PDA

View Full Version : Maasikad ja vaarikad

Siim
18.11.03, 14:44
Mõtlesin üle pika aja ühe teema teha. Siinjuures tahaks käsitleda küsimust, et miks meeldib ühele see klubi ja teisele too. Tean, et sarnaseid teemasid on siin olnud ja suur hulk liikmeid nendesse ka postitanud. Kuid arutletud on vaid enda seisukohalt lähtudes. Käesoleva teemaga sooviksin aga postitusi, mis puudutavad nö. üleüldiseid trende. Et asi lihtsam ja selgem oleks, võiks seda teha meie foorumi põhjal, kuna siin on minu meelest esindatud üsna mitmekesine fännkond ja erinevad vaated.

Nagu näha, asetseb teema Inglise jalgpalli rubriigis. Siinkohal lähtun puhtpraktiliselt seisukohalt, et inglise liiga huvilisi on enim ja ka isiklikult oskan peaasjalikult ainult selle liigaga puudutavat kommenteerida. Kui on aga soovi, võiks selle topicu ka mõne teise liiga alla teha või võiks adminnid-moded selle sama siin liigutada nt. Üldise jalgpalli kategooriasse.

Asja juurde minnes...miks on Manul nii palju fänne-toetajaid? Aga Chelsea\'l ainult üksikud? Miks 90ndate keskpaigas samaaegselt tipus olnud Blackburnil ja Newcastlel nii erinev hulk toetajaid on? Millest nö. Sunderlandi fenomen võrreldes Ipswichiga (enne Poomi-transferit)? Milleks tunduvad nii ühepoolsed olevad fännide suhted paarides Liverpool - Everton, ManU - ManC, Arsenal - Tottenham jt.? Kas Aston Villa toetaja olla on erandlik nähtus? Miks on (praktiliselt) nägemata siin foorumis Middlesbrough, Evertoni, Leicesteri, Boltoni ja Charltoni avataride kandjad? Kui palju edukaid hooaegu on nt. Southamptonile vaja, et nendegi käekäigu vastu huvi tuntaks?

Need on ainult mõned küsimused. Lisaks siiajuurde ka enda nägemuse asjadest.

ManU toetaja olla ei ole kerge. Pidevalt kleebitakse külge \"gloryhunteri-wannabe\" silte või muigatakse niisama. Tuleb tunnistada, et suur osa ManU \"kogukonnast\" needsamad moodustavadki. Või siis väiksed noored vutihuvilised, kes esimesena kuulsid sõna \"mäntsester\" j a seejärel \"jalgpall\". Siinkohal on kannatajateks just nö. truud poolehoidjad, keda teinekord põhjuseta pilgatakse.

Minu jaoks on üllatus see, kuivõrd vähe on siin liikvel näha Chelsea avataridega tüüpe. Võib-olla viimasel ajal on juurde tekkinud, end varemalt polnud siin tõesti vist ühtki. Ometi on tegu viimastel aastatel pidevalt liigatabeli tippu kuulunud meeskonnaga. Samas võib-olla on siin põhjus nende maines. Mõned aastad tagasi oli Chelsea tuntud kui väga internatsionaalne meeskond. Omade meeste mitte-eksisteerimine meeskonnas on asi, millele vaadati halvasti siis ja osaliselt ka praegu. Kuna praegu on taas võetud trend kodumaiste eelistamisele, siis võib-olla üldsuse arvamus sellest tiimist ka muutub.

Asi.. mida mina (veel) aru saanud ei ole, on see Blackburni-Newcastle värk. Kuigi praeguseks on Blackburn keskpärane võistkond ja seetõttu on mõistetav miks toetajaid pole tekkinud hordide kaupa, aga nt. suur (võiks isegi öelda põhiline) nufc-i poolehoidjaid on tekkinud just 90ndate keskel, kus Blackburn suutis erinevalt viimasest ka meistriks tulla.

Et asi liiga pikaks ei läheks, annan siin sõnajärje üle teistele (Tegelikult on üsna kiire ka :P)... Et siis ootaks arvamusi, täiendusi, ümberlükkamisi. Siiski üritagem võimaluse korral lähtuda mitte oma seisukohast vaid mõelda veidi laiemalt. S.t vastuseid stiilis \"mina olen Liverpooli fänn, sest seal mängib Emile Heskey\" ei taha.

P.S Nautige esimest lund, kellel see aknas paistab. :)

mcnamara
18.11.03, 16:05
Huvitav küsimus muidugi tõstatatud. Miks mina teatud klubi pooldan, olen varem rääkinud ja enam ei hakka end kordama.
Blackburn ja Newcastle. Ma arvan, et Blackburn ei ole piisavalt \"glamuurne\" klubi. Nende äkiline tõus tippu 90-te keskel oli suhteliselt ajutine nähtus ja ma usun ka, et Inglise jalgpalli jälgijaid oli Eestis tollal oluliselt vähem kui praegu. Buum tekkis meil ikkagi seoses Kanal 2/TV1 ülekannetega Inglise liigast, varasemaid Soome ülekandeid jälgisid pidevalt vähesed fanaatikud. Alan Shearerit jumaldavad Newcastle\'i fännid on tõenäoliselt siiski ka tema Blackburni-perioodiga kursis.
Evertoni koha pealt pisut sama lugu. Ainult, et Evertoni \"gloorihanteritest\" fännid peavad olema siis minusugused hullud, kes Inglismaal toimuvat seiranud juba hallidel kaheksakümnendatel. Eks selliseid kindlasti ongi, aga enamuses juba keskeale lähenev rahvas, keda foorumis vähe kohtab.
Mis puudutab Southamptonit ja teisi, siis... Noorem rahvas leiab enamasti oma iidolid CL mängivatest meeskondadest. Eks mõni teine meeskond võib ka sümpaatne olla, aga rikka, glamuurse ja eduka ahvatlusele on raske vastu seista. Chelsea avatare tuleb hullult juurde, kui nad ka kevadel oma vägitegusid jätkavad - ennustan.

rohelineKonn
18.11.03, 16:36
Newcastle\'i populaarsus pole minu jaoks niiväga müstiline. Arvan, et toetus on suuresti tekkinud läbi Inglise koondis-> Shearer->NUFC seose. Eks oli teisigi karismaatilisi koondislasi.

Sunderlandi Poomieelne toetus on tükk maad keerulisem nähtus. Ehk seotud nende paari järjestikuse ülieduka hooaja ja karismaatilise ründajaga. Seletamatu ikkagi.

Samas on toetuse alged sageli väga müstilised. Nt üks mu sõber on tulihingeline Birminghami toetaja ajast, mil mängisime CM2\'s divisioni. Klubi sai valitud ülevalt otsast (tähestiku järgi) ja täitsa juhuslikult. Tollal mängis seal veel näiteks Steve Bruce. Ühesõnaga see oli ammu. Toetust on jätkunud igatahes siiamaani.

fitti
18.11.03, 18:06
CM võib tõepoolest mõjutada reaalsustaju - näiteks tulenevalt minu seni edukamast mängust Motherwelliga olen ka püüdnud interneti kaudu nende tegemisi jälgida - mänge ju näha pole võimalik - ja mul on hea meel näha neid hetkel kindlal neljandal positsioonil (1 mäng varukski) paiknevat. Rääkimata sellest, et mu süda uhkusest paisus, kui endine \'minu\' (praegune Evertoni) mees McFadden laupäeval oma elu tähtsaima värava lõi (ta enda sõnad!).

aga miks endiselt manut kui glorihanterluse etaloni võetakse, on mulle pisut arusaamatu. (muidugi, võid vaadata ka mu avatari ja iseteadvalt muiata). Samas, miks ei võiks selleks olla (või saada) mõni teine suur või lihtsalt (viimasel ajal) edukas ja palju (ka kodust väljapool) \'uusfänne\' korjanud sats, e.g. Bayern, Real, Milan, Juve; minu poolest kasvõi Stuttgart, kelle fännid on mitmed mu tuttavad \'tegelt kogu aeg olnud\' või juba mainit Chelsea?

Kasvõi Eesti näite varal - ei ole eriti täheldanud, et rohkeid Flora fänne gloorihanteriteks tituleeritaks, kuigi mõned neist seda tiitlit selle üldlevinud tähenduses kindlasti vääriksid.

Jaan
18.11.03, 22:56
Hea teema, mul kohe mitu mõtet.

Esiteks on gloryhunteri silt ikkagi mõnes mõttes kahtlane. Väga paljud võistkonnad saavad suure hulga fänne tipus olles ja ses mõttes on natuke narr hakata teisi selles süüdistama. Millal mcnamara Liverpooli toetama hakkas? ;) See oli lihtsalt näide, mainisin esimese pähetulnud vanema generatsiooni Pooli toetaja.

Newcastle\'i osas on õige nii Sheareri parallell, kuid võrdluses Blackburniga tuleb tähele panna, et samal ajal kui Keegani sats mängis gung-ho stilis ründavata jalgpalli, oli Dalglishi juhendatav Blackburn rahulikuma, et mitte öelda kaitsele orienteeritud jalgpalli viljeleja. Lihtne, kas pole? Mina isiklikult asusin Newcastle\'t otetama, kuna ei sallinud Manyoo\'t. Läks muidugi nagu alati... Aasta siis oli 1996. Sheareri tulekuga oli siiski otsus veel kindlam ja nii ta on läinud...

Väljatoodud paaride osas on seletus üsna lihtne. Vaadake mu postituse esimest lõiku. Küsimärk tekib ehk vast Evertoni kohta, kes oli samuti 80-tel väga edukas, ent nende kuldaastad jäid väljundita Euroopasse, ehk on selles asi?

Buumi osas lisaksin mcnamara öeldule, et kindlasti on oma roll ka infoajastul. Endal tekkis väga tõsine huvi kui sain juurdepääsu maailma ajakirjandusele. Koju sai tellitud World Soccer, internet hakkas vaikselt levima, oli saada ka teisi välismaa ajakirju. Kuna levinuim keel inglise keel ja ka ajakirjad põhiliselt Inglismaa omad, siis seletus õige lihtne populaarseimale liigale. See oli siis nii 1995. a. paiku. Poom läks Inglismaale 1997.a. ja samal ajal tekkis ka üldine jalkabuum Eestis tänu Teiturile ja võib-olla on isegi õigem öelda, et TV1/Kanal 2 ainult kinnistasid tekkinud situatsiooni.

indie
19.11.03, 03:15
Toetatav klubi on oma tervelt olemuselt sümbol. mis on sattunud südamesse. Selleks oleks vaja paeluvalt silmahakkavat sündmust, seisu või värvikombinatsiooni.

Tänapäeval oleks võibolla tõesti olulisel kohal väljundivõime Meistrite Liigasse - \"sest seda vaatavad ju kõik\". ManUtd ning Arsenal satuvad seetõttu eelisesse. Liverpool on väärikas (kui palju on Eestis NottForesti poolehoidjaid?), Newcastle on huvitav ning Leeds - mis tema kohta öeldakse?

Kakspoolsusel võidaks samuti eelistada esindatumat, säravamat ning värvilisemat: on ManUtd, Liverpool, Sunderland, Newcastle ja välja on jäetud ManCity, Everton ning Middlesbr. sealjuures ka Tottenhamil on suht eneseteadlikud esindajad, kes selleks saand nendele teadaolevaist põhjusist, neid iseenesest juurde oodata ju ei oleks.

ning seejärel...
Liverpool, ManUtd, Arsenal, Sunderland, Newcastle (jne) siravad kenast sätenduset, vastukaaluks olevaile Evertonile, ManCityle, Tottenhamile, Middlesbr.le.

Ja lõpetuseks. kuna Southampton ning Ipswich asuvad eestlase jaoks niivõrd Tava-Inglismaaga seosetuis kohis, siis oleks vaja midagi erilist, et neisse armuda. ning erandeid leiduks alati...

Mätas
19.11.03, 17:36
Vanale fännile on Chelsea toetamise avalikustamine praegu paras piin, sest sa oled koheselt g-hunter.
Chelsea on lihtsalt klubi, kes tegi asju nii natuke varem (Bates, välismängijad, staadion, väidetav rikkurite klubi jne) ja sai nõnnaviisi suure kriitika osaliseks Briti meedias ja sealt edasi teiste riikide meedias. See ei innustanud klubi populaarsuse kasvu ka teistes riikides, sh Eestis. Tulemused polnud kah eriti kõrged, mängijad koondistes ei mänginud ja voila, teised klubi riisusid populaarsuse koore. Samas on Chelseal Inglismaal ja eriti Londonis fänne küllaga, eriti nö eluaegseid fänne.
Ise olen suht \"uus fänn\" vast nii aastast 1995. Jõudsin sinna ringiga läbi itaalaste, Zola, Casiraghi, Vialli. Ja olen jõudnud staadiumisse, et toetan klubi, mitte üksikuid mängijaid.

vaikiv mees
19.11.03, 18:40
Originally posted by vare

Toetatav klubi on oma tervelt olemuselt sümbol. mis on sattunud südamesse. Selleks oleks vaja paeluvalt silmahakkavat sündmust, seisu või värvikombinatsiooni.

Tänapäeval oleks võibolla tõesti olulisel kohal väljundivõime Meistrite Liigasse - \"sest seda vaatavad ju kõik\". ManUtd ning Arsenal satuvad seetõttu eelisesse. Liverpool on väärikas (kui palju on Eestis NottForesti poolehoidjaid?), Newcastle on huvitav ning Leeds - mis tema kohta öeldakse?

jutt jumala õige, siravad jah Meistrite Liigas & sama tegi ka Leeds veel paar hooaega tagasi, viimase paari hooaja jooksul pole täheldanud ainsatki Leedsi fänni, kes ütleks- \'kuna olen sado-masohhist, ühinesin LUFC toetajatearmeega siis, kui klubi langes kõrgliigas viimaseks\',
nagu ka teistel klubidel on toetajad ikka veidi pikaajalisemad ja reeglina tekkinud siis, kui klubil hästi läks (v.a eston, kes armus Villasse CMi põhjal, kui õigesti mäletan), kehtib ka Nott\'mi ja KANNIKU kohta,
ah eks ole sellest asjast juba mitme teema all kirjutatud ka

dreyd
19.11.03, 19:09
ok, söendan ka lõpuks oma näite siia ära tuua HAKA näol, kuna ei pea otstarbekaks antud analoogse teema ülesse panekut vastavasse alafoorumisse ning tegelikult ei omagi väga suurt tähtsust keda sa fännad vaid kuidas ja miks...
Minul siis sai asi alguse 2,5 aastat tagasi, kui sai tööreisul käidud Soomes ning loomulikult oli see koht Valkeakoski, kus oli vaja diili teha ühe tarnijaga. Pool tundi äri tehtud läks jutt sujuvalt üle hobidele ja sealt vutile. Selgus, et vastaspool, kes oli/on 50-ndates härrasmees oli/on üdini vutisõber(siinkohal ei hakka loetlema, kus ta käind ja mida ta näind on). Ka on ta suhtkoht lähedal seisev persoon FC HAKA juhtkonnale. Ühesõnaga ärireisu tulemusena võtsin mõned nädalad hiljem ette põhjalikuma retke Valkeakoskile, kus möödus üks tööpäev tutvudes sellise nähtusega, kui HAKA, nii seest-kui ka väljsastpoolt sai klubi nähtud. Pean tunnistama, et tundsin mõnuvärinaid:) , kui sain võimaluse tutvuda ühe suuremat sorti vutiklubi köögipoolega...ja nii see Valkeakoski HAKA armsaks saigi...
ärge siis solvuge, et tulin siia oma klubist pajatama:)

eston maravilha
19.11.03, 22:12
Originally posted by vaikiv mees
(v.a eston, kes armus Villasse CMi põhjal, kui õigesti mäletan),

kusjuures ei olnud cm:) premier manager oli. a noh annad näpu võtab kurat terve keha ja enamgi veel:) ja nüüd olen pööranud enda usku veel vähemalt 2 inimest - venna ja oma tüdruku.. rõve sadist olen ikka küll vähe sellest et ise kannatan peab teised ka kannatama panema:)

COME ON VILLA!!

Jaan
21.11.03, 00:08
Kuule, eston, mööda keppisid! Oleks pidanud ikka tähestikus esimese võtma - st. Arsenali, vaata kui hea oleks olnud enamus ajast. Ma vähemalt ühte foorumlast tean, kes nii tegi.

Chazlor
21.11.03, 11:00
Allo

Räägime siis natuke ka väiksematest klubidest. Nagu ka see teema on tõestanud valitakse oma eelistused edukate klubide hulgast keda on lihtne meediast jälgida, kes enamuse oma mängudest võidavad või kellega on lihtne CMi mängida.

Minule on eriti armsaks saanud eelkõige kaks klubi, mõlemad aastast 1997, kui sai Inglismaal elatud. Derby fenomen on ilmselge, kuigi inglased seda halvasti mõistsid, aga teine klubi on Southampton.
Väikeste klubide võlu on see säde, mis meeste silmis iga kord põleb kui nad väljakule jooksevad, see raugematu võitlus, mida väljakul peetakse ja kartmatu mängustiil, sest kaotada pole ju midagi. Mängud on alati hulka põnevamad, kuigi väidetavalt mitte nii tehniliselt ilusad - vaieldav.
Võite tuleb küll harvem, aga seda suuremat naudingut need pakuvad, eriti kui mõnel suurel skalp võetakse.
Eks see ole kuidagi iseloomuga seotud ja võib olla ka eesti väiksusega, sest koondiste puhul eelistan samuti väiksemaid ja üllatajaid (Inglismaa välja arvatud).
Eestis väga palju selliseid tõesti ei tea Kannik ja Forest on juba mainitud, Claire\'s Birthday trummar on andunud Sheffieldi meeskondade toetaja ja sellega vist asi piirdub. Ka siin foorumis ei ole ühtegi taolist inimest kahjuks märganud.
Aga väiksed klubid elavad edasi ;)
Ja see teebki Inglise liiga huvitavaks, et ManU võib, ja viimasel ajal ka korduvalt on, Southamptoni suguste meeskondade käest tappa saada.
Oh jaa Notts County jätsin mainimata :) The Magpies ikkagi :P

Parimatega

vello99
21.11.03, 12:50
Ühesõnaga jaguneme me siin gloryhunteriteks ja masohhistideks... Hmm, huvitav kuhu gruppi mina kuulun...

P.S. Kas foorumi administraatoritel on nt. vahendeid käepäras, et tuvastada kuidas siin avataride jagunemine on. Huvitav oleks teada...

rohelineKonn
21.11.03, 12:55
sa siis võiks veel analüüsida seost toetatava klubi ning postituste arvu, vanuse, IQ testi tulemuse, elujõuliste spermatosoidide osakaalu ja muu inimeseks olemist määratleva vahel.

et siis olen isegi mõelnud, et võiks foorumlaste tabeli mingis struktuuri kirjeldavas formaadis üles riputada.

Glazza
21.11.03, 13:24
Originally posted by Jaan

Kuule, eston, mööda keppisid! Oleks pidanud ikka tähestikus esimese võtma - st. Arsenali, vaata kui hea oleks olnud enamus ajast. Ma vähemalt ühte foorumlast tean, kes nii tegi.

Nii CM kui gloryhunterlus on tegelikult mõlemad mõjuvad ja normaalsed nähtused. Olen Arsenali toetanud umbes 6-7 aastat, ajast mil tuli meistritiitel, mida Kanal 2 üle kandis ning ajast kui Jaaniga sai mängitud ühe arvuti taga CM\'i. Algul ei teadnudki mida või keda valida. Et mitte ebavõrdne olla tuli siis valida kas Manu, Arsenal või Pool. Enim imponeeris Arsenal. Sellega parraleelselt hakkasin neile ka tegelikkuses kaasa elama, ja siin me oleme:)

Minu vend näiteks hakkas Fulhamiga mängima CM\'i, kui Fulham veel kuskil 2-3 divaris oli ning on neid tänaseni toetanud. Minu isa ja vend hakkasid koos mängima ka Brightoni eest, kui too oli 3. divaris ja ei saa öelda et nad fännaksid, aga toetavad siiani.:lahe:

mel21
21.11.03, 16:45
Hää teema. Mõningaid umbropsu pillatuid mõtteid, mõni peegeldub eelpoolöeldul.

1. Igasusguste tõekspidamiste, sh lemmikute ja vihatavate vutimeeskondade (näitlejate, poliitikute, riikide & rahvaste) teke on osa nö sotsialiseerumisest. Indiviidi mõjutavad perekond, kool, kodukant, meedia, raamatud, reisid vms. Leicesteri ülikoolis uuritakse jagpallisotsioloogiat, vabalt on saadaval huvitavad artiklid selle lehekülje (http://www.le.ac.uk/fo/publications/publist.html) lõpus.

2. Eestis puudub laiapinnalise vutitraditsiooni tõttu perekonna (eelkõige isa) mõju nö \"oma\" meeskonna valikul. Loomulikult on ka neid, kes juba 1970ndatest või 1980ndatest on mingit meeskonda innukalt järginud, kuid see on kaduv murdosa. Nagu näiteks koondisemängud näitavad on vutipublik noor, puudub \"vutiikka\" jõudnud perekondlik järelkasv.

3. Puuduvad kohalikud suurklubid, traditsioonid. Esimese vabariigi aegsed klubid hääbusid töökollektiivide satsidesse. Flora ja Levadia on VÄGA noored klubid. Seega langeb kodukandi roll ära.

4. Pilk raja taha, seda sidet aga kontrollib ajalis-ruumiliste seaduspärasuste tõttu meedia. Vastava liiga või klubiga peab tekkima side. Mõningaid grupeeritud põhjuseid, mis võivad olla omavahel põimunud:
a) mõistetav keelekeskkond: lingua franca on Inglise liiga populaarsuse üks alustalasid, mis annab eelise teiste ees, kuivõrd need ka ei pingutaks. Info on olemas ja arusaadav.
b) palju informatsiooni (eriti teleülekanded), oskus ennast müüa: oma mätta otsast üks Bundesliga kui organisatsiooni (selle eest ei vastuta Saksa Jalgpalliliit) suuri hädasid: mänguõigused on kallid, live-ülekanded kodeeritud, ei osata ennast müüa. Võrdluseks CL ja Premier League.
c) kodumaise (Eesti) palluri siirdumine klubisse: Poom, Poom, Poom, kusagil Oper. Derby, Sunderlandi fännide/käekäigu jälgijate kasv; keda huvitaks Taani/Norra (või teistpidi küsida, miks on võrreldavad Poola, Belgia, Austria või Tshehhi varjus). Nimetagem Shveitsi klubisid: FC Wil?
d) sportlik edu: säraihalus, sellest on palju juttu olnud - ei pruugi isegi täielikult kattuda sportliku eduga (nt Chelsea). Ikka koondutakse suurema tõenäosusega edukate ning ilusate ümber.
e) mõni muu isiklikum kogemus (CM, turisimi v- ärireis, pikem eluperiood välismaal) või silmatorkav eripära. Kõige huvitavamad ning värvikamad juhtumid. Ei pea isegi oleme tuline poolehoidja, aga sellised sümpaatsed satsid, kelle tegevusele aeg-ajalt silm peale visata. Kindlasti muutuv huvi. Näiteid:
Almelo Heracles - Hollandi 1. divisjon - seal toimus 2001. U-21 mäng,
Bastia - geograafiliselt-etniliselt põnev kooslus,
SK Ceské Budejovice, FC Viktoria Plzén - Gambrinus-liiga ;)

Jaan
21.11.03, 18:55
Kannik on olnud Nottinghami poolehoidja juba pikki aastaid ja võid ise arvata, millal asi alguse sai - Cloughy aegadel, kui sats oli Euroopa mõistes tegija. Väiksemate satside osas meenub veel Margus Luik, Manchester City poolehoidja... ja rohkem nagu polegi. Elu paratamatus, et osad tiimid on üleilmse haardega, teised jälle kohalikuga.

eston maravilha
21.11.03, 19:02
rääkides tuntud inimestest siis seltsimees koit raudsepp on chelsea fänn ja mr rhythm doctor villain like me:)

Glazza
21.11.03, 20:19
Originally posted by mel21

Hää teema. Mõningaid umbropsu pillatuid mõtteid, mõni peegeldub eelpoolöeldul.

1. Igasusguste tõekspidamiste, sh lemmikute ja vihatavate vutimeeskondade (näitlejate, poliitikute, riikide & rahvaste) teke on osa nö sotsialiseerumisest. Indiviidi mõjutavad perekond, kool, kodukant, meedia, raamatud, reisid vms. Leicesteri ülikoolis uuritakse jagpallisotsioloogiat, vabalt on saadaval huvitavad artiklid selle lehekülje (http://www.le.ac.uk/fo/publications/publist.html) lõpus.
;)

Tubli töö Mell:D

Kohe näha et politoloog:lahe:

skint
21.11.03, 21:06
Ise arvan kah, et kõige tähtsamat rolli mängib siinkohal meedia. Üldiselt ei saagi ju nagu kedagi eriti toetada, kui sa ei oma informatsiooni selle meeskonna kohta. Seega ei saagi ma end mõne klubi pikaajaliseks fänniks pidada, sest minu kokkupuuted meediaga on kuni käesoleva aastani piirdunud vaid eesti telekanalite ja ajalehtedega (st kokkupuude internetiga oli juhuslik). Aga Inglismaa fänniks (nii jalgpallis, kui selle väliselt) võin ennast juba vähemalt 10 aastat küll pidada, tegelikkuses sai alguse minu vanema õe!! saksavastasusest, ja siis sai ise ka vastukaaluks Saksamaale hakata kaasa elama Inglismaale - ja seda kõigil spordialadel. Loomulikult süvendas Inglismaa-armastust veelgi EM 1996 Inglismaal, Poomi siirdumine Albionile ning pärast seda ka Kanal2 ja TV1 ülekanded Inglise liigast.
Üldiselt ei peagi ma ennast ühegi kõrgliiga klubi poolehoidjaks, vaid elan Euroopa võistlustel kaasa kõikidele Inglise tiimidele. Tegelikkuses pooldan Inglise II liiga klubi Brighton and Hove Albion ja seda üliproosalisel põhjusel: kodus lihtsalt leidsin ükskord kapinurgast Super Seagulls`ide kruusid....

Cerny Petr
21.11.03, 21:41
Oma lemmiku,Arsenali, leidsin umbes 5 aastat tagasi ühe vanema sõbra vahendusel. Vend oli klubisse ikka tõsiselt armunud, nähes gunnereid platsil süvenes ka minu kiindumus klubisse, mängiti ju ikka väga kaunilt. Kuna üks teine tuttav oli ManU pooldaja, pidin talle kogu aeg seletama, miks Arsenal on parem, veensin aga kõige rohkem iseennast nende ideaalsuses. 2 aastat hiljem jõudis minuni Itaalia jalgpalli armastus, puhtalt läbi sümpaatsete mängijate. Nii jõudsin Juveni.
Samas on mul pea igas Euroopa suuremas liigas kindel lemmik, mitte niivõrd mängupildi tõttu, kuivõrd just mingisuguse põhimõttelise eelistuse pärast. Nt. Bilbao, PSV, Nantes, Leeds(ei konkureeri Arsenaliga). Pluss mitmed lihtsalt sümpaatsed võistkonnad, keda eelistad teistele.