320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Veganlus - arvamusi?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Veganluse vastu pole, kuigi poolt ka mitte.

    Küll aga olen võitleva veganluse vastu, sellise mis meedias ja mujal inimestele vägisi oma eluviisi pähe määrib. Kui meeldib, elage rahus ise, siis võiks isegi mingi austus tekkida veganlaste vastu... kui on õige aeg käes küll siis inimesed - igaüks ise - leiab tee.
    Seisan üksi mere ääres
    jalas kollased sandaalid
    valged, merevahust sääred
    hüüan: "Elagu skandaalid!"

    Kommentaar


      Algselt postitas chac Vaata postitust
      Veganluse vastu pole, kuigi poolt ka mitte.

      Küll aga olen võitleva veganluse vastu, sellise mis meedias ja mujal inimestele vägisi oma eluviisi pähe määrib. Kui meeldib, elage rahus ise, siis võiks isegi mingi austus tekkida veganlaste vastu... kui on õige aeg käes küll siis inimesed - igaüks ise - leiab tee.
      Palju on ilmunud artikleid, milles määritakse veganlust pähe? Pigem on ikka vastupidi. Ise olen taimetoitlusest valgusaastate kaugusel aga objektiivselt vaadates on kõigesööjad need, kes peavad vajalikuks rõhutada kui vajalik ikka liha on. Tööl näen kuus mitu korda kuidas ühistel lõunasöökidel ülekaalulised kõigesööjad küsivad taimetoidulise käest ühtesid ja samasid lolle küsimusi. Tutvusringkonnas on nii veganeid kui ka taimetoidulisi aga pole keegi oma eluviisi kellegile peale surunud. Pigem tulevad teiste poolt ikka ja jälle küsimused stiilis "oi kuidas sa ikka nii hakkama saad?" jne.
      Am Sonntag um 13.00 Uhr haben wir ein Weißwurst- Wettfressen mit der Bayern-Spitze. Da bin ich gut dabei. (Rainer Calmund)

      Kommentaar


        Algselt postitas elx Vaata postitust
        Kõik väga kena aga kas ma arvutasin õigesti, et sa kaalusid vahepeal 38 kg?

        Ja veel olulisem - kus kohast tuleb arvamus, et liha söömine tähendab ülemuslikust?
        Kaotasin ~38kg, tipuks (või madalaimaks) jäi number kuskile 67 ümber, aga siis sujuvalt tuli tagasi 70 peale ja jäänud sinna nüüd juba üle kolme aasta.

        Loomariigis üldjuhul süüakse endast nõrgemaid. Ehk kui me sööme teist looma, võib eeldada, et me arvame, et me oleme neist ülemad.

        Me oleme kõik loomad, oma tunnete ja elu ja soovidega. Ja minu eetiline kompass ütleb, et loomi võiks kohelda võrdselt, ei olene mis rass, kodakontsus, nahavärv või liik ta on. Kohtle mõnda muud looma nagu kohtleks inimlooma. Ilmselt see praktikas päris nii välja ei tule, aga ma oma naabrimeest maha ei löö, ükskõik kui närvi ta mind vahel ajab. Aga loomad, keda võiks võtta kui võrdset, tarbitakse otseselt oma lõbuks. Sest ilma loomade tarbimiseta on täiesti võimalik elada tervislikult ja saada kõik oma makrod ja muu vajalik kätte. Ehk meil on valik, mida me teeme teadlikult. Kui me laseme kellelgi enda jaoks looma ära tappa, et me saaks teda nautida, siis me ju tunneme, et minu jaoks on see loom niivõrd madal, et mina pean õiglaseks, et tapan ta ja naudin tema liha enda lõbuks, ilma mingi otsese vajaduseta. Kui poest letist endale selle filee ostad, on sinu eest tapatöö juba ära tehtud, sinu makstud rahast jõuab makse ka sellele, kes kõri läbi lõikas ja sellele, kes naha maha nülgis.

        Eetiliselt, ma tunnen, et ei suuda sellist tegevust endale õiglustada. Solarisse minnes ei ole meil elu ega surma küsimus ja pole mitte ühtegi põhjust, miks ma peaks teisete loomade surmale kaasa aitama, kui ma võin toituda viisil, mis ei oma nii räigeid tagajärgi.

        Algselt postitas $$$ Vaata postitust
        See on hea küsimus, minu jaoks polegi vahet, söögu kasvõi koera või kassi kui isutab .
        Aga inimliha?

        Algselt postitas chac Vaata postitust
        Veganluse vastu pole, kuigi poolt ka mitte.

        Küll aga olen võitleva veganluse vastu, sellise mis meedias ja mujal inimestele vägisi oma eluviisi pähe määrib. Kui meeldib, elage rahus ise, siis võiks isegi mingi austus tekkida veganlaste vastu... kui on õige aeg käes küll siis inimesed - igaüks ise - leiab tee.
        Ekstremistid ja "usukuulutajaid" on igal alal. See "võitlev veganlus", mis ka Eesti meedias on viimastel nädalaltel üsna aktuaalne, tuleb tihtipeale meedia enda poolt. Meedia keerutab uudiseid üles ja otsivaid viise kuidas klikke müüa. Ja see kindlasti müüs hästi, kui lastearst võeti sõna võtma ja väidab, et veganlus on kindlasti vastuvõtmatu väiksele lapsele. Kahjuks on meedia tarbimine üldiselt väga suur ja siis peavad kõik veganid hakkama vastama nendele samadele küsimustele iga kord kui vanematele, vana-vanematele, või isegi sõpradele külla minnakse. Ja sinu sõna ei maksa midagi ju meedias olnud lastearsti vastu. Võid ju öelda, et nii USA, UK, kui kõik põhjamaad aksepteerivad veganlust kui täiesti tervislikku toitumisviisi. Aga Eesti mitte. Seega on Eesti Vegan Seltsi esindajad üsna aktiivsed sõna võtma, et levivat laimu ümber lükata ja kindlustada, et see pole ekstreemsus. Eks suurim mure Eestis hetkel selles osas ongi, et ükski osa Eesti meditsiinisüsteemist pole tunnustanud veganluse tervislikkust (isegi mitte vegetaarluse oma vist?) ja seetõttu on veganid ekstremistid. Siis kui see staatus saab muudetud, siis ehk ei ole see enam niivõrd võitlemine, kui muutub rohkem diskussiooniks. Hetkel ei tunnusta ka lastearstid veganlust ja see tekitab suuri konflikte, kuigi suurem eesmärk on meil ju ideeliselt sama, tervise edendamine. Kui "kas veganlus saab olla tervislik" on ära vastatud, siis läheb vestlus rohkem "kuidas seda tervislikult praktiseerida" poole. Ja diskussioonid on tavaliselt rahulikumad.

        Kommentaar


          Algselt postitas kaks või Vaata postitust
          Eks suurim mure Eestis hetkel selles osas ongi, et ükski osa Eesti meditsiinisüsteemist pole tunnustanud veganluse tervislikkust (isegi mitte vegetaarluse oma vist?) ja seetõttu on veganid ekstremistid. Siis kui see staatus saab muudetud, siis ehk ei ole see enam niivõrd võitlemine, kui muutub rohkem diskussiooniks. Hetkel ei tunnusta ka lastearstid veganlust ja see tekitab suuri konflikte, kuigi suurem eesmärk on meil ju ideeliselt sama, tervise edendamine. Kui "kas veganlus saab olla tervislik" on ära vastatud, siis läheb vestlus rohkem "kuidas seda tervislikult praktiseerida" poole. Ja diskussioonid on tavaliselt rahulikumad.
          Sinnamaani, kuni paljudele eesti lastele on ainus reaalselt vajadusi järgides kokku pandud söögisedel lasteaed ja kool, siis ei saa anda dobrood ka veganlusele laste toitmisel. Ehk alati pole veganlus reaalne ja kaalutletud valik, vaid mingi trendihullus. Ma olen ise näinud ju veganfoorumis, kus inimene on kaks kuud tagasi avastanud veganluse ja vingub, et tema pereliikmed ja lapsed ei austa seda. Kuidas saab inimene kahe kuuga nii teadlikuks? Reaalselt? Seega on loomulik, et seda eitatakse, kuna ka (uus)-veganite enda teadlikus on kohati naeruväärne.

          Kommentaar


            Algselt postitas $$$ Vaata postitust
            Jah, sa ei oska lugeda.
            108 kilo pealt "~5 kuuga sain kaalu alla 70 kilo" - sain kaalu alla seitsekümmend kilo. Imelikult kõlab aga sobis ülejäänud postiga kokku küll. Kes siis ikkagi ei oska lugeda? Hilisema postiga sain siiski aru mida mõeldud.
            BVB - Vaprus

            Kommentaar


              Algselt postitas kaks või Vaata postitust
              Loomariigis üldjuhul süüakse endast nõrgemaid. Ehk kui me sööme teist looma, võib eeldada, et me arvame, et me oleme neist ülemad.
              Kle sorry aga füüsiline jõud ei tee kedagi ülemuslikuks, vähemalt mitte minu arvates.
              BVB - Vaprus

              Kommentaar


                Kas vegan=taimetoitlane või on neil kahel ka mingi erinevus?

                Kommentaar


                  Algselt postitas rallikas Vaata postitust
                  Kas vegan=taimetoitlane või on neil kahel ka mingi erinevus?
                  niipalju kui olen aru saanud siis väga erinevad asjad. Ühe jaoks on muna ja piim OK teise jaoks mitte. Üks kannab mutinahast kasukat, teine mitte.

                  Ehk üks on seotud ainult toiduga, teine laiemalt loomade kottimisega. Üks ei söö lihhi teine ei söö loomset.

                  Kommentaar


                    Mul on sõber taimetoitlane. Siiani pole probleemi olnud kui söömisest käib jutt, sest me aktsepteerime teineteise valikuid. Kui koos lähme välja sööma, siis arvestame teineteise eelistustega, lihtne.
                    Samas pean mainima, et ta on nn. valikuline taimetoitlane. Ehk eelistab ta loomulikult taimetoitu, kuid kui muud varianti pole, siis ega tal söömata ei jää. Eriti raske oli tal elu 3 nädalat Lõuna-Ameerikas, kus sai koos käidud lisaks Brasiiliale ka Argentinas ja Uruguays. Seal ta tõesti pidi oma eelistustele alla andma, sest ise olles gurmaan, oli väga keeruline ära öelda korralikust "asadost" ja "churrascost", mis siis mõlemad tähendavad korralikku lihagrilli ja on suht mõeldamatu ilma neid proovimata seda piirkonda külastada. Ja see piirkond on ka üks keerulisemaid piirkondi maailmas veganitele ja taimetoitlastele
                    Catalunya is not Spain!

                    Kommentaar


                      Nagu tellitud

                      Ma pole kohanud (lugenud) veganit, kes ei saanud motivatsiooni mõnest tervisehädast - lühidalt - söödi teadmatult, söödi üle ja siis hakati toitumist, toitu, sööki kontrollima ja tervis paranes. Tegelikult ka või, Sherlock?
                      Mis juhtub siis, kui inimene mingist keerulisest olukorrast väljub n.ö võitjana? Ta hakkab leitud lahendust tsementeerima, loob legendi. See pole suunatud veganulse pihta - ka lihase maailmaga on sama teema (olnud). Kui inimene läheb ühest skaala otsast teise, siis see on ekstreemsus (mis iseenesest pole paha - ühiskonna jaoks pigem hea, vajalik), mis viitab mõnele vaimse häire aktiveerimisele, suurenemisele (mis ühiskonna arvates ei pruugi norm olla). Ma ei ütle, et hoolivam inimene on lihtsalt öeldes napaks, kuid säherdune võnge annab põhjust olla skeptiline. Muide (näiteks, viiteks, infoks) fitness-vaata-minu-keha inimesi on sellest vaatenurgast ka uuritud...olge ettevaatlikud
                      see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

                      "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

                      "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

                      Kommentaar


                        Algselt postitas Daz Booob Vaata postitust
                        Nagu tellitud

                        Ma pole kohanud (lugenud) veganit, kes ei saanud motivatsiooni mõnest tervisehädast - lühidalt - söödi teadmatult, söödi üle ja siis hakati toitumist, toitu, sööki kontrollima ja tervis paranes. Tegelikult ka või, Sherlock?
                        Mis juhtub siis, kui inimene mingist keerulisest olukorrast väljub n.ö võitjana? Ta hakkab leitud lahendust tsementeerima, loob legendi. See pole suunatud veganulse pihta - ka lihase maailmaga on sama teema (olnud). Kui inimene läheb ühest skaala otsast teise, siis see on ekstreemsus (mis iseenesest pole paha - ühiskonna jaoks pigem hea, vajalik), mis viitab mõnele vaimse häire aktiveerimisele, suurenemisele (mis ühiskonna arvates ei pruugi norm olla). Ma ei ütle, et hoolivam inimene on lihtsalt öeldes napaks, kuid säherdune võnge annab põhjust olla skeptiline. Muide (näiteks, viiteks, infoks) fitness-vaata-minu-keha inimesi on sellest vaatenurgast ka uuritud...olge ettevaatlikud
                        Vähemalt inimene teadvustas omale, et tal on probleem ja tegeleb sellega. Ta hakkas oma tervist säästma ja kui ta selle kaudu teeb ka loodusele head siis on ju win-win. Keskmine eestlane võtab iga õhtu paar õlut, sööb terve päeva poolfabrikaati ja on ülekaalus, mis põhjustab talle varem või hiljem ühe või mitu tervisehäda. Samuti on nende lapsed ülekaalus - veganluse süü? pigem mitte vist. Enamasti on just sellised need kõige suuremad toitumisspetsid."Näe vaata seda "tarkpead", liha ei söö/kooki ei söö/sööb jänesetoitu/viina ei võta, õige mees ikka võtab viina, joob iga õhtu 4 õlut ja grillib suvel 3x nädalas ja salatit ei söö." Kui keegi võtab nõuks oma keha eest hoolitseda siis see tekitab teatud seltskonnal kohe alaväärsuskompleksi. Umbes sama kuidas kahelised narrivad viielisi põhikoolis.

                        Samamoodi nagu ei ole võimalik inimesi vastu tahtmist homoks muuta ei ole inimesi võimalik ka veganiks sundida. Aga millegi pärast teatud seltskond tunneb ennast jube puudutatuna sellest, mida teised teevad.
                        Am Sonntag um 13.00 Uhr haben wir ein Weißwurst- Wettfressen mit der Bayern-Spitze. Da bin ich gut dabei. (Rainer Calmund)

                        Kommentaar


                          Aga loomad, keda võiks võtta kui võrdset, tarbitakse otseselt oma lõbuks. Sest ilma loomade tarbimiseta on täiesti võimalik elada tervislikult ja saada kõik oma makrod ja muu vajalik kätte. Ehk meil on valik, mida me teeme teadlikult. Kui me laseme kellelgi enda jaoks looma ära tappa, et me saaks teda nautida, siis me ju tunneme, et minu jaoks on see loom niivõrd madal, et mina pean õiglaseks, et tapan ta ja naudin tema liha enda lõbuks, ilma mingi otsese vajaduseta.
                          Sihuke filosofeerimine paneb pea valutama. Ära teist korda tee.

                          Kommentaar


                            Algselt postitas Jeti88 Vaata postitust
                            Vähemalt inimene teadustas omale, et tal on probleem ja tegeleb sellega. Ta hakkas oma tervist säästma ja kui ta selle kaudu teeb ka loodusele head siis on ju win-win. Keskmine eestlane võtab iga õhtu paar õlut, sööb terve päeva poolfabrikaati ja on ülekaalus, mis põhjustab talle varem või hiljem ühe või mitu tervisehäda. Samuti on nende lapsed ülekaalus - veganluse süü? pigem mitte vist. Enamasti on just sellised need kõige suuremad toitumisspetsid."Näe vaata seda "tarkpead", liha ei söö/kooki ei söö/sööb jänesetoitu/viina ei võta, õige mees ikka võtab viina, joob iga õhtu 4 õlut ja grillib suvel 3x nädalas ja salatit ei söö." Kui keegi võtab nõuks oma keha eest hoolitseda siis see tekitab teatud seltskonnal kohe alaväärsuskompleksi. Umbes sama kuidas kahelised narrivad viielisi põhikoolis.

                            Samamoodi nagu ei ole võimalik inimesi vastu tahtmist homoks muuta ei ole inimesi võimalik ka veganiks sundida. Aga millegi pärast teatud seltskond tunneb ennast jube puudutatuna sellest, mida teised teevad.
                            Ma kirjutasin muidugi millestki muust, kuid korrates ennast või kedagi teist, siis veganlus on hea, kuna tõstab (ideaalis) inimeste toitumise teadlikust.
                            see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

                            "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

                            "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

                            Kommentaar


                              Algselt postitas Gallacher Vaata postitust
                              Sihuke filosofeerimine paneb pea valutama. Ära teist korda tee.
                              Ma loodan ka, et ma ei pea tegema. Pole minu ala. Kel huvi, https://en.wikipedia.org/wiki/Ethics_of_eating_meat siit võib paremini sõnastatud mõtteid leida. Või, kui ei viitsi lugeda, film "Speciesism" on ka üsna huvitav.

                              Kommentaar


                                Häid pühi. Osade jaoks siis paast läbi ja saab jälle lihhi süüa. Teistele ka head isu!

                                Kommentaar

                                Working...
                                X