320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Viirused (bioloogilised)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Algselt postitas Punkt Vaata postitust
    Ma ütlen ka enda lõpusõnad ära: hinnanguid saame me ilmselt jagada siis, kui see kõik on läbi.

    Lisaks - kui me räägime muutuvatest arvamustest, siis samamoodi on ka näiteks WHO hinnangud olnud seinast seina. Selge on see, et tegemist on ikkagi kõigi jaoks suuresti tundmatu viirusega, mistõttu on selline varieeruvus ka mõistetav. Sisuliselt iga tund tuleb mingeid uusi fakte ning mitte kellelgi ei ole ju täit pilti ees.

    Ma olen absoluutselt nõus, et kommunikatsioon võinuks mõnes kohas palju parem (selgem) olla, aga ma ei ole hetkel nõus sellega, et liiga hilja või liiga pehmelt reageeriti. Siin peab mõtlema ka sellele, et ühiskonnas on erinevaid gruppe, kes võivad teatud sõnumitele erinevalt reageerida ning seda peab arvestama. Kui teatud asju oleks hakatud piirama näiteks kaks nädalat varem, siis võinuks sel teistsugused mõjud olla - ning me keegi ei tea, kas me oleks praegu paremas olukorras või hoopis halvemas olukorras.
    Pea kõigega päri, eriti sellega et tundmatuid muutujaid oli/on liiga palju ja et kommunikatsioon oli/on puudulik - hea õppematerjal tulevastele põlvedele.

    Kommentaar


      Algselt postitas vendetta Vaata postitust
      See ei ole nüüd meie terviseameti laadse toote (if you pay peanuts...) õigustuseks, aga fakt on ka see, et kogu läänemaailm magas totaalselt maha, saja rahustavat juttu veeretava professori või terviseeksperdi kohta tuli ehk üks suurt ohtu ette nägev arvamus. Kui Li Wenliang poleks infot lekitanud võibolla räägiks Hiina siiamaani, et kõik on Taiwani õel propaganda ja mingit viirust neil ei ole olnudki.
      Itaalias oleks ilmselt kuskil märtsi alguses alles midagi kahtlustama hakatud kui tavapärased gripi numbrid täiesti kosmosesse viskasid peaaegu üleöö.
      Ma pean tunnistama, et mind jõhkralt häirib see "terve maailm magas maha" argument. Ma mõistan seda mingi maani, kuid ikkagi häirib.

      Lisaks häirib mind see PR kampaania, mis toimub. Kui kriis on läbi ning järeldusi ka avalikult presenteeritakse mingil moel aktsepteeritavalt, siis ma Mata nimel vannun, et võtan mütsi maha. Tegelt ka. Ilmselgelt keegi ei arva, et professor X või spetsialist Y on olnud pahatahtlikud eksole. Küll aga kipun eeldama praegu, et siin algab pärast mingi ilgem kinnimätsimine. Loodan, et eksin.

      Ning... Ma võin siin foorumis, õllelaua jm taga tegelt ka räusata. Ma tunnen, et see õigus mul mitte nii avalikus ruumis siiski on (vaatamata sellele, et paljud nii ei arva). Ja usu mind, kui praegu opositsioon selliselt reageeriks nagu mina või linnupoja või keegi kolmas, siis ma oleks reaaalselt esimene vend, kes foorumi 190 pulsiga täis lagastaks ja ütleks, et nad on täisemmid ning praegu ei ole absoluutselt see aeg, eksole...

      Anonüümses, mitteavalikus diskussioonis aga tehtud vigade esile toomine (olgugi, et tagantjärgi)... no milles see probleem nüüd nii siis nii väga on? Toob äkki kasugi - näe, nüüd tean, et Pintsu käest saab seepi kui vaja.

      Kommentaar


        Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
        fair enough minu poolt ja osaliselt kirjutan alla, aga lõpu osas (boldis) siiski tahaks veel öelda, et "seda nad kõik räägivad jah", aga... piisab kui pöörata silmad Taiwani poole ja saame selgeks, et see "me keegi ei tea" on tegelikult vale jutt. Teame küll, mis siis saab.
        +1,00
        I don't write erotica but I do write. Don't get paid for it though. My writing is a little more high profile than erotica generally. I stay anonymous though so I can never be compensated for my work.

        Kommentaar


          Algselt postitas LaRaBla Vaata postitust
          Tagantjärgi on kõik targad. Miskipärast ei olnud plastic, Linnupoja&co siin inimesi hoiatamas enne kui sitt ventikasse lendas. Nad on ikka puhtad tagantjärgi targutajad. Inimesed, kellele meeldib kõiki tümitada, on nüüd koroonakriisi näol leidnud hea võimaluse seda teha. Paraku ei ole see absoluutselt konstruktiivne.

          Nagu tellimise peale.



          Inimesed, olge valvsad! Ma armastan teid ikka veel! Minu armastus – see on jube ja õudne, seepärast te peategi olema valvsad.

          Kommentaar


            Vaadates, mis toimub globaalselt, siis tundub et kõikide riigide Terviseametites töötavad debiilikud. Fakt on ju see, et pole ühtegi Euroopa riiki, kus viirust poleks levinud ja kus majandus poleks tänu sellele seisma jäänud. Muidugi on seal palju vigu tehtud, esialgne kommunikatsioon, et see on nohu ja saab ravida hanerasvaga ei tekitanud jah paanikat, aga on teinud seni raskemaks kodus püsimise, sest paljud on endiselt sellest sõnumist lummatud ja ignoreerivad seda. Samuti tundub absurdne, et me ilmselgete tunnuste puhul endiselt keeldume testimast ka teisi gruppe kui "riskigrupp". Jah, enamik inimesi on vast mõistusega ja kui tunnevad, et sitt on olla, siis seda ei levita, aga alguses oleks võinud täpsem testimine kindlasti paremini asju kontrolli all hoida.
            Sellegipoolest on tegu pandeemiaga, mille vastu võitlemisel puudub Euroopal igasugune kogemus. Aasias oli Sars, nendel on kogemus olemas, Euroopas teab Sarsist vaid seda, et selle puhkemisel ennustati ka miljonite surma, reaalselt oli neid alla tuhande ja lõpuks ei levinud see oma raske iseloomu tõttu kaugele. Paljud tõenäoliselt eeldasid sama ja ei tahtnudki paanikat tekitama hakata.
            Eriti mage on keset enneolematut kriisi, kus sõnumid räägivad ühtehoidmisest ja üheskoos asjast jagu saamisest on äkitselt hakatud tümitama inimesi, kes peaks meid sellest välja tooma. Mis selle eesmärk on, teha avalik värbamiskonkurss ja lasta kõik tervisametist lahti või mis täpselt.
            Hinnanguid ja arvamusi sellise teema kohta peab muidugi tegema, aga selle jaoks on oma aeg ja koht. Väga mage.

            Kommentaar


              Algselt postitas Pints Vaata postitust
              Sellega olen muidugi päri, linnujaht üks kergemaid viise neid punkte skoorida ja oma virtuaalset peenist vähemalt 16 sentimeeteri võrra kasvatada. Olen ka ise seda meetodit kunagi kasutanud aga virtuaalsed püksid ei mahtunud pärast enam jalga (kogupikkus nüüd uhked 16,5).
              Suhtumise küsimus. Kui sa austad oma vestluskaaslast, austatakse ka sind. Näiteks LeeRomeno on tihti teistsugusel arvamusel, kui enamus. Ma pole veel näinud, et keegi teda sõimaks. Ja neid näiteid on veel.
              Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

              My spell checking is second to nine!

              Kommentaar


                Kusjuures, LeeRomeno, kuskil vist kommenteerisin ka selle "hanerasva skandaali" ajal, et see hea, et ei võimendatud tol hetkel teemat poliitiliste otsustajate poolt enne otsuste vastu võtmist üle. Kirjutan sellele otsusele ja strateegiale ka täna alla. Selles on oma sisuline loogika.

                Aga kui meditsiinivaldkonna spetsialistid või tervishoiuga seotud ametkonnad hakkavad oma avalduses poliitikat tegema, infot varjama ja analüüse reaalselt peitma siis... ära pliis ole selline . Ma tahaks arvata, et see jõuline kriitika, mis Terviseamet on saanud oma koostööpartneritelt, on oluliselt aidanud kaasa sellele, et teatud otsused võetakse täna kiiremini vastu. Ja ma ütlen nüüd juba 4. korda u 2 lk jooksul, et heaks näiteks siinkohal on dr Popov. Ilma selle kriitikata ei oleks (loomulikult, me kunagi ei tea), selliseid otsuseid vastu võetud ning elataks õndsas teadmatuses. piltlikult öeldes.

                et kui miski on mage, siis kas mitte ei ole mage see, et tegevuse ajal ei või kommenteerida tegevuste strateegiat?

                Kommentaar


                  Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
                  Vaadates, mis toimub globaalselt, siis tundub et kõikide riigide Terviseametites töötavad debiilikud. Fakt on ju see, et pole ühtegi Euroopa riiki, kus viirust poleks levinud ja kus majandus poleks tänu sellele seisma jäänud.
                  Võrreldes teiste suurte riikidega on Saksamaal väga hästi kriisiga toime tuldud... võetakse isegi sisse kriitilises seisus patsiente nii Itaaliast kui Prantsusmaalt. Ka Poola (pahad natsipopulistid!) on seni väga hästi hakkama saanud. Seega kõik vist ei olegi oma terviseametitega läbi kukkunud. Väiksemates EU riikides on veel positiivseid näiteid, Tsehhi, Ungari näiteks. Võiks vist ka Kreeka välja tuua kui edulugu, arvestades nende turismi numbreid ja survet üle piiri Türgi suunal.

                  Kommentaar


                    Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
                    Kusjuures, LeeRomeno, kuskil vist kommenteerisin ka selle "hanerasva skandaali" ajal, et see hea, et ei võimendatud tol hetkel teemat poliitiliste otsustajate poolt enne otsuste vastu võtmist üle. Kirjutan sellele otsusele ja strateegiale ka täna alla. Selles on oma sisuline loogika.

                    Aga kui meditsiinivaldkonna spetsialistid või tervishoiuga seotud ametkonnad hakkavad oma avalduses poliitikat tegema, infot varjama ja analüüse reaalselt peitma siis... ära pliis ole selline . Ma tahaks arvata, et see jõuline kriitika, mis Terviseamet on saanud oma koostööpartneritelt, on oluliselt aidanud kaasa sellele, et teatud otsused võetakse täna kiiremini vastu. Ja ma ütlen nüüd juba 4. korda u 2 lk jooksul, et heaks näiteks siinkohal on dr Popov. Ilma selle kriitikata ei oleks (loomulikult, me kunagi ei tea), selliseid otsuseid vastu võetud ning elataks õndsas teadmatuses. piltlikult öeldes.

                    et kui miski on mage, siis kas mitte ei ole mage see, et tegevuse ajal ei või kommenteerida tegevuste strateegiat?
                    Konstruktiivne kriitika on alati asjakohane, niisama lahmimine mitte. Endiselt ootan näidet mõnest Euroopas riigist, kus kohalik terviseamet oleks antud kriisis adekvaatselt toiminud ja ilma vigadeta. Ja igasugusel tegevusel võiks olla ikka oma eesmärk. Mina küll ei saa aru mis eesmärk nendel kahel eespool viidatud artiklik antud situatsioonis on, kui kriis kestab.

                    Kommentaar


                      Algselt postitas vendetta Vaata postitust
                      Võrreldes teiste suurte riikidega on Saksamaal väga hästi kriisiga toime tuldud... võetakse isegi sisse kriitilises seisus patsiente nii Itaaliast kui Prantsusmaalt. Ka Poola (pahad natsipopulistid!) on seni väga hästi hakkama saanud. Seega kõik vist ei olegi oma terviseametitega läbi kukkunud. Väiksemates EU riikides on veel positiivseid näiteid, Tsehhi, Ungari näiteks. Võiks vist ka Kreeka välja tuua kui edulugu, arvestades nende turismi numbreid ja survet üle piiri Türgi suunal.
                      Normaalne muidugi ilma igasuguse põhjenduseta visata siia Visegradi riigid, kus viirus levib täpselt samal moel. Ja piiride sulgemine stiilis Poola on muidugi täielik superstrateegia. Ühtne Euroopa ikka, see viirus on muidugi suhteliselt õnnistus populistidele, piirid saab ilma suure mureta kinni panna ja näidata kuidas SUURED JUHID lambaid kriisist välja viivad.
                      Saksamaa on maailma mõistes vist kõige paremini varustatud riik üldse sellise haigusega hakkama saamiseks. Saksamaal on üks kõrgemaid protsente arste elanikkonna kohta, kõige rohkem ventilaatoreid jne, samuti võimekus oluliselt rohkem testida (eeldan, et siin mängib oma rolli Saksamaa väga kõrgel tasemel meditsioonitööstus). Samas läks seal ka peaaegu kuu esimesest juhtumist kuni lockdownini.

                      Kommentaar


                        Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
                        Konstruktiivne kriitika on alati asjakohane, niisama lahmimine mitte. Endiselt ootan näidet mõnest Euroopas riigist, kus kohalik terviseamet oleks antud kriisis adekvaatselt toiminud ja ilma vigadeta. Ja igasugusel tegevusel võiks olla ikka oma eesmärk. Mina küll ei saa aru mis eesmärk nendel kahel eespool viidatud artiklik antud situatsioonis on, kui kriis kestab.
                        Siin u 5 postitust tagasi avaldas oma arvamust ka Punkt. Umbes samal moel nagu sina - viisakalt ja mõistlikult. Nii, et eriolukorra egiidi all võiks lausa kalli teha, eksole. Ma ei ironiseeri, vaid ütlen täitsa ausalt - kui see diskussioon oleks sellisel tasemel siin, siis oleks päris ilus elada.

                        Aga samas ei saa eemale vaadata faktist, et kogu selle Punkti jutu sai lihtsalt "Taiwan" öeldes ümber lükata. Nüüd sa tuled tegelikult ju sama loogika ja hoiaku jätkuna ning põhimõtteliselt palud seda valimit kitsendada Euroopa peale. Et ma küsiks, et mis see point on?

                        Kas sa soovid, et Terviseameti kritiseerijad laiendaksid oma kriitikat ka muu Euroopa ametite peale? Challenge accepted ja võid edaspidi kõik TA-le suunatud minupoolse kriitika omistada ka teistele EU riikidele. Ma lihtsalt olen nagu lähtunud loogikast, et enne kui naabrimeest kritiseerid, olgu endal naine kodus õnnelik.

                        Ja ma tahaks ka öelda, et see ei ole niisama lahmimine - veelkord, seda kriitikat on mitteametlikul tasandil jagatud hulgi. Millegipärast neid faktoreid ja näiteid, mis ma toonud, sa ja punkt tuimalt ignoreerinud. Usu mind, ma oskaks väga hästi sinu ja punkti loogikat ja mõtteid endale ära ratsionaliseerida nii, et teeksimegi koos grupikalli. Aga ma tõepoolest ei leia, et see pea liiva alla peitmine väga ratsionaalne ja edasiviiv käitumine on.

                        Kommentaar


                          Visegrad ei olegi Euroopa kui LeeRomeno teooriatega ei sobi? Sakslased ei loe kuna need sindrid on ette valmistunud (how dare they!)
                          See on puhas kuld
                          Kloun.

                          Kloun in charge.
                          25. veebruar. Tegu pole ju mingi superviirusega!

                          Martin Kadai väidab, et teised riigid on üle reageerinud ja Eesti linnu karantiini panna ei kavatse. „Tegu pole ju mingi superviirusega, see on ilmselge. Küsimus on selles, et muidugi peaks riigid pingutama, et mitte lasta viirusel levida, aga kohati on see pingutus ülepingutus ja see pole mõistlik,“ räägib ta ERRile. „Kõige halvem, mida üks riik teha saab, on see, et halvab viiruse leviku hirmus oma tavapärase ühiskondliku elu ja sellega pole välistatud, et viirus ikka pääseb levima.“
                          Kadai lisab, et „käsitleme seda haigust nii nagu käsitleme täna grippi. Me ei ürita ju iga hooaja alguses, septembris või oktoobris gripihooaega erimeetmete, eriolukorraga kuidagi ära hoida.“

                          Kommentaar


                            Algselt postitas Pints Vaata postitust
                            Great comeback muidugi aga see sama TA pakkus ka piiril vormistatud ankeete spetsialistidele mudelite loomiseks, seega otsusta ise kas lollid või saamatud
                            Ei pakkunud, ära lahmi siin.
                            "An errand boy, sent by grocery clerks, to collect a bill"

                            Kommentaar


                              Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
                              Siin u 5 postitust tagasi avaldas oma arvamust ka Punkt. Umbes samal moel nagu sina - viisakalt ja mõistlikult. Nii, et eriolukorra egiidi all võiks lausa kalli teha, eksole. Ma ei ironiseeri, vaid ütlen täitsa ausalt - kui see diskussioon oleks sellisel tasemel siin, siis oleks päris ilus elada.

                              Aga samas ei saa eemale vaadata faktist, et kogu selle Punkti jutu sai lihtsalt "Taiwan" öeldes ümber lükata. Nüüd sa tuled tegelikult ju sama loogika ja hoiaku jätkuna ning põhimõtteliselt palud seda valimit kitsendada Euroopa peale. Et ma küsiks, et mis see point on?

                              Kas sa soovid, et Terviseameti kritiseerijad laiendaksid oma kriitikat ka muu Euroopa ametite peale? Challenge accepted ja võid edaspidi kõik TA-le suunatud minupoolse kriitika omistada ka teistele EU riikidele. Ma lihtsalt olen nagu lähtunud loogikast, et enne kui naabrimeest kritiseerid, olgu endal naine kodus õnnelik.

                              Ja ma tahaks ka öelda, et see ei ole niisama lahmimine - veelkord, seda kriitikat on mitteametlikul tasandil jagatud hulgi. Millegipärast neid faktoreid ja näiteid, mis ma toonud, sa ja punkt tuimalt ignoreerinud. Usu mind, ma oskaks väga hästi sinu ja punkti loogikat ja mõtteid endale ära ratsionaliseerida nii, et teeksimegi koos grupikalli. Aga ma tõepoolest ei leia, et see pea liiva alla peitmine väga ratsionaalne ja edasiviiv käitumine on.
                              Ei, minu arvamus on selline, et praegu oleme situatsioonis, mida keegi ei osanud ette kujutada ja siin saab ainult tagantjärgi tark olla. See kriitika ja sellele reageerimine läheb täpselt sama teema alla. Kõik õpivad läbi kogemuste. Terviseamet (mis vähemalt minu arusaamise järgi pole kellegile unistuste amet kõrgete palkade ja kvalifikatsiooniga ja kus on Eesti parimad spetsialistid) pole kunagi varem pidanud millegi sellisega hakkama saama. See ei ole mingi kohalik metanooli kriis hetkel, see on globaalne pandeemia, mis on levinud kõikidesse riikidesse ja praktiliselt kõik riigid (välja arvatud need riigid, kes on varem pidanud millegi sarnasega kokku puutuma, nagu Sars nt) on käitunud viisil, mida saab tagantjärgi korralikult kritiseerida.
                              Olen olnud juhtivas rollis juba pikalt ja kõige hullem asi, mida sa teha saad on mingi probleemi tekkimisel hakata vinguma inimestega, kes olid selle probleemi tekkimises osaliselt või täielikult süüdi. Sa pead keskenduma probleemi lahendamisele ja siis kui see on tehtud tuleb võtta inimesed laua äärde, seletada lahti kõik mis on valesti tehtud ja õppida nendest vigadest.
                              Mis praegu toimub on kriisi kestel inimeste materdamine, mis eesmärki see kannab? Nad äkki inspireeruvad ja teevad lahendavad situatsiooni paremini? Kuidas nad seda peaks tegema kui iga päev toob midagi uut, mida nad varem kunagi kogenud ei ole. Ainuke asi, mida see tekitab on lisastress ja pingeid niigi kriitilises situatsioonis.
                              Asi pole grupikallis, suure tõenäosusega toimuvad enamikes riikides antud kriisi tagajärjel väga suured muudatused ja põhjalikud ettevalmistused järgmiseks pandeemiaks, suure tõenäosusega muutub ka meie terviseamet oluliselt paremini finantseerituks ja pädevamaks, aga keset kriisi mingi listi tegemine, et oi seal rääkisite rumalusi ja oi seal tegite valesti on küüniline ja mõttetu.

                              Kommentaar


                                Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
                                Terviseamet (mis vähemalt minu arusaamise järgi pole kellegile unistuste amet kõrgete palkade ja kvalifikatsiooniga ja kus on Eesti parimad spetsialistid) pole kunagi varem pidanud millegi sellisega hakkama saama.
                                Lõikan siit ühe lause välja, kuna tahan öelda, et kõige suurem pidur, mure, probleem on olnud egode põrkumine. Seda on siiani (ka ühiskonnas), kuid mida aega edasi ja tõsisemaks sõjaseisukord (tegelikult ju on) kujuneb, seda vähemaks n.ö paukumist jääb.
                                see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

                                "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

                                "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

                                Kommentaar

                                Working...
                                X