320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Majandusuudiseid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Majandusuudiseid

    On see nüüd siis erialane fanatism või mis, aga mõtlesin et võiks olla ka teema, kus arutada Eesti (ja maailma) majanduses põletavaid teemasid. Noh, selles rakenduslikus võtmes, et mis meie elusid ka võiks mõjutada (imselt mingite
    sügavate majandusteemadeni pigem laskutakse teistes foorumites)..

    Umbes, et -
    - üürida või osta korter?
    - kas kinnisvaraturg on mulli äärel?
    - auto vs takso linnas elades?
    - kas Lidl/IKEA/Amazon... keegi veel... lööb Eesti retaili uppi?
    - mitu pilvelõhkujat jõutakse veel ehitada enne majanduslangust?

    Siin on mingeid teemasid spetsiifiliste valdkondade kohta (näiteks "Uber, Taxify jms" sõidujagajatest), aga ei jõua ju iga valdkonna jaoks eraldi teemat teha ometi.

    Arutatagu!

    #2
    Teen ise kohe algust ka.

    Olin lugemas eksperdi arvamust Lidl'i mõjust Eesti turule (ilmselt on paywalli taga see ka?), kus on toodud välja ühe võimaluse juures, kuidas eristuda/valmistuda, et

    "Kuna Lidl rõhub efektiivsusele ja kulude kokkuhoiule, siis üheks Lidlist eristumise võimaluseks on kindlasti nn letimüük, mis võimaldab pakkuda lisaväärtust ja paremat ostuemotsiooni."

    Et kui on valik, kas osta oma pudeli ketšupit, paki pelmeene ja pudeli Premiumit, siis-
    1) Kas keegi teab kedagi, kes oleks saanud "letimüügist" rohkem kui ühe korra mingi positiivse emotsiooni, mis kestab rohkem kui sekundi murdosa?
    2) Kas olete nõus sellise asja tulemusena pikemas järjekorras seisma ja kõrgemat hinda maksma?

    Kommentaar


      #3
      Algselt postitas rainis007 Vaata postitust
      Teen ise kohe algust ka.

      Olin lugemas eksperdi arvamust Lidl'i mõjust Eesti turule (ilmselt on paywalli taga see ka?), kus on toodud välja ühe võimaluse juures, kuidas eristuda/valmistuda, et

      "Kuna Lidl rõhub efektiivsusele ja kulude kokkuhoiule, siis üheks Lidlist eristumise võimaluseks on kindlasti nn letimüük, mis võimaldab pakkuda lisaväärtust ja paremat ostuemotsiooni."

      Et kui on valik, kas osta oma pudeli ketšupit, paki pelmeene ja pudeli Premiumit, siis-
      1) Kas keegi teab kedagi, kes oleks saanud "letimüügist" rohkem kui ühe korra mingi positiivse emotsiooni, mis kestab rohkem kui sekundi murdosa?
      2) Kas olete nõus sellise asja tulemusena pikemas järjekorras seisma ja kõrgemat hinda maksma?
      Natuke vale arutelu, see, et Eestis letimüük meenutab midagi Nõukogude Liidu aegadest, on pigem ikka siinsete peamiselt seda stiili kaubandust viljelevate kaupluste omapärast. (mingid keldriurkad ja umbkeelsed ülekaalulised mammid kuskil maxima gulinaarialetis). Usun, et teatud keskkonnas on see letiteenindus ikkagi emotsionaalselt mõjuv argument küll. Näiteks tädi Gulja Tabasalus. See on selline isiklikult mõnus kogemus, kui müüja, ikka räägib head juttu, küsib kuidas lastel läheb ja teab juba mida ostan. Näiteks suvel ekstra ei ostnud Rimist või mujalt värsket kraami, vaid sealt, mis tähendas eraldi peatust, aga noh väärt seda.
      Samas jaekaubanduse tulevik on ikkagi see, mida Amazon juba USAs viljeleb ja mis ma arvan varem või hiljem igale poole jõuab ja teiselt poolt siis pakiautomaatide levikuga ka toidu netist tellimine.
      Inimesi huvitab igapäeva kraami ostmise juures ikka peamiselt 2 asja - hind ja kvaliteet. Sellele lisandub veel inimloomusele tüüpiline omadus, mis puudutab asju, mida sa ei taha teha - selle ülesande võimalikult kiirelt kaelast ära saamine. Jah on olemas inimesi, kes naudivad Selveris ringi jalutamist, aga enamik sinna mingi erilise kogemuse saamiseks ikka ei lähe.
      Niiet mingi letikaubandus võibolla lahendus mingi nishika hipsterpoe juures või turustiilis lahenduse puhul, aga Lidli vastu sa sellega ei lähe.

      Kommentaar


        #4
        Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
        Natuke vale arutelu, see, et Eestis letimüük meenutab midagi Nõukogude Liidu aegadest, on pigem ikka siinsete peamiselt seda stiili kaubandust viljelevate kaupluste omapärast. (mingid keldriurkad ja umbkeelsed ülekaalulised mammid kuskil maxima gulinaarialetis). Usun, et teatud keskkonnas on see letiteenindus ikkagi emotsionaalselt mõjuv argument küll. Näiteks tädi Gulja Tabasalus. See on selline isiklikult mõnus kogemus, kui müüja, ikka räägib head juttu, küsib kuidas lastel läheb ja teab juba mida ostan. Näiteks suvel ekstra ei ostnud Rimist või mujalt värsket kraami, vaid sealt, mis tähendas eraldi peatust, aga noh väärt seda.
        Samas jaekaubanduse tulevik on ikkagi see, mida Amazon juba USAs viljeleb ja mis ma arvan varem või hiljem igale poole jõuab ja teiselt poolt siis pakiautomaatide levikuga ka toidu netist tellimine.
        Inimesi huvitab igapäeva kraami ostmise juures ikka peamiselt 2 asja - hind ja kvaliteet. Sellele lisandub veel inimloomusele tüüpiline omadus, mis puudutab asju, mida sa ei taha teha - selle ülesande võimalikult kiirelt kaelast ära saamine. Jah on olemas inimesi, kes naudivad Selveris ringi jalutamist, aga enamik sinna mingi erilise kogemuse saamiseks ikka ei lähe.
        Niiet mingi letikaubandus võibolla lahendus mingi nishika hipsterpoe juures või turustiilis lahenduse puhul, aga Lidli vastu sa sellega ei lähe.
        Mhm, pidasingi silmas seda, et jaekaubanduse puhul ei tundu lendama.
        Restodes ja spetsialiseerunud (riiete, tehnika jne) poodides on teenindus muidugi faktor.
        Aga Rimis/Maximas jne.. no kurat, mitte ei taha uskuda.

        Kommentaar


          #5
          Ma arvan, et Lidli efekti ei tule. Juhtub sama mis teiste odavate kettidega. Et turg on väike ja ei saa saavutada economy's of scale effect'i. Ehk siis alguses on suur elevus, aga kiirelt vajub argipäeva rutiini.
          Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

          My spell checking is second to nine!

          Kommentaar


            #6
            Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust
            Ma arvan, et Lidli efekti ei tule. Juhtub sama mis teiste odavate kettidega. Et turg on väike ja ei saa saavutada economy's of scale effect'i. Ehk siis alguses on suur elevus, aga kiirelt vajub argipäeva rutiini.
            Noh, kui uskuda selle Läti piiri ääres kaupa müüva härra juttu nii viimasest Ekspressist kui Maalehest, siis väidetavalt hinnatõus on põhjendatud eeskätt suurest juurdehindlusest. Ilmselt importkaupade puhul on võimalik seda ca 15-20 % vähendada küll. Aga aeg näitab.

            Kommentaar


              #7
              Kui vaid Lidlist oleks keegi nii tark ja selle enne läbi analüüsiks....

              Kommentaar


                #8
                Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust
                Ma arvan, et Lidli efekti ei tule. Juhtub sama mis teiste odavate kettidega. Et turg on väike ja ei saa saavutada economy's of scale effect'i. Ehk siis alguses on suur elevus, aga kiirelt vajub argipäeva rutiini.
                Mm, ma pole kindel kas sain nüüd õigesti aru, aga Lidli economy's of scale effect ei peagi avalduma Eestisiseselt.
                Väga suur osa nende sortimendist ei olegi see, mida tuuakse ja toodetakse ainult Eestisse - sama kaup läheb ka Soome, Rootsi, Norra, Lätti, Leetu, Poola, Taani jnejne.

                Et Lidli scale on ikkagi suurusjärgu võrra võimsam kui turul tegutsejad rahvusvahelistel kettidel (Rimi, Maxima, Prisma) rääkimata kohalikest (Selver, ETK, Grossi).

                Kommentaar


                  #9
                  Algselt postitas rainis007 Vaata postitust
                  Mm, ma pole kindel kas sain nüüd õigesti aru, aga Lidli economy's of scale effect ei peagi avalduma Eestisiseselt.
                  Väga suur osa nende sortimendist ei olegi see, mida tuuakse ja toodetakse ainult Eestisse - sama kaup läheb ka Soome, Rootsi, Norra, Lätti, Leetu, Poola, Taani jnejne.

                  Et Lidli scale on ikkagi suurusjärgu võrra võimsam kui turul tegutsejad rahvusvahelistel kettidel (Rimi, Maxima, Prisma) rääkimata kohalikest (Selver, ETK, Grossi).
                  Nõus, aga siiski on seda sama juttu räägitud ka teiste odavkettide kohta. H&M ja nii edasi. Et logistika ei ole päris nii lihtne, kui esialgu võib tunduda. Odavam on viia täis rekka sihtkohta, kui kaks pooltühja kahte erinevatesse riikidesse. Kindlasti ta lööb mingiks hetkes hindasid alla, aga ma siiski kipun arvama, et see mõju on lühiajaline ja pigem lihtsalt tekitab mõnel suurel kiusatuse oma poed ja ära maha müüa. Seda, et retail oma marginaale veel kärbib või veel odavamat tööjõudu leiab, on raske uskuda. Jah, Lidl on kuulus ka sellepoolest, et poe välja nägemine pole hea, aga kas seda kontseptsiooni ei proovinud ka Säästumarket ja ma ei ütleks, et see nüüd üle mõistuse suur muutus oli. Ei selle olek kui ka Rimi nime alla panek. Teades tausta, siis logistikat tegi üks ja sama firma ühest ja samast laost, nii et see ka nagu pole argument, et liiga väike oli.
                  Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

                  My spell checking is second to nine!

                  Kommentaar


                    #10
                    Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust
                    Nõus, aga siiski on seda sama juttu räägitud ka teiste odavkettide kohta. H&M ja nii edasi. Et logistika ei ole päris nii lihtne, kui esialgu võib tunduda. Odavam on viia täis rekka sihtkohta, kui kaks pooltühja kahte erinevatesse riikidesse. Kindlasti ta lööb mingiks hetkes hindasid alla, aga ma siiski kipun arvama, et see mõju on lühiajaline ja pigem lihtsalt tekitab mõnel suurel kiusatuse oma poed ja ära maha müüa. Seda, et retail oma marginaale veel kärbib või veel odavamat tööjõudu leiab, on raske uskuda. Jah, Lidl on kuulus ka sellepoolest, et poe välja nägemine pole hea, aga kas seda kontseptsiooni ei proovinud ka Säästumarket ja ma ei ütleks, et see nüüd üle mõistuse suur muutus oli. Ei selle olek kui ka Rimi nime alla panek. Teades tausta, siis logistikat tegi üks ja sama firma ühest ja samast laost, nii et see ka nagu pole argument, et liiga väike oli.
                    Mm, ma pole päris kindel, et nõustun selle pointi ja/või näitega.
                    H&M on igasugused Aprangad ja muud loomad ikka selgelt kehvemasse seisu pannud, seda võib näha erinevate turuosaliste majandusaasta aruandeid / nende kommentaare lugedes. Lisaks on H&M hinnad on ikka bloody madalad küll. Seega minu meelest on muutus toimunud.

                    Logistika pole nii lihtne jaa, aga ega seda ka ei tahaks uskuda, et pidevalt uutele turgudele laienev kett logistika planeerimisel uues riigis megalt alla jääks juba turul tegutsejatele. Ja valemi "odavamad kaubad + sama logistikakulu + sama tööjõukulu" summaks on "madalam hind".

                    Ühtlasi mingi periood tagasi marginaale vaadates tuli välja, et sisuliselt parimad marginaalid olid Grossil. Kelle kauplustes on suurim osakaal "private lable" kaupu. Lidli kaupluses... on väga suur osakaal "private lable" kaupu.

                    Selles mõttes, et ma ka ei väida, et nüüd Lidli tulek oleks parim asi pärast elektrilampe, eksole. Samas usun ikkagi, et -
                    a) Lidli's hakkab ostukorv olema odavam kui konkurentide juures
                    b) Lidli tulekut vaatavad suure värinaga kõik suured turul tegutsevad ettevõtted (ükskõik kui julget nägu nad ajakirjade kaantel teevad)

                    Kommentaar


                      #11
                      Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust
                      Nõus, aga siiski on seda sama juttu räägitud ka teiste odavkettide kohta. H&M ja nii edasi. Et logistika ei ole päris nii lihtne, kui esialgu võib tunduda. Odavam on viia täis rekka sihtkohta, kui kaks pooltühja kahte erinevatesse riikidesse. Kindlasti ta lööb mingiks hetkes hindasid alla, aga ma siiski kipun arvama, et see mõju on lühiajaline ja pigem lihtsalt tekitab mõnel suurel kiusatuse oma poed ja ära maha müüa. Seda, et retail oma marginaale veel kärbib või veel odavamat tööjõudu leiab, on raske uskuda. Jah, Lidl on kuulus ka sellepoolest, et poe välja nägemine pole hea, aga kas seda kontseptsiooni ei proovinud ka Säästumarket ja ma ei ütleks, et see nüüd üle mõistuse suur muutus oli. Ei selle olek kui ka Rimi nime alla panek. Teades tausta, siis logistikat tegi üks ja sama firma ühest ja samast laost, nii et see ka nagu pole argument, et liiga väike oli.
                      Kas Säästumarketi omanikud ei läinud sama teed nagu kodumaine Bauhof, lootuses, et Lidl (Bauhaus) laienevad Baltikumi, siis saaks täpselt sama kontsepsiooni omavad ketid neile maha müüa. Sest kaupluste välja nägemine olid suht üks ühele.
                      Lidl kindlsti lööb meie turul päris palju laineid, kuna Eesti enda juurdehindlusd on juba väga megad.
                      Mis on ühist Tallinna jõulukuusel ja Cristiano Ronaldol? Mõlemad kipuvad ümber kukkuma, aga süüdi on alati teised!
                      Ott Järvela

                      Kommentaar


                        #12
                        Kuna Lidl on siin teemaks olnud, siis lihtsa faktina on ehk huvitav teada, et Lidl on avamas enda maailma suurimat logistikakeskust Soomes Järvenpääl. Võimalik, et sellisest monstrumist on kuidagi ka kasu Eesti turu teenindamisel.
                        Joga Bonito!!!

                        Kommentaar


                          #13
                          Algselt postitas rainis007 Vaata postitust
                          On see nüüd siis erialane fanatism või mis, aga mõtlesin et võiks olla ka teema, kus arutada Eesti (ja maailma) majanduses põletavaid teemasid. Noh, selles rakenduslikus võtmes, et mis meie elusid ka võiks mõjutada (imselt mingite
                          sügavate majandusteemadeni pigem laskutakse teistes foorumites)..

                          Umbes, et -
                          - mitu pilvelõhkujat jõutakse veel ehitada enne majanduslangust?
                          Ehitusest rääkides, siis keegi tark inimene kunagi arvas, et Eestis tehakse üks pilvelõhkuja buumi kohta. Teadupärast meil juba üks on valminud Tornimäele praeguse buumi ajal (aastakese eest)..
                          Sinu viidatud küsimuses ilmselt vihjad tollele R33-le vms, mis peaks Olümpia hotelli vastu tulema? Kas peale ilusate piltide on teema kuskile poole arenenud? Minu meelest mitte.
                          Kas uue pilveklõhkuja jaoks on arendajatel üldse julgust?
                          Kas uus pupu on lähedal? Või hoiavad suured riigi tellimused turgu üleval?

                          Kommentaar


                            #14
                            Algselt postitas rainis007 Vaata postitust
                            Mm, ma pole päris kindel, et nõustun selle pointi ja/või näitega.
                            H&M on igasugused Aprangad ja muud loomad ikka selgelt kehvemasse seisu pannud, seda võib näha erinevate turuosaliste majandusaasta aruandeid / nende kommentaare lugedes. Lisaks on H&M hinnad on ikka bloody madalad küll. Seega minu meelest on muutus toimunud.
                            Selle kohta rääkis üks Eesti suurimaid riideärikaid kunagi, et asi pole mitte H&M-s, vaid selles, et kõik kohad on kaubanduskeskusi täis, mis omakorda tõstab firmade püsikulusid (igasse kohta pood on kallim), aga klientide arv tänu poodide arvu kasvule jääb seetõttu poe kohta väiksemaks. Mistõttu on nad õnnetud.

                            Kommentaar


                              #15
                              LIDL osas ma ei usu, et Selver, Stockmann jne väga värisevad. Pigem rimid-prismad-comarketid-coopid-grossid. Grossile isegi tunnen veidi kaasa, sest Oleg nagu oma jope... Toetab siin sporti ja värki, arendab piirkonna elu, siin-seal hoolitseb võimaluste piires järelkasvu eest (pun intended)! Et kui kiirelt hapukoor otsa saab, siis ostan selle hea meelega sealt. Teiste osas - kuna vabatahtlikult neis ei käi, siis kas poe nimi või mingi odavtoote label on prisma, rimi või lidl oma, jätab tarbijana külmaks. Ja eks need ketid on sellised, mis saavad korralikult pihta LIDL tulemisest.

                              Rainis, selle "lisaväärtusega letist" on nii, et kui ma käin liha ostmas kaupsis või stockist (viimases parim valik Tallinnas minu arvates), siis ma tunnen seal ennast valge inimesena ning mingi % olen nõus ma selle eest ka rohkem maksma. Et siinkohal on sul olemas tarbija, kes on oma ostukäitumise justnimelt selle lisaväärtuse osas tekitanud. Ja noh, ma kaldun arvama, et Kaubamaja ja Stockmanni klientuur mõtlebki enamus nii, sest vastasel juhul ostetaks oma söök mujalt.

                              huvitav jälgida muidugi rimi strateegiat, sest tundub olevat tugevalt teistest eristumas oma väikeste poodidega. kõhutunne ütleb, et tulevikku silmas pidades päris OK käik.

                              Kommentaar

                              Working...
                              X