PDA

View Full Version : Euroopa Liidu poolt või vastu?

kaida
16.04.03, 13:43
Täna, Eesti aja järgi kell 15.15 kirjutavad herr Rüütel ja preili Ojuland alla Euroopa Liidu ühinemisleppele. Ja siis 14. septembri paiku peaks igaüks meist (valimisealistest loomulikult) kipsadi-kapsadi referendumile minema ja ütlema, kas nad on liitumise poolt või vastu. Mida teie siis teete, kui see hetk saabub? Tahan Euroopa Liitu või ei taha Euroopa Liitu? JAH või EI?

Epic
16.04.03, 13:51
Euroopa Liit on selles mõttes hea, et Eesti jalgpallurid saavad siis vabalt euroopas ringi rännata kuna pole tööloaga probleemi ja eks siis Zelinski saab ka lõpuks oma unistuste meeskonda Blackpooli pallima:P Nii, et JAH tahan küll Euroopa Liitu:)

SleepWalking
16.04.03, 13:55
mitte mõjutatuna eelnevalt kõnelenud cantonast, aga jah, jah. me (vaikse uhkusega hääles) oleme läbirääkimistel saavutanud sellise positsiooni, millelt minu meelest võiks liituda ning seda 95% tõenäosusega ka rahvas septembris otsustab.

mcnamara
16.04.03, 14:31
Minu jaoks on JAH ainus variant. EL-i pääsemist olen oodanud tegelikult aastast 1991 ja ei näe mingit põhjust sellele nüüd ei öelda. Loodan südamest, et rahvahääletusel seda ajaloolist võimalust käest ei lasta.

greenday
16.04.03, 16:59
Kuna Euroopa Liit on vabamüürlaste vandenõu, olen igatpidi selle vastu. Aga kuna see tooks nii suurt kasu Eesti jalgpallile, olen sunnitud hääletama JAH. :( Vot selline kehkenpüks olen.

fitti
16.04.03, 17:37
arvestades seda, et toetus el-le pidevalt 50% juures kõigub, ei julgeks referendumi tulemuses üldse kindel olla.

isiklik seisukoht on suurelt kujundatud teiste poolt: kuna meie ühiskonnaõpetuse ja ajaloo õpetaja hakkas omal ajal juba umbes kaheksandast klassist meile EuroopaLiidu hüvedest jutlustama, sai minu kui toonase kasvava lapse aru sellest rikutud. lisaks, ka ülikool ei näind erilist põhjust mu meelt muuta, pigem vastupidi, seega olles saanud sellise euromeelse põhja ei suuda ma enam eurovastaste põhjendusi muigeta lugeda. sõnaga näikse mu vastus JAH olevat, :lahe:

SleepWalking
16.04.03, 18:59
Originally posted by fittibaldi

arvestades seda, et toetus el-le pidevalt 50% juures kõigub, ei julgeks referendumi tulemuses üldse kindel olla.

üldine tendents on, et negativistid ei lähe hääletama ning kuna loeb % nendest, kes hääletamas ikkagi käivad ...

rohelineKonn
17.04.03, 11:33
EL mineku ainsaks arvestatavaks põhjuseks on minu jaoks julgeolekukaalutlused. näib, et siiski eurooplasi maaailmas hetkel keegi eriti ei kuula. meil, kui usa perselakkujatel õnnestub ehk oma \'mahamüümisvastane garantii\' mujalt saada.

vastus niisiis ei.

põhjenduseks organisatsiooni jäikus ja võimetus otsustada. lõputud vaidlused, venitamised ja kompromissid. jõudude tasakaalu põhimõtete eksisteerimine organisatsiooni sees. tolliliit ei ole minu jaoks perspektiivse organisatsiooni ekvivalent.

Siim
17.04.03, 12:15
Ei ütleks, et valdan teemat 100%, ent niipalju, kui minule on selgeks tehtud, on EL paha-paha. Aga samas olevat sina mitteastumine veel hullem, seega vist ikka JAH...

greenday
17.04.03, 15:26
Originally posted by Siim

Ei ütleks, et valdan teemat 100%, ent niipalju, kui minule on selgeks tehtud, on EL paha-paha. Aga samas olevat sina mitteastumine veel hullem, seega vist ikka JAH...Heh. Täpselt minu mõte... :)

ethan
18.04.03, 21:07
Jah. Põhjendada ei viitsi.

mjkk
18.04.03, 21:15
VAHEMÄRKUS: Mina olen liiga noor, et poliitikasse süveneda ja seda EL-asja oleme me kõik persest-juusteni täis. Ainuke asi, mis mulle ausalt öeldes tõsiselt muret teeb, on see koletu raha, mille me omale rahakotti toppima peaksime - olin just riigis, kus neid kasutatakse ja tõesti läks süda pahaks. Poliitika poliitikaks ja see paha-hea paha-heaks kuid....kas me tõesti tahame oma ilusaid kroone ära anda vastikute EUROde vastu...

Seega: EI - puht minu nooruse ja väärtuste poolest :P

Marduk
20.04.03, 15:56
Originally posted by Magpie
VAHEMÄRKUS: Mina olen liiga noor, et poliitikasse süveneda ja seda EL-asja oleme me kõik persest-juusteni täis. Ainuke asi, mis mulle ausalt öeldes tõsiselt muret teeb, on see koletu raha, mille me omale rahakotti toppima peaksime - olin just riigis, kus neid kasutatakse ja tõesti läks süda pahaks. Poliitika poliitikaks ja see paha-hea paha-heaks kuid....kas me tõesti tahame oma ilusaid kroone ära anda vastikute EUROde vastu...

Seega: EI - puht minu nooruse ja väärtuste poolest :P

Minu arvates on seda EL asja t6siselt v2he rahvale seletatud! Nii pooldajate kui ka vastu olijate poolt. Aga teletorni v6i riigikogu hoonet euro peal n2ha oleks naljaks kyll :D
JAH- sest ehk siis j6uab must leib ka euroopa lauale:kaval:

mcnamara
21.04.03, 10:21
Originally posted by Marduk
Minu arvates on seda EL asja t6siselt v2he rahvale seletatud! Nii pooldajate kui ka vastu olijate poolt.

Vähe seletatud? No ega ikka ei ole küll! Kui sa infot ikka tahad, siis on see kõik kätte saadav. Iseasi on see, et inimesed ei viitsi asja enda jaoks selgeks teha ja siis tulevadki jutud uuest Nõukogude Liidust ja hindade meeletust tõusust ja iga asja reguleerimisest. Tegelikult on Soome, Rootsi ükskõik millise teise uue liituja näitel võimalik öelda, et midagi hullu see liitumine kaasa ei too. Ta annab võimaluse Euroopa tulevikku määravates protsessides kaasa rääkida. See on põhiline.

Asi mida ei saa \"rahvale seletada\", on EL liitumise võimalikud mõjud igapäevasele elule siin Eestis. Ükski nõrga majandusega Ida-Euroopa riik lihtsalt pole veel euroliitu pääsenud, näited puuduvad.

Martin
21.04.03, 10:30
Originally posted by mcnamara
Ta annab võimaluse Euroopa tulevikku määravates protsessides kaasa rääkida. See on põhiline.

Mhmh, kohe kõigi nende nelja või viie saadikuga, kes sinna kotta saavad :D Ja NL pole ta tõesti, palju hullem on :P

Aga kuna Eesti on niigi selline hädine käkk, siis peab ühinema.

dreyd
21.04.03, 10:39
siit ka üks \"jah\" hääl, kuna põhimõtteliselt alternatiiv(id) puuduvad;) ja kasutades ning modifitseerides vanatarkust, parem EL pea kohal, kui nina vastu müüri:P

Stinger
21.04.03, 11:49
Ärge nüüd ainult sellepärast JAH hääletage, et Eesti vutimehed Euroopasse pääseks!
Nad pääsevad niigi, kui seda väärivad!
Aga mis Euroopa Liitu puudub, siis tuleb meelde Vanemõde ja Minu aadress on NSV Liit:kaval:
Kas te tahate, et Eesti, kui rahvusriik lakkab olemast????
Mina ei taha!

Lapeteus
21.04.03, 11:52
EL poolt. Selline tore organisatsioon kuhu kuuludes oleks öösiti palju parem uni :)

jansa
21.04.03, 11:59
EI!!!!!!!!
Ja iga oma riigist, kultuurist ja ajaloost lugupidav mõtlev inimene peaks nii mõtlema...
Siin pole mitte si...agi kommida.

SleepWalking
21.04.03, 12:12
olles osalenud läbirääkimistel ning rääkinud küllaltki ohtralt muude riikide erineva taseme ametnikega jääb selline mulje, et kõikides kandidaatriikides (nüüdseks vist juba liituvates riikides) on nende EI-meeste kampaania aluseks olnud üsnagi sarnased loosungid: anname iseseisvuse ära! rahvusriik kaob! otsustusõigus riigi üle siirdub brüsselisse! midagi üllatavat pole ka eesti skeptikud suutnud välja mõelda - pealegi loobitavaid loosungeid (rahvusriigi kadumine ning iseseisvuse vähenemine) on väga raske tõestada/põhjendada, mistõttu on euro-negativism näiteks poliitilisel areenil jäänud kogu kesk- ja idaeuroopas äärmusparteide poliitiliseks seisukohaks. jah, anname selgelt ära otsustusõigust brüsselile, kuid kas me kaotame sellega niipalju, et EList saadav eelkõige majanduslik (ning sellega seoses ka muu) kindlustunne seda otsustusõiguse kaotust üles ei kaalu?

Martin
21.04.03, 12:44
Originally posted by SleepWalking
EList saadav eelkõige majanduslik (ning sellega seoses ka muu) kindlustunne seda otsustusõiguse kaotust üles ei kaalu?

Milline majanduslik kindlustunne?

Rebu
21.04.03, 12:59
Jah

SleepWalking
21.04.03, 13:03
Originally posted by Martin
Milline majanduslik kindlustunne?

pidasin silmas eelkõige suuremat SKP-d, millega kaasneb siis palkade tõus ning teatava stabiilse (kuid kõrgema) elatustaseme saavutamine ilmselt iga eesti kodaniku jaoks. mingil ajal küsitles euroopa liidu infosekretariaat (ELIS (http://www.elis.ee) on valitsusasutus) suuremate eesti majandusinstitutsioonide hinnangut eesti majandusnäitajatele eesti liitumise ning mitteliitumise korral ning keskmise hinnangu kohaselt on näiteks eesti keskmine palk aastal 2010 liitumise korral ca 1400 krooni kuus kõrgem kui mitteliitumise korral. seda justnimelt euroopa liidu abirahadest tulenevate suuremate investeeringute ning seeläbi kiirema majanduskasvu ning muude ühisturu ning vaba liikumisega kaasneva tõttu.

Martin
21.04.03, 15:36
seda justnimelt euroopa liidu abirahadest tulenevate suuremate investeeringute ning seeläbi kiirema majanduskasvu ning muude ühisturu ning vaba liikumisega kaasneva tõttu.

Äkki täpsustad seda veelgi. Eriti just konkreetset abirahade juttu. Ja kellepoolsed investeeringud peaksid Eestisse suurenema ning mis alustel?

SleepWalking
21.04.03, 15:56
Äkki täpsustad seda veelgi. Eriti just konkreetset abirahade juttu. Ja kellepoolsed investeeringud peaksid Eestisse suurenema ning mis alustel?

eestisse suurenevad välisinvesteeringud tõenäoliselt tänu investorite jaoks investeeringu turvalisuse suurenemise tõttu. osa euroopa liidu (aga ka muu maailma) investoreid on valmis investeerima odavama tööjõuga riikidesse, kuid hetkel kõhklevad - kuna investeerimiskeskond ei ole nii riskivaba kui oleks liitudes. st. majanduspoliitika ja maksupoliitika ei ole stabiilne ja sõltub poliitilisest faktorist - liidus on riigid kohustatud täitma näiteks erinevaid nõudeid maksupoliitika osas ja poliitilised kõikumised ei mõjuta niivõrd majandust. näiteks - suurimad reitinguagentuurid tõstsid euroopa liiduga liituvate riikide riskireitingut (ehk risk kahanes) hiljuti erakordse 3-4 astme võrra enneolematutele tasemetele, põhjendades seda justnimelt stabiilsete arenguvõimalustega liidus võrreldes siis sellest väljajäämisega.

abirahad aga - eestil on võimalik käesoleval aastal saada 1,8 mld krooni abi eruroopa liidu liitumiseelsetest programmidest (erinevad investeerimisprojektid (teed ja keskkond), põllumajandustoetused ning administratiivset suutlikust suurendavad projektid). Peale liitumist ehk alates 1.05.03 suureneb eestile antava abi maht hüppeliselt, ehk 2004 peaks abi maht olema 2,8 miljardit, 2005 4,2 miljardit ning 2006 4,5 miljardit. Selle mahu juures on juba arvestatud eesti võimaliku abi kasutamisvõimega.

Martin
21.04.03, 16:12
eestisse suurenevad välisinvesteeringud tõenäoliselt tänu investorite jaoks investeeringu turvalisuse suurenemise tõttu.....põhjendades seda justnimelt stabiilsete arenguvõimalustega liidus võrreldes siis sellest väljajäämisega.

abirahad aga - ... Selle mahu juures on juba arvestatud eesti võimaliku abi kasutamisvõimega.

Paar asja:
1) Kui hetkel on Eestis odav tööjõud (mis siin kindlasti on), siis kuidas saab majanduse kasvu puhul säilitada odavat tööjõudu, kui sinu esimene väide oli, et SKP tõusuga tõusevad ka palgad. Ehk - saavutades investeerijate jaoks küll turvalise tsooni kriteeriumi, kaotab Eesti ju loogiliselt võttes odava tööjõu plussi. Mida investor otsib? Keskkonda või tootlikuse odavust? Loomulikult pole mõlema kriteerimi saavutamine või siis kadumine kohene, kuid kas ajaliselt on võimalik sellest siiski võita?

2) Abirahadest - Abirahadena kui ma väga ei eksi mainitakse maksimumi? Eksole? Ehk nt. 1,8 võib lõpuks olla suht vabalt ka nt. 0,4? Ok, selles osas ei mingit vaidlust, et teatud valdkonnad saab ilusti ära kasutada - nt. teedeehitus (kõik teavad, et seda vaja, fakk, et transiidiriik polnud Venemaa all), kuid võttes nt. põllumajanduse, siis nende abirahad on minu jaoks väga segane pind.

Nimelt seetõttu, et abiraha saamiseks pead sa kõigepealt ise(!) investeerima. Ütleme siis nii: ostad tuhat lehma ja teed endale majad ja farmid ja puha. Raiskad selle peale suguvõsa varanduse - oletuslikult 80 miljonit. Siis esitad taotluse, et tahaks pappi tagasi. Seejärel hakatakse taotlust alles uurima ning lõpuks võidakse see ka rahulikult tagasi lükata. Sellest küsimus: milline inimene sooviks enda jaoks sellist riski võtta? Ja kus ta raha saab?

Või on nt. põllumajanduse juures ka otsetoetused, mille jaoks peab aint projekti lehvitama?

P.S. Tänud vastuse eest, vaatasin ,et kirjutasid viimati mingi 10 minutit :)

Martin
21.04.03, 16:29
Üks jõhkralt hea küsimus kah veel - kas Euroopa Liidust on võimalik välja astuda? Kui jah, siis kuidas?

Suurele ringile siis :P

SleepWalking
21.04.03, 16:29
Paar asja:
1) Kui hetkel on Eestis odav tööjõud (mis siin kindlasti on), siis kuidas saab majanduse kasvu puhul säilitada odavat tööjõudu, kui sinu esimene väide oli, et SKP tõusuga tõusevad ka palgad. Ehk - saavutades investeerijate jaoks küll turvalise tsooni kriteeriumi, kaotab Eesti ju loogiliselt võttes odava tööjõu plussi. Mida investor otsib? Keskkonda või tootlikuse odavust? Loomulikult pole mõlema kriteerimi saavutamine või siis kadumine kohene, kuid kas ajaliselt on võimalik sellest siiski võita?

muidugi suhteline eelis väheneb tööjõu hinna tõustes, kuid siiski ... kui aastaks 2010 prognoositav eesti keskmine palk on tasemel ca 11 000 krooni, siis on see ikkagi oluliselt madalam ELi keskmisest. ning samuti on võtmesõna siin majanduse spetsialiseerumine - eesti jaoks jäävad eelkõige prioriteetseks allhankega seotud valdkonnad, kus väiksem tööjõu tootlikkus selle odavusega kompenseeritakse. lisaks veel on tööjõu tootlikkuses ehk efektiivsuses meil veel meeletu arenguruum, mis tähendab väga primitiivselt seda, et sama raha eest peab tööturul konkureerimiseks suutma rohkem tööd teha, kui praegu.

2) Abirahadest - Abirahadena kui ma väga ei eksi mainitakse maksimumi? Eksole? Ehk nt. 1,8 võib lõpuks olla suht vabalt ka nt. 0,4? Ok, selles osas ei mingit vaidlust, et teatud valdkonnad saab ilusti ära kasutada - nt. teedeehitus (kõik teavad, et seda vaja, fakk, et transiidiriik polnud Venemaa all), kuid võttes nt. põllumajanduse, siis nende abirahad on minu jaoks väga segane pind.

sul on õigus, summad võivad väiksemaks osutuda kuid siinjuures on juba võetud teatav absorbeerimisvõime (60% mu mäletamise järgi) eelduseks. ehk tegelik summa, mis niiöelda garantiina eestile on eraldatud on kuskil 2,5 miljardi kandis. põllumajandus - jah, praeguse euroopa liidu süsteemi järgi tõesti peab kõigepealt ise investeerima ning pärast tasutakse osa investeeringust (hetkel sapardi vahenditest). vaata, see pole päris nii, et ehitad lossi perekonna raha eest valmis - vaid kõigepealt esitad taotluse ning kõik nõutavad dokumendid - siis langetatakse otsus - ning siis hakkad ise finantseerimist otsima, mis siis hiljem makstakse osaliselt kinni. seni on eesti talumehed kasutanud seda peamiselt traktorite ja muude masinate ostmiseks. keeruline ja bürokraatlik süsteem, seda küll.

kaida
21.04.03, 16:48

Üks jõhkralt hea küsimus kah veel - kas Euroopa Liidust on võimalik välja astuda? Kui jah, siis kuidas?

On küll võimalik välja astuda, ainult selleks vajalikud protseduurireeglid pole vististi kirja pandud vms. :)

Martin
21.04.03, 16:50
Originally posted by kaida

On küll võimalik välja astuda, ainult selleks vajalikud protseduurireeglid pole vististi kirja pandud vms. :)

Kui pole juhtnööre, kuidas välja astuda, kuidas seda siis teha on võimalik?

Marduk
21.04.03, 17:08

Minu arust astus inglismaa kunagi ammu EL v2lja ja hiljem astus liikmeks tagasi, aga ma v6in ka eksida.
Kuid miks suurenevad liidus olles Eestisse tehtavad v2lisinvesteeringud on osaliselt seletatav meie suure idanaabri p6hjatu turuga. Hoolimata sellest et Venemaal on t88j6ud tublisti odavam kui siin, on sealne poliitiline/majanduslik ebastabiilsus enamuse l22ne firmade pilgu l2bi vaadates yli suur. Ja miks mitte teha oma vabrik eestisse, kus t88j6ud keskmisest EL omast j22b ikkagi, v2hemalt j2rgmiseks 15-20 aastaks, tublisti odavamaks. Ning toomegi venemaalt toormaterjali toksime siin kokku ja viime kuskile edasi.

mcnamara
21.04.03, 17:10
Minu arust astus inglismaa kunagi ammu EL v2lja, v6in ka eksida.

Paraku eksidki. Maggie Thatcheri ajal võis nii mõnigi sellisest sammust unistada, aga tegemata see jäi. Muidugi ei olnud tollal tegemist Euroopa Liidu, vaid Euroopa Majandusühendusega.

kaida
21.04.03, 17:13
VOT SELLINE LUGU ON SELLE VÄLJAASTUMISEGA:) (http://www.elis.ee/qa.asp?action=80&what=0&gr=2&id=100132)

Üldiselt www.elis.ee abiks:) Kui tahad teada saada asju, siis on neid kohti, kust teada saada ikka küll ja küll:)

Martin
21.04.03, 17:34
VOT SELLINE LUGU ON SELLE VÄLJAASTUMISEGA:) (http://www.elis.ee/qa.asp?action=80&what=0&gr=2&id=100132)

Üldiselt www.elis.ee abiks:) Kui tahad teada saada asju, siis on neid kohti, kust teada saada ikka küll ja küll:)

Kasutades klassikuid, siis Ülle Madise vassib! :)

1) Inglismaa osas vastas juba mcnamara.
2) Tsiteerin: \"EList lahkumine kiideti heaks Taani ühes osas Gröönimaal 1982. aastal 52 protsendi hääletajate poolt ja järgmisel aastal lahkus Gröönimaa EList. \"
Tegelikkus: Gröönimaa pole iialgi olnud Euroopa Liidus, seega ei ole neil sealt võimalik olnud ka välja astuda.

Täpsemalt on seda küsimust nt. kajastanud herr Kulbok oma raamatus \"Müüdid Euroopa Liidu kohta\" vms.

kaida
21.04.03, 17:39
Täpsemalt on seda küsimust nt. kajastanud herr Kulbok oma raamatus \"Müüdid Euroopa Liidu kohta\" vms.

Ja herr Kulboki suust voolab ainult tõe kuldset kärjemett?:õnnelik: :kaval:

Martin
21.04.03, 17:42

Ja herr Kulboki suust voolab ainult tõe kuldset kärjemett?:õnnelik: :kaval:

Sa pole vast tolle raamatuga tutvunud? Või ole? Igatahes oli seal päris hästi lahti kirjutatud nii mitmed postiivsed kui ka negatiivsed müüdid, mis tegelikult siis tõele ei peaks vastama.

Igatahes parem raamat, kui üks tore Euroopa Liidu vastaste väljaanne, kus EL-i süüdistati isegi satanismi õhtuamises ja paljudes teistes toredates surmapattudes.

Tänu sellele, et mul mõned väikesed sõbrad peavad väitluse eestikatel EL-i teemat väitlema, on olnud juhust ikka igast kirjandust näha :P

Darren
21.04.03, 18:32

Hõa, Gröönimaaga jõuti minust ette juba, aga...

Üldiselt on hetkel seis selline, et ei ühenduste asutamislepingutes ega ka EL lepingus, ei ole sätestatud võimalust EL-ist välja astuda, sellekohast artiklit pole.
Samamoodi ei saa liikmesriiki Liidust sanktsioonina välja heita.

Rahvusvahelisi leppeid käsitlev Viini konventsioon ei ole EU suhtes samuti arvatavasti rakendatav, kuigi seal sätestatakse, et rahvusvahelist lepingut on võimalik lõpetada kõikide lepingupoolte ühisel kokkuleppel. Mõistagi, kui EU ühineks selle konventsiooniga ning kõik liikmesriigid selle ka ratifitseeriksid, siis võiks rahvusvahelise tavaõiguse kohaselt liikmesriigil olla õigus lepingust lahti öelda.

Kokkuvõttes võib öelda, et lepinguline välja astumine Euroopa Liidust on hetkel suhteliselt võimatu, kuigi arvatavasti lisatakse sellekohane klausel lähimas tulevikus.

Mõistagi on võimalik ka lepinguväline väljaastumine, kasvõi sel moel, et riigi kohalikud valitsusorganid võtavad vastu akti, millega kuulutavad \"kohalikud\" seadusaktid ülimuslikeks võrrelduna EU seadusaktidega, mõistagi ei ole see rahvusvahelise õigusega kooskõlas.

Siiski tuleb minu poolt suhteliselt kindel \"jah\" Euroopa Liidule. Ma ei karda mingit tohutut hinnatõusu, miljonite \"neegrite\" sissevoolu ega oma usku ka jaburatesse NSV Liidu ja EU võrdlustesse.

Alo
29.04.03, 11:03
abirahad aga - eestil on võimalik käesoleval aastal saada 1,8 mld krooni abi eruroopa liidu liitumiseelsetest programmidest (erinevad investeerimisprojektid (teed ja keskkond), põllumajandustoetused ning administratiivset suutlikust suurendavad projektid). Peale liitumist ehk alates 1.05.03 suureneb eestile antava abi maht hüppeliselt, ehk 2004 peaks

Nii vahva, nii palju raha saab, ja mina hakkan kohe rohkem palka saama. Inimesed, kas te tõepoolest arvate, et EL on mingi heategevusorganisatsioon, nagu Punane Rist? Kogu selle abi peame me kunagi kinni taguma, ja mitte ainult materiaalsete väärtuste arvelt.

Üks, mis kindel, minu vastus on EI!

http://euroskepsis.ee/

---
Lisaks veel RoheliseleKonnale:

Nagu EL pole heategevusorganisatsioon, pole ta ka julgeolekuorganisatioon ning Eesti julgeolekut kuidagi ei kindlusta. Julgeolekugarantiiks on kuulumine NATOsse + loomulikult rahva kaitsetahe.
---

Alo
:õlu:

SleepWalking
29.04.03, 11:38
Originally posted by Alo
Nii vahva, nii palju raha saab, ja mina hakkan kohe rohkem palka saama. Inimesed, kas te tõepoolest arvate, et EL on mingi heategevusorganisatsioon, nagu Punane Rist? Kogu selle abi peame me kunagi kinni taguma, ja mitte ainult materiaalsete väärtuste arvelt.

Üks, mis kindel, minu vastus on EI!

http://euroskepsis.ee/

see mõte jääb veidi arusaamatuks, selles mõttes et EL on aidanud vastliitunud riike EL üldisele tasemele elatustasemelt - selles ei saa küsimustki olla. Vaata kasvõi Portugali või Kreeka või eriti markantse näitena - Iirimaa arengut peale ELi astumist. Iirimaa majandus kasvas 80ndate lõpus ja 90ndatel üle kahe korra kiiremini liidu keskmisest ning ühest vaesemast (ning ebamäärase valitsemise tõttu praktiliselt lõhki laenanud) liitu astunud riigist (SKP elaniku kohta) on tänaseks saanud Euroopa Liidu keskmisest rikkam riik. Osaliselt on siin süüdi küll ka nende osav välisinvestorite meelitamise taktika - kuid seda aitas just teha EL ning abirahad.

Näiteks: miks Intel ehitas protsessoritehase Iirimaale, mis on väga oluline alguspunkt iiri kõrgtehnoloogilisel arenguteel? Inteli veenmiseks Iirimaale ehitati uus lennuväli (sest inteli tingimus oli, et lennujaamast ei tohi nende tehas asuda kaugemal kui 50 km (kui ma seda suurusjärku õieti mäletan). Samuti muu infrastruktuur, nagu nõutud kiirteed jms ehitati valmis EL abirahadega. Peale inteli tehase valmimist oli Iirimaal kergem meelitada uusi tehnoloogiafirmasid, mistõttu tänaseks töötavad seal Hewlett-Packard (1000 töötajat), Motorola (1500), Apple (1500), Gateway (1200) jne. Kokku on USA põhine kontingent Iirimaal hõlmamas enam kui 50\'000 töökohta ning meeletut rahatulva Iiri majandusse.

Iseenesest on Iirimaa ideaalne näide eurotoetaja argumendiks - kuid see peaks selgelt näitama, et oma võimaluste kasutamisel on võimalik ELi rahade ning hea tahte korral elatustaset riigis parandada drastiliselt.

Mis puutub selle kinni tagumisse ... mnjaa, arenedes liidust kiiremini - saame netomaksjaks st hakkame rohkem maksma, kui liidust saame. Aga see oma negatiivsuses iseenesest ei kaalu ka veel üles liidu positiivset efekti - nimelt ei tasu ühise turu positiivset mõju arengule alahinnata. Siinjuures võiks küsida, miks ELi riigid toetavad laienemist - kui on teada, et efekt nende eelarvele ja rahavoogudele on esialgu kindlasti negatiivne? Sellise küsimuse peale vastas üks Euroopa Komisjoni ametnik mulle, et see laienemine läheb kokku maksma 1,3% liidu SKPst ehk marginaalse summa võrreldes sellega, kui suure potentsiaaliga turg tegelikult ettevõtetele avaneb.

rohelineKonn
29.04.03, 11:44
Originally posted by Alo
Lisaks veel RoheliseleKonnale:

Nagu EL pole heategevusorganisatsioon, pole ta ka julgeolekuorganisatioon ning Eesti julgeolekut kuidagi ei kindlusta. Julgeolekugarantiiks on kuulumine NATOsse + loomulikult rahva kaitsetahe.
---
Alo

asjad käivad maailmas tegelikult pisut teisiti, kui see esmapilgul välja paista võib. väide, et EL Eesti julgeolekut ei kindlusta on üdini väär. põhjendan ka: euroopas on juba Richelieu aegadest eksiteerinud nn. jõudude tasakaalu poliitika, kus liidud on sõlmitud ja sõjad peetud alati selliselt, et keegi ei saaks domineerida. enamvähem kõik euroopa suurjõud on olnud omavahel liidus, kui ka sõjajalal. üldiselt on see tähendanud ohtralt kõikvõimalike liidulepinguid nii sõjalistel, usulistel kui ka majanduslikel alustel. suures osas on neid läbivaks jooneks väikeste (eestisugused) ja ka mitte nii väikeste (poola) pidev \"mahamüümine\".
ma ei arva, et oleks vaja karta rünnakut, mille ainus eesmärk on meie anastamine. reaalne oht peitub kõikvõimalikes superjõudude omavahelistes kokkulepetes, kus meid jäetakse lihtsalt kellegi poolele. EL kuuludes on meid mõnevõrra raskem venemaa poolele jätta. EL raha (majanduslik seotus) on palju suurem julgeolekugarantii, kui paari aasta tagant peetavad NATO õppused Ämaris. nii lihtne ongi.
nüüd tahate te öelda, et maailm on muutunud ja euroopa elab maailma lõpuni rahulikult. võin nõustuda, et lähikümnenditel püssi ilmselt ei lasta, aga kokkulepete murdmise ja ümbersõlmimisele viivaid konflikte tekib kindlasti. näitena võib tuua kasvõi usa ja inglismaa vastu loodud prantsuse-saksa-venemaa poliitilise ühisrinde. kes oleks sellist liitu veel mõni aasta tagasi uskunud?

muide, usun jätkuvalt et EL on samuti tulevikuta organisatsioon, kuhu astumine on pikas perspektiinis kaheldava väärtusega otsus.

Artista
01.05.03, 02:50
:kohv:

SleepWalking
01.05.03, 12:02
Originally posted by Artista
Ühed toredad noormehed diskuteerivad siin majandusteemadel. Noh, minu meelest panevad veidi segast, aga las ta olla - pole minu kompetentsisektor, nii et igaks juhuks ei hakka kaasa lööma.

hea demagoog see artista. panevad segast aga igaks juhuks ei ütle, milles see seisneb. hea :)

Artista
01.05.03, 14:10
Joo suhkruvett või midagi, ma ei rääkinud sinuga ja sinule ka ei viidanud. Püüa olla.

muna
23.05.03, 23:15
ikka EL\'i poolt. ega see hullem ku NSV all olemine olla ei saa. kui eks paremini saab kindlasti. ma igatahes loodan nii!!!!

vaikiv mees
01.08.03, 23:15
ma tean kyll, et ei&jah jagunevad Eestis umbes v6rdselt, aga lisaks sellele, et
eurovastaste sp2mmijate % tundub yle m6istuse suur olevat (v6rreldes tegeliku osakaaluga) kommentaaride hulgas,
lisaks aeg-ajalt vihastamisele ajab ikka siiralt imestama, kust kyll need veidrad v2ited v6etakse>
Enn Oja (http://www.delfi.ee/news/comment/comment/article.php?id=6067565&s=1&com=1&no=0) n2iteks arvab, et 1,3milj. elanikuga Eesti, kellest viiendik on (vaesed) peskarid, on hoopis EU-le suurep2rane turg

-Eemeez-*
02.08.03, 00:18
Ei noh halvemaks läheb asi ikka, sest viimase dekaadi majanduskasv ja stuff on ikkagi liiduootuse pärast. Niiet halva ja veel halvema valides valin halva .. et siis Jah.

p.s ja 1 tugev argument on loomulikult pallurite vaba liikumine. CM\'i mängides hakkas pinda käima, et inglismaale eestlaste ostmine nii kuradi võimatu oli.

17
02.08.03, 12:16
Hmm kui mina saaksin hääletada hääletaksin EL-i vastu.Ei teagi miks, aga las Eesti jääda siiski iseseisvaks riigiks.

mjkk
02.08.03, 12:40
Originally posted by Roberto Carlos
Hmm kui mina saaksin hääletada hääletaksin EL-i vastu.Ei teagi miks, aga las Eesti jääda siiski iseseisvaks riigiks.

Sellisel juhul, oo Carlos, on tore, et sa hääletada ei saa. :)

SleepWalking
02.08.03, 14:23
Originally posted by Roberto Carlos

Osalusdemokraatias on kombeks anda hääletamis/otsustamisõigus teovõimelistele inimestele, kes suudavad teha iseseisvaid otsuseid. Lapsed (näit. mixer) selleks enne tavaliselt võimelised pole, mistõttu selline vanuseline piirang on ka kehtestatud.

Jeeg
04.08.03, 10:34
Andsin \"EI\" hääle. Olen veendunud eurovastane juba sellest ajaste peale, millal sain sotti, mis verk see üldse on.
Üks peamiseid põhjuseid on see, et EL on muutunud majandusliidust, mis pidi kunagi hoidma tasakaalus riikide sõjaväelis-majanduslikud eesmärgid, on muutunud lihtsalt konföderatsiooniks, kes tahab kontrollida nii riikide välis- kui siseturgu. Jah tõepoolest, kõik muutused toimuksid justkui majandussektoris, aga muutused ongi sellised, mis mõjutavad paratamatult ka kõiki teisi - kultuuri, etnilist koosseisu, riigi enda põhiseaduse alusel koostatud õigussektorit jne jne. Eks siukse lillejutuga võib tõesti jääda mulje, et muudetakse vaid seal 1-2 paragrahvi Eesti põhiseaduses, kuid sahkerdamist on maailma ajaloos sarnaste asjadega olnud alati & ei ole erand ka EL, kus tõesti eesotsas suht omakasu tagaajavad Euroopa keskriikide juhid Saksamaalt, Prantsusmaalt, Itaaliast jne.
Isegi, kui ka mitteastumine ELi on Eesti jaoks halb variant, siis valiksin kahest halvast just selle. On inimesi, kes otsustavad põhimõtetele toetudes ja inimesi, kes seda tähtsaks ei pea. Mina olen see, kes peab.

PS. Euroopa Liiduga ühinemisel on minuteada ka kaks seaduserikkumist:
1) Ei ole lidiust väljaastumise klauslit
2) Eesti põhiseadusesse ei tohi viia muutusi sel viisil nagu see 2004ndal aset leiaks.

SleepWalking
04.08.03, 10:57
Originally posted by Jeeg
PS. Euroopa Liiduga ühinemisel on minuteada ka kaks seaduserikkumist:
1) Ei ole lidiust väljaastumise klauslit
2) Eesti põhiseadusesse ei tohi viia muutusi sel viisil nagu see 2004ndal aset leiaks.

1) oled Sa lugenud euroopa liidu uut põhiseaduse projekti, mida konvent on ette valmistanud ning valitsustevaheline konverents kavatseb kinnitada/heaks kiita? mingis variandis oli seal küll väljaastumise võimalus sees - aga ma ei anna pead, et see ka praegu nii on (praegu pole aega otsida).

2) põhiseadust saab muuta referendumiga. seda just 2004 tehakse. miks seda teha ei tohi?

dennis10
04.08.03, 21:38
Mulle tundub küll , et peaaegu igas Kulboki & co väites (http://euroskepsis.ee/) on paras annus demagoogiat.

oku
05.08.03, 12:16
EI.

Ei taha.

zilde
06.08.03, 15:44
JAH - lihtsalt tahan tulevikus elada paremat elu. EL-ist välja jäädes oleksime suht ainukesed kogu Põhja-Euroopas ning siis jääksime EL ja Venemaa vahele. Nagu keegi mainis pole siis Eesti ei liha ega kala .....

2mSööt3mMööda
06.08.03, 22:38
muidugi jah, siis on ka suurem võimalus, et eestlastest jalgpallurid siirduvad välismaale mängima

vaikiv mees
06.08.03, 23:20
k2isin 1l synnip2eval, juhtusin lugema v2liseestlasest sugulase saadetud kaarti, kus elun2inud vanain. oli postscriptumina kirjutanud midagi sellist-
olen sydames selle imeliku liidu vastu, aga h22letan poolt, sest sealt v2ljaj22mine oleks Eestile katastroof

Peku
06.08.03, 23:38
hmm, kas ma juba vastasin siia a noh kui ei, siis JAAH
et kiireneks majanduskasv ja tõuseksid palgad ja et saaks vabalt reisida

sicmic
06.08.03, 23:57
Ise veel hääletada ei saa, kuid ilmselt hääletaksin poolt.

Millest aga rääkida tahtsin, on hiljuti tänavale tekkinud anti-euro propaganda...Kas leiab veel keegi, et tegemist on naeruväärsusega? Näiteks toon mingi puuviljateema: lühidalt öeldes seisnes reklaami sisu selles, et EL\'is muutuvad pirnid kandiliseks ja geneetiliselt nii muundatuteks, et süüa ei kannata. Imelik siis, et pole kuulda olnud suurematest skandaalidest, kus mõni rootslane pirni süües kolmanda käe saaks või lihtsalt ära sureks. (Ei kiida küll seda geneetilist muundamist heaks, aga see tundus läbimõeldamatu näide...) Lisaks piiravat EL õigust koduaias vilju kasvatada ja neid müüa. (seda punkti ei oska paraku kommenteerida, kas see on õige?)

Lolli anti-euro propagandat sain ka Hard Rock Laagris, kus telgiplatsil (ehk mujalgi) käisid noored aktivistid ringi hüüdlausetega: \"Hääletage Eesti Iseseisvuse poolt\" Muidugi paljud (purjus või purupurjus või isegi kained) kiirustasid kohe allkirja andma, et loogiline ju! Lähemal uurimisel tuli aga välja, et iseseisvuse all mõeldi mitte astumist EL liitu...Seda peaks ikkagi mainima, kui taolist tegevust korraldada, või mis? Lisaks anti paar kleepekat ja taaskord kuulutusi: bensiini hind tõuseb taevani. Jättes muidugi mainimata, et samapalju tõusevad ka palgad, elatustase, bensiini kvaliteet...

Ei taha praegusega öelda, et anti-euro propaganda on mõttetu ja absoluutselt nõme jne. Lollimad lähevad õnge muidugi, kuid poole tõe mainimata jätmine ei tundu eriti eetiline. Oma süü on ilmselt ka EL-pooldajatel, kes pole olukorda piisavalt selgitanud rahvale. Toimuvad küll mingid sellealased ringkäigud - kas nende efektiivsuse kohta oskab keegi midagi öelda?

Palun laske kriitikanooled teele nüüd, arvestades, et olen alaealine ja sellega seoses ka loll :kaval: :doh: ;)

2mSööt3mMööda
07.08.03, 09:22
Originally posted by m1kk

Lisaks anti paar kleepekat ja taaskord kuulutusi: bensiini hind tõuseb taevani. Jättes muidugi mainimata, et samapalju tõusevad ka palgad, elatustase, bensiini kvaliteet...

Mina olen sellist juttu kuulnud, et ega need palgad kohe ei tõusegi. Kõigepealt lähevad hinnad lakke ja siis jeli-jeli hakkavad palgad ka tõusma. Soomes olevat sama asi olnud alguses. Nüüdseks on need soomlaste palgad siis vist selle taseme saavutanud millest enne liitumist räägiti. Ei ole EU teemadel eriline tarkpea, niiet kui olen millegiga väga puusse pannud või mainimata jätnud siis palun parandage mind.

zilde
07.08.03, 09:48
Muidugi ei ole see nii, et kohe kui liitume muutuvad meie palgad ja elatustase 2x paremaks. Targemad on väitnud, et Eesti jõuab EL tasemeni u 30 aasta pärast aga kui kaua võtab see aega ilma EL -ta... see on juba teine teema

Vürst
07.08.03, 18:29
Ise hääletada ei saa ent kui saaks siis arvatavasti hääletama ei läheks.Muidu olen Euroopa Liidu vastu(EHK ei)

SleepWalking
07.08.03, 20:25
Originally posted by daywalker
Mina olen sellist juttu kuulnud, et ega need palgad kohe ei tõusegi. Kõigepealt lähevad hinnad lakke ja siis jeli-jeli hakkavad palgad ka tõusma. Soomes olevat sama asi olnud alguses.

ma kuulsin ka kuidas nukuteatri välissuhete juht jaagup kreem telekas silmad särades rääkis, kuidas hinnad lakke lähevad ja kole-kole. keegi hea inimene võiks mulle ka seletada, et miks hinnad peaksid tõusma? ühelt poolt jah, suhkru, kütuse (ja seetõttu ka ülejäänud asjade) ja tubaka hind tõuseb - suhkru puhul kuna kaob võimalus kolmandatest riikidest (ukraina) tollideta sisse vedada ning el eksporditoed ei kehti el\'ist eestisse toodavatele kaupadele ning suhkru hind tõuseb u. 50%. kütuse ja tubakaaktsiis tõuseb ca 1 eek liitrilt / pakilt. muude kaupade puhul - konkurentsi suurenedes peaks hinnad pigem langema (va ehk veel mõned põllumajandustooted). teiseks, palgatasemete tõus sõltub otseselt ettevõtete kasumlikkusest ja kasumite suurusest. kuna el toetab üldise veendumuse kohaselt majanduskasvu, millest lähtuvalt siis suurenevad kasumid - ei tõuse palgad loomulikult päevapealt. aga liitumine annab võimaluse tõusta neil edaspidi enam kui mitteliitumine. see hindade tõus on aga mull, mida nö. eurovastased kasutavad aga mis ei ole kuigi oluline kogu liitumise mõju arvestades.

sicmic
07.08.03, 21:00
Justkui minu mõtte toetuseks (http://www.delfi.ee/news/paevauudised/euroopa/article.php?id=6102608) :P

muna
15.08.03, 14:54
jah

ega hullemax ikka minna ei saa. nagunii terve eesti juba maha müüdud !!!:D

asdf
19.08.03, 15:30
Kuigi samuti pole hääletusealine, hääletaksin kindlasti jah.

Ja miks? Sellepärast, et teist võimalust lihtsalt ei ole. Eesti jääb täielikku isolatsiooni, kaovad igasugused abirahad jms, mis me senini saanud oleme. Kui ELi poleks, siis ei oleks mitte midagi katki. Aga kuna ta on, siis peame sinna minema. Rahaline abi EList ja asjaajmiste lihtsus on määravaks, mingit iseseisvuse kaotamist ei tule - see on selge.

Markko
19.08.03, 16:38
Tsiteerides ühte klassikut: Individuaalse kasu saamise eesmärgil hääletan poolt. Konseptuaalselt olen vastu

aiFo
19.08.03, 17:13
EI!

ei meeldi mulle see yldine 6hin. l6puks on ikka nagu alati, et sahkerdajad sahkerdavad ja aus aiFo saab tynga... :oih:

see, mida eesti \"suurmehed\" k6rgemal tasemel hetkel teevad, on prostitutsioon... :(

miki
19.08.03, 17:33
nõustun täielikult eelkõnelejaga.Ja loota et hull klots hakkab kohe tasku voolama on ka natuke sinisilmne. No offence , see on lihtsalt minu arvamus

Ott
20.08.03, 23:04
14. septembriks olen saanud juba 18, saan minna hääletame ning minu hääl saab olema kindel EI! Liitumisel hakkaks 70% seadustest tulema Brüsselist, seega on Eesti siis päris kõva Vabariik küll :naer3: :viha: Muide eriti haiged on Juhan Partsi uued reklaamid tänavatel!!!

Wingback
21.08.03, 00:57
Originally posted by Ott
Muide eriti haiged on Juhan Partsi uued reklaamid tänavatel!!!
Mis need EL vastased reklaamid paremad on ? - geneetiliselt muundatud toit jne....appi :D
EL-tu propageeriti päris uhkelt enne Eesti Poola mängu staadionil.

eston maravilha
21.08.03, 01:47
putsi oli täna sinna le coq arenale seda EL propagandat vaja?? hea et need vennad mulle kaela ei saadanud oleks pasunasse sõitnud neile. aga noh eks pohlakul ole ju vaja kuidagi see staadion valmis saada. kuna savisaare perse lakkumine ei õnnestunud võeti suund kõrgemale..

fitti
21.08.03, 01:52
hmm jah eks need kes täna enne mängu tamme pargis eurovastaste ja politsei korraldatud tsirkust nägid, need arvavad jälle omamoodi ehk et siis täitsa uskumatu mis toimub eesti ( seni) iseseisvas vabariigis...:D

rohelineKonn
21.08.03, 11:43
eurovastaste argumendid on tõepoolest sageli väga lühinägelikud ja lapsikud. nagu ka optimistide omad muide. aga skeptikute üldine maailmapilt ja haridustase näib olevat selgelt madalam. kõlab üpris mannetult, kui nii suure otsuse tegemisel võetakse seisukoht mingi porgandikasvatamise kvoodi või turismitalu köögile esitatava tingimuse põhjal (sama kehtib muidugi ka reisimise lihtsustumise ja tööjõu vaba liikumise kohta, mis mõlemad on bullshit). seetõttu on hetki, kus mul on väga piinlik end skeptikuna identifitseerida. teen seda valutava südamega siiski. esitaks teile siis ka omapoolse arusaama liidu plussidest-miinustest ja seda pisut suuremalt vaadata üritades:

plussid:
- lühiajaline majanduslik efekt (kestab siiski vähemalt mitukümmend aastat ja elu oleks ilusam, kui üksi)
- julgeolekugarantii (olgugi, et meile hakatakse Brüsselis kõvasti ülekohut tegema, ei ole meid enam kuigi lihtne jätta Venemaa mõjusfääri. ja ma ei mõtle siin tanke tänaval vaid pisut üldisemast sõltumisest)

miinused:
- EL ei ole olemuslikult elujõuline organisatsioon. (tegemist on tolliliiduga, kus kaitstakse oma heaolu efektiivsemate piirkondade eest. otsustamismehhanismid on üliaeglased ja nõuavad peaaegu alati kompromisse, mis on halvimad lahendused. otsustusvõimetus ongi minu arust euroopa suurimaks miinuseks olnud juba aastasadu. lihtsalt käib üks lõputu koalitsioonide moodustamine sõltuvalt sellest, kuidas parasjagu sobib. tulemuseks on maailma üks aeglasemalt arenevaid piirkondi, mis on küündimatu nii majanduslikult kui ka poliitiliselt. mõelge nt iraagi sõja eelsele perioodile)
- nn poolsotsialistlik ühiskonnakorraldus (see läheb küll eelmise alla, aga andke andeks. nimelt pole el\'is valdavalt töötegemine kuigi motiveeritud. võrrelge nt ühendriikidega. igasugused toetused ja pensionid vähendavad tööindu ja motivatsiooni. mul on ausalt öeldes üpris valus mõelda, et minu taskust makstakse kinni mingeid elujõuetuid majandusharusid, nt põllumajandust. ja mitte vähe. niisiis olen ma tige ja töötan seetõttu mõnevõrra vähem. ja jällegi võtke seda pisut laiemalt)

nii. ja nüüd edasi on siis juba puhtalt usutunnistuse küsimus. et kumba usku siis rohkem olla.

ja lõpetuseks. olukorda ei saa vaadelda lihtsalt plusse ja miinuseid kaaludes. tegemist on väga suure otsusega. jah öeldes võiksite te endale väga täpselt selgeks teha, miks te seda teete. ning kui see on tehtud, siis on kõik korras. kui aga jah\'i põhjuseks on vastumeelsus \"no-EU\" väravate suhtes lennujaamades või võimalus, et Operil oleks lihtsam 1.divari võistkonda saada, siis olete te masendavad.

mcnamara
21.08.03, 12:18
Originally posted by rohelineKonn
miinused:
- nn poolsotsialistlik ühiskonnakorraldus (see läheb küll eelmise alla, aga andke andeks. nimelt pole el\'is valdavalt töötegemine kuigi motiveeritud. võrrelge nt ühendriikidega. igasugused toetused ja pensionid vähendavad tööindu ja motivatsiooni. mul on ausalt öeldes üpris valus mõelda, et minu taskust makstakse kinni mingeid elujõuetuid majandusharusid, nt põllumajandust. ja mitte vähe. niisiis olen ma tige ja töötan seetõttu mõnevõrra vähem. ja jällegi võtke seda pisut laiemalt)

Nojah vaata selle asjaga on samamoodi nagu enamikega, st kellele on see ülalolev pluss ja kellele miinus. Üks väga suur argument, mida mina liitumise toetamiseks välja võin tuua, on just see: aeglaselt, aga samas pöördumatult teeb see lõpu Eestis valitsevale röövkapitalismile. Seepärast ajavad mind naerma liitumise vastaste väited, justkui tehtaks pikemas perspektiivis kahju vaestele ja väetitele. Vaesed ja väetid on need, kes üksnes kohaliku riigijuhtimise puhul kõige enam kaotavad.

Mitte, et mina ühtegi argumenti vajaksin. Oma otsuse selles küsimuses tegin juba enne, kui Eesti liitumispalve esitas.

rohelineKonn
21.08.03, 12:41
Nojah vaata selle asjaga on samamoodi nagu enamikega, st kellele on see ülalolev pluss ja kellele miinus. Üks väga suur argument, mida mina liitumise toetamiseks välja võin tuua, on just see: aeglaselt, aga samas pöördumatult teeb see lõpu Eestis valitsevale röövkapitalismile. Seepärast ajavad mind naerma liitumise vastaste väited, justkui tehtaks pikemas perspektiivis kahju vaestele ja väetitele. Vaesed ja väetid on need, kes üksnes kohaliku riigijuhtimise puhul kõige enam kaotavad.

no näed nüüd. nagu ma ka kirjutasin - \"usutunnistuse\" küsimus

mõni valib kiirema arengu, teine turvatunde. nii valigegi. aga ärge rääkige geenmuteeritud toidust

SleepWalking
21.08.03, 19:04
esitaks teile siis ka omapoolse arusaama liidu plussidest-miinustest ja seda pisut suuremalt vaadata üritades:

üldiselt sinuga nõus, vast vaid selle el\'i kui organisatsiooni elujõulisuse kohapealt ... oleksin pisut optimistlikum. ning tõesti, poliitikavallas on tõsine väljakutse selles, et el\'il on vaja endale tunnistada, et suurem integratsioon poliitiliste otsuste vallas (ühtne välispoliitika, kaitsepoliitika jms) on suhteliselt möödapääsmatu. küündimatus majanduslikus mõttes ... mnjah, ehk on ka siin probleeme tekkimas, sest saksamaa (ning ka prantsusmaa) on suhteliselt väsinud ja kurnatud olemast pidevalt suurim(ad) netomaksja(d) (-kusjuures siin üks vastuargument neile skeptikutele, kes loodavad alustada uusi läbirääkimisi ja liituda parematel tingimustel - euroopas levib üha enam arvamus, et järgmist laienemisringi 2007-08 ei tule, vaid pigem jääb Horvaatia, Bulgaaria, Rumeenia ning muu balkani ja võibolla ka Norra ja Islandi liitumine lähemale aastale 2015), seetõttu tuleb see ühise eelarve ning finantseerimisesüsteem ilmselt uute liikmesriikide valguses ümber töödata. Samas ei ole mõtet alahinnata ühisturu poolt pakutavaid võimalusi liikmesriikide firmadele, mis selle ühenduse (ning turu laienemise tõttu ka laienemise) üks alustalasid on. Aga need väikese ääremärkuse korras. Põhimõtteliselt nõus aga sinu plusse ja miinuseid kaaludes teise lõppjärelduseni.

rohelineKonn
22.08.03, 09:10
. Põhimõtteliselt nõus aga sinu plusse ja miinuseid kaaludes teise lõppjärelduseni.

minu visiooni kohaselt saab liitumise korral Eestist veel minu eluea jooksul vanadekodu maailma vanadekodus. ja mitte ainult rahvastiku kõrge keskmise eluea poolest. ja siis tulevad mingid vennad tulevad nt kaliforniast ja singapurist meid vaatama, ning räägivad kodus, kui tagurlikke paiku maailmas ikka leidub.

jyriöö
22.08.03, 13:56

ja mitte ainult rahvastiku kõrge keskmise eluea poolest.
Mis on kõrges keskmises elueas halba? Pole kuulnud, et ntx jaapanlased kurdaksid. Probleemiks saab ikkagi elanikkonna vananemine, st. kõrge eakate % rahvastikust. Ja praeguse demograafilise olukorra jätkudes on sellega toimetulekuks vaja korralikult funktsioneerivat sotsiaalsüsteemi.

rohelineKonn
22.08.03, 14:18
Originally posted by jyriöö

ja mitte ainult rahvastiku kõrge keskmise eluea poolest.
Mis on kõrges keskmises elueas halba? Pole kuulnud, et ntx jaapanlased kurdaksid. Probleemiks saab ikkagi elanikkonna vananemine, st. kõrge eakate % rahvastikust. Ja praeguse demograafilise olukorra jätkudes on sellega toimetulekuks vaja korralikult funktsioneerivat sotsiaalsüsteemi.

kui ikka päris otse ei kirjuta, siis ei saada kunagi aru. nagu sa mind ka tsiteerid: \"ja mitte ainult rahvastiku kõrge keskmise eluea poolest\". selle all mõtlesin ma seda, et EL lahkub pidevali helgemaid ajusid, kuna nad lihtsalt saavad end \"metsiku lääne kapitalismi\" tingimuses paremini teostada. sama tendentsi võib märgata ka ettevõtete osas. mida rohkem EL mahajäämus USA\'st ja teatud aasia riikidest süveneb, seda intensiivsemaks muutub efektiivsemate ressursside väljavool. lumepalliefekt. ning vaadake seda jälle natuke laiemalt, kui see konkreetne näide.

ehk siis termin \"vanadekodu\" iseloomustas minu postituses tagurlikkust. aitäh.

jyriöö
22.08.03, 14:36
Sry, et su keelekujundid mu fantaasiavaese isiku jaoks arusaamatuks jäid ;), aga raske on seostada helgete ajude äravoolu rahvastiku kõrge elueaga. Muide, sa eeldad, et EL-i mahajäämus USA-st ja teatud Aasia riikidest süveneb. Ehk oskad viidata mõnele uurimusele, millele tugined. Globaalselt on selliseid majanduslikke muutusi ju suht raske prognoosida.

mcnamara
22.08.03, 14:36
kui ikka päris otse ei kirjuta, siis ei saada kunagi aru. nagu sa mind ka tsiteerid: \"ja mitte ainult rahvastiku kõrge keskmise eluea poolest\". selle all mõtlesin ma seda, et EL lahkub pidevali helgemaid ajusid, kuna nad lihtsalt saavad end \"metsiku lääne kapitalismi\" tingimuses paremini teostada. sama tendentsi võib märgata ka ettevõtete osas. mida rohkem EL mahajäämus USA\'st ja teatud aasia riikidest süveneb, seda intensiivsemaks muutub efektiivsemate ressursside väljavool. lumepalliefekt. ning vaadake seda jälle natuke laiemalt, kui see konkreetne näide.

ehk siis termin \"vanadekodu\" iseloomustas minu postituses tagurlikkust. aitäh.

Laiemalt vaadates hakkavad paratamatult välja kooruma filosoofilised vastuolud. Vasakpoolse mõtteviisiga inimesed peavad tagurlikkuseks hoopis midagi muud.

Minul ei ole nende \"helgete peade\" USA-sse või Aasia riikidesse lahkumise vastu
midagi.
Saagu Euroopast rahu ja koosmeele oaas selles hullus maailmas! ;)

SleepWalking
22.08.03, 14:58
Originally posted by jyriöö
Muide, sa eeldad, et EL-i mahajäämus USA-st ja teatud Aasia riikidest süveneb. Ehk oskad viidata mõnele uurimusele, millele tugined. Globaalselt on selliseid majanduslikke muutusi ju suht raske prognoosida.

viimase paarikümne aasta majandusarenguid vaadates ei saa selles kahtlustki olla. tõsi küll, el\'il on ju ometi nn. lissaboni strateegia justnimelt konkurentsivõime parandamiseks (mida hoolega jälgitakse ning mille põhieesmärk on muuta EL aastaks 2010 maailma kõige konkurentsivõimelisemaks majandusruumiks) kuid ühise majanduspoliitika kõrval on liikmesriikide arengu seisukohalt oluline ka kohalik majanduspoliitika ning siinjuures takistab kiiremat arengut eeskätt justnimelt kohaliku taseme otsuste kooskõlastamatus ning erinevas suunas rabelemine.

teoreetik
26.08.03, 10:56
Igatahes tean ma et EL arndab eesti jalgpalli edasi ja kõiksugu värgid,aga mina,kui ma oleks täisealine ja saaks hääletada ja valimas käia,siis ma valiks selle poolt et Eesti ei astuks Euroopa Liitu!!!

wal
27.08.03, 12:13
Olen ka pigem skeptik. Mind ei ole veennud ükski pooltargument nii piisavalt. Kasvõi Kallase Vene-koll: kui Venemaa ütleb, et ta tahab ka ELi liikmeks saada, siis kes talle julgeb öelda, et ei, sind me ei võta! Isegi Tsetseenia sõja algul oli EL suu vett täis. Kui aga Venemaa on juba EL liige, tohib igaüks sealt EL piires vabalt liikuda, ka Eestisse. Ning kui üks miljon venelast otsustab siia jääda, olemegi vähemuses.
Veel: miks Soomes ja Rootsis, kes on EL liikmed, umbes pool elanikest tagantjärele arvab, et poleks pidanud astuma?
Muidugi oleks tore, kui rohkem estlasi Inglise liigasse pääseks, ent seal on tööloa saamise järel vaja seda kaks korda veel pikendada, mille tingimuseks on 75% hooaja mängudest. Üks tõsisem vigastus või mõned kergemad ning selle normiga tekib raskusi. EL liikmetel seda jama pole.
Majanduse õitseng...kui EL rikkamaid riike Saksamaa pole 10 aasta jooksul suutnud enda seeski tasemelõhet siluda endise FRG ja DDR vahel, kust siis uutele liikmetele see rahasadu tuleb? Eelmistel liitumistel oli korraga paar-kolm liitujat, keda oli lihtsam spondeerida, praegu jaguneb mammona aga kuni 8-10 riigi vahel. Seega on toetused, mida saadakse, loodetust tüki väiksemad.
Aga ega sest EList me ei pääse-eelkõige just potentsiaalsete \"ei\"-de passiivsuse tõttu. Seega ise kipun ütlema \"ei\": pärast, kui ei edene asi nii nagu loodeti, saab tagantjärele tark olla;)

SleepWalking
27.08.03, 12:25
Originally posted by wal
Kui aga Venemaa on juba EL liige, tohib igaüks sealt EL piires vabalt liikuda, ka Eestisse. Ning kui üks miljon venelast otsustab siia jääda, olemegi vähemuses.

EL, vähemalt selline nagu ta praegu kipub olema uue põhiseaduse valguses ei võta kindlasti Venemaad vastu. Üks on see geograafiline argument (venemaa asub ikkagi suhteliselt aasias ning Liit saaks endale piiri hiinaga), kuid see pole määrav. Teiseks pole Venemaa vähemalt nähtavas lähitulevikus piisavalt demokraatlik riik, samuti ei ole tegemist täiesti Kopenhaageni kriteeriumitele vastava turumajandusega. Kolmandaks, kujutate ette seda kuidas CAP (el põllumajanduspoliitika) aitab jalule vene põllumajanduse? Neljandaks on Vladivostokist igati raske Brüsselisse sõita, seega peaks pealinna nihutama uuenenud Liidu geograafilisse keskusesse ehk näiteks Moskvasse. Euroopa Liit praegu ning lähitulevikus (ca 15-20 aasta jooksul) ei hakka arutamagi sellist küsimust.

kyps
27.08.03, 12:30
On üks ütlus, et on olemas kahte tüüpi inimesi: need, kes jagavad kõik kahte tüüpi ja need kes ei jaga.

Seega parandage mind, kui ma eksin. Et ei ole mitte ainult skeptikud ja pooldajad vaid vastased, skeptikud ja pooldajad. Tegelt selline hulk inimesi ikka kah, kes üldse asja vastu huvi ei tunne.

Mis ma selle arusaamatu plämaga öelda tahan, on see, et skeptik ei pruugi olla eurovastane vaid lihtsalt pisut umbusklik selle värgi suhtes.

ethan
27.08.03, 13:06
skeptik on kahtleja, sõna otseses mõttes, mitte vastane. isegi savisaar saab sellest aru.

kaida
03.09.03, 12:19
Näed, mis juhtub, kui me Euroopa Liitu läheme ja mis juhtub vastastega :D
Eriti nunnu on see, et läti keel keelatakse ära ja lapsi tohib peksta ainult narkoosiall:P
EUROOPA LIIDUS ON IGA PÄEV JÕULUD

Kui eesti rahvas hääletab 14. septembri referendumil Euroopa Liitu
astumise
poolt, jõuab ta sinna, kuhu on aastasadu igatsenud - paradiisi. Paradiisis
on aga teatavasti iga päev jõulud (allikas: Monty Python \"Meant of Life\"
1982). Aasta läbi ehivad Eesti linnade suurimaid väljakuid ning pisikesi
talutaresid värvilistes tuledes jõulukuused. Tänavad ja kaupluste
vaateaknad
on kirjatud sädelevate ehete ja küünaldega. Kõikjal kõlavad
südantliigutavad
jõuluviisid. Kõige valjemini laulavad aga meie armastatud president Arnold
Rüütel ja tema
abikaasa Ingrid, sest Euroopa Liidus ei ole meie riigijuhil enam tüütavaid
ametikohustusi ning ta saab koos rahvaga pidutseda. Ja kui taadikesel
lauluisu otsa saab, kõnnib ta mööda Eedeni aiaks muutunud Eestit ringi,
silitab vaeslaste päid ja kingib neile meekooke. Nagu Euroopa Liidu maades
juba praegu kombeks, hakkab igat eestimaalast igal õhtul külastama
jõuluvana, kes tänu oma tublidele salakuulajatele - päkapikkudele - teab
ilmeksimatult, mida keegi parajasti kõige rohkem himustab. Eriti
rikkalikult
jagatakse kinke holokaustipäeval.

ÕUNAPUUDELT KOLM SAAKI AASTAS

Euroopa Liitu astumise järel muutub tunduvalt Eesti kliima. Näiteks
õunapuud
hakkavad andma kolm saaki aastas, samuti paljud teised puuviljad ja
marjad.
Eestis saab hakata kasvatama viinamarju. Ainult Euroopa Liidus kasvab
eriline viinamarjasort \"brussels gold\", mille viljad muutuvad suhu pannes
ise kõige paremaks veiniks. Eesti jõgedes hakkavad voolama mesi ja piim.
(Euroopa Liidu komisjon on juba otsustanud, et näiteks Pärnu jões mesi ja
Emajões piim.)
Lõukoer ja voonake lesivad sõbralikult kõrvuti murul ning lõukoer annab
villa nagu voon. Euroliiduga ühinemise järel kaovad Eestis kõik senised
maksud. Nende asemele tuleb üks uus maks - isikumaks. Seda makstakse igale
inimesele nii palju, kui keegi soovib.

JUURDEPÄÄS GEENITEHNOLOOGIALE

Euroliiduga ühinemise järel avanevad meie teadlaste ees senitundmatud
võimalused geenide muundamise abil parandada inimkeha rakustruktuuri ning
muuta seeläbi tema elu paremaks. Näiteks võib moodsa geenitehnoloogia abil
ühendada profijalgrattur Jaan Kirsipuu ning regionaalminister Jaan Õunapuu
DNA-struktuurid. Tulemuseks on uus, erakordsalt viljakas puu, kes ühendab
mõlema parimad omadused ning on vaba mõlema nõrkustest. Uus puu on
võitma kõik Tour de France`i etapid isegi mägedes ning viima otse
jalgrattasadulas
hiilgavalt läbi haldusreformi. (Euroskeptikute jaoks olgu täpsustatud, et
paradiisis toimub Tour de France just nimel jõulude ajal. Ka Wimbledon on
jõulude ajal.) Samal viisil on võimalik efektiivsemaks muuta ka teiste
inimeste genofondi. Nii on võimalik muuta Edgar Savisaar absoluutselt
puhtavereliseks eestlaseks ning lõpetada seega inetud kuulujutud tema
päritolust. Samuti saab geenitehnoloogia abil muuta Ene Ergma heteroks.
Teaduse uusimate saavutuste abi l võib muuta suuremate inimrühmade geene.
Näiteks võib kõik taarausulised muuta
viisakateks eurooplasteks, kes oskavad käsitseda nuga ja kahvlit ning
hüüda
\"drink coca and smile!\" Euroopa Liitu astumise järel tõuseb eestlaste
keskmine eluiga 110le aastale.

EURONÕUDED POLEGI NII HIRMSAD

Eurovastased hirmutavad inimesi, eriti lapsi, kohutavate euronõuetega, mis
nende elu võimatuks muudavad. On tõsi, et mõned nõuded on päris karmid.
Näiteks tuleb Euroopa Liidus iga päev jalgu pesta. Ant kui tõsisemalt
järgi
mõelda, peaks iga inimene ise jõudma otsusele, et puhtad jalad lõhnavad
paremini ning ka voodipesu määrdub vähem. Seega on need nõuded kehtestatud
inimeste enda huvides. Ja ega jalad sellest ometi ära kulu! Laste jaoks
hakkavad kehtima hoopis paljud soodustused. Näiteks tohib Euroopa Liidus
lapsi peksta ainult narkoosi all.

PÕLLUMEES TAAS PÕLISEKS RIKKAKS

Euroopa Liiduga ühinemine toob leevendust ka meie paljukannatanud
põllumeestele. Euroopa Liidu kvootide kohaselt tohib põllumees üheksa
korda
põldu narrida, kusjuures põld ei tohi teda ühtegi korda vastu narrida!
Inimesel, kes teist narrida saab, läheb aga tuju paremaks ning heas tujus
õnnestuvad ka kõik teised ettevõtted paremini. Aga vähe sellest: põllu
narrimine pole enam traditsiooniline agraartegevus, vaid pigem
meelelahutustööstuse üks haru. Kõik aga teavad, kui suured on
sissetulekute
vahed põllumajanduses ja meelelahutustööstuses. Midagi ei kaota ka
põllumajandustoodete vahendajad ja töötlejad, kes võivad edaspidi asuda
põllumeeste mänedzheride, produtsentide, stilistide jne ametitesse.

EESTI KULTUURI ÕITSENG

Eesti kultuurile avanevad liitumise järel uued, senistest märksa avaramad
horisondid. ELi astumise järel võidab Eesti edaspidi kõik Eurovisiooni
lauluvõistlused, Läti jääb aga iga kord viimaseks. Jaan Kross, Jaan
Kaplinski ning Contra saavad Nobeli kirjanduspreemia. Üldlaulupidusid
hakatakse korraldama neli korda aastas kõikides euroliidu maades. Kristina
Shmigun ning Andrus Veerpalu tulevad Torinos viiekordseteks
olümpiavõitjateks. Eesti keel saab Euroopa Liidu ainsaks ametlikuks
keeleks.
Läti keel keelatakse täiesti.

MIS JUHTUB EUROVASTASTEGA

Euroopa Liiduga ühinemise vastu hääletajad jäävad ilma kõikidest nendest
hüvedest, mida eespool on kirjeldatud. Paradiisi asemel satuvad nad
põrgusse. Talibani laagrites ning Saddam Husseini kaardiväes eriväljaõppe
saanud kuradid ja saratseenid kuumutavad neid keevas vees, kisuvad
tangidega
küüsi küljest ära, sunnivad kuulama \"Meie Meest\" ja lugema Kerttu Rakke
raamatuid. Veel hirmsamad piinad ootavad ees neid, kes agiteerivad ka
teisi
referendumil liitumise vastu
hääletama. Neil hakatakse elusalt hambaid puurima ja kõrvadesse auke
tegema.
:õnnelik: :õnnelik:

Jeeg
03.09.03, 13:38
Minu Euroopa Liidu alane suhtumine on jäändu tuginema paarile põhimõttelisele seisukohale, mille kõrval ma ise ei hakkaks europooldajatega vaidlema üksikute faktide üle. See faktisõda jahhitajate ja eitajate vahel ei näita tegelikult ju rahvale kätte, mida nad üldse valivad. Eestis ei leidu paraku peale mõne üksiku poliitiku kedagi, kes õieti ise TEAKS, mis see Euroopa Liit on ja mis veel tähtsam - mis ta olema hakkab!
Parem ütle \"Ei\", kui sa ei tea, mida sa valid!

Aga minu isikliku vastuolu põhjenduseks piisab ka juba sellest, mis praegu on:
1) Euroopa Liit on Eesti Põhiseaduse kõige esimese paragrahvi vastu.
2) Euroopa Liit deklareerib demokraatiat ja ainult demokraatiat, kuid ometi tegutseb Eesti poliitiline koorekiht, kui nii võib öelda, ainult JAH-propagandaga, KUIGI nad peaksid olema neutraalsed.
3) Ajalugu kordub ka siis, kui asju teiste nimedega nimetada. Vihjan siin just sellele, et järjekordselt antaks ELiga ühindes ju iseseisvus käest ära. See iseseisvus on mõistagi laiem mõiste - rahva puhtus, keel, raha, tõekspidamised, religiossed harjumused jne jne, mis kõik moodustab ju rahvuse ja sellega vahetult seotud kultuuri olemasolu.

Kas tõesti tasub siis miskise sinilindliku heaoluühiskonna ülikiire saavutamise nimel anda käest kõik põhimõtted ja ka austus iseenese suhtes, kui eiratakse tõesti meie enda vägevaid tegusid 12-15 aastat tagasi?

Igaüks suudab öelda suurele kommionule jah ning siis nautida vaid isiklikku heaolu (ja sedagi kardetavalt üürikeseks), kuid vähesed (ja eestlasi ONGI VÄHE!) suudavad uskuda iseendasse, mõni ka Jumala abisse nagu seda ka massiliselt ärkamisajal tehti ning oma rahvusesse. Usk viis rahva iseseisvusele ju uskumatul valutul viisil - maailma KÕIGE valutum iseseisvumine teise okupatsiooni alt läbi inimkonna ajaloo!
Kas te peate enda kudiagi vähesuutlikumaks, kui meie vanemad tosina aasta eest?

Tehke silmad lahti kaasmaalased... näidake, milline üks tõeline eestlane on!

oku
03.09.03, 13:43
uiuiui kaidakene,

mina hääletan nüüd kindlasti poolt :ham11:

Jaan
03.09.03, 13:57
Kui nyyd v6tta aluseks v2ide, et poliitiline koorekiht peaks ELi kysimuses olema neutraalne ja otsuse teeb rahvas, kas siis v6ib j2reldada, et ehk peaks nad igas kysimuses neutraalsed olema. Et las teeb riigieelarve hoopis TOM-portaali lugejaskond ning pensionireformi viib l2bi ehk Uduvere rahvas yheskoos?

mcnamara
03.09.03, 15:06
Igaüks suudab öelda suurele kommionule jah ning siis nautida vaid isiklikku heaolu (ja sedagi kardetavalt üürikeseks), kuid vähesed (ja eestlasi ONGI VÄHE!) suudavad uskuda iseendasse, mõni ka Jumala abisse nagu seda ka massiliselt ärkamisajal tehti ning oma rahvusesse. Usk viis rahva iseseisvusele ju uskumatul valutul viisil - maailma KÕIGE valutum iseseisvumine teise okupatsiooni alt läbi inimkonna ajaloo!
Kas te peate enda kudiagi vähesuutlikumaks, kui meie vanemad tosina aasta eest?

Tehke silmad lahti kaasmaalased... näidake, milline üks tõeline eestlane on!

Uuh Jeeg jah, kahjuks ei suuda ma sinu mõttekäike mõista ega neid järgida. Euroopa Liiduga ühinemist kipud võtma kui millestki loobumist...miks ometi? Eesti riik, ühiskond, kultuur, eestlane kui indiviid ainult võidavad sellest kui me avame end Euroopale. Minu jaoks on EL-iga ühinemine olnud iseenesestmõistetav eesmärk aastast 1991. Me ei iseseisvunud ju ometi selle nimel, et jäädagi suletud väikeriigiks, kes kellestki ei sõltu ja kellest ka mitte midagi ei sõltu.
Põhiseadus ei saa olla sama nagu kristlasele Piibel. Teda peab saama muuta ja kohandada ja ka need suured sõnad sõltumatus ja iseseisvus teisenevad ajas ja saavad uue tähenduse.

Mul on igatahes kergem mõista neid kahtlejaid, kes kardavad suhkru hinna tõusu kui neid, kes kardavad kaotada seda müütilist iseseisvust. Et siis lõppude lõpuks tuleb meil ikkagi eestlasteks jääda ja eurooplasteks saada. Nüüd on selleks võimalus.

Mätas
03.09.03, 16:13
Jee, ma tahaks ka üht tõelist eestlast näha :) I mean, puhtaverelist. :õnnelik:
Kas jeeg ise käis 12 aastat tagasi barrikaadidel? Imelik, suurem osa käijatest on poolt.

Sul on mingine illusioon, et meil on iseseisvus. Get real, meil pole seda kunagi olnudki, me sõltume suuremalt jaolt teistest riikidest. Seadusandlus on EL-i seadusandlus juba praegugi.Pangadki on rootslaste omad, sportlasi juba impordime,suurfirmad põhinevad väliskapitalil etc See kõik oli, on ja jääb, lihtsalt EL-s on paremad tingimused enda eest seismiseks. Keegi ei käse meil oma hümni või lippu muuta. Niikaua kui Sa ise oma keelt kasutad ja rahvariideid kannad või folkloori teed, ei kao see mitte kuhugi.

Ja pealegi, ei taha see itaalane või hispaanlane meie asjade üle niiväga otsustada, mis tal sellest. Ise peame ikka hakkama saama.
Ja parim argument-me oma suures iseolemises ei oska isegi Läti ega Leeduga normaalset kaubavahetust pidada. Ju on meil \"geenides\" et peame korraldusi kuskil ülevalt saama :)

Jaan
03.09.03, 18:05
Ahjaa, tahtsin veel lisada, et Moldova ja Turkmenistan on j6le iseseisvad riigid...

eston maravilha
03.09.03, 19:08

seepärast mitte ei hääletata 14ndal septembrikuu päeval euroopa liiduga liitumise poolt või vastu vaid hoopis põhiseaduse muutmise üle selleks et eesti saaks euroopa liitu astuda/mitte astuda

Martin
03.09.03, 19:10
Teiste kohta pole midagi öelda, kui Jeeg on ikka täielik tops. Mitte küll oma arvamuse pärast üldiselt, kuid see need põhjendused. Einoh jah. Totaalne ikka. Polegi midagi nii ajuvaba varem vist siit teemast lugenud.

/me raputab uskumatult pead.

vaikiv mees
03.09.03, 20:54
ahah, Martin on ka europooldajate sekka astunud, v6i pigem- saad aru, et enamus neid v2iteid on t6eliselt jaburad..

see on k6ige tyypilisem eurovastaste v2ide, et selle p6hiseadusmuudatusega me justkui nagu loobuks iseseisvusest.. (\'Vaba Eesti eest!\') ja selle ymber k6ik keerleb, t6epoolest- nagu neofeodaalne Turkmenistan on iseseisev, EUga yhinenud Soome aga mitte? Venemaad ei karda enam keegi, kultuurrahvaid sakslasi-prantslasi aga kyll?
(muide, praegu on just \"Pealtn2gijas\" eurobussi-lugu)Mis on iseseisvuse tunnused? millised Eesti neist kaotab peale yhinemist? sellele nad vastata ei oska.. j2tkuvalt teeb 25% eurovastased 75% k2rast

Martin
03.09.03, 21:02
Originally posted by vaikiv mees
ahah, Martin on ka europooldajate sekka astunud, v6i pigem- saad aru, et enamus neid v2iteid on t6eliselt jaburad..

Väga veider lause :)

Ma pole nagu kunagi mingi eriline eitaja või siis jaataja olnud. Kunagi vist isegi mainisin siinsamas teemas, et mullegi meeldiks palju rohkem üks teine (minu unistus siis) stsenaarium, kuid see on liiga võimatu.

Seega, olen nagu kogu aig mineku poolt olnud, sest teist alternatiivi pole kunagi reaalselt olnud. Vähemalt pole nännu seda. Kuid ei tee selle jaoks mingit erilist promo.

Samas tänu sellele, et tegelen väitlusega, siis olen teemasse rohkem süüvinud ning suudan lihtsalt mõlemat poolt näha. :) Kui siis jaatajad midagi lolli ütlevad võin seda mainida ning eitajate puhul sama :)

vaikiv mees
03.09.03, 21:35
ahjaa, 1 hysteeriliselt naljakas asi, millele ma siin vist t2helepanu pole juhtinud:
Eestimaa Laulu 15.aastap2eva t2histamine pidi toimuma t2pselt EU-referendumi p2eval,
selle jagasid eurovastased 2ra, et sellest saab nii vaid 1 propagandayritus kujuneda,
aga et organisaator E.Selirand nagu ka talle tasuta Lauluv2ljakut rentida tahtnud R.R66mus on keskerakondlased (milline v6ttis oma kongressil vastu eurovastase deklaratsiooni), selle peale rumalad in-d 6nneks ei tulnud,
nii kukutasidki nad asja ise l2bi, enne kui see veel toimudagi j6udis...

eston maravilha
03.09.03, 23:08
Originally posted by vaikiv mees

ahjaa, 1 hysteeriliselt naljakas asi, millele ma siin vist t2helepanu pole juhtinud:
Eestimaa Laulu 15.aastap2eva t2histamine pidi toimuma t2pselt EU-referendumi p2eval,
selle jagasid eurovastased 2ra, et sellest saab nii vaid 1 propagandayritus kujuneda,
aga et organisaator E.Selirand nagu ka talle tasuta Lauluv2ljakut rentida tahtnud R.R66mus on keskerakondlased (milline v6ttis oma kongressil vastu eurovastase deklaratsiooni), selle peale rumalad in-d 6nneks ei tulnud,
nii kukutasidki nad asja ise l2bi, enne kui see veel toimudagi j6udis...

eesti keels paluks.. või vähemalt arusaadavas murrakus

Mätas
04.09.03, 08:46
Tjah, ehe näide, et vaja EL-i ikka minna-saab paluda kaitset väikekeele püsimajäämiseks. Keel juba nõnna ära solgitud, et tõesti ei saa eriti aru.
2=ä
6= õ?

Jaan
04.09.03, 08:49
Vabandust, aga igal klaviatuuril pole t2pit2hti. Ning kriipsuga v6i t2ppidega o tegemine panem alt+ kombinatsioone kasutades minu Netscape\'i kinni...

vaikiv mees
04.09.03, 20:54
Originally posted by eston#21

eesti keeles paluks.. või vähemalt arusaadavas murrakus

keskerakond (R66mus, Selirand) pingutas (yritust h22letusp2evale planeerides) propandaga yle & loll rahvas (nende enda valijaskond, EU vastased) ei saanud aru, et on vaja kohale tulla..

eston maravilha
04.09.03, 23:14
ok nüüd palju parem:)

Jeeg
05.09.03, 00:19
Tere, siin on mult küsitud, et kas ma ise olin 12 aastat tagasi siis tegev, et tean rääkida? Ei olnud kohal, selles mõttes, et ei mäleta midagi jah tõepoolest, aga minumeelest oleme me kõik suutelised midagi ISE ära tegema ja seda alati, ka praegusel ja tulevasel ajal. Suutsid meie emad-isad, suudaks ka meie. Asi on selles, et üldmõtteliselt ma lihstalt usun sellesse, et Eesti saaks ka ilma ELi astumata saavutada heaoluühiskonna vormi, mis paistakse praegu olema kogu maailmas arenenud riikide eesmärgiks. Ma näen juba ette, mida kõike võib minu eelnenud põhjendus või asi teie reaktsioonides esile kutsuda, aga noh - leppigem siis sellega, et see on samuti üks vaatenurki, mis näitab MINU jaoks kätte ELi astumise mittevajalikkust. Ei taha ma kedagi tümitada, süüdistada jne jne. Aga ikkagi seesama ajalugu on ju näidanud, et väga palju tehakse ka täiesti parktilislet hästi ning edukalt ära suhtumise najal, mille kirjapilt ennäe siuke suursuguseid väljendeid ja mõne EL-pooldaja jaoks demagoogitsemist kasutav välja näeb.

Mätas
05.09.03, 09:45
Vaata Jeeg, mina mäletan, sest olin ise kohal. Ja tean öelda, et 12 aastat tagasi ei teinud meie isad-emad mitte kui midagi. Lihtsalt istusime/seisime nagu lolli lambad ja vahtisime tanke ning andsime soldatitele kefiiri, sest keegi ei teadnud mitte midagi ja mitte keegi ei teinud mitte midagi. 3 päeva järjest. Tokyo MM jäi sellepärast nägemata. Tegijaid oli heal juhul kümmekond aga kõik sündmused toimusid kusagil mujal. Ja oleks Dudajev andnud käsu siin tulistama hakata, oleksid ikka väga paljud need \"isetegijad\" oma otsa leidnud. See \"kõige valutum\" revolutsioon on ilus rahvusromantiline müüt, tegelikult meil ihtsalt vedas.

Ütle mulle üks asi, mis me oleme ise teinud ning ma üritan seda ümber lükata.
Isegi laulupeod on sakslaste poolt algatatud ja venelaste poolt lubatud asi.

Keegi ei keela Sul ka EL-s \"ise\" olla, usu mind, nad oleksid väga õnnelikud, kui Sa üritaksid \"ise\" olla ning neilt raha ei manguks. Lihtsalt mõned tahavad \"ise\" olla kasutades selleks austerlaste raha ning elades nt Portugalis.

oku
05.09.03, 12:14
Järgnev on MINU arvamus, kommenteerida võib vabalt, mind selle pärast perse saata mitte:
Ühesõnaga, mina ühinen mõne eelkõnelejaga ja arvan et läheme hääletama ja ärme kaagutame siin ;) Kogu maarjamaa ja ilm on igasugust vastu- ja pooltpropagandat täis ja neid meie vahvaid argumente on kümne erineva nurga alt juba vaagitud, suht asjatult pean mainima.
Vaid Kaida viimane postitus EL teemadel oli vahva, aga mingit tõsist nägu teha ja ülikeerulisi mõttekäike arendades spekuleerida teemal Eesti aastal 2008 jms. on suht rumal ja rohkem poliitikute töö.

Kui me onu Gwrniga ühel õhtul napsu võtsime ja vintis peaga Rahvusraamatukogu taga basseini ääres kaht asjaliku väljanägemisega vanaonu moosipirukaid pugimas nägime, mõtlesime nendega juttu ajada. Üks neist oli kunstnik, teine kirjanik. Mõtteinimesed ühesõnaga. Kohe kui käisime välja küsimuse, \"Mis te EList arvate?\" tõmbus kirjanik eemale ja meiega enam juttu ei teinud. Lihtsalt viskas, et temale ei mahu pähe kuidas inimesed üldse võtavad pähe selliseid asju igal vabal hetkel suvalises seltskonnas arutada. Pidavat väga prosta ja vene komme olema. Tema arvas, et kui sul juba infot oma otsuse tegemiseks piisavalt on, siis on ju vahva ja mine tee see otsus ära. Kui ei ole, mine ja otsi, aga mitte nii nagu praegu. Ka mina arvan nii, vintis peaga oli mu maailmanägemine veidi viltu :P

Siit asja point: Käime vaikselt hääletamas ära, ütleme oma JAH või EI ja oleme sõbrad edasi. Milleks kogu selle ELi värgi ümber sellist komejanti lüüa? Mina ei saa küll aru, mida see vahutamine annab. Kas keegi on oma maailmavaadet selle pärast muutnud?

mcnamara
05.09.03, 12:47
Originally posted by oku
Siit asja point: Käime vaikselt hääletamas ära, ütleme oma JAH või EI ja oleme sõbrad edasi. Milleks kogu selle ELi värgi ümber sellist komejanti lüüa? Mina ei saa küll aru, mida see vahutamine annab. Kas keegi on oma maailmavaadet selle pärast muutnud?

Keegi ei muuda oma maailmavaadet, kuid argumenteeritud väitlus võib aidata neid, kes ikka veel ei ole suutnud oma arvamust kujundada. Alati võib öelda, et pole mõtet vaielda, see siin pole selleks õige koht või et - las poliitikud otsustavad meie eest.
Aga miks see koht siin peaks halvem paik olema diskuteerimiseks kui mõni teine? Ja miks peaks arvama, et siinsetel foorumlastel pilklikult öeldes midagi muud mõttes ei ole, kui õlu ja jalgpall?
See on pagana oluline otsus mida me tegema hakkame - olulisem kui kasvõi ühedki valimised.
Ikka parem arutleda, kui vaikida.

oku
05.09.03, 13:18
Keegi ei muuda oma maailmavaadet, kuid argumenteeritud väitlus võib aidata neid, kes ikka veel ei ole suutnud oma arvamust kujundada. Alati võib öelda, et pole mõtet vaielda, see siin pole selleks õige koht või et - las poliitikud otsustavad meie eest.
Aga miks see koht siin peaks halvem paik olema diskuteerimiseks kui mõni teine? Ja miks peaks arvama, et siinsetel foorumlastel pilklikult öeldes midagi muud mõttes ei ole, kui õlu ja jalgpall?

Täielikult nõus, et argumenteeritud ja faktidel põhinev vaidlus aitaks inimestel, kes asjast eriti midagi ei tea (kaasa arvatud mina), otsustamist lihtsustada.
Fakt on aga see, et meie siinsest väitlusest palju faktipõhiseid argumente ei leia. Mina pole leidnud eriti info algallikaid või põhjendusi, milviisil kirjutatul ka tõepõhi all on. Sellist sentimentaalset jura nagu \"Oih, me kaotame iseseisvuse\" või \"T*ra, ei kaota me midagi\" on aga küll.
Teiste suvalisi arvamusi ma eriti tõe pähe võtma ei kipu. Meil on paljusid huvisid peale õlu ja jalgpalli (need kaks muidugi esimeste hulgas :)), aga olete te ikka kindlad, et infopuuduses inimene sellist tüüpi aruteludest ÕIGET infot leiab? Kui paljud meist on liitumislepinguga või muude sarnaste dokumentidega põhjalikult tutvunud? Mina pole ja ei kipu seega oma täiesti subjektiivse arvamusega laiutama ja seda teistele agressivselt peale suruma.
See koht ei ole halvem paik argumenteerimiseks kui enamus a\'la delfi.ee moodi argumenteerimisplatvorme. Iseasi kas temast põhimõtteliselt tolku on. Sel viisil on mõnus arutada selliseid ladnasid asju, et kas Eesti võidab Bulgaariat või mitte, aga nagu sa ise ütlesid:

See on pagana oluline otsus mida me tegema hakkame - olulisem kui kasvõi ühedki valimised. Ikka parem arutleda, kui vaikida.
Arutaks seda ka siis vastavalt, väikestes seltskondades ja korralikult.
Arutlemisega on enamasti siiski tegu siis, kui ei loobita huupi isklikke arvamusi vaid vestlus põhineb tõesel infol. Aga ärge nüüd pahandage, ma ei ürita väita, et kõik siia rumalusi on kirjutanud. Ühegi inimese arvamus ei ole rumalus. Iseasi on, kus, kuidas ja mida esitada. Mõni argument on pealegi nii loogiline, et sinna ei olegi vaja allikat külge siduda (selge see, et jalgpallurid saavad kergemini euroopas tööotsale).

Pealegi, küsimus teema algul on kas vastaksite JAH või EI. Esimesed kommenteerijad tegidki lühidalt, aga hiljem on tekkinud mingi kammajaa (arutelu), kus igaüks püüab teiste argumente enda sama põhjendamata arvamustega ümber lükata.

Eks minagi proovin siin ju diskussiooni tekitada, et miks se EL-jama kõik eesti inimesed äkki filosoofideks on muutnud :) Vahva iseenesest :õlu:

rohelineKonn
05.09.03, 13:53
selle kohta ütleks ma niipalju, et liitumislepingu lugemine ja nn adekvaatse info omamine ei ole antud seisukoha kujundamise juures eriti abiks. kogu selline info on lühiajaline. kaugema tuleviku prognoosimine on õnnetuseseks meile ülejõu käiv ülesanne. (ehk ka muidugi õnneks, aga see on juba teine teema)
liituda või mitte on seevastu jällegi väga pikajaliselt meie saatust mõjutav otsus.
minu arust taandub see suuresti lihtsalt uskumisele, kas pikaajaliselt on sees parem, kui väljas. aga härrased, seda ei saagi ratsionaalselt põhjendada. nagu ka jumalasse uskumist. sa lihtsalt kas usud või ei.

oku
05.09.03, 14:04
rohelineKonn pani minu arusaama teiste s6nadega v2ga kenasti kirja. Respect!
Kui me ei tea, millest me r22gime ja mis tegelikult saama hakkab, siis miks yldse nii tarka n2gu teha.

mcnamara
05.09.03, 14:09
minu arust taandub see suuresti lihtsalt uskumisele, kas pikaajaliselt on sees parem, kui väljas. aga härrased, seda ei saagi ratsionaalselt põhjendada. nagu ka jumalasse uskumist. sa lihtsalt kas usud või ei.

Just. Minu probleem on selles, et ma olen nö. põhimõtteline selles küsimuses. Laiemas, filosoofilises mõttes ei näe ma enda jaoks valikut. Oma otsust ma liitumislepingu või majanduslike kriteeriumide järgi ei tee ja sellepärast ei hakka ka sel teemal arutlema.
Kuid vaba sõna ja erinevate seisukohtade väljatoomist - siin või kusagil mujal - pooldan tuliselt. Ühte-teist huvitavat on siitki teemast juba lugeda saanud.

Jaan
05.09.03, 18:44
Originally posted by Mätas

Vaata Jeeg, mina mäletan, sest olin ise kohal. Ja tean öelda, et 12 aastat tagasi ei teinud meie isad-emad mitte kui midagi. Lihtsalt istusime/seisime nagu lolli lambad ja vahtisime tanke ning andsime soldatitele kefiiri, sest keegi ei teadnud mitte midagi ja mitte keegi ei teinud mitte midagi. 3 päeva järjest. Tokyo MM jäi sellepärast nägemata. Tegijaid oli heal juhul kümmekond aga kõik sündmused toimusid kusagil mujal. Ja oleks Dudajev andnud käsu siin tulistama hakata, oleksid ikka väga paljud need \"isetegijad\" oma otsa leidnud. See \"kõige valutum\" revolutsioon on ilus rahvusromantiline müüt, tegelikult meil ihtsalt vedas.

Mis see Dudajev asjasse puutub?

Mätas
08.09.03, 10:40
Oh seda noorust.Isegi meie lähiajalugu ei tunta enam.
Eks mine Tartusse, ja uuri välja.

Jaan
08.09.03, 13:46
Daaaa.... Point nagu selles, et temal polnud Tallinnas, kus p6hisyndmused toimusid mingid s6na6igust. Isegi Tartus polnud tema garnisoniylem, mingi venelane oli.

aiFo
08.09.03, 14:17
nujah, sai oma arvamus ristitegemisega miskile paberile ära avaldatud...

Mätas
08.09.03, 15:35
jaanikene, ja kus kohast need tankid sinna Tallinnasse said? Kukkusid taevast? Või tulid äkki mööda Tartu maanteed?

aiFo
08.09.03, 15:41
äkki tulid pihkvast?... lihtsalt huupi pakutud...:doh:

Jaan
08.09.03, 20:12
Dudajev oli lennuv2ekindral. Lennuv2es tanke pole, lennuv2es on lennukid. Tartu puhl, n2iteks, olid p6hiliselt kaugpommitajad minu teada.

Aifil on 6igus, soomukid ja tankid tulid Pihkva dessantdiviisist. Kohaliku ylemuse nimi ei tule meelde, aga otsi Postimehe arhiivist, Laaneots r22kis mingis intervjuus kunagi kuidas asjad olid. T2nan t2helepanu eest.

vaikiv mees
08.09.03, 20:56
Originally posted by Jaan

Mis see Dudajev asjasse puutub?

p6him6tteliselt on teil m6lemal 6igus,
jaan-s 1991 hukkusid L2tis&Leedus in-d, meil aga n2gi \'telemaja kaitsmine\' v2lja kui 1 meelelahutuse vorm, kus naised t6id valvanud meestele v6ileibu ning nagu \'vana flash\' Ekspressis paljastas, vihuti ka akordioni saatel tantsida..

Jeeg
10.09.03, 00:02
Ma ei näe põhjust eriti lörtsida eestlaste kallal, kes olid tegevad kas siis sisuliselt tähtsal või tähtsusetul moel, aga kes siiski olid oma südamega väga raske võidu saavutamise nimel väljas ning, kes siiski teenisid välja Eesti vabaduse ja õiguse öelda kaasa oma sõna uue riigi kujunemises, kuid kes on selle praeguseks enamasti võimalsue kaotanud või siis lihtsalt nagu ka tugev europooldaja Marianne Mikko kinnitab, on langenud meediapimestuste küüsi.
Ka mina oleksin nõus mängima 3 päeva klouni selle nimel, et saavutada rahvuslik vabadus.

Ja kui üldse kellegi kallal lörstida, mis puudutab neid aastaid 12-13 tagasi, siis isegi kui mind ei saa pidada suurt pädevaks nendes küsimustes kaasa rääkima, siis ometi nii palju saab igaüks aru, et tõelised klounid olid vast sel ajal vaid NSVLile truud anastajad.

eston maravilha
10.09.03, 00:45
mine olen oma risti teinud.. aga kumba kasti kas vasakusse või paremasse see jääb saladuseks

kaida
10.09.03, 12:31
hääletamiskabiinis on igaüks oma häälega kahekesi;)

ethan
10.09.03, 15:54

hääletamiskabiinis on igaüks oma häälega kahekesi;)

v.a. peaminister siis :doh:

Tembu
10.09.03, 17:28
Hääletuskabiinis võib ka mitmekesi olla. Pole keelatud. Aga propagandat teha ei tohi.:)

Ahjaa, sai kah kuhugi rist joonistatud. Lapsepõlv ja kunstiklass tuli kohe meelde:)

Marduk
11.09.03, 12:37

Ütle mulle üks asi, mis me oleme ise teinud ning ma üritan seda ümber lükata.
Isegi laulupeod on sakslaste poolt algatatud ja venelaste poolt lubatud asi.

KAMA- selline jook on olemas, see vist meite v2ljam6eldis? V6i kuidas ;)

euro_boss
11.09.03, 13:23
nüüd on siis sellega ühelpool- käisin juba hääletamas ära ja viskasin ristikese sinna JAH kasti ;P

Henri19
12.09.03, 13:10
niikuinii tuleb euroopa liit, a ma lihtsalt pulli pärast panen EI. tulgu või ärgu tulgu, niipeagi siin midagi ei muutu. ja need mõningad saadikukohad...turg venemaaga kaob...üle 20000 uue seaduse...vaatame mis siis saab. :(

kyps
12.09.03, 13:15
Originally posted by Henri19
niikuinii tuleb euroopa liit, a ma lihtsalt pulli pärast panen EI. tulgu või ärgu tulgu,

Pulli pärast? Kah põhjus valimas käia:)

rohelineKonn
12.09.03, 14:02
Originally posted by Henri19turg venemaaga kaob...

siia juurde tahaks nüüd põhjendust.

annan veel väikse vihje ka: hetkel on venemaa kehtestanud meile topelttollid, mis vähenevad

SleepWalking
12.09.03, 14:17
siia juurde tahaks nüüd põhjendust.

no teoreetiliselt venemaa poolt sisseveetavatele kaupadele lisanduvad ELi tollid, mis hetkel ei kehti, seega sissevedu väheneb. väljavedu ilmselt suurendavad ELi makstavad subsiidiumid ning topelttollide kaotamine tõesti.

Jaan
12.09.03, 18:46
Originally posted by Henri19

niikuinii tuleb euroopa liit, a ma lihtsalt pulli pärast panen EI. tulgu või ärgu tulgu, niipeagi siin midagi ei muutu. ja need mõningad saadikukohad...turg venemaaga kaob...üle 20000 uue seaduse...vaatame mis siis saab. :(

See v6ib tulla sulle yllatusena, aga ca 90% seadustest on Eestis kehtestatud (v6i siis eelnevat seadust parandatud) ehk siis nii 18000 ringis, mis j2tab ainult 2000 uut seadust-parandust-muudatust.

sprinter
13.09.03, 23:11
mu üx sõber viskab kulli ja kirja ja see mis tuleb kas jah või ei nii ta siis ka hääletab

SleepWalking
13.09.03, 23:30
Originally posted by lookas
mu üx sõber viskab kulli ja kirja ja see mis tuleb kas jah või ei nii ta siis ka hääletab

ütle kes on su sõber ja ma ütlen kes oled sina ... :)

Henri19
14.09.03, 20:38
nujah, vahet enam pole, üle 70% on juba JAH öelnud. vaevalt see % väheneb. niiet minu väiksel eil pole enam tähtsust. eks me siis vaata mis saab edasi ja kas see asi siis on tõesti nii hea nagu räägitakse. :doh:

17
14.09.03, 21:11
No ma arvan, et see oli juba enne otsustatud, et õeldakse jah.Hääletamine on minuarvates mõtetu.Aga noh eks nad ise teavad.

greenday
14.09.03, 21:21
Kaur Kender kutsus praegu Kanal 2-s poolt miljonit eestlast idiootideks. Mõnus mees, kott pähe.

ethan
14.09.03, 21:37
Originally posted by greenday

Kaur Kender kutsus praegu Kanal 2-s poolt miljonit eestlast idiootideks. Mõnus mees, kott pähe.

Ei saa just öelda, et lahkarvamusel olen, kuigi poolt miljonit inimest ma ei tunne kah.

SleepWalking
14.09.03, 22:06
Palju õnne õige valiku tegijatele.
Tähistame!

H.M Murdock
14.09.03, 22:11
eks paistab,mis sellest saab,aga seni ajani tähistagem :õlu:
ja muide....meie foorumi häältus on muu rahva arvamusega enam-vähem sama.....me oleme ikka tublid küll,onju :D:õnnelik:

aga raisk,kroon võiks ikka jääda,kuigi see on suht võimatu :kurb10:

eston maravilha
14.09.03, 22:26
kusjuures ei ole sama... siin hääletasid ka sinusugused märgade kõrvatagustega vennad..

ja kroon võib väga vabalt jääda kui ainult meie kõik riigiisad ei onaks euro peale

H.M Murdock
14.09.03, 23:24

kusjuures ei ole sama... siin hääletasid ka sinusugused märgade kõrvatagustega vennad..

ja kroon võib väga vabalt jääda kui ainult meie kõik riigiisad ei onaks euro peale

see % jaotus on ju sarnane :P
aga see euro topitakse meile,nagu 5 kopikat seale perse...ja enne kui arugi saame,ostame sajakesi ühe € eest

eston maravilha
14.09.03, 23:36
75%-25%

66,9%-33.1%

ainus sarnasus on see et jah hääli on rohkem

ja näe üritavad palju tahavad rootslastele pole eurot peale sundida õnnestunud..

Henri19
15.09.03, 00:41
hello europe.

aiFo
15.09.03, 12:29

ja näe üritavad palju tahavad rootslastele pole eurot peale sundida õnnestunud..

tjah... samas ei saa rootslasi kohe mitte eestlastega v6rrelda selle raha koha pealt. yhel pool traditsioonid ja nostalgia krooni suhtes, teiselpool yhepoolne tamp ja hurraavaimustus euro suhtes. eestlased v6tavad euro-mammona endale jumalaks ja ykski koer ei haugu.

nyyd ta siis ongi k2es see meie kauaoodatud euroopa liit:oih: ootame aga pikisilmi 1. maid ja seda, kas uisa-p2isa-kiirustades vastu v6etud-suletud eurokaustad ka ykskord vaffa bumerangina meie endi suunas tagasi ei lenda... k6ik noored ja eluj6ulised asuge aga valmistuma vallutamaks euroopa tööturge ja 6ppeasutusi, k6ik jalgpallurid olge valmis, sest juba homme mängite te euroopa tippliigades ja eesti jalgpall sööstab fööniksina taevasse! hurraaa!!! oleme teel helgesse tulevikku v6rdväärse partnerina saksamaale, prantsusmaale ja poolale ehitamas yles vennalikus yksmeeles tuleviku euroopat! :doh:

mcnamara
15.09.03, 13:05
Originally posted by aiFo
tjah... samas ei saa rootslasi kohe mitte eestlastega v6rrelda selle raha koha pealt. yhel pool traditsioonid ja nostalgia krooni suhtes, teiselpool yhepoolne tamp ja hurraavaimustus euro suhtes. eestlased v6tavad euro-mammona endale jumalaks ja ykski koer ei haugu.

nyyd ta siis ongi k2es see meie kauaoodatud euroopa liit:oih: ootame aga pikisilmi 1. maid ja seda, kas uisa-p2isa-kiirustades vastu v6etud-suletud eurokaustad ka ykskord vaffa bumerangina meie endi suunas tagasi ei lenda...

Oh mis siis nüüd - hapud viinamarjad? Tundub, et eurovastased on meil siin Eestis ikka eriliselt halvad kaotajad. Veel hullemad kui keskerakondlased oma tavapäraste lüüasaamiste järel.
Rahvahääletuse tulemus oli mõistuse võit. Ja mõne jaoks meie seast ka teatud mõtteviisi triumf. Ühe pika tee lõpp ja uue algus.

SleepWalking
15.09.03, 13:23
Originally posted by aiFo

traditsioonid ja nostalgia vast ongi ainukesed asjad, mis segavad rootsi valitsusel/parlamendil tegemast otsust, mida brüssel ammu ootab - ehk seda, et rootsi hakkaks täitma ELile antud lubadusi ning kokkuleppeid.

euroopa rahaliit (EMU) on loodud euroopa liidu riikide monetaarsüsteemi ühendamiseks kusjuures erandi siinjuures on küsinud/saanud vaid uk ja taani. rootsi (nagu ka 1.05.2004 liituvad riigid) peab ühinema valuutakursimehhanismi(ERM2ga) ning võtma € kasutusele (kuna ükski riik - ei liituv ega rootsi ei ole selles osas erandit soovinud). praegu on lihtsalt küsimus selles, et rootsi ignoreerib legislatsiooni.

lisaks, eesti otsustas eile ka euro kasutuselevõtu küsimuse lahendada positiivselt - kuna ei läbirääkimistel ega liitumislepingus ei ole eesti palunud selles küsimuses erandit ega üleminekuaega on eesti kohta liitumishetkest kehtiv seadusandlus, mis sätestab liikmesriigis tingimuste täitmisel (maastrichti kriteeriumid) euro kasutuselevõtu esimesel võimalikul juhul.

aiFo
15.09.03, 13:40

Oh mis siis nüüd - hapud viinamarjad? Tundub, et eurovastased on meil siin Eestis ikka eriliselt halvad kaotajad. Veel hullemad kui keskerakondlased oma tavapäraste lüüasaamiste järel.
Rahvahääletuse tulemus oli mõistuse võit. Ja mõne jaoks meie seast ka teatud mõtteviisi triumf. Ühe pika tee lõpp ja uue algus.

halvad kaotajad? mina??? oh mis sa nyyd! mina olen v2ga hea kaotaja -- ma lausa naudin iga kaotust, mis elul mulle pakkuda on! näe jah, eesti eesti pääses euroopa liitu -- jälle kaotus... juhhuuu!!! aga keegi ei kahelnud ju selles, et see 6nnetu jah tuleb, eksju... tähendab see, et ma esmasp2eval miski paberi peale risti tegin valesse kohta, teeb mind nyyd nädal hiljem kaotajaks? ometi pidid ju k6ik sellestsinasest liitumisest yksnes v6itma... ok. olgu ma siis kaotaja. mis ei tapa, teeb tugevaks.:doh:

greenday
15.09.03, 13:49
Tahaks veel suurtele euroröömustajate, kes ülejäänusid rahvuslikul tasandil idiootideks sõimavad; ja kurbadele ülejäänutele lohutuseks ära tuua ühe Abraham Lincolni tsitaadi: \"Poolt rahvast võib petta kogu aeg või kogu rahvast pool aega, aga mitte tervet rahvast kogu aja.\"

PS. Kohe uhke on selliste presidentide puhul eestlane olla: üks sõimab kolmandikku oma rahvast lolliks (Kenderile on see veel andeks antav - tal sõltub ju skandaalsusest müügiedu), teine teeb tagantjärgi süvaanalüüsi: enne valimisi olla kindlalt teada olnud, et tulemus on kas positiivne või negatiivne!

mcnamara
15.09.03, 14:09
Tahaks veel suurtele euroröömustajate, kes ülejäänusid rahvuslikul tasandil idiootideks sõimavad; ja kurbadele ülejäänutele lohutuseks ära tuua ühe Abraham Lincolni tsitaadi: \"Poolt rahvast võib petta kogu aeg või kogu rahvast pool aega, aga mitte tervet rahvast kogu aja.\"

Ma kohe ei tea, mida teile vaestele soovitada: ilmselt on ainus viis valida võimule oma mõttekaaslased. Neid oli juba eelmistel valimitel leida - kristlased, iseseisvuslased ja küllap on kolmandiku rahva najal tulemas neid toredaid inimesi juurdegi. Küllap siis on võimalik jälle EL-st väljaastumine algatada.
Muuseas, mina küll vaatan suure kurbusega, et neid euroeitajad on rohkem, kes teisi idiootideks sõimavad. Et mitte hullemini öelda. Lennart Meri sõnad muidugi talle au ei tee - samas tuleb ka mõista teatud kibestumist: öelda ei lihtsalt sellepärast, et öelda ei, on minu meelest ka pisut totter. Mina kahjuks kampaania ajal ühtegi mõistlikku ei-argumenti ei kohanud.

SleepWalking
15.09.03, 14:34
Üsna huvitav on vaadata, kuidas jagunesid valdade kaupa hääled:

78,05 Viimsi vald
76,45 Harku vald
76,28 Pirita linnaosa
76,18 Saue vald
75,80 Saue linn
75,40 Kohtla-Nõmme vald
75,32 Toila vald
75,18 Nõmme linnaosa
75,16 Lümanda vald
74,91 Rannu vald
74,58 Tähtvere vald
74,22 Elva linn
73,86 Nõva vald
73,79 Saarepeedi vald
73,66 Ülenurme vald

ja siis eitajate poolt:

23,95 Peipsiääre vald
36,93 Kallaste linn
38,76 Alajõe vald
41,45 Kasepää vald
45,43 Mustvee linn
45,67 Mustjala vald
48,19 Piirissaare vald
50,95 Kõue vald
51,12 Torgu vald
51,27 Narva linn
51,80 Haanja vald
52,21 Misso vald
52,23 Lasva vald
52,40 Kohtla-Järve linn
52,44 Lohusuu vald

paratamatult kipub see jaotus meenutama seda kurikuulsat esimese / teise eesti jaotust ehk on olemas raudne seos inimeste keskmiste sissetulekute ja euroeelistuste vahel.

vello99
15.09.03, 14:46
Issake küll, kas tõesti ei saanud see hüsteeria eilsega läbi. Paneme aga samamoodi edasi ühel poolt karjudes \"idioodid\" ja teiselt poolt \"reeturid\". Rahvas on rääkinud ja thats it, ehk saaks nüüd rahulikult edasi minna.

P.S. Hämmastav kuidas meie kaks presidenti niimoodi väljapaistsid. Eeldanuks ju, et Rüütel hakkab üks hetk segast panema ja Meri seejärel vana stoilise rahuga ütleb nii nagu on. Läks aga täiesti vastupidi...

greenday
15.09.03, 15:59
Mina kahjuks kampaania ajal ühtegi mõistlikku ei-argumenti ei kohanud. Kusjuures ma ka mitte. Ma enda omad sain hoopis mujalt...

Lünk
15.09.03, 17:02

Mina kahjuks kampaania ajal ühtegi mõistlikku ei-argumenti ei kohanud. Kusjuures ma ka mitte. Ma enda omad sain hoopis mujalt...

Noh mulle piisas küll ainult põhiseaduse 1 paragrahvi muutmisest, kuid ega jaa poole müstifikatsioonid kah paremad polnud!

Mis muidugi häirib oli jätkuv valimisseaduse eiramine, st tähendab, et valimispäeval tehti jätkuvalt propagandat (plakatid olid vist kõikjal üleval). Milleks siis need seadused siis on. Ja ikkaki põhiseadus keelab välislepingute panemist rahvahääletusele, tekkis kangesti tunne et elame Banaanivabariigis, mitte aga Euroopa Õigusriigis.

Seega Au revoir Estonie!

SleepWalking
15.09.03, 17:10
Originally posted by Lünk
Mis muidugi häirib oli jätkuv valimisseaduse eiramine, st tähendab, et valimispäeval tehti jätkuvalt propagandat (plakatid olid vist kõikjal üleval). Milleks siis need seadused siis on. Ja ikkaki põhiseadus keelab välislepingute panemist rahvahääletusele, tekkis kangesti tunne et elame Banaanivabariigis, mitte aga Euroopa Õigusriigis.

1. valimisseaduse järgi on AKTIIVNE agitatsioon valimis/hääletamispäeval keelatud. plakateid on eluaeg loetud passivse agitatsiooni meetodiks seega need võivad rippuda kasvõi ülejärgmiste jõuludeni täiesti legaalselt.

2. eile ei hääletatud välislepingu üle vaid põhiseaduse täiendamise ning euroopa liiduga ühinemise osas (mitte liitumislepingu üle - sisuliselt sama, kuid vormiliselt erinev ning põhiseadusega kooskõlas).

Marduk
15.09.03, 17:17
Huh l2bi l6puks :D

mcnamara
01.05.04, 13:58
Huh l2bi l6puks :D

Nüüd tõesti lõplikult. Oleme Euroopa Liidu kodanikud. Seda kõigi meie rõõmuks, kes me seda päeva üle kümne aasta ootasime. Üks eesmärk jälle täitunud.

Davids
01.05.04, 23:06
JAH.........kui seda poleks tulnud oleks Eesti iive veel rohkem ajapiku langema hakanud..............mina arvatavasti oleks kyl siis siit minema t6mband:oih: :)

sicmic
01.05.04, 23:24
Originally posted by Davids

JAH.........kui seda poleks tulnud oleks Eesti iive veel rohkem ajapiku langema hakanud..............mina arvatavasti oleks kyl siis siit minema t6mband:oih: :)

\"Minema tõmbamine\" olevat lihtsam, kui piire ei ole...
Ja iive pole erilises seoses \"minema tõmbamisega\";), kuid tõenäoliselt parandab ettekuulutatud elatustaseme tõus ka iivet.

Ja kui kedagi huvitab, siis EL tulemise ajal sõitsin mina bussis ja rääkisin telefoni teel sõbraga. Mis tegite teie? ;)

mazz
01.05.04, 23:27

Ja iive pole erilises seoses \"minema tõmbamisega\";), kuid tõenäoliselt parandab ettekuulutatud elatustaseme tõus ka iivet.

Ja kui kedagi huvitab, siis EL tulemise ajal sõitsin mina bussis ja rääkisin telefoni teel sõbraga. Mis tegite teie? ;)
vaatasin euroülekannet ja lugesin sekundeid.:)

taku*
01.05.04, 23:29
Mina olin võibolla kuskil puu all pikali või jumal teab, mida tegin ...igatahes olin purjus:oih:

U2
01.05.04, 23:36
Euroopa Liidu tulemise ajal olin ma Purupurjus ja vist grillisin väljas.Täpselt ei mäleta:)

H.M Murdock
01.05.04, 23:54
nonii,nüüd on see siis kohal :) eile õhtul oli küll lahe rattaga bensiinitanklatest mööda tulla,kõik ostsid massiliselt bensu kokku.aga igatahes vaatame, mis saama hakkab ja kui midagi paremaks ei lähe,siis vähemalt CM\'is pole Eesti mängijad enam Non-EU\'d ;)
rõõmsat Euroopat teile!

Jaan
02.05.04, 09:15
Mis tegite teie? ;)

Kui võtta Eesti aja järgi, siis mängisin jalgpalli :)

13
02.05.04, 09:25
Magasin sellele ajal.Minu jaoks pole see mingi tähtis sündmus.Nagunii varsti pole enam Euroopa Liitu.

Davids
02.05.04, 13:25

Ei ma m6tlen et siis oleks mindud vast j22davalt 2ra:kaval:

SleepWalking
02.05.04, 20:30
Originally posted by 13
Nagunii varsti pole enam Euroopa Liitu.

julgen jääda eriarvamusele.
palju õnne meile kõigile, kes liitumiseks suure töö on ära teinud.

indie
02.05.04, 20:39
See iibe asi paraneb muidugi igatahes küll, jah. Varsti tuleb siia aina rohkem igasugu valgeid, musti ja kollaseid neegreid Nimeta ja Nimega lettide äärde ilusaid-keni eesti naisi kabistama - et nagu kui eestlased ise ei tegele ju. naguvää... ;)

rohelineKonn
02.05.04, 20:54
nimeta on hea näide sellest, milliseid perverssusi EL endaga kaasa toob. täna näiteks näidati bolton-leedsi teise poolaja asemel mingit perses ovaalse palliga mängitavat mängu.

Davids
02.05.04, 23:08

nimeta on hea näide sellest, milliseid perverssusi EL endaga kaasa toob. täna näiteks näidati bolton-leedsi teise poolaja asemel mingit perses ovaalse palliga mängitavat mängu.

mingit perses ovaalse palliga mängitavat mängu.............see oli nyyd nagu hea:D :D :D :D

dreyd
03.05.04, 08:53
euroopa liit tuli tasa-tasa, õrnalt paitas minu nägu nagu kevad päike, sositades minu kõrva: \"Peremees, kulla peremees...\", ühesõnaga pohmakas oli:(

mjkk
03.05.04, 15:42
Mis tegite teie? ;)

Budapestis, Ungaris olin. Hea aeg sai valitud. Sama päeva õhtul, kui sinna jõudsin, mängisid ungarlased kodustaadionil Brasiiliaga (1-4 kaotati, muideks, ja väga hea mäng oli). Euroopa Liidu pidustused algasid ülivägeva ilutulestikuga juba reedel ja kestsid hommikuni, mil meil Eesti poole tuli sõitma hakata. Kuuldakse, et tänavatel oli rekordarv inimesi (ca. miljon - jõudis minu kõrvu)...

:)

Stinger
05.05.04, 09:19
Originally posted by 13

Nagunii varsti pole enam Euroopa Liitu.

Õige! Vähemalt 10 aasta pärast pole EL see, mille poolt mõned hääletasid;)