320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Noortetöö Eestis

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Noortetöö Eestis

    Seoses diskussiooniga Eesti-Ungari alateemas mõtlesin, et alustaks ise ühe teema noorte jalgpallist Eestis.

    Olen ise lapsevanem, kelle laps mängib 2005 vanuses ja pikaajaline foorumi lugeja. Pole varem väga kasutaja tegemisele mõelnud kuid nüüd tundsin, et on otseselt teema, mis puudutab mind. Jalgpalli eksperdiks mind kindlasti lugeda ei saa kuna kokkupuude suht minimaalne.

    On läbi arutatud erinevaid probleeme alates noorte mentaliteedist, treeneritest, treeningtingimustest jne. Olles ise oma lapsele juba kaua kaasaelamas käinud noorteturniiridel, siis mulle tundub, et kõige rohkem tähtsustatakse võitu ja medalit. Olen ka oma gruppi treenerilt küsinud, et mis kõige olulisem. Öeldi küll mängijate areng kuid juba sama vestluse keskel kui rääkisime võistlustest, siis sain aru, et kõige tähtsam ikka võit. Ma ei ole küll veendunud, et noorteklassis peaks võit kõige tähtsam olema. Samas elades väikses Eesti linnas siis teiste klubide näol alternatiive ka pole.

    Nii harva kui me välismaal käime, siis seal nähtav pilt erineb kardinaalselt sellest, mis ma eestis mängudel näen.
    Kuna pole nii pädev ekspert, siis väga sõnastada ei oska, milles see vahe on kuid peamiselt tempos, pall püsib maas, poisid on enesekindlad.

    Üritasin ka otsida videosi eest noorte gruppide mängudest kuid väga peale ei sattunud. Aga siin näiteks mõned mis välismaalt leidsin enam vähem meie vanuse klassis

    https://www.youtube.com/watch?v=JKlgBzUMTPA - samas lähedal leedus toimunud turniir vist
    https://www.youtube.com/watch?v=BvSCx6eDDxY soomes paistab turniir olevat.

    Äkki on veel kellegil midagi lisada või kommenteerida oma kogemusest.

    #2
    Kõik sõltub võistkonnast. Kui võistkond on tugev, siis ikka mängitakse võidu nimel. Kui väiksemat kohta esindad, siis selge, et mängijateks sirgub heal juhul vaid 2-3 poissi ning tihti on hea tulemus, kui viimaseks ei jää.

    Kommentaar


      #3
      See "võidu" peale mängimine ka nn tugevates võistkondades käib tihti peale nii et pealtvaatajatel jääb kael vaatamisest kangeks, sest pall on kogu aeg õhus. Aga võib olla see ongi siis see õige tee, lihtsalt nagu välja tõin, siis välismaal sellist pilti ei kohta nii palju.

      Kommentaar


        #4
        Eks noortetööga on nagu iga muugi asjaga - koolkonnad on erinevad. Ühed mängivadki puhtalt võidu peale ehk kui juhtub teiste arengust ees olev suurem ja kiirem poiss, siis lükatakse palle talle jooksule, aga kaasaegsem lähenemine on veidi targem mäng, et noored õpiksid tegema õigeid asju ja mängu paremini tunnetama.

        Eraldi teema on ka see, et kuna ühestki grupist ei tule kunagi terve satsi jagu ässasid, siis klubi ja treeneri lähenemisest sõltub väga palju, mis saab nendest kehvematest poissidest. Võidule orienteeritud võistkonnas jäävadki mingid nagad pingipoisteks, mis üsna kiirelt nad lõpuks jalgpalli juurest eemale viib. Samas teistsuguse lähenemisega antakse kõigile võrdsemalt mänguaega, ka nooruses kehvematel poistel on jalgpallist hea emotsioon ja nad jäävad tõenäolisemalt vutiga seotuks. Seda just vaatevinklist, kus jalka eesmärk pole pelgalt talente kasvatada.

        Ühest küljest annab see võimaluse hilisema arenguga poistele (neid näiteid on jalkas nii palju, kus nooruses oli tegu pehmelt öeldes oma grupi kõige kehvema poisiga, aga lõpuks jõudis kõige kaugemale), aga teisest küljest kui noorel on jalkast ja trennist hea emotsioon, on suurem tõenäosus, et ta jääb vutiga seotuks ka siis, kui on jõudnud täisikka ja on selge, et tipptasemele talle asja ei ole. Ehk sellest inimesest võib saada pealtvaataja, kohtunik, võib-olla hiljem hoopiski sponsor või keegi muu, kes panustab moel või teisel vutti. Ainult võidule orienteeritud noortevõistkonnas jääbki mingi osa poistest mängust täiesti välja, ta tüdineb pingilistumisest ja ühel hetkel saadabki jalka pikalt, sest "miks mul seda vaja on?".

        Ega ilmselt ühest õiget teed ei olegi. Jalka vajab nahaalseid tüüpe, kes on harjunud end kõikjalt läbi suruma ja kes elavad võidu nimel. Samas vajab Eesti kontekstis jalgpall ka kandepinna laiendamist ja selle suuremat põimimist ühiskonda. Tulles tagasi aga su teemapüstituse juurde, siis meie väiksust arvestades tundub oluline targa ja oskusliku jalgpalluri kasvatamine ning ma pole väga kindel, kui palju selle puhul aitab pikkade pallide järjekindel ette tagumine.
        Futbol puro en mi corazon, sangre blanca en mis venas.
        Algselt postitas taku*
        Ega butsad ei mängi. Idioodid. Soeng mängib.

        Kommentaar


          #5
          Nii palju kui mina olen mängudele või turniiridele saanud, siis suurem enamus mängib ikka väga lihtsalt. Kaitses kui keegi peale ei tule, siis üritatakse sööta, aga kohe kui kasvõi üks vastane lähedal, lüüakse pikk ette. Vahet pole kas tegemist on väikse külasatsiga või nn tugeva gruppiga. Jah kui tugev grupp mängib nõrgemaga, siis on pall maas rohkem, aga kui vähegi enda sugune sats, siis käib üks müramine ja palli tagumine.

          Ehk siis minu mõte oli pigem selles, et vahet pole kas mängib omavanuse tipp või mängivad keskpärast või nõrgad omavahel. Mängupilt on ikka samasugune. Kuna nendel harvadel juhtudel kui me oleme välismaal käinud, siis sellist pilti ei näe. Arusaadav, et tempo on nii ehk naa seal kõrgem kuid üleüldine mäng on ka teistsugune.

          Ma ei arvagi, et meie poisid peaksid suutma sama hästi mängida kuid idee tundub ikka välismaal hoopis teistsugune olevat kui meie kohapealsetel korüfeedel. Juhtusin kuulma ka kord ühe soome treeneri mängueelset ergutuskõnet poistele(võitsid hiljem ka turniiri) ja üle ühe lause rõhutas, et võit ei ole peamine vaid see kuidas mängime. Mitte ekspert olles ja kõrvalt vaadates tundub minu jaoks loogiline, eriti kui veel näed meie klubide "peame võitma vahendeid valimata" mängu ja nende oma.

          Su viimase lõiguga Kasper olen ma igatahes 100% nõus. Samas, kes olen mina treeneriga vaidlema kuna ei suuda niikuinii seda ära põhjendada.

          Leidsin ka ühe mängu 2005 vanusest, kus on Nõmme Kalju, kes vähemalt meedias kõvasti oma noortetööd arendab. Mängupildist seda küll kuskilt välja ei hammusta:

          Kommentaar


            #6
            Tegelikult väga huvitav teema, millele tähelepanu pöörata. Olles ise kogu seda kadalippu läbi teinud (igasugused noortetasemed) ning võisteldes tõeliselt tugevate vastaste vastu enda vanuses + mängides ka päris tugevas tiimis omal ajal, võin öelda, et palju targem on pöörata tähelepanu sellele, kuidas sa mängid, mitte sellele, kas sa võidad. Eriti kuni 13-14 aastaseni saades. Edasi võiks see "tulemuse" peale mängimine ka ikkagi sekka tulla.

            Ehk siis ideaalis lapsed vanuses kuni 9 võiks lihtsalt nautida liikumist ja pallitoksimist + baastehnikat peaks õpetama. Et mingid asjad tuleksid loomulikult hiljem.

            10-13 võiks areneda võistkondlik taip, söötmine, mitte paanitsemine kui vastane tuleb + kollektiivsed tegevused.

            13+ võiks juurde tulla tulemus ja selle saavutamine.

            Ja kusagil 16 peaks laps kindlasti proovima meesteliigat. Kas või kolmas-neljas liiga. Kas või mõned mängud (parem siiski rohkem). Ja sealt edasi juba liikuda.
            Instagram

            Twitter

            Eesti Lokomotiv Moskva fännid

            telekavaataja.blogabet.com

            Kommentaar


              #7
              Ma arvan, et põhimure on selles, et tulemus on enamus treenerite/võistkondade jaoks peamine. Tulemuse all pean siis silma võitu, mitte mängija arengut.

              Seda öeldes ei taha öelda, et tulemus poleks tähtis. Lihtsalt prioriteetide küsimus, kas a la Reval Cupi võitmiseks ohverdada võistkonna arengut ja vähendada riski või mitte.
              fc pohmell

              Kommentaar


                #8
                Itaalias töötav Soome treener (eestlane Gert Remmel) tulistab Soome noorte jalgpalli suunas.

                "Suomalainen junioreiden jalkapallovalmennus saa kovaa kritiikkiä: kilpailua demonisoidaan liikaa"
                Gert Remmel päätyi Hongasta Italiaan valmentamaan. Hänen mukaansa Suomessa ei ole edes yhteistä ymmärrystä siitä, mitä on pelitaito.


                huvitav punkt näiteks see, et tema sõnul ei saa Soome treenerid ise ka aru, milline hea mängija peaks olema.

                peamine kriitika, et noormängijaid vaadatake itaalias kui tulevas proffe. eesti konteksti pannes on see muidugi võimatu. panna suure hulga noorte tulevikuplaanid ühte korvi. isegi kui üks-kaks saavad proffideks, siis 20 panustab elus valele kaardile.

                nagu kommentaarides on kirjutatud, siis soome on ikkagist väike riik, kes on üliedukas paljudel spordialadel ja see soome kaotab itaaliale 2-0 jalgpallis ei ole midagi traagilist.

                sellegi poolest huvitav, et selline inimene tegutseb ja tore oleks kui kogutud teadmised kunagi ka eestis järeleproovimist leiaksid.

                Kommentaar


                  #9
                  homme algab Elvas tõeliselt tugev turniir Elva Elite Cup 2007 poistele. Huvitav oleks näha kuidas meie võistkonnad mänguliselt vastu saavad.



                  Loodetavasti tuleb kuskilt ülekanne ka

                  Kommentaar


                    #10
                    Elva kunstmuruväljakul toimus kõrgetasemeline jalgpalliturniir Elva Elite Cup, kus pallile andsid pihta neliteist meeskonda Eestist, Lätist, Leedust, Poolast, Venemaalt, Ukrainast ja Inglismaalt. Kirsina tordil olid kohal Tottenham Hotspuri, West Ham Unitedi, Kiievi Dünamo ja Moskva CSKA U13 võistkonnad.


                    Selline turniir eestis. Üllatav, et kajastust nii vähe on olnud. Eesti satsid muidugi pigem mängisid viimastele kohtadele

                    Kommentaar


                      #11
                      Kas eile valiti U17 ja U19 liigade parimad?

                      Kommentaar


                        #12
                        Endine Eesti jalgpallikoondise keskkaitsja Andrei Stepanov, kes töötab FC Tallinna spordidirektori ja jalgpalliagendina, tegi meie jalgpalli noortetöö kohta väga kriitilise avalduse.


                        Mis siinsel rahval arvamus?
                        Enamus suht täppi. Aga mitte igas klubis pole neid muresid

                        Kommentaar


                          #13
                          Algselt postitas Ell83 Vaata postitust
                          https://sport.delfi.ee/artikkel/9347...karmi-avalduse

                          Mis siinsel rahval arvamus?
                          Enamus suht täppi. Aga mitte igas klubis pole neid muresid
                          Liiga üldistav ja liiga vähe lähemalt selgitust.
                          Kindlasti on need mured olemas aga nagu sa ütlesid, mitte igas klubis ja samm sammult noortetöö kvaliteet on ikkagi tõusmas.
                          Keegi astus Stepanovile ja FC Tallinnale varba peale aga kes ja miks?
                          FC Flora

                          Kommentaar


                            #14
                            Algselt postitas fcfloraforever Vaata postitust
                            Liiga üldistav ja liiga vähe lähemalt selgitust.
                            Kindlasti on need mured olemas aga nagu sa ütlesid, mitte igas klubis ja samm sammult noortetöö kvaliteet on ikkagi tõusmas.
                            Keegi astus Stepanovile ja FC Tallinnale varba peale aga kes ja miks?
                            Ütleme nii, et see postitus on konkreetse inimese isikliku arvamuse väljendamine, mille ajendiks on ühe jalgpalliklubi käitumine.
                            Tänu liidule ja Aivarile isiklikult saime ülisuurest probleemist jagu ja lahti, ent need asjad, millest on AS oma avalduses rääkinud, on paraku Eesti jalgpalli valukohad.

                            Kommentaar


                              #15
                              Laste ülemineku tasud on minu samuti nali.
                              "Kasvatajaraha"
                              Vanemad maksavad treeningtasud (sh treeneritadu), varustuse, turniirid, treeneri osaluse turniiril jne. Lisaks tuleb pearaha.
                              Ok, kõik pole nii must-valge, aga minu arust laste eest ühest klubist teise üleminekul ei tohiks küll mingeid summasid küsida.

                              Täpsusta palun, millisest ülisuurest probleemist Pohlak ja EJL jagu said?

                              Kommentaar

                              Working...
                              X