jõu definitsioonist julgeb autor väita, et Eestis neljapäeva hilisõhtul kehtestatud eriolukord vastab kõigile vääramatu jõu tunnustele, mistõttu saab ürituse korraldaja tugineda vastutusest vabanemiseks vääramatule jõule.

Stok
15.05.20, 19:47
Kuulge, jutt käib umbes 10 (väiksed jupid) kuni 50-st (maratonid) eurost. Mis te tagasi saadud rahaga teete? Maha joote ju!

Stok
15.05.20, 20:07
tl;dr: uus isiklik rekord on 3:35:49

Täna siis võtsin sõbra agiteerimisel selle virtuaalse maastikumaratoni ette.

Rada oli väga hästi tähistatud, ainult ühe korra keerasin ise valesti, kui olin liialt mõttes. Jooksin 50 meetrit, jäin mõtlema, et oot! seal oli ju märk! Jooksin tagasi ja keerasin õiges suunas. :) Rada kulges üles-alla, tõusumeetreid kogunes 350, laskumisi 420m - ja see on vertikaalide summa. Samal tasapinnal olevaid lõike oli üsna vähe. Umbes pool rada kulges asfaldil või kruusal, pool murul või metsateedel, kus oli ka mudaseid lõike.

Üht jooksjat nägin veel, püüdsin ta kinni ja hõikasin: jooksen 3:30 tempos, võta sappa! Too lagistas naerda ja ütles, et jookseb 4:30.

Kümmekond kilti enne lõppu jooksis sõber mulle vastu ja andis mulle vett, mille ahnelt tühjaks jõin. Mul oli endal 1.5L veekott seljas, millest rüüpasin iga 4km tagant lonksu, aga ma ju ei teadnud, palju mul vett järel on, samas kõht oli justkui vett täis pidevalt. Viimased 10 km jõingi iga paari kildi tagant, ent finišis vaatasin, et mul oli terve liiter jooki järel, mis tähendab, et ma läbisin maratoni umbes 900 ml joogiga! Ning kandsin ilmaaegu lisakilo seljas.

See seletab, miks mul järjekordselt 28 km peal raske hakkas, samm jäi töntsiks, aga kündsin ikka edasi, kinnitades endale, et seni jooksen kuni kukun, sest jaanuarist saadik on selle nimel tööd rügatud. Aga 39.4 km peal oli kole tõus, kus ei olnud enam jaksu, tahet ega mõtet joosta, sest 3:30 lootus oli kadunud ning hakkasin kõndima. See on nüüd mu uus järjestikku jooksmise rekord, eelmine oli 36 km. Ajarekord siiski tuli, 2min ja 53s kiirem kui sügisel Tartu Linnamaratonil ning arvestades raja raskust, tuleb rahul olla. See on ju ka hea, et uue rekordi püüdmiseks asfaldil ei ajanud latti liiga kõrgele. :D Muuseas, kui ma vaatasin teiste jooksjate eelmiste aastate tulemusi, siis nende maastikumaratoni ajad olid 20-30 minti aeglasemad kui asfaldiajad.

Ahjaa: ma nähtavasti treenin õigesti, sest nagu paljudel, on ka minul veres herpese viirus ja kui varasematel aastatel lõi see sageli välja, kui trenniga üle pingutasin, siis nüüd ma ei mäletagi, millal viimati ta mul külas käis. Sel aastal pole kordagi juhtunud. Puhkepäev pärast iga trenni on minu eas väga hea mõte!

cannuman
15.05.20, 21:03
Väga vinge!

Sõid ka miskit? Pelmeene, sefiiri, geele?

Stok
16.05.20, 02:05
Väga vinge!

Sõid ka miskit? Pelmeene, sefiiri, geele?

4 SIS kofeiiniga geeli. 10, 20, 30 ja 36 km peal. Nälga ei tundnud kordagi, erinevalt Tartu Linnamaratonist, nii et vähemalt sellega panin täkkesse. Sefiir on hea pakkumine, proovin praegu ette kujutada, kuidas seda jooksu ajal taskust välja koukida. :D Pelmeenid on halb pakkumine, sest esiteks on neid kehv poolitada, teiseks - kust hapukoort võtta?

Stok
16.05.20, 20:32
Ju ei saanud eile liiga palju, sest panin just Tallinna maratoni jaoks treeningkava kokku. Järgmise nädala võtan easylt, ja siis ongi täpselt 16 nädalat maratonini. Intervallid ja tempod on nüüd nõka kiiremad, sest hetkevorm on ju parem kui jaanuaris eelmist tsüklit alustades, aga pikad jooksud on pikemad. Eelmine tsükkel kandis nime "Novice Marathon Training Program", nüüdne "Marathon Training Program". Kokku tuleb teha 162 kilti intervalle, 182 kilti tempot ja 396 kilti pikki jookse, kõik kokku 740 km. Ja siis maraton veel otsa. Ja uued kossid osta.

Pärast Tallinnat kuu aega taastumist ja kergeid trenne ning Riia. Kui Tallinnas üritan rekordit upitada, siis Riias piisab, kui õnnestub ühes tükis finišeerida. ;)

zelee
18.05.20, 18:50
Ju ei saanud eile liiga palju, sest panin just Tallinna maratoni jaoks treeningkava kokku. Järgmise nädala võtan easylt, ja siis ongi täpselt 16 nädalat maratonini. Intervallid ja tempod on nüüd nõka kiiremad, sest hetkevorm on ju parem kui jaanuaris eelmist tsüklit alustades, aga pikad jooksud on pikemad. Eelmine tsükkel kandis nime "Novice Marathon Training Program", nüüdne "Marathon Training Program". Kokku tuleb teha 162 kilti intervalle, 182 kilti tempot ja 396 kilti pikki jookse, kõik kokku 740 km. Ja siis maraton veel otsa. Ja uued kossid osta.

Pärast Tallinnat kuu aega taastumist ja kergeid trenne ning Riia. Kui Tallinnas üritan rekordit upitada, siis Riias piisab, kui õnnestub ühes tükis finišeerida. ;)

Nike Vaporfly (https://epl.delfi.ee/eesti/nurme-ja-fosti-voimsad-rekordiparandused-kui-suur-roll-on-supertossudel?id=89884969)

Stok
18.05.20, 20:49
Just arhiveerisin (keldrisse, igaks juhuks tagavaraks) oma Asicsid ja nüüd jooksen uue brändi Newton Running uudistootega. Sellel on teistsugune tald, mis sunnib õigele jooksusammule ja eriti tähtis on luminestsentsiga põhjavalgustus!

https://www.newtonrunning.com/collections/mens-shoes/products/mens-gravity-all-weather-1

zelee
19.05.20, 16:45
Stok 23. maastikumaratonil. Pole paha ütleks selle peale. Aga sinust 15a vanem naisterahvas oli kõigest 30sek aeglasem, et on kuhu areneda.

Stok
19.05.20, 17:01
Pole mõtet võrrelda võrreldamatut.

Üks mu sõber sörkis selle raja läbi, kusjuures kõik laskumised kõndis, et liigeseid hoida, ning aeg tuli pealt nelja tunni. Võistlusel oleks ta mind pika puuga võitnud. Ja teisalt, kui mul 3 kilti enne lõppu sai selgeks, et soovitud 3:30 täna ei tule, aga isiklik rekord tuleb isegi lõpuni kõndides, siis ma hakkasingi kõndima ja jooksin ainult sirgetel. Teisalt, võistlusel oleks ma saanud piisavalt jooki peale ja arvatavasti ei oleks üldse pidanud kõndima. Põhiline, et ise olen rahul ja alles järgmisel päeval jõudis kohale, et ma vist sain heas mõttes lollusega hakkama, kuna ma ju rajaprofiili ei teadnud, sest ükski terve mõistusega inimene ei lähe sinna isiklikku rekordit püüdma. Ma ei usu, et ma iialgi tagasi lähen, sest normaalse talve puhul on see jooks liiga vara ning on paremaid alternatiive, pealegi ma olen asfaldimees, mitte krossijooksja.

Aga see ongi see, miks ma jooksmist naudin - üksinda treenimist, raskeid intervalle, vihma, tuult - mind over matter.

Stok
20.05.20, 22:39
Kui kellelgi vaja motti või medalit: https://marathon100.com/uudised/vaata/marathon100-korraldab-eesti-pikima-jooksuvoistluse-eesti-500

Marts
22.05.20, 19:04
Tulge parem staadionile jooksma - avastate enda jaoks võib-olla täitsa uue maailma. :)

Stok
22.05.20, 19:30
Nascari? Soovitan vahel päripäeva ka joosta, muidu riskid vigastusega.

cannuman
24.05.20, 17:41
Tegin just väikese treeningjooksu. Pärast kahte päeva joomist tuli 10km peale 5min kaotust vs tavaline tempo.

Stok
24.05.20, 17:58
Tegin just väikse treeningjooksu. Avastasin, et peab isegi 20 km puhul joogi peale mõtlema hakkama, vedelikukaotus 3.8% (lubatud on 2%) :( Ja täna veel suhteliselt vilu ilm.

Iceman
25.05.20, 11:57
Tulge parem staadionile jooksma - avastate enda jaoks võib-olla täitsa uue maailma. :)

Kus tallinnas niisama saaks staadionile minna jooksutrenni tegema?

Stok
25.05.20, 22:31
Ma ei leia enam üles, aga hiljuti nägin palju paremat sõna virtuaaljooksu asemel: kaugjooks. Inglise keeles on see remote running, aga virtuaaljooks on suhteliselt väärastunud tõlge, sest virtuaalsusega pole midagi pistmist, kui just ei seo kella koera kaelarihma külge. See-eest kaugjooksu kiitis heaks ka üks eesti fill. :)

Stok
28.05.20, 11:16
Mingi tüübi rant: https://tartu.postimees.ee/6983211/aivar-aotaht-tartu-maraton-torjub-osalisi-ehk-kuidas-pakkuda-asendusuritust. Üks neist vendadest, kes ei ole rahul, kui päike paistab või ilm on pilves.

Mina sain oma 20€ eest võimaluse joosta tähistatud originaalrajal ja kui mul olnuks huvi, oleksin ka medali saanud, aga ma ei kogu vanametalli. Olgem ausad, korraldajatel on korralduskulud, mis ärajäänud jooksu puhul oleksid lihtsalt vastu taevast läinud. Kasvõi raja puhastamine sinna kogunenud risust. Tõsi, üks kuusk oli küll risti ees, aga vbl suht hiljuti langenud siis. Ja kui rajahooldusest, markeerimisest, tähistuste mahavõtmisest, kellegi töötundidest infosüsteemi arendamisel ja info sisestamisel, meediateadete koostamisest ning medalitest peaks raha üle jääma, siis jäägu see Tartu Maratoni kui organisatsiooni ja tema järgmiste ürituste hüvanguks. Tüüp on praegu nagu Brighton, et ou, meil on sitt hooaeg, laseme käntselisse! Muidugi kaugjooks (või -sõit) ei asenda päris võistlust, aga kaugjooks on kordades etem kui diivan. Käi perse, Keskerakond!

Maarek
28.05.20, 12:36
See hala läks juba nii jaburaks kätte ära, et ma isegi ei viitsinud seda lõpuni lugeda. Pseudoprobleem.

Küll lugesin läbi Indrek Kelgu kommentaari vastuseks ja selgitas väga hästi asja ära :silm4:

futbolidipaul
28.05.20, 12:46
See hala läks juba nii jaburaks kätte ära, et ma isegi ei viitsinud seda lõpuni lugeda. Pseudoprobleem.

Küll lugesin läbi Indrek Kelgu kommentaari vastuseks ja selgitas väga hästi asja ära :silm4:

Oot-oot, oli see siis tõesti Tartu üritus? Kuidas sai sellest välismaal olles osa võtta?
Mulle meeldis juba see. Veidi arusaamatu ving jah. Tema probleem tundub see olevat, et miks keegi tema tegemisi ei tunnista. Fuck others! What about me? Me!

Maarek
28.05.20, 18:58
Oot-oot, oli see siis tõesti Tartu üritus? Kuidas sai sellest välismaal olles osa võtta?
Mulle meeldis juba see. Veidi arusaamatu ving jah. Tema probleem tundub see olevat, et miks keegi tema tegemisi ei tunnista. Fuck others! What about me? Me!

Jah, mõõdad endale sama distantsi ja jooksed ükskõik kus, pärast saadad oma tulemuse spordifaili ja saadki medali.

futbolidipaul
28.05.20, 20:08
Jah, mõõdad endale sama distantsi ja jooksed ükskõik kus, pärast saadad oma tulemuse spordifaili ja saadki medali.

Ma igaks juhuks täpsustan, et ma ei näinud selles probleemi. Et minu meelest oli see hea lahendus. Proovisin juhtida tähelepanu teise poolega, et tal oli veider häda.

Maarek
31.05.20, 22:14

Ma igaks juhuks täpsustan, et ma ei näinud selles probleemi. Et minu meelest oli see hea lahendus. Proovisin juhtida tähelepanu teise poolega, et tal oli veider häda.

Ma ei lugenudki kuskilt välja kriitikat või toetusavaldust närvilisele ajakirjanikule ;)

Epic
05.06.20, 23:34
(suitsetajast) sooja aja jooksjal on ikka tõeline piin hooaja alustamine. Justkui iga aasta satub tuuline ilm ka olema, rsk. Mis ässad oskavad soovitada, et oma elu kergemaks teha? Kas B-vitamiini oleks mõtekas tarvitada? Eesmärgiks teha üle päeva kümne kildiseid ringe. Eelmine aasta jõudsin selleni augustis. Suve peale kokku kogunes veidi alla 400 kilomeetri.

zelee
05.06.20, 23:39
Lühemad ringid tihemini on parem kui pikad harvemalt. alusta rahulikult ja hoia pulss madalal mitte ära küta punases. Nt esimesed 2 nädalat 5km 3x nädalas, siis tõstad 4x peale ja hakkad vaikselt ka distantsi kasvatama. Tempo on see mis tapab.

Stok
06.06.20, 02:05
Tuuline on niikuinii kogu aeg, ideaalset ilma pole olemas. Ma mäletan, kui sai suusajope kappi jätta ning joosta termopesu + lühkarid väel ning kui isegi termopesu sai koju jätta. Tänase jooksu ajal mõtlesin, et oh oleks ometi +5 ja pilvine taevas..

Vitamiine võid ju võtta, aga nendega eksperimenteerima hakata või neile lootma jääda pole mõtet, ikka trenni tuleb teha ning tasapisi. Alguses on progress kiire tulema. Enne trennipäeva võiks korralikult välja puhata ja võimaluse korral mitte liialdada ainetega. ;)

Stok
11.06.20, 16:31
Avastasin juhuslikult, et Rakvere ööjooks on lükatud septembrisse, kuna augustis on vist mingi osalejate limiit peal. Ma loodan, et nad kõrbevad oma geniaalse rahaahne plaaniga, korraldada oma kitsaste radadega jooks kõigest 2 nädalat pärast Tlna maratoni ja üks nädal enne Tartu maratoni.

Maarek
12.06.20, 19:36
Avastasin juhuslikult, et Rakvere ööjooks on lükatud septembrisse, kuna augustis on vist mingi osalejate limiit peal. Ma loodan, et nad kõrbevad oma geniaalse rahaahne plaaniga, korraldada oma kitsaste radadega jooks kõigest 2 nädalat pärast Tlna maratoni ja üks nädal enne Tartu maratoni.

Seal vist valdav hulk osalejaid, siiski stiilis "chill üritus, lähen osalen ka".

Korralikud harrastajad muidugi 2 nädalat peale SEB maratoni sinna vist pikem ei tiku.

Stok
12.06.20, 19:39
Seal vist valdav hulk osalejaid, siiski stiilis "chill üritus, lähen osalen ka".

Korralikud harrastajad muidugi 2 nädalat peale SEB maratoni sinna vist pikem ei tiku.

No seda ma silmas pidasingi, et mis mõttega nad oma jooksu kahe suure maratoni vahele panid, ega nad sellega osalejaid juurde ei saa ju. Õigel ajal oleks väga ideaalne olnud ära joosta.

Täna tuli siiski info, et kes ei saa uuel kuupäeval joosta, võivad eelnevalt kaugjooksuna ära joosta, aga no see pole ikka see. Eile jooksin Tartu Parkmetsa jooksu kaugjooksuna (7 km) ja kuigi ainus eesmärk oli joosta alla poole tunni, siis tundub kuidagi võlts joosta vabalt valitud rajal ja adrekast jään ka ju ilma. Saanuks joosta ka originaalrajal, aga kuna ma seda kordagi jooksnud ei ole ja kaarti pähe õppida ei viitsinud, siis ei hakanud jebima.

Stok
13.06.20, 22:08
Nii, järjekordne õppetund. Võiks arvata, et "juba oskan", aga oh ei. Ühesõnaga, sõin kõhu täis, mitte üleliia, aga lihtsalt täis. Üks kohv otsa ja siesta. Ärkasin, kõht oli ikka täis, aga mõtlesin, et noh, jagubki energiat kauemaks, kuna plaanis oli pikk aeglane jooks, kava järgi 32 km @ 5:25 min/km ehk kuna ma nii aeglaselt joosta ei oska, siis pigem minu maratonitempo ehk 4:48 min/km kanti; ühesõnaga, arvasin, et suhteliselt täis kõht ei takista jooksmist. Nii oligi, pistma ei hakanud ega midagi. Aga..

Ma olen eelmiste pikkade jooksude ajal, s.h. maastikumaratoni ajal jäänud vedelikupuudusesse. Sõber soovitas iga 4 km asemel juua iga 3 km takka, mis ühest küljest mulle eriti ei meeldi, sest võistlustel on joogipunktid iga 4 tagant, aga teisest küljest, kuna ma alles õpin voolikust joomist, s.t. joon liiga vähe, siis parem on juua tihedamini. Etteruttavalt võin ära öelda, et seekord jõin tubli liitri jagu jooki, mis on isegi rohkem kui maastikumaratonil, kus läbisin 10 km võrra pikema maa, aga samas, pool liitrit jäi ju joomata ja seda kandsin ilmaaegu seljas. ;) Aga..

õppetund seisneb selles, et kuna ma startisin suht täis kõhuga ja iga 3 km tagant jõin, siis terve see fuking kaks ja pool tundi oli mul kõht täis! Ka koju jõudes, kui oli vaja proteiini manustada, siis pärast kaalumist ja ohtra veega magneesiumit suutsin ainult ühe banaani süüa. Tund aega hiljem, mis on tegelikult juba liiga hilja proteiini jaoks, vaatasin külmkappi ja võtsin ainult alkovaba õlle. Mis ei sisalda proteiini, aga on nõus alla minema. Nüüd ma saan aru, miks õpikutes on kirjas, et viimane söök peab olema umbes 4 tundi enne starti! Pljätt noh!

Okei, tempo oli normaalne, 4:53 min/km, arvestades retsi päikest ja veepaaki, siis pole väga hull. Aga lõpp oli natuke raskevõitu, samm jäi töntsiks, keha nõudis puhkepause (trennis!! [ei saanud!!!]) ja kaalukaotus 2.9 kg ehk 3.6% ei ole tervisele hea.

Epic
14.06.20, 23:04
(suitsetajast) sooja aja jooksjal on ikka tõeline piin hooaja alustamine. Justkui iga aasta satub tuuline ilm ka olema, rsk. Mis ässad oskavad soovitada, et oma elu kergemaks teha? Kas B-vitamiini oleks mõtekas tarvitada? Eesmärgiks teha üle päeva kümne kildiseid ringe. Eelmine aasta jõudsin selleni augustis. Suve peale kokku kogunes veidi alla 400 kilomeetri.

Lisan veel, et see suvise avaetapi kannatuste rada oli koos vahepealse jalutamisega (isegi kolm korda tuli sein ette) kokku 6,45km, 65 minutiga.

Täna, tänavune viies ring, ligi 9km, ei mingit jalutamist ja isegi üle 70 minuti ei läinud. Mõnus eneseületus.

https://thumbs.gfycat.com/WarmWickedAssassinbug-size_restricted.gif

Stok
15.06.20, 10:40
Aga mis jalad arvavad?

Epic
15.06.20, 16:53
Aga mis jalad arvavad?

Jalad ei arva huvitaval kombel midagi, nagu poleks midagi toimunud.

Stok
15.06.20, 17:20
Siis sai vähe ;)

Saarlane
16.06.20, 15:28

Avastasin täna samamoodi, et Ööjooks on päev enne Paide-Türi rahvajooksu.

zelee
16.06.20, 15:58
Veidi paratamatus. Kõik üritavad ikka võimalusel omad jooksud ära korraldada. Kuupäevi piiratult, jookse palju ja nii nad kuhjuvad.

Maarek
18.06.20, 11:22
Veidi paratamatus. Kõik üritavad ikka võimalusel omad jooksud ära korraldada. Kuupäevi piiratult, jookse palju ja nii nad kuhjuvad.

Veits OT, aga jah, jalgrattavõistlustel täpselt sama teema, et nädalavahetused samal ajal võistlused. Näiteks 04.07 on BMX, kriteerium ja XCO ning 05.07 on XCM, BMX, DH ja maanteesõit, mis mitmekülgsetele spordimeestele seab muidugi omad piirangud :D

Stok
18.06.20, 12:05
Nii, järjekordne õppetund. Võiks arvata, et "juba oskan", aga oh ei. Ühesõnaga, sõin kõhu täis, mitte üleliia, aga lihtsalt täis. Üks kohv otsa ja siesta. Ärkasin, kõht oli ikka täis, aga mõtlesin, et noh, jagubki energiat kauemaks, kuna plaanis oli pikk aeglane jooks, kava järgi 32 km @ 5:25 min/km ehk kuna ma nii aeglaselt joosta ei oska, siis pigem minu maratonitempo ehk 4:48 min/km kanti; ühesõnaga, arvasin, et suhteliselt täis kõht ei takista jooksmist. Nii oligi, pistma ei hakanud ega midagi. Aga..

Ma olen eelmiste pikkade jooksude ajal, s.h. maastikumaratoni ajal jäänud vedelikupuudusesse. Sõber soovitas iga 4 km asemel juua iga 3 km takka, mis ühest küljest mulle eriti ei meeldi, sest võistlustel on joogipunktid iga 4 tagant, aga teisest küljest, kuna ma alles õpin voolikust joomist, s.t. joon liiga vähe, siis parem on juua tihedamini. Etteruttavalt võin ära öelda, et seekord jõin tubli liitri jagu jooki, mis on isegi rohkem kui maastikumaratonil, kus läbisin 10 km võrra pikema maa, aga samas, pool liitrit jäi ju joomata ja seda kandsin ilmaaegu seljas. ;) Aga..

õppetund seisneb selles, et kuna ma startisin suht täis kõhuga ja iga 3 km tagant jõin, siis terve see fuking kaks ja pool tundi oli mul kõht täis! Ka koju jõudes, kui oli vaja proteiini manustada, siis pärast kaalumist ja ohtra veega magneesiumit suutsin ainult ühe banaani süüa. Tund aega hiljem, mis on tegelikult juba liiga hilja proteiini jaoks, vaatasin külmkappi ja võtsin ainult alkovaba õlle. Mis ei sisalda proteiini, aga on nõus alla minema. Nüüd ma saan aru, miks õpikutes on kirjas, et viimane söök peab olema umbes 4 tundi enne starti! Pljätt noh!

Okei, tempo oli normaalne, 4:53 min/km, arvestades retsi päikest ja veepaaki, siis pole väga hull. Aga lõpp oli natuke raskevõitu, samm jäi töntsiks, keha nõudis puhkepause (trennis!! [ei saanud!!!]) ja kaalukaotus 2.9 kg ehk 3.6% ei ole tervisele hea.

Ka kuumal ajal pole trennist pääsu, õnneks saab kellaaega ise valida. Eile läksin alles pärast kella 21 välja ja tõttöelda tundsin ühe korra isegi jahedust, mingi sooõhk vmt. Seekord ei olnud kõht ääreni täis, nii et sellega läks hästi, aga see-eest hakkas joogikott lekkima, nii et esimest korda õnnestus joogikott tühjaks juua. :D Selg ja püksid tagant olid märjad, aga janusse ma ei jäänud, 29 km peale kogunes kaalukaotust kõigest 2 kg, mis on väga hea tulemus, arvestades seda koerailma, mis väljas on. Aga nüüd tellisin uue joogikoti, mis maksab pool seljakott+joogikott kombo hinnast. :(

j6u1uv4n4
18.06.20, 12:08
mingit träkkerit ka kasutad? ise ostsin samsung kella endale, aga see raibe vajab dataplaani korraliku infi saamise jaoks

Stok
18.06.20, 12:19
mingit träkkerit ka kasutad? ise ostsin samsung kella endale, aga see raibe vajab dataplaani korraliku infi saamise jaoks

Nutikella mul pole, mul on Polar m400 spordikell, mis träkib aega, distantsi, kiirust, trajektoori, sammutihedust jpm. Isegi pulssi mõõdab, kui ma vööd kasutaks, aga kasutan harva, sest mul hakkab vöö hõõruma. Polar süngib strava.com ja Endomondoga ja siis ma jälgin hoolega oma performantsit, et (soovitavalt) õigeid järeldusi teha, samuti on Polaril endal hea graafik Recovery status, mis väidab, et täna on mu keha kurnatud, aga pühapäeval juba tip-top. Tegelikult on ka homme väike (~10 km) trenn plaanis, aga see lisab väga vähe kurnatust ning seni on keha ilusti vastu pidanud.

j6u1uv4n4
18.06.20, 12:40
GPS sync on selle kellaga hea? Data läheb stravasse üle ilusti?

Stok
18.06.20, 13:01
GPS sync on selle kellaga hea? Data läheb stravasse üle ilusti?

Mida Sa GPS sync all silmas pead? Stravasse läheb ilusti, Endomondosse vahel mitu päeva, aga see on Endomondo süü.

j6u1uv4n4
18.06.20, 13:31
Mida Sa GPS sync all silmas pead? Stravasse läheb ilusti, Endomondosse vahel mitu päeva, aga see on Endomondo süü.

Ahjaa..igas riigis ei ole üleriigilist internetti :D

Stok
18.06.20, 14:00
Sa mõtled jooksu ajal reaalajas syncimist? Seda vist Polaril ei ole jah. Vähemalt minu Polaril ei ole SIM kaarti ehk internetti, ma pean ta nupuvajutusega ise syncima panema, siis saadetakse üle sinihamba andmed mobiilirakendusele ning Polar syncib seejärel ise edasi, kuhu vaja.

zelee
18.06.20, 15:44
Polaril pole ja live trackingu võimalust erinevalt Garminist.

Stok
18.06.20, 17:11
Mitte et see minu jaoks kõige tähtsam funktsioon oleks, aga kuidas see toimib siis? Kuskil peab ikkagi SIM kaart olema, emb-kumb kas otse kellas või siis peab telefoni kaasas kandma ja kell on sinihambaga aktiivselt telefoni kallal?

Minu jaoks spordikellade suurim lahendamata probleem on pulsi mõõtmine. Ilmselt minu anatoomiline eripära, aga vöö hakkab mul hõõruma ning ma ei viitsi enne iga trenni end vaseliiniga kokku määrida. Seejuures ka vööga vahel viskab selliseid numbreid, et mind üldse ei morjenda teadmine, et randmelt mõõtmine on ebatäpsem. Pigem on probleemiks see, et meie kliimas pool aastat kannan kella varruka peal ja siis ta ei mõõda midagi. Kõige lõpuks, kuna ma treenin etteantud kiirusvahemikes, siis pulsi teadmisest mul väga suurt kasu ei ole ning enamvähem aiman ise ka:
- intervallide ajal punases (kuni 95%)
- tempo ajal punases, aga natuke vähem (ca 90%)
- pika jooksu ajal aeroobse ülemise piiri peal (ca 85%)
- warmup ja cooldown ajal aeroobses (ca 80%)

Päeva lõpuks, pulss = kui palju süda taob, mis sõltub paljuski välistest teguritest, näiteks temperatuurist, tuulest, kurnatusest jne. Pulsi järgi treenimine ei ole kahjulik, aga ei ole ka õige, sest selleks, et rasketes oludes õiges pulsivahemikus treenida, tuleb lihtsalt intensiivsust vähendada ja see ei saa olla trenni eesmärk. :)

zelee
18.06.20, 17:25
Polaril on tegelikult olemas lahendus sinu vöö probleemile. OH1 mille saad panna ümber õla- või küünarvarre.

samuti on Polaril endal hea graafik Recovery status, mis väidab, et täna on mu keha kurnatud, aga pühapäeval juba tip-top. Tegelikult on ka homme väike (~10 km) trenn plaanis, aga see lisab väga vähe kurnatust ning seni on keha ilusti vastu pidanud.

Ma veidi kahtlen selles Recovery statuses. Ma olen eelneva 7 päeva jooksul käinud kokku ca 140km ratast sõitnud + 2 tunnist jõutrenni ning päev kus trenni ei teinud, ag aaktiivset liikumist tuli ikka kella järgi nii 160% ja status kas detraining või maintaining. Ja jõutrennid ja paar rattasõitu ei olnud just lihtsate killast.

Stok
18.06.20, 23:33
Ma ka kahtlen. Lisaks ta ei arvesta üldse lihasgruppide kaupa. OH1 kohta pean nüüd natuke lugema, tänksud. :)

mongol
19.06.20, 10:35
Polaril on tegelikult olemas lahendus sinu vöö probleemile. OH1 mille saad panna ümber õla- või küünarvarre.

Ma veidi kahtlen selles Recovery statuses. Ma olen eelneva 7 päeva jooksul käinud kokku ca 140km ratast sõitnud + 2 tunnist jõutrenni ning päev kus trenni ei teinud, ag aaktiivset liikumist tuli ikka kella järgi nii 160% ja status kas detraining või maintaining. Ja jõutrennid ja paar rattasõitu ei olnud just lihtsate killast.

Mis kell sul on? Mu Vantagel on samasugune kirjeldus Training Load nime all, mis võrdleb viimase 7 ja 28 päeva andmeid. Kui selle sinu 7 päeva ees on olnud tugevam treeningmaht, siis staatus ongi detraining või maintaining, sest jooksev nädal on võrreldes eelnevaga tagasihoidlik. Kui selle 7 päeva ees kuu aega vedelesid diivanil, siis peaks juba olema või kohe muutuma staatus overreachinguks, sest mahte on väga järsku tõstetud.

cannuman
19.06.20, 13:44

mis sa selle endomondoga jandid mitte ei kasuta Polar Flow portaali?

Stok
19.06.20, 14:05
mis sa selle endomondoga jandid mitte ei kasuta Polar Flow portaali?

Kasutan Flowd, stravat ja Endomondot. Endokas vanast harjumusest + kogukond on seal. Aga kuna sync on aeglane, siis oma esmase info saan kätte Flowst ja Stravast, Endos käin ainult teisi laikimas ja challenged on ka seal.

zelee
19.06.20, 14:48
Mis kell sul on? Mu Vantagel on samasugune kirjeldus Training Load nime all, mis võrdleb viimase 7 ja 28 päeva andmeid. Kui selle sinu 7 päeva ees on olnud tugevam treeningmaht, siis staatus ongi detraining või maintaining, sest jooksev nädal on võrreldes eelnevaga tagasihoidlik. Kui selle 7 päeva ees kuu aega vedelesid diivanil, siis peaks juba olema või kohe muutuma staatus overreachinguks, sest mahte on väga järsku tõstetud.

Siin kala ongi, et eelnevad 7 päeva on suhteliselt samad olnud ning eelnevad 28 päeva pigem madalam koormus olnud kui nüüd, et loogiliselt peaks näitama kas overreaching või productive. Vantage M muidu.

E: Strava segmendid tekitavad sõltuvust.

mongol
19.06.20, 15:49
Siin kala ongi, et eelnevad 7 päeva on suhteliselt samad olnud ning eelnevad 28 päeva pigem madalam koormus olnud kui nüüd, et loogiliselt peaks näitama kas overreaching või productive. Vantage M muidu.

.

Vaata flowst Cardio load buildupi, strain (7 päeva) ja tolerance (28 päeva) graafikud jooksevad seal peal ja annavad vastuse.

Stok
19.06.20, 21:07
Ma vist ei liialda, kui arvan, et tänane 5 km tempo oli mu elu kõige raskem. Noh, maratoni viimased 5 on muidugi raskemad, aga ma mõtlen just 5-kildiste jooksude arvestuses. Lõpuks jäi korralik ajavaru isegi, aga viimased 1.2 kilti lugesin laternaposte neljakaupa.

Stok
23.06.20, 01:54
Eile jooksin Tartu Parkmetsa jooksu kaugjooksuna (7 km) ja kuigi ainus eesmärk oli joosta alla poole tunni, siis tundub kuidagi võlts joosta vabalt valitud rajal ja adrekast jään ka ju ilma. Saanuks joosta ka originaalrajal, aga kuna ma seda kordagi jooksnud ei ole ja kaarti pähe õppida ei viitsinud, siis ei hakanud jebima.

Täna väntasin sealt mööda ja mingid punased nooled olid väljas, ilmselt on siiski tähistatud. Aga praegu küll ei ole motti uuesti joosta, eriti kuna ilmad on veits soojad ka. Ennegi pidin hoolega kalkuleerima ja arvestama, mis päeval milline jooks teha, aga kui varem tuli leida võimalikult kuiv ja soe "aken", siis nüüd tuleb leida kõige vähem kuum aken ja nii juhtuski, et selle nädala pika jooksu pidin juba täna hilisõhtul ära tegema, sest edasi läheb ilm täiesti pekki. Täna oli küll hea joosta, hea kerge minek ja vett jagus ka täpselt, kuigi seljakott on jätkuvalt katkine ning uus alles reisib Eestisse.

Nii et võtkem kaugjooksudest ikka osa, suurt põnevust ei ole, aga saab oma hetkevormi teada ja kui piisavalt vara ära joosta, võib korraks isegi pjedestaalile pääseda. :D

topscorer
23.06.20, 03:03
Ma tegin oma Parkmetsa jooksu ära laupäeval, mis tagantjärele vaadates oli ka parim võimalik aeg - mõnusalt jahe ja pilves, kerge vihm. Praeguste ilmadega küll väga aja peale joosta ei tahaks. Aeg tuli täitsa korralik kaugjooksu kohta. Oma parimale Parkmetsa jooksule kaotust alla minuti.

Stok
25.06.20, 10:48
Ma vist ei liialda, kui arvan, et tänane 5 km tempo oli mu elu kõige raskem. Noh, maratoni viimased 5 on muidugi raskemad, aga ma mõtlen just 5-kildiste jooksude arvestuses. Lõpuks jäi korralik ajavaru isegi, aga viimased 1.2 kilti lugesin laternaposte neljakaupa.

Esmaspäeva hilisõhtul tegin oma pika jooksu ära ja polnud suurt häda ühtigi, peale selle, et joogikott jätkuvalt katki ja keha apelsinine. Seevastu eile hilisõhtul oli Liverpooli mäng, nii et tegin intervalli enne seda ära. Ja läks nii, nagu minema pidigi, kuuest intervallist vaid kaks - esimene ja viimane - mahtusid etteantud ajavahemikku, keskmistel surin. Loomulikult oli väike joogikott (see umbes 0.4-ne Sportsdirecti oma) käes ja sealt rüüpasin väga ettevaatlikult, et lõpuni jaguks. Tempojooksu plaanin teha homme varahommikul, kuskile mujale seda panna ei ole. Ja ma vihkan hommikujooksu. :(

Epic
30.06.20, 17:15
ligi 9km, ei mingit jalutamist ja isegi üle 70 minuti ei läinud.

Flirtisin eile samal ringil (vihma käes) juba 60 minuti piiriga. Vorm paraneb kiiremini kui Veerpalul enne tiitlivõistluste starti.

Kui nüüd vaid vändad...tähendab väntajad suudaksid ükskord ometi oma märgistatud poolel liikuda ja mitte kümne sentimeetri kauguselt mööduda, siis oleks elu juba päris lill.

Stok
01.07.20, 21:11
Nii mõnus on joosta, kui ei ole 30 kraadi päikest kuklas! Selle nädala pikk jooks oli ka kõigest 21 km, mis on treeningkava pikkadest jooksudest kõige lühem, v.a. viimasel nädalal enne maratoni, mil on 16 km maratoni tempos. Igaks juhuks võtsin Sportsdirecti 400 ml kilepudeli näppu (kaalukaotus kõigest 0.7 kg ehk <1%), lasin tunde järgi ja pigem hoidsin end tagasi, sest laupäeval on jooks ümber Pühajärve. Kuna ma pole seal kunagi osalenud, siis alustan tagumisest reast ning kindlasti ei lähe kitsal mägirajal hullu panema, aga tahaks siiski elamust.

E: ja nüüd tuli teade Endomondolt, et jooksin oma 2020 parima pooliku, areng lausa rohkem kui minutiline. Hea teada.

cbulls13
10.07.20, 01:02
Küsimus siin kogenud massijooksudes osalejatele.

Mis aega peaks sihtima, et sind ikkagi lõpuni ära oodataks suurematel jooksudel nagu Tallinna või Riia maraton? Nii 42 kui 21 km puhul?

Stok
10.07.20, 01:36
Kogenud osalejad vist pigem ei tea seda ajalimiiti, ma kardan. :) Vbl kõige lihtsam on vaadata eelmiste aastate viimaste aegu, championchip.ee võib abiks olla.

cbulls13
10.07.20, 06:51
Tänud. Sain veidi kindlust, et kui pooliku sinna alla 2h juurde tulla (milleks ma olen võimeline) ja täispikka sihtida 4h30, siis lastakse ikka lõpuni joosta.

Maarek
10.07.20, 10:24
Tänud. Sain veidi kindlust, et kui pooliku sinna alla 2h juurde tulla (milleks ma olen võimeline) ja täispikka sihtida 4h30, siis lastakse ikka lõpuni joosta.

Poolik alla 2 tunni väga normaalne aeg, seega omapärased mured sul.

Ning kui sa pooliku jooksed alla 2 tunni, siis täispikka 4:30 tundub päris kaua, aga üldiselt on iga aasta 6+ tundi jooksjaid olnud, seega rajalt ei tohiks keegi naljalt ära ajada :D

Stok
10.07.20, 10:32

Ning kui sa pooliku jooksed alla 2 tunni, siis täispikka 4:30 tundub päris kaua, aga üldiselt on iga aasta 6+ tundi jooksjaid olnud, seega rajalt ei tohiks keegi naljalt ära ajada :D

Poolik*2 + 15 minutit, kehvema ettevalmistuse korral lisandub juurde, sest keha hakkab lagunema.

Maarek
10.07.20, 12:07

Poolik*2 + 15 minutit, kehvema ettevalmistuse korral lisandub juurde, sest keha hakkab lagunema.

Jah, olematu ettevalmistumise kogemus on mul olemas ja neil puhul need valemid alati ei kehti :D

Olen suutnud poolik*2 joosta, aga samas ka alates kilomeetrist 28 täiega kõrbeda ja lõpuni jalutada. See õnneks jäi ka viimaseks korraks, sest nüüd rohkem kui poolik enam ei jookse :P

Stok
10.07.20, 13:03
Minge uttivisse.

Eesti suurim rahvaspordisündmus Tallinna Maraton toimub sel aastal virtuaalsena.

cannuman
10.07.20, 13:09
Kogu motivatsioon selleks ürituseks valmistuda kadus hetkega.

Stok
10.07.20, 13:34
Kurat ja põrgu noh. Ma nii nautisin Pühajärve jooksu, massiüritust päris inimestega. Kuna ma osalesin esimest korda, siis alustasin rahvasportlaste stardigrupist ning kuna rada on kitsas, siis esimene kilomeeter oli väga aeglane, ent pärast esimest tõusu läksin oma teed ja tegelt oli päris mõnus umbes sajast inimesest mööda joosta (stardijoonel olin 232., 5 km peal juba 107.). Seal ei olnud küll mingit koroonat (558 startijat tihedalt üksteise ligi) või kasumi tagaajamist, mille pidanuks korraldajatele tooma välismaalt saabunud sportlased. Aga noh, eks kulud on ka väiksemad, Pühajärve ümbruses on lihtsam liiklust kinni panna kui Tallinnas.

Nüüd olen siis jaanuarist saati treeninud jõhkra järjepidevusega kolm korda nädalas (intervallid, tempo, pikk jooks) ja järjest on ära langenud eesmärgid Riia maraton, Narva Energiajooks, Rakvere ööjooks, Tallinna maraton.. Kui peaks tulema lumine talv, siis pole järgmiseks aastaks sellest jooksuvormist midagi järel. Pljätt noh!

Ei lugenud. Kui ma olin 21, siis ei mingeid tobisi ja ei mingeid veine, vaid olid kõhulihased ja fit man as hell. Nüüdseks 29 aastaselt loen ma ainult iha.ee foorumit ja siinset.

Hea kui elus on prioriteedid paigas .
Aga elu käib ringiratast. 40+ on taas ainult kõhulihased ja fit man as hell. Osad nimetavad seda keskeakriisiks.

Pühajärvel sain 104. koha (seejuures parandasin oma 10 km PR-i umbes minuti võrra), kuid M40 vanuseklassis andis see alles 37. koha. :D

cannuman
10.07.20, 13:59
krt stokist on küll kahju

cbulls13
10.07.20, 15:07

Asi on selles, et olen väga algaja jooksja. Poolikut ma tean, olen paar korda proovinud. Täispika peale 4.30 pakkusin pigem optimistlikult, pigem eeldaks sinna 5h juurde, kui üdlse lõpuni jõuaks. Stoki mainitud põhjusel.

Tallinna Maratonist on kahju. Ultima Thule juba jäi ära, nüüd see. Mida iganes see "virtuaalselt" tähendab.

Stok
10.07.20, 15:29
Mida iganes see "virtuaalselt" tähendab.

"Kui viitsid, siis jookse". Nad on selle eriti mugavaks teinud, ei pea isegi ühe jutiga läbi jooksma, vaid võib kombineerida, minimaalne jupi pikkus on 4.2 km. Maraton mu tuhar.

cannuman
10.07.20, 15:45
virtuaalne = käid ise suvalises kohas jooksmas. Paned ausõna peale aja kirja excelisse ja maksad selle eest korraldajatele.

zelee
10.07.20, 17:09
Tartu Maratoni Rattarallit sai vähemalt märgistatud originaarajal sõita. Maratoni korraldajad võiks samamoodi raja ära tähistada.

j6u1uv4n4
13.07.20, 01:04
Kuidas sul hingamisega Stok? Hingad läbi nina? Suudad kiires tempos ka läbi nina hingata? Suudad terve maratoni läbi nina hingates joosta?

Mingi ajakirjanik kes hingamistehnikast raamatu kirjutas:

https://www.youtube.com/watch?v=U5o9b2RVC2E

Stok
13.07.20, 10:32
Nina on ainult nuuskamiseks. Ikka läbi suu, nagu kõik teisedki, kes pole selle ajakirjaniku raamatut lugenud.

Maarek
13.07.20, 10:53
Tartu Maratoni Rattarallit sai vähemalt märgistatud originaarajal sõita. Maratoni korraldajad võiks samamoodi raja ära tähistada.

Kahjuks Tallinnas siiski üsna võimatu, sest seda linnas sik-sakitamist, eriti Stromkal ja Koplis, oli sitaks ja need viidad jõutakse ümber liigutada või tuuri panna enne kui rada maha märkida jõutakse.

Vanal rajal Pirita suunas poleks muidugi võimatu, sest seal annaks täitsa ok raja skeemitada.

Stok
13.07.20, 11:21

Originaalrajal ja originaalajal võiks küll joosta ju. ;) :D Valisin siiski raha tagasi küsimise paketi, mul on kaugjooksudest isu täis ja järgmisesse aastasse lükkamise asemel võin samahästi ise j/a uuesti regada, kui siis veel jooksuhuvi on.

j6u1uv4n4
13.07.20, 12:01
Nina on ainult nuuskamiseks. Ikka läbi suu, nagu kõik teisedki, kes pole selle ajakirjaniku raamatut lugenud.

Tüüp väidab, et nina kaudu hingates on potentsiaalselt rohkem hapnikku vähema pingutusega võimalik saada. Väiksemate hingetõmbetega läheb suurem kogus hapnikku aktiivsetesse kudedesse. Ehk siis efektiivsem on läbi nina hingata. Selleks on loomulikult eeldus, et nina kui muskel on tugev ja treenitud. Aeg hingama hakata!

Ise proovisin rattasõidu ajal eile. Keskmise tempoga on suht lebo, aga mägedest üles minek ja muu kiiret sudamerütmi tekitav tegevus paneb instinktiivselt läbi suu hingama, sest tekib tunne nagu läbi nina ei tule piisavalt hapniku. See tunne pidavat halb harjumus olema, mida saab lihtsalt ümber treenida. Aitab ka norskamise ja uneapnoe vastu.

Stok
13.07.20, 12:20
Kõik on võimalik. Kui detailidesse laskuda, siis mul on ninakäigud kitsad, nii et ma ei saa nina kaudu piisavalt õhku peale, mistõttu nina on pidevalt tatine (ebapiisav õhuvool ei kuivata ära), mistõttu nina on rohkem umbes, mistõttu ei saa piisavalt õhku peale jne. Mina tean seda teooriat, et hingama peaks jooksurütmis, pärast iga neljandat sammu (või siis teist sammu, kui lugeda ainult ühe jala samme). Kehtib ka mäest üles joostes - lühemad sammud, kiirem hingamine. Kusjuures viimases trennis jälgisin korraks - hingasin välja täpselt sel ajal, kui vasaku jala teist korda maha panin - toimib. See on igati tänuväärt, et Sa oma väitele allika lisasid, aga ma ei viitsinud poolteise tunni pikkust loengut kuulata, nii et jään enda juurde, et läbi nina võib hingata ilma pingutuseta, aga korraliku tempo juures on vaja suu kaudu õhku ahmida. Mida kinnitavad jällegi sportfoto.com pildid, kui mõnda eliitjooksjat otsida. :)

Stok
02.08.20, 17:29
TMEV!

Vabanki patsiendi kaasabil jääb järjekordne jooks ära (https://tartu.postimees.ee/7030733/koroonatelk-skechers-suvejooksu-voistluspaigas-sundis-korraldajaid-virtuaaljooksu-kasuks-otsustama) - Skechers suvejooks, kus ma tahtsin pooliku rekordit parandada. Kui alguses sain korraldaja peale vihaseks, siis nüüd lugedes tema kommentaari FBst (https://www.facebook.com/photo.php?fbid=3482364015147244&set=a.724179520965721&type=3&theater) tuleb tunnistada, et hoopis Tartu linnaviletsuses istuvad idioodid. Pannud see koroonatelk siis oma fuhhing ajuvabaduse puiesteele?

Eile tegin Viljandi järvele ringi peale ja väga lahe oli taas võistelda. Veel lahedam oli edestada mõningaid sõpru, kellele seni olen alati kaotanud. Isiklik rekord nüüdsest 50:56, eelmine oli üle-eelmisest aastast 55:38, nii et arengut nagu on. AGA JOOKSE EI OLE!! TMEV!

topscorer
02.08.20, 18:25
Suvejooksu muutmine kaugjooksuks oli pettumus tõesti. Tahtsin ka ise minna rekordit jooksma, seda siis kümnes kilomeetris, aga nüüd siis nädal enne jooksu selline uudis... Kuidagi väga väheks kipub neid spordielamusi sel aastal jääma.
Täna siiski ühe huvitava elamuse sain, kui käisin Lähtel Vägilase jooksul. Polnud kunagi varem sellisel takistusjooksul osalenud. Füüsiliselt ikka väga raske võistlus - rada kogu aeg üles-alla pluss erinevad turnimised, roomamised, raskuste kandmised, mudased kraavid...
Ütleme nii, et oli väga meeldejääv võistlus, aga kas tahaks sinna veelkord minna ei oskagi praegu vastata. :rolleyes:

j6u1uv4n4
05.08.20, 01:56
Jooksin oma kohalikku mäge täna. 3 km ja ca 500m tõus, pool distantsist on trepid. Proovisin siis soovituse järgi läbi nina hingata, kuid pärast esimest kahte tõusu kui joostud oli mingi 5-6 minti muutusin ma üsna kiirelt olukorra sunnil mouth breatheriks :P

Järgmine kord üritan poole distantsist läbi nina teha. Ca 30 min jooks on. Panin tähele, et ma võtan väga lühikesi ja kiireid hingetõmbeid suu kaudu, selline intensiivne sisse-välja käib koguaeg. Nina kaudu proovisin ikka veidi pikemaid võtta, aga osadel hetkedel tundus see võimatu, isegi lühikesed hingetõmbed olid keerulised. Peab musklit treenima.

Iceman
05.08.20, 12:38
Pole kahjuks viimased nädalad, kuud eriti jooksma saanud aga nüüd üleeile siiski ühe väikese testjooksu tegin, küll aga pool sellest distantsist oli rannaliival. Nädalavahetusel siis tipust topini jooks ja muretsesin vahepeal ega ma liiga optimistlik polnud märkides oma 10km ajaks 52 minutit, eelmine sügis muidu jooksin pärnus 10km 50 minutiga, tahtsin panna nüüd oma ajaks mingi 55 aga miski pärast nii kehva aega ei julgenud panna. Panin 52minutit. Üleeile siis 8km jooksin ajaga 47minutit. Kuna enamik distantsist oli pehmel rajal, julgeks võtta 3 minutit ehk maha ja vb minutike veel arvestades milline adrenaliin võib olla ehk 43minutit väga kehva siiski polekski ja ehk suudaks 10km distantsi umbes 53 minutiga ära joosta...
Aga igatahes, suur au seekord oma tiimis esimest vahetust joosta ja seal on 8.5km, hiljem jooksen 11,5 ja 11.9. Ehk jään ellu. Saab olema fun igatahes! Seekord osavõitjaid ka poole rohkem, eelmine aasta oli 25 tiimi ehk 250 inimest, siis nüüd 55 tiimi ehk 550 inimest.....Kerge mure küll on kuna peab nädalavahetusel seal koroona kolde pesas tartus olema, minu teine jooks siis algab ERMist. Pole palju päevi jäänud, ehk üritust päris ära ei jäeta.

Stok
05.08.20, 12:44
Adrenaliin aitab ainult alguses kiiremini joosta. Tavaliselt nimetatakse seda kinnijooksmiseks. Arvuta välja, mis tempoga Sa pead jooksma, et soovitud aega saada ja proovi selles tempos püsida, eriti esimesed 2 km on tähtis tempot jälgida. Tee mu sõnade, mitte mu tegude järgi. :D

Iceman
05.08.20, 12:52
Nojah seal tegelt see, et kõik koos ei stardi siiski, 15minutiliste vahedega 5 tiimi, mina stardin teisest grupist ja see aasta paistab, et aeglasemad ongi pantud ette poole, ehk tõenäoliselt seal jooksevad kõik ühes tempos ka ja minu stardigrupis on ka myfitnessi tiim, ehk ühe myfitnessi treeneriga pean siis ka ühes tempos jooksma ja see veits paneb narveerima, kuna siiski kardan, et liiga optimistlik aeg sai mul sinna pantud :D Aga noh samas ega see tegelt võistlus pole anyway

Iceman
07.08.20, 13:22
Homme see on siis..olude sunnil tartust läbi ja juhuslikult täna saingi kutse osaleda covidi uuringus ja kui tahan saan vabatahtlikult lasta end testida ka järgmine nädal 😁

jaamu
11.08.20, 13:09
Tartu linnaviletsuses istuvad idioodid.

Nüüd tuli neil geniaalne idee viia koroonatelk lauluväljaku juurde, kus peaks homme Seiklushundi kolmapäevak toimuma.

j6u1uv4n4
11.08.20, 18:03
palja jalaga on parem kõnnak!

https://www.youtube.com/watch?v=y4EuZAWM-1Q

Stok
13.08.20, 23:50
Tegin selle neetud Skechersi suvejooksu kaugjooksuna, kuna tegelikult tahtsin ju pooliku rekordit proovida ja käesoleva nädala pikk jooks oli kah 21 km. Muidu vist poleks küll viitsinud, aga pidi tähistatud rada olema ja kodu lähedal ka ju. Ilm oli ka imeline, +15 ja jäme udu (ehk natuke tibutas). Valasin Sportsdirecti plastikkotti 400 ml spordijooki ja läksin. Stardiplakati leidsin mõningase otsimise järel üles, alguses olid postide küljes ka noolekesed, aga kuskil 2 km peal algas pull pihta, küllap Annelinna tiblad, no kes muud eks, olid rajamärgid maast lahti rebinud ja maha visanud. Eks ma siis jooksin pooleldi mälu, pooleldi maas vedelevate märkide järgi, tiirutasin seal Annelinnas ja Ihastes ja leppisin teadmisega, et päris originaalrada see ei ole. Aga sellest polnud hullu ühti, sest niiviisi saingi finiši kodule lähemale sättida, muidu pidanuksin sealt veel 2 km koju kõmpima. Soojenduseks oli see 2 km ju hea, aga pärast rekordiüritust ei taha nagu. ;)

Jooksust ka. Eelmine rekord oli 1:35:32, plaan oli vähemalt alla 1:35 joosta ehk 4:30/km tempos, aga õige pea jäi see tempo mulle jalgu ja jooksin enesetunde järgi kasvavas tempos. Kogu aeg ootasin, et millal raske hakkab, sest öeldakse ju, et kui vähemalt kolm korda ei mõtle katkestamisest, siis ei pinguta piisavalt, aga ju ma ei pingutanud siis piisavalt, sest panin ilma raskusteta lõpuni välja ja "finišis" oli 4:22/km ning 1:32:02. Mõned meetrid vist jooksin üle, sest nii Endomondo kui Strava kalkuleerisid mu pooliku ajaks 1:31:58 ning 1:31:57 resp. Ise olen rahul ja alkoholivaba õlu maitseb hea.

Iceman
15.08.20, 12:03
Damn, väga kõva, tahaks ka sellisesse vormi tagasi saada. Minu nüüd järgmine eesmärk on hakata vaikselt treenima maastiku maratoniks, mis oktoobris, see vast päris kindlasti ikka päris jooks, mitte virtuaal. Tahaks Narva küll minna, mis päev varem, poolik, aga seal tõenäosus suurem väheke, et võib ka virtuaaliks ära minna, et lähen parem kindla peale välja siis . 2x eelnevalt maastikumaratoni jooksnud ja mõlemal korral rohkem loodust nautinud ja 5h30 min ja 5h50min ajad olnud, tahaks nüüd alla 5h joosta. ( seal siis kordagi asfaldil v tee peal joosta ei saa, metsad - rabad ainult :)

Stok
28.08.20, 09:17
Kui siin juba euromängud ära jäävad, siis oleks patt nuriseda, et Rakvere ööjooks ära jääb. Aga olen juba end vaimselt valmis pannud, et sel aastal enam ühtegi jooksuvõistlust ei toimu. Mitte miski poleks takistanud neil jooksu õigel ajal, s.t. 15. augustil korraldamast, aga ju oli vaja maksimaalset profiiti taga ajada vmt, lükati jooks septembri lõppu ja nüüd on nii. Vaevalt et Riia maratongi toimub, 11. oktoobriks on arvatavasti PUPU.

Saarlane
28.08.20, 12:43
Ei ole hea uudis. Tallinna maratoni vist üksi sel aastal nühkida ei viitsi, Pärnu Võidupüha maratoni sai juba korra üksi tehtud. Pühapäeval peaks Kuressaare linnajooks ikka toimuma - ühe päris jooksu kogemuse sel ajal vist ikka saan.

Iceman
28.08.20, 14:14
Kui siin juba euromängud ära jäävad, siis oleks patt nuriseda, et Rakvere ööjooks ära jääb. Aga olen juba end vaimselt valmis pannud, et sel aastal enam ühtegi jooksuvõistlust ei toimu. Mitte miski poleks takistanud neil jooksu õigel ajal, s.t. 15. augustil korraldamast, aga ju oli vaja maksimaalset profiiti taga ajada vmt, lükati jooks septembri lõppu ja nüüd on nii. Vaevalt et Riia maratongi toimub, 11. oktoobriks on arvatavasti PUPU.

Oktoobris maastiku maraton vast ikka toimub. Oli muidu endal huvi Narva minna aga kuna maastiku maratonile tahaks ka ja need lähestiku, siis pigem panen oma munad maastiku maratoni korvi, et see prolly toimub ikka koos päris inimestega. Seal stardid on nkn eelnevatelgi aastatel eri lainetes olnud.

Stok
02.09.20, 14:51
Tartu Maraton (see klubi) saatis mulle kirja, kutsuvad mind ikka Linnamaratonile. Pohh, regasin ära ja kui aeg käes, vaatan, mis jooks toimub ja kus ma jooksen. Ma väga kahtlen Riia maratoni toimumises, selleni on 39 päeva aega ja selle aja jooksul võivad piirid kinni minna või kehtestatakse mingid karantiinid või sada muud jama. Kõige tõenäolisemalt lihtsalt muudetakse virtuaaljooksuks ja naudi uhket üksindust. Kui tõesti juhtub, et mõlemad jooksud toimuvad, siis vist teen Tartus 42 km ja Riias regan poolikule ümber. Aga tõenäolisem on, et mõlemad jooksud jäävad ära.

j6u1uv4n4
03.09.20, 00:31
Minu tänane jooks. Päris kõrge HR, aga noh mäest üles joostes vist normaalne. Palju teil lameda maa peal pulss tõuseb?

https://scontent-cph2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/118744017_305319700775454_2597035355069601332_n.jp g?_nc_cat=103&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=eWsGlxe6QU0AX-C5g1u&_nc_ht=scontent-cph2-1.xx&oh=a99600d80ab3730b7911230206343fd4&oe=5F742CA9

https://scontent-cph2-1.xx.fbcdn.net/v/t1.15752-9/118770493_720641568488401_3316112515032161759_n.jp g?_nc_cat=101&_nc_sid=b96e70&_nc_ohc=cJeyhOQ3Vp0AX_Akau0&_nc_ht=scontent-cph2-1.xx&oh=c086a675a5106e3f09109557965a8176&oe=5F75B888

plastic'99
03.09.20, 00:40
Palju teil lameda maa peal pulss tõuseb?

Poolmaratoni keskmine 185 +- 2. Kui keegi hea jooksja ja spetsialist ütleb, et asi sita treenituse taga, siis vastan, et "sul ei ole lihtsalt piisavalt tahtejõudu kõrgemal kannatamiseks".

Stok
03.09.20, 08:52
Minu tänane jooks. Päris kõrge HR, aga noh mäest üles joostes vist normaalne. Palju teil lameda maa peal pulss tõuseb?

Hea küsimus. Pulss tõuseb vastavalt pingutusele ikkagi. Pingutus sõltub sellest, mis tegevus käsil on - kas võistlus, PR katse, tavaline trenn - ja seejuures mis laadi trenn. Samuti sõltub pulss sellest, kui kuum ja niiske on, milline on rajaprofiil, mitu ülekilo vöökohas on, kui puhanud oled ja kui pohmas oled. Kokkuvõtteks: ei kasuta pulsivööd, ei vaata üldse pulssi.

Poolmaratoni keskmine 185 +- 2. Kui keegi hea jooksja ja spetsialist ütleb, et asi sita treenituse taga, siis vastan, et "sul ei ole lihtsalt piisavalt tahtejõudu kõrgemal kannatamiseks".

Võistlustel on pulss 90-92% vahel, ülesmäge tõuseb 95-ni. Absoluutarvud ei ole võrreldavad, sest igaühel on isiklik kapatsiteet ja mul tiksuvad 50-ndad.

futbolidipaul
03.09.20, 10:55
Ma olen ööjooksus pettunud. Lubasid terve kevade, et kui päriselt ei saa, siis kannavad edasi järgmisesse aastasse, kes ei taha virtuaaljooksu teha. Ma sellest lähtuvalt toetasingi. Nüüd ütlevad, et jookse ise ja mine kuskile kilekoti järgi ose järgi. Istuge sisse endale see medal. Ma tahan kas kohal joosta või ei jookse üldse. Ma ei taha maksta osalustasu ja siis oma rõõmuks joosta. Natsa kallis hobi.

Stok
03.09.20, 11:05
Ma ka kirjutasin neile pärast seda, kui jooks virtuaalseks muudeti, et palun kandke mu registreering järgmisse aastasse ja sain vastu heatahtlikkusest pakatava JOKK kirja, et kui ei meeldi, vaatame koos juristidega üle.

Tere, Andres.

Täname teid kirja eest.
Oleme mais 2020 uuendanud juhendit, mille puhul tõime sisse riski virtuaalseks võistluse korraldamiseks - märkisime selle loogiliselt, hästi nähtavalt ja paljude jaoks arusaadavalt. Kasutasime tasulisi teenuseid, mis viisid korduvalt infot meie tolleks ajaks registreerunud inimesteni. Lisaks teavitasime veebilehel, sotsiaalmeedias, valdkonna ajakirjades ja portaalides. Andsime osalejatele aega ca poolteist kuud (juuni lõpuni), et aktsepteerida juhendi muudatust ja võimalust virtuaalseks osalemiseks või kanda osalus üle uude aastasse. Kahjuks ei ole lõpuni välja võimalik korraldajal kõiki võimalusi osalejale aktiivsetena hoida. Kõikidel alates juulist 2020 registreerujatel on see täiendus olnud reegli kujul kirjas. 15. augusti kuupäev lükati edasi tulenevalt Vabariigi Valitsuse signaalidest, et 1. septembrist kaovad väliüritustel osalejate piirangud, mis otsuse tegemisel olid kuni 1000 inimest ja hilisemalt muudeti 2000 osalejani (koos teenindava personali, vabatahtlike ja pealtvaatajatega).

Kui tunnete, et antud juhul ei ole info teieni jõudnud või ei ole see olnud üheselt mõistetav, andke palun sellest teada.
Saame siis pöörduda oma teenusepakkujate poole ja tellida vastavad väljavõtted. Saame edasi tegeleda.

Austusega.
Mõistvale suhtumisele lootes.

Minu jaoks see ei ole lahendus, et pärast registreerimise muutmise tähtaega muudeti jooks virtuaalseks. Pistke perse oma särk ja medal, ma ei soovi kumbagi, ma tahan ainult teistega koos võistelda!

Kilekotte väljastavad Rakveres, Tallinnas ja Tartus. Pole aimugi, mida nad kavatsevad kätte jäävate särkide ja medalitega peale hakata.

futbolidipaul
03.09.20, 12:01
Ma ka kirjutasin neile pärast seda, kui jooks virtuaalseks muudeti, et palun kandke mu registreering järgmisse aastasse ja sain vastu heatahtlikkusest pakatava JOKK kirja, et kui ei meeldi, vaatame koos juristidega üle.

Minu jaoks see ei ole lahendus, et pärast registreerimise muutmise tähtaega muudeti jooks virtuaalseks. Pistke perse oma särk ja medal, ma ei soovi kumbagi, ma tahan ainult teistega koos võistelda!

Kilekotte väljastavad Rakveres, Tallinnas ja Tartus. Pole aimugi, mida nad kavatsevad kätte jäävate särkide ja medalitega peale hakata.

Ma ei ole seda kirja näinud. Palju kirju läheb otse spami ka. Küsimus on antud lubadustes ja nende hoidmises. Kui sa reklaamid, et garanteerid midagi ja siis kuu aja pärast ütled, et kuu aja pärast see ei kehti, tehes seda kirjas mu teksti sisse peites, siis ma siiralt loodan, et nad oma üritusega pankrotti lähevad.

Stok
03.09.20, 12:08
See oli personaalselt mulle saadetud vastuseks mu soovile registreering järgmisse aastasse kantida ja minu kirjutamata vastus neile on, et käige perse, enam ma seal ei jookse. Seda enam, et nende jooks on niikuinii üsna halvasti korraldatud, teisel ringil on vaja pehmete pepude vahel küünarnukkidega teed raiuda ning kuivõrd finiš on nüüd staadionile viidud, siis eriliselt jabur on lubada pealtvaatajatel jalus töllerdada. Muidu pimedas joosta on äge ja seal on alati maruline kaasaelamine, nii palju majabände pole ühelgi teisel jooksul Eestis.

futbolidipaul
03.09.20, 12:21
See oli personaalselt mulle saadetud vastuseks mu soovile registreering järgmisse aastasse kantida ja minu kirjutamata vastus neile on, et käige perse, enam ma seal ei jookse. Seda enam, et nende jooks on niikuinii üsna halvasti korraldatud, teisel ringil on vaja pehmete pepude vahel küünarnukkidega teed raiuda ning kuivõrd finiš on nüüd staadionile viidud, siis eriliselt jabur on lubada pealtvaatajatel jalus töllerdada. Muidu pimedas joosta on äge ja seal on alati maruline kaasaelamine, nii palju majabände pole ühelgi teisel jooksul Eestis.

Ma sain aru juba sellest, kui oli personaalne pöördumine. Ma pidasin silmas seda, et kõiki neid teavitusi, et kindlasti saatsid ka kirja ja kus iganes nad veel teatasid. Et seda teadet/kirja ma saanud pole. See muidugi oli ilmselt ka kuhugi vahele ära peidetud.

Stok
03.09.20, 12:51
Nojah, 21. aprillil sain kirja

Jah, me kindlustame sinu osavõtutasu 100% edasikandumise 2021. aasta Viking Line Eesti Ööjooksule, kui peaks selguma, et 2020. aastal Eesti Ööjookse korraldada ei ole võimalik.

Ma saan sellest nii aru, et nad siis ikkagi korraldavad ööjooksu, lihtsalt virtuaalsena. Aga korraldavad. :D See, kui FBs või kodulehel vahepeal mingeid muid teateid postitati, ei ole väga olulinegi.

futbolidipaul
03.09.20, 13:13
Ma sain ka nüüd kirja, kus tuuakse sisuliselt sam asi välja. Ma ei teadnud, et mul on kohustus kuskilt infot otsida, kui nad garanteerivad midagi 100%. Ma isegi ei tea, millised need ajakirjad võiks olla ja kust neid saaks. Ei kontrolli ka nende protaali ja fb-d kogu aeg. Lisaks ei toodud see muudatus kuskil sama suurelt välja. Ehk siis palju õnne!

Edit: Pärast paari kirja veel saatmist sain oma tahtmise. Ei saa öelda, et ma väga uhke oleks, aga ainuke põhjus miks ma selle jooksu valisin, kusjuures see oli ainukene see aasta, oli see lubadus.

Stok
05.09.20, 10:10
Lihtsalt elan end natuke välja, uudisväärtust tuleb vähe. FB pakub mulle Tallinna maratoni kaugjooksu särki ja medalit ning Budapesti maratoni kaugjooksu medalit. Kas ma panen palju võssa, kui leian, et tegu on põhimõtteliselt medalite müügikuulutustega? Kaugjooks jääb igaühe südametunnistusele ja kuigi tulemuse peab uploadima, siis üsna lihtne on see maa jalgrattaga maha kruiisida, kui tagumik vaid vastu peab. Tallinna maratoni saab teha ka osadena, kasvõi kümneosalisena. Minu jaoks kaugjooks tapab jooksuvõistlused, ma ei näe, et see vorm tulevikus domineerima hakkab. Võrreldes kasvõi oma seniseid kaugjookse väheste sel suvel toimunud pärisjooksudega, siis kaugjooksude 19. (Tartu maastikumaraton), 13. (Tartu parkmetsa) ja 7. (Skechers suvejooks) koht võrrelduna pärisjooksudega: 104. (ümber Pühajärve), 60. (Võsu Südasuve challenge), 140. (ümber Viljandi järve) ja 106. (ümber Ülemiste) näitavad vaid seda, et 100 paremat ei osale kaugjooksudel.

topscorer
05.09.20, 14:25
Jooksin just Tallinna maratoni virtuaaljooksu raames poolmaratoni ja oleks peaaegu isikliku rekordi teinud! Praegusel hetkel neljas aeg. :) Nii et väga rahul ja neli nädalat enne maratoni jooksmist Tartus tundub seis hea.
Ma pole ka kaugjooksude fänn, aga parem ju siiski kui mitte midagi. Pealegi, kui neid ka ei toimuks siis oleks vist korraldajad varsti pankrotis kõik. Küll aga ei saa aru sellest Klubi Tartu Maraton otsusest, et tulevikus hakkabki igal võistlusel olema ka virtuaalvõistlus. Kuidagi liiga odavaks läheb see asi, jalutad natuke kodu ümber ja saadki medali ja oled tegija. Aga noh, igaühe oma asi, palju tahab pingutada. Aga tundub natuke liigse ahnusena korraldaja poolt, et ikka võimalikult palju osalustasusid saada, ka nendelt kes ei viitsi või ei saa kohale tulla. Loodetavasti enamus inimesi ikka eelistab päris võistluse emotsiooni ja tuleb kohale.

Stok
05.09.20, 19:37
Pealegi, kui neid ka ei toimuks siis oleks vist korraldajad varsti pankrotis kõik.

Sama lugu on turisminduses. Kui ühel hetkel nõudlus ära kaob, siis järelikult oligi neid turismitalusid ja hotelle liiga palju? Paindlikumad jäävad ellu.

Aga tundub natuke liigse ahnusena korraldaja poolt, et ikka võimalikult palju osalustasusid saada, ka nendelt kes ei viitsi või ei saa kohale tulla.

Ma olen see idikas, kellele ei piisa "Ei" vastusest, vaid on vaja ka põhjendust. Minu arust nii mõnigi korraldaja on liiga varakult ja liiga kergekäeliselt läinud lihtsama vastupanu, s.t. kaugjooksu teed. Et noh, registreeringud on maha müüdud, papp kontol, las jooksevad, kus tahavad, ei pea liiklust kinni panema, spordijooki jagama, vabatahtlikke söötma ega midagi. Jah, ma saan aru, et maailm pole enam endine, aga näiteks Viljandi järvejooks korraldati kahe stardina, Võsu suvechallenge tehti start 8-kaupa, 10-sekundiliste vahedega (viitstart? ma ei tea õiget sõna). On ju ka võimalik teha regamisele limiit, mis sobib Terviseametile ning kui kogemata on limiit juba täis, siis võib reganute käest küsida, kes on nõus loobuma ja väikse meelehea eest järgmisse aastasse kandma või virtuaalselt jooksma jne. Tegelt on võimalik küll korraldada, kui on jube tahtmine, aga ma pole kindel, et kõikidel (Tlna maraton, Rakvere ööjooks) see tahtmine leidub. Võibolla seal taga on see mõtteviis, et nad ei taha allahindlust teha (s.t. kehvemat üritust) ja siis parem jätavad üldse ära, aga kohalike jaoks on see väga vilets lahendus. Palju lihtsam on aktsepteerida seda, et ei pääse välismaale jooksma kui seda, et kodused jooksud mingil naljakal põhjendamata põhjusel ära jäävad.

Ja mul ei ole üldse kahju stardiraha tagasi küsida, mida ma Tlna maratoni puhul ka tegin. Kui järgmine aasta toimub, siis osalen jälle, kui nad peaks nüüd pankrotti minema, mida ma eriti ei usu, siis mina end süüdi ei tunne.

$$$
05.09.20, 19:49
Kui Tallinna maraton läheb pankrotti, siis tuleb keegi teine ja teeb Tallinna Maratoni, siis kui pandeemik läbi. See on ju easy money.

JuriM
05.09.20, 20:12
Kui Tallinna maraton läheb pankrotti, siis tuleb keegi teine ja teeb Tallinna Maratoni, siis kui pandeemik läbi. See on ju easy money.

Porto Franco maraton :)

Stok
05.09.20, 20:24

Me point exactly. Turumajanduses, kui on nõudlus, tekib ka pakkumine. auto24 Rally Estonia kadus ka ajalukku, aga kuuldavasti mitte Rally Estonia. :D

topscorer
05.09.20, 21:05
Paindlikumad jäävad ellu.

Nojah, eks see olegi omamoodi "paindlikkus", et teha virtuaaljooks ja sellega võimalikult palju raha kokku kraapida ilma reaalsete kulutusteta. Sa ju võid tahta, et tuleks uued tegijad, aga iga korraldaja mõtleb ikka sellest, kuidas ise ellu jääda.
Aga nagu ma juba ütlesin, ise ka neid virtuaalasju ei naudi ja ootan normaalseid võistlusi, ei poolda virtuaalvõistluste jätkumist tulevikus.

Stok
05.09.20, 21:23
Ühest küljest arusaadav - korraldajatel on mõned varajased kulutused, nagu reklaam, särgid, medalid. Korraldajad ise ka ei viitsi mitu kuud aitäh-eest rügada, vaid tahavad leiba ka vorsti alla osta. Teisest küljest, 50€ maksta kaugjooksu särgi + medali eest, nagu Tallinna maratonil, on minu jaoks #absurd, kuna ma isegi ei taha seda särki, medalite jagamist olen liigagi korduvalt arvustanud.

Jooksuvõistlusi on Eestis nii palju, et ma valisin sel aastal 14 jooksu välja ja virtuaalseks muutumise ning edasilükkamiste tõttu regasin üheksale (+ Riia). Kui mõne jooksu traditsioon peaks tulevikus katkema, siis jääb piisavalt jookse järele ja suuremate jooksude katkemist ma ei usu niikuinii.

Stok
07.09.20, 00:23
Jooksujumalanna Atalanta luges foorumit ja määras mulle karistuseks osalise lihasrebendi. 150m enne kodu käis paremast sääremarjast terav valu läbi ja selle jalaga enam joosta ei saanud, viska või minema. Nüüd kolm nädalat puhkust, maraton on nelja nädala pärast. Ma ei usu, et mu oma pea keelab maratonile minna, loodetavasti Naine on jälle minust targem. :D

Stok
10.09.20, 14:16
Riia maraton saatis kirja, et maraton toimub kindlasti, tule ja osale! Ainult et kui Su riik on punases või kollases nimekirjas, siis pead 14 päeva karantiinis sitsima. Kollase nimekirja lävendiks on 16, Eesti nakkuskordajaks on rīdzinieki tabelis 15.95 ehk napilt allpool lävendit, samas kui värsked uudised ütlevad, et tänase seisuga on nakkuskordaja 20.7. 10€ eest saab oma osaluse järgmisse aastasse kanda. Küllap ma seda teengi ja kahtlen, kas järgmiselgi aastal midagi toimub..

Saarlane
10.09.20, 22:40
Jooksujumalanna Atalanta luges foorumit ja määras mulle karistuseks osalise lihasrebendi.

Palun kergemat karistust ja see tõesti pole minust ilus, aga ma naersin pärast eelnevaid postitusi selle reani jõudmisel.

Aga jagan sinu saatust selles osas, et olen oma jala ülekoormusega ära põrutanud ja terve septembrikuu jätan jooksmata. Jaansoni jooksu ja Ööjooksu osalused õnnestus mõlemad sümboolse tasu eest sõpradele kantida. Mina rahaliselt veidi kaotasin, aga vähemalt vabastan jooksu korraldajad selle plekkjunni hoiustamisest ja sõbrad saavad sellega lutsu visata.

Stok
11.09.20, 12:38
Tartu Rattamaraton näitab, millised koroona-ajastu spordiüritused olema saavad (https://marathon100.com/uudised/vaata/tartu-rattamaraton-naitab-millised-koroona-ajastu-spordiuritused-olema-saavad)

Minu poolt kõrge viis ratturitele, et leidsid viisi, kuidas üritus ÄRA korraldada. Loodetavasti Rakvere ja Tlna jooksude korraldajad ka satuvad lugema ja häbenevad. Kuna sama tegelane, Indrek Kelk, korraldab ka teisi Tartu Maratoni Kuubiku üritusi, siis annab lootust, et Tartu Linnamaraton ikkagi toimub. Nii et ärge kulutage energiat ega tosse mingite virtuaalide jaoks, vaid tulge 3. oktoobril Tartusse! Kui Atalanta annab, jooksen omale uue PRi, eesmärke on koguni kaks: 1) ilma kõndimata algusest lõpuni joosta; 2) 3:30 alistada.

Stok
21.09.20, 21:35
Jooksujumalanna Atalanta luges foorumit ja määras mulle karistuseks osalise lihasrebendi. 150m enne kodu käis paremast sääremarjast terav valu läbi ja selle jalaga enam joosta ei saanud, viska või minema. Nüüd kolm nädalat puhkust, maraton on nelja nädala pärast. Ma ei usu, et mu oma pea keelab maratonile minna, loodetavasti Naine on jälle minust targem. :D

Puhkasin kaks nädalat (EMOs soovitati kolm), jalg enam ei valutanud, läksin jooksma, tegin 13 minutit soojendust, tõstsin tempot, 40 sek hiljem hakkasin kodu poole kõndima. Oli tore maratoniaasta!

cannuman
21.09.20, 22:38
Kahju raisk. Ise ka see aasta lagunenud mitmest kohast. Roma fännina hetkel põlv rip (ACL!?)

El President
23.09.20, 11:47
kas ümber Ülemiste järve on võimalik joosta mööda kergliiklusteid ja metsaradu nii, et saaks Kurna ojast üle kuskil Järveküla kandis?

kas augustis toimunud rahvajooksu (https://stamina.ee/et/jarvejooks/uudised?news_id=298) jaoks oli rada erandkorras avatud?

Stok
23.09.20, 12:01
Esimesele poolele ei oska vastata, teisele oskan: jah, rada oli avatud, täpselt nii Su lingis oleval kaardil näha. Start ei olnud veepuhastusjaama juures, vaid Järvevana tee ääres, mingi Maru-nimelise ettevõtte juures.

topscorer
29.09.20, 18:58
Laupäeval siis ongi Tartu Linnamaraton. Stardin oma kuuendale täispikale maratonile. Seni olen suutnud iga kord uue isikliku rekordi joosta. Kas ka seekord? Lähen igaljuhul üritama. Kui jookseks aja alla 3:30 siis oleks juba väga rahul! Treeningkilomeetreid on kogunenud tublisti rohkem kui eelmisel aastal, aga eks parim trenn on ikka võistlus ja normaalseid jooksuvõistlusi pole mul see aasta olnud mitte ühtegi... Taktika on sama mis eelmine aasta - jooksen 3:30 tempomeistri grupis ja üritan seal püsida võimalikult kaua. Eelmine aasta jäin grupist maha siis kui joostud oli 30 km, aga suutsin ikkagi päris hea tempoga lõpuni joosta ja 3:32-ga finišeerida!
Vähemalt ilm peaks tulema üsnagi soodne, kuigi võib-olla natuke liigagi soe, veits jahedam võiks olla küll.

Kas siit foorumist on veel kedagi laupäeval starti minemas?

Stok
29.09.20, 21:45
Loodetavasti Su 3:30 plaan õnnestub, aga ma ei ole kindel, kas tempomeistreid seekord on. Vähemalt juhendis pole neist sõnakestki. Ning samuti ei vasta tõele, nagu oleks võistlus parim trenn, aga eks see ole juba maitse asi. :) Ma lähen ka starti ja viimaste trennide põhjal optimistlik, et suudan oma vigase jalaga vähemalt pool maad ära joosta ning sealt on juba lihtne koju longata. Aga 3:30 tempot ei julge küll võtta, praegu on ainus eesmärk ikkagi lõpetada, mitte aega joosta. :(

jooksen 3:30 tempomeistri grupis ja üritan seal püsida võimalikult kaua. Eelmine aasta jäin grupist maha siis kui joostud oli 30 km

Siis me olime samas grupis, ma lasin 29.6 km peal lahti, mul on Toidupanga logoga särk, äkki mäletad. ;)

topscorer
29.09.20, 22:16
Ei mäleta kahjuks... aga tempomeistrid peaksid ikka olema, nende nimedki on ilusti kõik Tartu Maratoni lehel kirjas. Kui ei ole siis läheb rekordi jooksmine muidugi tunduvalt raskemaks.
Ma loodan, et Sa vähemalt lõpuni ikka jõuad. Mul ka üks aasta stardis jalg valutas nii et vaevalt kannatas joosta, aga pärast kümne kilomeetri läbimist oli juba kõik korras ja isiklik rekord tuli jälle :)

Stok
29.09.20, 22:26
Reedel jooksin 6 km, laupäeval 10 ja katkestasin, pühapäeval 15, täna peaaegu 17 - siis läks väga pimedaks, kõht läks tühjaks ja tuli kainestav mõte, et ma võin ju joosta veel, aga pean laupäevaks ära ka taastuma. Aga tänane tempo oli juba midagi jooksmise sarnast 5:00 /km

Stok
30.09.20, 23:23
Võimlesin kummilindiga ja otsisin kohta, kuhu ta siduda nii, et teha neid harjutusi, mille jaoks on vaja, et lint oleks kuskile kinnitatud. Korteris pole ju kuskile siduda, söögilaua tõmban esimese venitamisega paigast ära. Lihtne - panin lindi toaukse vahele, nii et sõlm jäi teise tuppa.

Stok
01.10.20, 18:07
Selline tähelepanek, et Tartu maratoni täispikale on hetkel regatud umbes 560 (täpset arvu ei ole toodud, vaatasin suurima reg nr järgi). Virtuaalsele pisut vähem - 24.

Stok
03.10.20, 08:58
Kell 530 äratus, et süüa hommikusööki. Kell 730 uus äratus, et juua pool liitrit vett. Elu või asi.

cannuman
03.10.20, 12:18
Stock 01:44:39 poole peal. Ehk 5min/km ja gramm kiiremgi.

E: Nüüd RIP? Loodetavasti ajavõtuga mitte stockiga.

E2: 03:41:39

topscorer
04.10.20, 00:15
Seekord isiklikku rekordit ei tulnud. Minu jooks oli sisuliselt koopia eelmise aasta jooksust - 30 kilti jooksin 3:30 grupis ära, siis enam ei suutnud ja jäin maha. Sealt edasi enam väga suurt motivatsiooni pingutada polnud ja kulgesin rahulikus tempos lõpuni. Aeg 3:40. Selline keskmisel tasemel jooks, mis rõõmust hüppama ei pane aga pettumust ka ei tunne.
Stokiga jooksime grupis tükk aega kõrvuti, lõpus Toomemäel möödusin ja lõpetasin mingi minut varem.

Stok, kuidas joosta oli?

Stok
04.10.20, 17:56
Sa olid vist see prillidega duud, üle-eelmise aasta finisheri särgiga? Mul polnud ka suuremat jututuju. :P

Mul on vahepeal siginenud veendumus, et maratonile mõeldud kilomeetreid ei tasu soojendusjooksuga ära kulutada, mistõttu tegin vaid põhjaliku võimlemise, massaažirulli ja kummilindiga.

Alustasin rahulikult, 3:30 ja 3:45 tempogruppide vahel, ilma et mul olnuks mingit plaani, kuidas joosta, ma isegi ei teadnud, mis mu jooksuvormist järel on. Paari kilomeetriga jooksin end soojaks, enesetunne oli hea ja jõudsin tasapisi 3:30 gruppi sisse. Ja jäin maha, sest oli vaja venitada. Ja jõudsin järele. Ja venitasin. Ja jõudsin järele. Ja venitasin. Ja uuesti. Siis näitas kell 12 km ning jalg sai vist piisavalt soojaks, sest viies venitamine oli alles 25 km peal, misjärel ma enam grupile järele ei jõudnud. Ma tegelikult mures ei olnud, sest trennis jooksen ju ka üksinda ning kell näitas, et tempo oli mul tegelikult hea, lihtsalt grupp tõstis tempot ning ma ei suutnud enam vahet tasa teha ja põhieesmärk, 32 km, oli ka veel täitmata. Kuskil sealkandis hakkas tempo langema ka, sest jäin janusse. Trennis joon iga 3 km tagant, aga siin olid joogipunktid 5 km vahedega. Esimestes punktides jõin ainult ühe topsi, aga siis arvutasin, et kui ma joon kaheksas punktis 100 ml, siis 800 ml-ga pole küll võimalik maratoni läbida ning edaspidi krabasin kaks topsi. Siiski tuli see avastus liiga hilja, edaspidi olen siis targem.

38 km peal venitasin säärt kuuendat ja viimast korda, üks naisterahvas, küllap poolmaratoonar, pakkus lahkelt magneesiumi, aga ma vastasin reipalt, et mul on kõigest vigastus. Kloostri ja Lossi tõusud loomulikult kõndisin, sest eesmärk oli enamvähem elusana finišisse jõuda, mitte uuesti vigastada saada, aga Toomel läksid mõlemad nelipead nii lukku, et isegi kõndimine ei aidanud. Seitsmes ja kõige viimane venitamine kulus siis neile, sealtmaalt jooksin lõpuni.

Tulemuseks 3:41:39 ja 192. koht 490 osaleja seas, mis on kolme seni joostud maratoni seas kõige kehvem, aga paradoksaalsel kombel ka kõige magusam. Mind over body. :)

Kui kunagi veel mõni maraton toimub, siis tahaks ikka 3:30 ka alistada, vähemalt treenisin 3:22 nimel, aga näed nüüd, mis sai.

Stok
04.10.20, 19:23
Vbl tasuks ära mainida, et kuigi vorm kannatas, kui kuu aja jooksul eriti trenni teha ei saanud ja kuigi Toomemäel läksid nelipealihased krampi (reie alaosa, põlvede juures), siis täna kuskilt ei valuta. Panustan piisavale soolavarule enne jooksu (kolmel eelneval päeval jõin ainult värskat), jooksu ajal jõin ainult spordijooki (üks vesi jäi ka näppu ning kaks RC Colat), pärast jooksu tõmbasin kaks proteiinijooki sisse + jälle värska.

Ainult varbad on õnnetus seisus, küüned on alles, aga kolm verivilli oli, praegu olen nõus ainult lahtiseid sandaale kandma. Eks tossud olid veits vanad ka, strava.com'is on tossude odomeeter ja mu omadel on ees 935 km. Mõte tulevikuks omada kahte paari tossusid, mõlemad sisse joosta ja ühed jäävad võistlusteks, teised trenni jaoks.

topscorer
05.10.20, 19:18
Siis Sa tegid ikka kõva jooksu, et kõigi hädade kiuste nii korraliku ajaga lõpuni jõudsid... Kahju muidugi, et head vormi realiseerida ei õnnestunud, aga küll Sa selle järgmisel aastal ära teed.
Minu mõtted kalduvad pigem selles suunas, et peaks juba natuke rahulikumalt asja võtma. Naudiks rohkem jooksmist ennast ega ajaks iga hinna eest mingit aega taga. Mulle meeldis see teatav vabanemise tunne, mis tekkis siis kui grupist maha jäin. Sain joosta pingevabalt ja omas rütmis.
Aga eks neid asju on aega mõelda nüüd, vaatan järgmine aasta, palju treenida õnnestub ja kuidas tervis vastu peab jne. Võistlustel käin kindlasti edasi, lihtsalt küsimus et millise treenitusega ja mis eesmärgiga.

Stok
05.10.20, 21:27
Minu mõtted kalduvad pigem selles suunas, et peaks juba natuke rahulikumalt asja võtma. Naudiks rohkem jooksmist ennast ega ajaks iga hinna eest mingit aega taga.

Maraton ei ole vist väga nautimiseks mõeldud tegelikult? Ja üldjuhul ka mitte aja taga ajamiseks, s.t. Sul võib enne starti olla ükskõik milline eesmärk, aga rajal tuleb ikka reaalsus kallale. Mul on maratoniga seoses kaks eesmärki: joosta 3:30 sisse ja joosta algusest lõpuni. Seekord jätsin ma need eesmärgid koju, ma isegi ei luisanud endale, et kavatsen linnas neid lõputõuse joosta ja ülisuure tõenäosusega end uuesti vigastada. Loodetavasti järgmisel aastal saan need eesmärgid tehtud ja küll siis tekivad uued asemele. ;)

Mulle meeldis see teatav vabanemise tunne, mis tekkis siis kui grupist maha jäin. Sain joosta pingevabalt ja omas rütmis.

Eks see ole iga asjaga nii, et seni oled stressis, kuni lööd käega. ;)

zelee
05.10.20, 21:32
Sõitsin rattaga vastu kui 35. km olid (jõe ääres alleel). Nägu eriti positiivne polnud :D

Stok
05.10.20, 21:36
Keegi vist tervitas tõepoolest, aga ma ei tundnud ära ega saanud ka aru, kas mind või kedagi, kes oli mu taga. Ütleme nii, et maraton on keskendumissport. Et mitte öelda kannatamissport. :D

Kusjuures aegajalt oli vaja keskenduda tõepoolest. Väsinud inimesel vajub pea kuklasse, aga võiks vajuda ettepoole, on lihtsam. Käed kipuvad liiga kõrgele tõusma, aegajalt oleks vaja lõdvestada. Sõrmed kipuvad rusikasse minema, võiks vahelduseks harali ajada. Ning muidugi keskenduda oma tegevusele, et sirgjooneliselt ja ühtlaselt kulgeks, mitte ei laveeriks liiga palju ega hakkaks eesjooksjaid jälitama. Öeldakse, et isegi kella vaatamine segab rütmi tegelikult.

Stok
07.10.20, 15:07
Niipalju kui ma aru sain, siis Riia maratoni stardis, kus tõenäoliselt eestlasi ja muid välismaalasi ei ole (v.a. need, kes resideerivad Lätis), nõutakse maske ja 2-meetrise vahe hoidmist. Tartus midagi sellist ei olnud ja kogu ürituse vältel, s.t. nii Friday Night Run kui jooksupäeval nägin vaid üksikuid maske, kui mitte arvestada vabatahtlikke-teenindajaid.

Väravavaht
07.10.20, 22:23
Spordilises mõttes olen ma kõike muud kui pikamaajooksja niiet õnneks ei pea ma kiitlema oma kolme- ja pooletunniste poolmaratonidega, vaid vaatan telekast, kuidas Bekele maailmarekordit kohe ründama hakatakse...

https://www.youtube.com/watch?v=voCiHeGseZI

[embedida ei saa]

Stok
08.10.20, 12:33
Niipalju kui ma aru sain, siis Riia maratoni stardis, kus tõenäoliselt eestlasi ja muid välismaalasi ei ole (v.a. need, kes resideerivad Lätis), nõutakse maske ja 2-meetrise vahe hoidmist. Tartus midagi sellist ei olnud ja kogu ürituse vältel, s.t. nii Friday Night Run kui jooksupäeval nägin vaid üksikuid maske, kui mitte arvestada vabatahtlikke-teenindajaid.

Mis selle jama peiteperiood oligi? 5 päeva? Seni pole uut kollet avastatud ja Tartumaale täna positiivsust juurde ei tulnud. Loodetavasti Tlna maratoni ja Rakvere ööjooksu korraldajad nutavad silmi peast. Samal ajal kui üliettevaatlikud rīdzinieki kasutavad vajalikke abinõusid, et oma jooks ilusti ära korraldada.

telekavaataja
09.10.20, 21:43
Riia maraton niipalju kui ma aru saan canceldati 24h enne starti.

Stok
10.10.20, 01:51
Pidi vist pühapäeval toimuma, aga umbes nii jah. Siiski pole karta, et see väga paljusid välismaalasi puudutaks.

Osad arvavad, et tulevikus räägivad inimesed ainult inglise keelt. Osad jällegi, et hiina keelt. Mina arvan, et pärast koroonat räägitakse ainult läti keeles.

Soo
11.10.20, 12:41
Kui paljud tegelevad ultrajooksmisega?
Mis on peamine viga, mis ultramaratoniks treenimisel tehakse?

zaz
12.10.20, 16:35
Käisin siis seda Icemani poolt promotud maastikumaratoni jooksmas. Võtsin tagasihoidliku 25 km ette. Jumala lõbus oli ja mingeid jõhkraid masse ka polnud, et igati vägev. Kindlasti vingem, kui niisama mööda asfalti joosta (tavaline jooksutrenn mul). Lähen teinekord veel!

Maarek
12.10.20, 19:32
Käisin siis seda Icemani poolt promotud maastikumaratoni jooksmas. Võtsin tagasihoidliku 25 km ette. Jumala lõbus oli ja mingeid jõhkraid masse ka polnud, et igati vägev. Kindlasti vingem, kui niisama mööda asfalti joosta (tavaline jooksutrenn mul). Lähen teinekord veel!

25km eeliseks lisaks lühemale distantsile oli muidugi pääs suurematest porimülgastest :p

Stok
12.10.20, 21:16
Ma vaatasin ka sõbra pilte ja need küll zaz'i jutuga kokku ei läinud :D

Iceman
13.10.20, 16:22
Jaaa täitsa pekkis!
Katsetasin kuidas maratoni vähese kütusega võimalik joosta ja no täitsa ulme, kui ära vajusin peale 30km, et lõpuks otsustasin, et jalutades jõuan kiiremini lõppu, kui joostes :D ja siis otsustasin veidi aeglasemalt ka veidi, et Maarek järgi oodata, kes 3minutit hiljem alustas. Ma ei tea kuidas ma üksi oleks suutnud lõpuni tulla, arvatavasti veel aeglasemalt, aga tema ka õnneks naisega jalutasid.

Täiesti ulme, millised värinad finishis oli ja kui kanged lihased olid, et tegin kõiki asju täieliku teosammuga. Tühja kõhuga see väike vana tallinna pits ajas ka pea valutama lõpus veel. Aga ei, mega oli ja kindlasti uuel aastal jälle. Siis ehk olen enne seda natukene rohkem jooksnud pikemat distantsi. Enne pühapäevast maratoni minu viimane 10+km jooks oli vist 2019a sama oktoobrikuine maratoni jooks :D

Aga ei, 3s kord, aeg küll kõige aeglasem aga ei heitu sellest üldse. Mõnus 6,5h tunnine päev metsas rabades soodes ringi möllates. Õnneks see aasta nii mudane polnud, kui eelmine aasta ja uued Salomon maastikutossud, mis vahetult enne jooksu ostetud sai, hoidsid jalad lõpuni kenasti kuivad ka, kuigi märgasi alasi ikka oli.
Cant wait for next year.

Siis ma enam neid pahatahtlike Serie A inimesi ei kuula ja söön enne jooksu ikka sefiiri ja kummikomme ka!

Stok
15.10.20, 10:26
Raul Olle vist ütles kunagi, et ta pole nii tugev, et Tartu suusamaratoni 6 tundi sõita. Sa, Iceman, oled ikka hull, sedasi ilma treenimata ja aurude peal maastikumaratoni joosta. :D

Sattusin täiesti juhuslikult Tartu Linnamaratoni tagasiside kommentaaride (https://marathon100.com/uudised/vaata/tartu-linnamaraton-jooksjate-tagasiside-2020) otsa ja mõni on ikka päris naljakas, näiteks üks tahab maratoni särki saada juba enne starti; keegi tahab nuuskamise ja sülitamise ära keelata; üks on mures rinnanumbri haaknõelte taaskasutamise pärast; ja üks pakkus välja, et võistlejatele võiks parkimine tasuta olla. Olgu siis mainitud, et Tartus on tasuline parkimine ainult tööpäeviti kell 8-18. :D Aga oleks ka imelik, kui tuhanded osalejad ei suudaks kamba peale mõnda anekdooti välja mõelda.

Soo
20.10.20, 20:23
Kas kellegil on ületreeninguga kogemusi?
Olen kuulnud, et just pikamaajooksjatel (või noh üleüldiselt vastupidavusega tegelevad) on sellega suuremad probleemid.
Siin on huvitavad arutelud, et on kellegil kogemus või oma arvamus sellel teemal?

Lugesin mitmeid erinevaid eesti allikaid ka. Kuigi need on rohkem sellised ülised kõik, siis nii mõnigi võtab veidi põhjalikumalt seda teemat.

Näiteks (eesti lehtedelt)
a) Siin on rohkem üldisemalt (http://www.kuulutaja.ee/uletreening-ja-une-olulisus/)

b) EOK lehel - ületreening ja ülekoormus
treener.eok.ee - siin on tegelikult vägagi hästi ka ülekoormus ära seletatnd.

c) Jälle veidi üldisemalt ning rõhub just vastupidavus sportlastele (https://www.boostupfitness.com/et/mis-on-uletreening/)

d) Siin on põnevalt ära seletatud antud teema (https://klubfedotova.ru/et/trenirovki/peretrenirovannost-priznaki-simptomy/)

Mis on Teie arvamus sellel teemal?