PDA

View Full Version : Hümn selgeks

Lünk
23.06.04, 18:45
Käies tihti koondise kodumängudel pean siiski kahetsusega mainimama, et koondise fännid laulavad hümni valdavalt valest. Siinkohal ei pea ma silmas armas/kallis sassiaimist, mida ka ette tuleb vaid seda, et Eesti Vabariigi hümni esimene salm on järgmine: Mu isamaa, mu õnn ja rõõm,
kui kaunis oled sa!
Ei leia mina iial teal
see suure, laia ilma peal,
mis mul nii armas oleks ka,
kui sa, mu isamaa!

Nagu tähele panite pole seal enam sees s;nu pääl ja tääl, mida fännid vägagi agaralt laulavad, üldiselt võiks hümni ikka selgeks õppida. Teine huvitav asi on see, et Eestis kehtivate etiketireeglite järgi ei plaksutata pärast hümni, kuid ka see pole nähtavasti fännide seas kandepinda leidnud.

Karla
23.06.04, 18:50
sa oled suur hümni teadlane.

realmadridfan
23.06.04, 23:37
Originally posted by saar

sa oled suur hümni teadlane.

Ja sina oled lihtsalt naljamees...

Karla
23.06.04, 23:39
mina ikka pole naljamees.

ethan
24.06.04, 01:33
Originally posted by Lünk
Teine huvitav asi on see, et Eestis kehtivate etiketireeglite järgi ei plaksutata pärast hümni, kuid ka see pole nähtavasti fännide seas kandepinda leidnud.

Vot mina sellist etiketireeglit ei tea. Mina tean sellist reeglit, et need, kes sõnu teavad, ning kaasa laulavad, need ka plaksutavad. Neil, kes sõnu ei tea, pole eetiline plaksutada. Jalgpallimängudel hümni laulmise järel vaikselt kohale istumine oleks kuidagi imelik kah. Aga meil igasugune selline asi ju normaalne.

Lincoln
24.06.04, 13:26
Teatud piirkondade etnograafiliste eripärade tõttu lauldakse ka teatud hümni sõnu oma keelepiirkonnale iseloomuliku murrakuga. Ma usun, et selles ei ole mitte midagi taunimisväärset. Oma kogemustest võin öelda, et mulgi murdele (ehk siis läänepoolseim lõunaeesti murre) on iseloomulik lõunaeestipärasus ja niiöelda pääl-tääl vigade pärast ma küll häbi ei tunne.

kojamees
29.06.04, 20:37
Fänluses on omad eetika nõuded,milleks siis nii vastas meeskonna kui kodumansa hümni ajal tõustakse püsti,ei vilistata ja pärast hümni lõppu plaksutatakse nii vastas meeskonnale kui kodu mansale :õlu: :õlu:
Nii on see ka laias maailmas.
Plaksutamine iseenesest on tänu ja kiidu avalduse märk.

Ja mis sest Te ei tunnegi MEID
sest meid on vaid TUHANDEID

:õlu: :õlu:

rauno
29.06.04, 21:31
Kusjuures tundub et maailm hakkab muutuma st olen ntx tähele pannud em2004 ajal et vastasmeeskonna hümni ajal siiski vilistatakse ja häälitsetakse rohkem kui vanasti.teatud mängudes siis,ei meenu küll täpselt mis mängud need olid

Hunt
29.06.04, 23:49
Originally posted by rauno

Kusjuures tundub et maailm hakkab muutuma st olen ntx tähele pannud em2004 ajal et vastasmeeskonna hümni ajal siiski vilistatakse ja häälitsetakse rohkem kui vanasti.teatud mängudes siis,ei meenu küll täpselt mis mängud need olid

Selline asi leidis aset Hollandi - Saksamaa mängul kui tuli >Hollandi hümn siis sakslased vilistasid ja kisasid ning kui saksa hümn siis Hollandlased tegid seda veel kõvemini. Samas kui Holland mängis Rootsiga siis seda ei olnud kuulda aga kui Saksa mängis Tsehhiga ka siis oli kuulda sakslaste kisa tsehhide hümni ajal. Kurb aga sakslased ei käitnud em\'il just kõigeparemini. Loodetavasti Koondise mängudel sellist asja ei juhtu kunagi!!!!

vandersell
30.06.04, 00:41
Originally posted by Hunt

Originally posted by rauno

Selline asi leidis aset Hollandi - Saksamaa mängul kui tuli >Hollandi hümn siis sakslased vilistasid ja kisasid ning kui saksa hümn siis Hollandlased tegid seda veel kõvemini. Samas kui Holland mängis Rootsiga siis seda ei olnud kuulda aga kui Saksa mängis Tsehhiga ka siis oli kuulda sakslaste kisa tsehhide hümni ajal. Kurb aga sakslased ei käitnud em\'il just kõigeparemini. Loodetavasti Koondise mängudel sellist asja ei juhtu kunagi!!!!
Minu meelest oli kõige rohkem vilistamist kuulda Inglise koondise pooldajate poolt...

Lünk
30.06.04, 00:48
Originally posted by Lincoln

Teatud piirkondade etnograafiliste eripärade tõttu lauldakse ka teatud hümni sõnu oma keelepiirkonnale iseloomuliku murrakuga. Ma usun, et selles ei ole mitte midagi taunimisväärset. Oma kogemustest võin öelda, et mulgi murdele (ehk siis läänepoolseim lõunaeesti murre) on iseloomulik lõunaeestipärasus ja niiöelda pääl-tääl vigade pärast ma küll häbi ei tunne.

No võin ju leppida, et mulk laulab pääl ja tääl, sest tema nagu Jansengi on ju lõunaeestlane ning eks peal ja teal toodigi sisse peamiselt põhjaeestlaste tõttu, kurb on aga see, et staadionil kajab pääl ja tääl, mis sest et fännisektoris peaks minu meelest tunduvalt rohkem põhja- kui lõunaeestlasi olema.

fitti
30.06.04, 01:10
andke andeks, aga minu meelest on see täiesti idiootne tähenärimine.
niipalju kui mina mäletan, on koguaeg lauldud \'ää\' nii põhjas kui lõunas ega ole kuulndki \'tael\' varianti - mida see peaks tähendama?
mis seal üldse vahet??? peaasi, et kaasa lauldaks ffs

elukunstnik
30.06.04, 10:06
Ja mina oma Saaremaa juurte tõttu laulan: Mu isamaa mu önn ja rööm...
Ja üldse ei koti, mida mõni \"keeleteadlane\" asjast arvab.

santehnik
30.06.04, 19:24
Pidage-pidage, kas mitte ümisema ei pidanud!:D
(sõbralik torge koondise mängijate pihta)

Lünk
30.06.04, 20:27
Originally posted by fittibaldi

andke andeks, aga minu meelest on see täiesti idiootne tähenärimine.
niipalju kui mina mäletan, on koguaeg lauldud \'ää\' nii põhjas kui lõunas ega ole kuulndki \'tael\' varianti - mida see peaks tähendama?
mis seal üldse vahet??? peaasi, et kaasa lauldaks ffs

Ei noh kui kui sul on savi mis sõnadega hümni laulad, siis ei tohiks sul olla probleemiks hümni asemel kasvõi \"Saaremaa valssi\" laulda. Minu \"tähenärimise\" põhjus on seee, et leian, et kui midagi teha siis korralikult.;)

fitti
30.06.04, 21:01
a kust sa oled, tarvanpäält või tarvanpealt?
teen ettepaneku, et edasiste segaduste vältimiseks lauldaks ka \'jae jumala mann sest tuulel oli ramm\' või, saaremaa valsist rääkides (sry, raekides): \'jaanikuu oeoel\' \'ööl\' asemel.

üldiselt siiski et:

kui peast ei tea
sa meie hümni
pane põlema või mine türmi
ära inise
läbi peanaha

:õlu:

runno
02.07.04, 02:43
keelekõrv.. 576 saade

tegelikult huvitav teema, eriti mulgile nagu ma olen, ÄÄÄ ja AAA -ga suures karjas laudes eriti vahete ei tee (mis on ka tore)

Minu meelest oli kõige rohkem vilistamist kuulda Inglise koondise pooldajate poolt...

eks sealt natuke ka minu ´vana auruvedur rööbastelt ei tea mitmendat korda maha sõitis` kah

:silm5:
P.S. Lasin tsiteerimisega ülejala

:lahe: :lahe:

eika
02.07.04, 15:12
Originally posted by Lünk

Käies tihti koondise kodumängudel pean siiski kahetsusega mainimama, et koondise fännid laulavad hümni valdavalt valest. Siinkohal ei pea ma silmas armas/kallis sassiaimist, mida ka ette tuleb vaid seda, et Eesti Vabariigi hümni esimene salm on järgmine: Mu isamaa, mu õnn ja rõõm,
kui kaunis oled sa!
Ei leia mina iial teal
kui sa, mu isamaa!

Nagu tähele panite pole seal enam sees s;nu pääl ja tääl, mida fännid vägagi agaralt laulavad, üldiselt võiks hümni ikka selgeks õppida. Teine huvitav asi on see, et Eestis kehtivate etiketireeglite järgi ei plaksutata pärast hümni, kuid ka see pole nähtavasti fännide seas kandepinda leidnud.

1. kui mina koolis hümni õppisin, siis õpetati seda küll sõnadega tääl ja pääl!!
2. plaksutamine peale hümni on ju normaalne, kõigi meeskondade fännid teevad seda. üleüldse, mujal on hümn rohkem selline peolaul, millele lauldakse kaasa, plaksutatakse. aga eestis tuletab hümn rohkem meelde matuselaulu:(

pastor
02.07.04, 15:59
põhimõtteliselt võiks ükskord terve staadioni rahvast kokku kutsuda ja hümni linti võtta,et kui järgmine kord mäng on , siis meid on vähemalt kuulda

sicmic
02.07.04, 16:53
Originally posted by pastor

põhimõtteliselt võiks ükskord terve staadioni rahvast kokku kutsuda ja hümni linti võtta,et kui järgmine kord mäng on , siis meid on vähemalt kuulda

Ma usun, et nädalavahetusel saaksid sa laulupeol ehk rohkemgi kui staadionitäie hümni laulvaid kõrisid ;). Nii et lindistaja kaasa, kel on, ja läheb!

Sull
05.07.04, 02:08
Lünk räägib väga tarka juttu.
Lisaksin omaltpoolt ka veidi.

Vaadake, asi on nii, et Eesti riigikeeleks on just põhjaeesti murre. Hümn on riigikeeles. Me ei ole nii suur riik, et iga provints peaks omamoodi laulma.

See, kellele õpetati koolis \"pääl\" ja \"tääl\", on kannatanud kehva õpetaja tõttu.

Eesti hümn, kui itk? Noh, viisilt on ta tõesti uimasem kui lõuna eurooplastel ja muudel soojamaa rahvastel. Meie hümn peegeldab meie rahulikkust, mitte meie mingit kohutavat kurbust. Eestil on väga ilus hümn, mis ei peagi olema mõni toretsev joomalaul vaid on siiski riigi üks sümbolitest.
Nagu ka lipp. Kas siis hümni, nagu ka lippu ei tuleks hoida au sees?

Hoopis vastumeelsem kõigest sellest päälist - täälist, oli aga see, kui Šoti - Eesti mängu vaheajal lasti valjult hümni, mingi värdjaliku diskotümpsuga. Kõlas justkui N-Euro esituses. Vot see on tõeline teotamine. Ja kus on tsensuuriamet vms. asja silmad ja kõrvad, et Neuro meestele ja nendele, kes sellist jälkust lasevad, trahvi teha.

Teine kole asi, mis vist enne ehk pärast hümni oli, oli mingi täiesti vaimuvaba viisijupp, kus notsut ei lastud sisse, sest tal polnud tisse.

Njah, eks selliseid ole ja jääb, kel on suva, mis keeles me seda hümni laulame või kas üldse laulame ja see, mis värvi on me lipp on ka täiesti ebaoluline.
Sellistel on küllap Meie Mehe pändiliikmete nimed ja elulood see eest peas.

dreyd
05.07.04, 09:17
nautides laulupidu, tekkis tõsine tahtmine, tirida järgmisele kodumängule Arenale kasvõi tuhande:P pealine laulukoor, et nad siis saaksid täiel häälel lõõrata, kasvõi Tuljakut. Mega oleks

kyps
05.07.04, 10:37
Endal tekkis mõte, et jalgpallifännid peaks oma koori moodustama. Järgmise laulupeoni on 5 aastat aega;)

Aga laulupidu oli võimas! Seal sai kuuldud, kuidas hümni tegelikult laulda tuleb.

Markko
05.07.04, 14:21
Lollid saksa turistid (loe: külaliskoorid) aplodeerisid ikkagi maruliselt peale hümni. Kui sai selgeks tehtud, et seda ei tohi teha siis ainuke asi, mis sealt kostus oli: \"Scheisse!\"

kotkas0
08.07.04, 00:48
Ei Sull see polnud N-Euro vaid jalgpallihaigla, kes laulis. Ja see \"ajuvaba viisijupp\" Notsukese laul, mis igal fännil peas peaks olema.

Laulupeol plaksutatakse peale kõiki laule, hümn välja arvatud, lauljatele. Staadionil aga mängijatele, mitte iseendale. Järelikult on sdaadionil plaksutamine normaalne, ega riku mingeid reegleid.

Õigesti on peal ja teal, kuigi vanasti oli pääl ja tääl. See muudatus ei ole üldse mitte vana, sellepärast on ka arusaadav, miks mõned vanaviisi ehk valesti laulavad.

Hoopis suurem mure on mängudel selle rütmiga. Arvi Miido seal orkestri ees võib ennast lolliks vehkida aga pool tribüüni magab alguse ikka ALATI maha. Kõige lahedam on kui tribüünil on kaks trummi ja siis veel nemad mängivad ka kahes eri rütmis. Vahel ei saa midagi aru, mis ümberringi toimub ja täitsa närvi võib aegajalt minna, kuidas mõni vend absoluutselt ei kuula, mis ümberringi toimub. Kõik ülejäänud laulavad Mässajate laulu ja siis tema järsku \"heia Eesti!!\" Siit moraal- olge tähelepanelikumad!!

rauno
08.07.04, 23:28
teine moraal et enamvähem kained peaksid olema enamus ja ikka mõnu ei kuula oma uitmõtetes mis ümberringi toimub ja pahvatb mingi hetk oma lausejupi mis meele tuli:doh:

Sull
16.07.04, 03:49
Originally posted by kotkas0

Ei Sull see polnud N-Euro vaid jalgpallihaigla, kes laulis. Ja see \"ajuvaba viisijupp\" Notsukese laul, mis igal fännil peas peaks olema.

Salgan!
Selline robustne ja arulage jama peaks igal fännil peas olema? Nõmeduse tipp!

Samas see on õige küll, et magatakse hümni algus maha ning, mis ka A L A T I rappa läheb on taktis püsimine. Fännid tahavad alati kiiremini laulda kui orkester mängida.
Endal on väga raske laulda \"kui kaunis oled sa....\" kui teised juba \"ei leia mina iial teal....\"

Diana
20.08.04, 12:28
Noh, eks see taktist väljas laulmine ole igal pool maailmas nii. Konkreetse näitena võib tuua 2004 EM-i... Ei saagi ju nõuda, et jalgpallifännid peavad nüüd oskama laulda nagu ühtne laulukoor. Ja keegi ei saa ju takistada fänne, kes kasvõi püüavad laulda, onju? Iseasi on muidugi hümni sõnadega...need peaksid ikka peas olema küll:sega3:

nikopolidis
01.09.04, 16:58
mind erit ei koti kas laulda teal või tääl ise ma laulan küll tääl aga kuidas teised laulavad ei huvita

Noonik
01.09.04, 17:41
Täna aktusel isegi muusikaõpetaja laulis tääl pääl sääl määl kääl rääl jne, rääkimata härra Direktorist

lennu
13.02.05, 22:04
Algselt postitas Sull

Originally posted by kotkas0

Salgan!
Selline robustne ja arulage jama peaks igal fännil peas olema? Nõmeduse tipp!

üldse peaks keegi uue plaadi kõrvetama, kus oleks mõned tõeliselt šeffid lood nagu tõnis mägi esituses \"koit\" või eespere \"ärkamise aeg\", mis annaksid kaunikesti tugeva emotsionaalse laengu enne mängu, eriti vs venemaa. sest no tõepoolest piinlik on kuulata eesti hümni ja mingi notsukeppiselaulu ühes roppurriis, eriti kui see on esitatud nii labasel viisil nagu ta seda on. võibolla mõnele juba 2h enne kickoffi umbjoobes olevale \"tõelisele\" fännile on see jah ükskõik, mis sealt tuleb, sest tema seda nii kui nii ei erista, kuid staadionil on ka ju vanemaid oma väikeste lastega ja muidu rahulikke kodanikke, keda see ilmselt häirib.

Tembu
13.02.05, 22:14
Algselt postitas lennu

üldse peaks keegi uue plaadi kõrvetama, kus oleks mõned tõeliselt šeffid lood nagu tõnis mägi esituses \"koit\" või eespere \"ärkamise aeg\", mis annaksid kaunikesti tugeva emotsionaalse laengu enne mängu, eriti vs venemaa. sest no tõepoolest piinlik on kuulata eesti hümni ja mingi notsukeppiselaulu ühes roppurriis, eriti kui see on esitatud nii labasel viisil nagu ta seda on. võibolla mõnele juba 2h enne kickoffi umbjoobes olevale \"tõelisele\" fännile on see jah ükskõik, mis sealt tuleb, sest tema seda nii kui nii ei erista, kuid staadionil on ka ju vanemaid oma väikeste lastega ja muidu rahulikke kodanikke, keda see ilmselt häirib.

Kamoon, su üleskutse hakata plaate kõrvetama on ju autoriõiguste rikkumine, nagu sellest mina aru saan...Rahulikud kodanikud on seadusekuulekad ja ei tee ilma autorilt luba küsimata tema loost koopiat avalikuks esitamiseks.

lennu
13.02.05, 22:20
Algselt postitas Tembu

Kamoon, su üleskutse hakata plaate kõrvetama on ju autoriõiguste rikkumine, nagu sellest mina aru saan...Rahulikud kodanikud on seadusekuulekad ja ei tee ilma autorilt luba küsimata tema loost koopiat avalikuks esitamiseks.

Kamoon, sa tahad öelda, et see plaat, millelt praegu enne koondise mänge muusikat lastakse on vastavate seadustega kooskõlas?

sicmic
13.02.05, 22:22
Algselt postitas lennu

Algselt postitas Tembu

Kamoon, sa tahad öelda, et see plaat, millelt praegu enne koondise mänge muusikat lastakse on vastavate seadustega kooskõlas?

Väidad, et ei ole? Et on kõrvetatud? Vaidlen vastu. :)

word up ikkagi.:lahe:

Tembu
13.02.05, 22:23
Algselt postitas lennu

Algselt postitas Tembu

Ei, ma ei taha seda öelda, kuna ma lihtsalt ei tea seda. Ja selles polnud ka point kui selline. Üleskutsed seadusrikkumisteks on siinses foorumis keelatud. Loe reegleid. Aitäh.

lennu
13.02.05, 22:30
kuna viis, kuidas seda uut plaati teha, on antud juhul marginaalne, on mul siiski kahju, et sa ei saanud aru irooniast, mille ma oma esimese sõnavõtu sisse peitsin. igaljuhul kõrvetamine kõrvetamiseks, mõte jääb siiski samaks

edit: et mitte takistada sisulist arutelu, teen ettepaneku edasiste pretensioonide korral jätkata vestlust privaatteadete abil

Diana
16.03.05, 13:33
http://www.epl.ee/artikkel_287353.html

Ma pole enne midagi nii mõttetut lugenud, kui see artikkel :viha:
Kui muu kallal pole nokkida, siis asuvad Eesti hümni kallale. Väiklane, ma ütleks.

jyriöö
16.03.05, 14:12
Hümni sõnade kallal nokivad, kui täpne olla. Pealegi on jutus tõetera täiesti sees. Peale seda, kui tõsimeeli on arutatud hümni viisi vahetust, pole selles artiklis midagi katastroofilist

RD
17.03.05, 15:59
plaati oleks vaja küll ja ärkamisaegsed laulud on superhead sinna (ka staadionil laulmiseks), enne mängu aga soojenduseks soovitaks ise oma maitse järgi kasvõi Metsatölli vihaseid laule nagu \"Lahinguväljal näeme, raisk!\"

Sillu
03.04.05, 16:02
Eesti riigihümn

Mu isamaa, mu õnn ja rõõm

Eesti Vabariigi riigihümn on koorilaul \"Mu isamaa, mu õnn ja rõõm\", mille viisi lõi 1848. aastal saksa päritolu Soome helilooja Fredrik Pacius. Eestikeelsed sõnad kirjutas laulule Johann Voldemar Jannsen. Eestis lauldi seda esimest korda Eesti esimesel laulupeol 1869. aastal. Koos rahvusliku liikumise ja rahvusteadvuse kasvuga Eestis 19. sajandi lõpul sai \"Mu isamaa, mu õnn ja rõõm\" Eestis väga populaarseks. Niisama tuntud ja armastatud oli algul üliõpilastele kirjutatud laul ka Soomes. Kui Eesti ja Soome end pärast Esimest maailmasõda iseseisvateks riikideks kuulutasid, sai Paciuse meloodia, mida Eestis ja Soomes lauldi erinevate sõnadega ja ka erinevas tempos, mõlema maa riigihümniks. Ametlikult kinnitas Eesti Vabariik Fredrik Paciuse \"Mu isamaa, mu õnn ja rõõm\" Eesti riigihümniks pärast Vabadussõja lõppemist 1920.

Vene okupatsiooni ajal oli \"Mu isamaa, mu õnn ja rõõm\" rangelt keelatud. Hümni laulmine tõi kaasa karmid repressioonid, kuid laul ei ununenud. Ühes Eesti iseseisvuse taastamisega 1991. aastal võeti uuesti kasutusele ka Eesti riigihümn.

Mu isamaa, mu õnn ja rõõm
muusika Fredrik Pacius
sõnad Johann Voldemar Jannsen

Mu isamaa, mu õnn ja rõõm,
kui kaunis oled sa!
Ei leia mina iial teal
kui sa, mu isamaa!

Sa oled mind ju sünnitand
ja üles kasvatand;
sind tänan mina alati
ja jään sull\' truuiks surmani,
mul kõige armsam oled sa,
mu kallis isamaa!

Su üle Jumal valvaku,
mu armas isamaa!
Ta olgu sinu kaitseja
ja võtku rohkest õnnista,
mis iial ette võtad sa,
mu kallis isamaa!

allikas: www.president.ee (http://www.president.ee/et/vabariik/symbolid.php)