320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Viirused (bioloogilised)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Algselt postitas vendetta Vaata postitust
    Visegrad ei olegi Euroopa kui LeeRomeno teooriatega ei sobi? Sakslased ei loe kuna need sindrid on ette valmistunud (how dare they!)
    See on puhas kuld
    Kloun.

    Kloun in charge.
    25. veebruar. Tegu pole ju mingi superviirusega!

    Martin Kadai väidab, et teised riigid on üle reageerinud ja Eesti linnu karantiini panna ei kavatse. „Tegu pole ju mingi superviirusega, see on ilmselge. Küsimus on selles, et muidugi peaks riigid pingutama, et mitte lasta viirusel levida, aga kohati on see pingutus ülepingutus ja see pole mõistlik,“ räägib ta ERRile. „Kõige halvem, mida üks riik teha saab, on see, et halvab viiruse leviku hirmus oma tavapärase ühiskondliku elu ja sellega pole välistatud, et viirus ikka pääseb levima.“
    Kadai lisab, et „käsitleme seda haigust nii nagu käsitleme täna grippi. Me ei ürita ju iga hooaja alguses, septembris või oktoobris gripihooaega erimeetmete, eriolukorraga kuidagi ära hoida.“
    wut? Sa listid lambist Visegradi riigid ilma igasuguse põhjenduseta mispärast just need ja räägid midagi minu teooriast. Kõikides nendes riikides on koroona täpselt samamoodi sees, inimesed sellesse hukkunud jne. Kui nendest riikidest üldse midagi meediasse on jõudnud, siis pigem Poola ja seda negatiivselt.
    Rääkidest klounidest, 27 veebruar:
    Siseminister Mart Helme tuletas pressikonverentsil meelde oma lapsepõlve,* kui koroonaviirust veel ei olnud ning külmetuse vastu aitasid soojad sokid, hanerasva määrimine rinnale ja sinepiplaaster.* "Külmetushaigus on nüüd risititud koroonaviiruseks," nentis Helme.
    A ja rääkides siis super-Poolast:

    Since early March, many Polish doctors have spoken out on social media or in interviews, describing what they see as the grim reality of the health system’s lack of preparedness.

    On March 11, when Poland had 31 confirmed cases, a doctor working in a large regional hospital complained that it did not have a single coronavirus test available — and argued that there were many more infections in the country than confirmed cases.
    Fantastiline ettevalmistus.

    Mis puudutab Saksamaad, siis see, et oled kõige rikkam riik Euroopas kõige suuremate võimalustega meditsiini investeerida, ei tähenda, et nad oleks midagi teisiti teinud. Hetkel on nad maailmas 5ndal kohal haigestunute hulga suhtes ja ainult suur võimekus haigeid hospitaliseerida, on surnute arvu hoidnud madalal. Reaalsuses käitus Saksamaa täpselt samamoodi nagu kõik teised riigid, sest paremini keegi lihtsalt ei osanud.

    Kommentaar


      Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust
      Suhtumise küsimus. Kui sa austad oma vestluskaaslast, austatakse ka sind. Näiteks LeeRomeno on tihti teistsugusel arvamusel, kui enamus. Ma pole veel näinud, et keegi teda sõimaks. Ja neid näiteid on veel.
      selective memory
      Je suis Nasfal

      Kommentaar


        Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
        Ei, minu arvamus on selline, et praegu oleme situatsioonis, mida keegi ei osanud ette kujutada ja siin saab ainult tagantjärgi tark olla. See kriitika ja sellele reageerimine läheb täpselt sama teema alla. Kõik õpivad läbi kogemuste. Terviseamet (mis vähemalt minu arusaamise järgi pole kellegile unistuste amet kõrgete palkade ja kvalifikatsiooniga ja kus on Eesti parimad spetsialistid) pole kunagi varem pidanud millegi sellisega hakkama saama. See ei ole mingi kohalik metanooli kriis hetkel, see on globaalne pandeemia, mis on levinud kõikidesse riikidesse ja praktiliselt kõik riigid (välja arvatud need riigid, kes on varem pidanud millegi sarnasega kokku puutuma, nagu Sars nt) on käitunud viisil, mida saab tagantjärgi korralikult kritiseerida.
        Olen olnud juhtivas rollis juba pikalt ja kõige hullem asi, mida sa teha saad on mingi probleemi tekkimisel hakata vinguma inimestega, kes olid selle probleemi tekkimises osaliselt või täielikult süüdi. Sa pead keskenduma probleemi lahendamisele ja siis kui see on tehtud tuleb võtta inimesed laua äärde, seletada lahti kõik mis on valesti tehtud ja õppida nendest vigadest.
        Mis praegu toimub on kriisi kestel inimeste materdamine, mis eesmärki see kannab? Nad äkki inspireeruvad ja teevad lahendavad situatsiooni paremini? Kuidas nad seda peaks tegema kui iga päev toob midagi uut, mida nad varem kunagi kogenud ei ole. Ainuke asi, mida see tekitab on lisastress ja pingeid niigi kriitilises situatsioonis.
        Asi pole grupikallis, suure tõenäosusega toimuvad enamikes riikides antud kriisi tagajärjel väga suured muudatused ja põhjalikud ettevalmistused järgmiseks pandeemiaks, suure tõenäosusega muutub ka meie terviseamet oluliselt paremini finantseerituks ja pädevamaks, aga keset kriisi mingi listi tegemine, et oi seal rääkisite rumalusi ja oi seal tegite valesti on küüniline ja mõttetu.
        No siis me räägime erinevast asjast veidi - kui sa räägid meedia reageeringust, siis vajuta aga. Kui sa räägid selles lõimes tekkinud arutelust või diskussioonist, siis see hoopis teine teema. Aga palun lõpeta selle "me keegi ei teadnud" jutuga vähemalt. Kui prof Lutsar ei ole kursis SARS-Cov-1-ga ja (ma ei jaksa enam üle korrata tegelikult) Taiwani reaktsiooni ning kogemusega, siis ta on ütlemata kehv professor. Punkt. Siin ei ole mitte ühtegi vaidlusmomenti. Tegelt ka. Sõltumata sellest, kui heatahtlik ja hooliv ta inimesena olla võib. Ma nüüd ei mäleta enam, mis sektoris sa tegutsesid. Tegelikul see ei ole ka oluline, kuid ilmselt sa oled nõus, et sinu valdkonna Eesti tippude tipp võiks olla kursis selle konkreetse valdkonna ekstreemsuste ja kõige suuremate sündmustega. Et... hästi, ärme praegu siis vingu, aga taipohh kui sa oma kehvale töötajale pärast kinga asemel ordeni annad.

        Kommentaar


          Eesti Päevalehe nädalalõpulehest LP leiad olulised uudised ja sisukat lugemist terveks nädalavahetuseks.


          Nagu mingi hea sci fi film.
          Je suis Nasfal

          Kommentaar


            Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
            No siis me räägime erinevast asjast veidi - kui sa räägid meedia reageeringust, siis vajuta aga. Kui sa räägid selles lõimes tekkinud arutelust või diskussioonist, siis see hoopis teine teema. Aga palun lõpeta selle "me keegi ei teadnud" jutuga vähemalt. Kui prof Lutsar ei ole kursis SARS-iga ja (ma ei jaksa enam üle korrata tegelikult) Taiwani reaktsiooni ning kogemusega, siis ta on ütlemata kehv professor. Punkt. Siin ei ole mitte ühtegi vaidlusmomenti. Tegelt ka. Sõltumata sellest, kui heatahtlik ja hooliv ta inimesena olla võib. Ma nüüd ei mäleta enam, mis sektoris sa tegutsesid. Tegelikul see ei ole ka oluline, kuid ilmselt sa oled nõus, et sinu valdkonna Eesti tippude tipp võiks olla kursis selle konkreetse valdkonna ekstreemsuste ja kõige suuremate sündmustega. Et... hästi, ärme praegu siis vingu, aga taipohh kui sa oma kehvale töötajale pärast kinga asemel ordeni annad.
            Mind ajendasid kirjutama needsamad 2 artiklit, mis postimehes ja delfis just ilmusid, mille lingid siin ka kuskil üleval on. Prof Lutsar on kindlasti kursis SARSiga ja ka sellega, et sinna ennustati ka hirmsaid numbreid, aga reaalsuses jäi see haigus ikkagi Aasiasse pidama. Sellist haigust, sellise levikuga nagu Covid-19 pole ju varem juhtunud, vähemalt meie elueal mitte. SARSiga võrdlemine ja eeldus, et vast jääb see ka Aasiasse pidama + siis väga selgusetu ja salastatud info Hiinast haiguse alguses mõjutasid kindlasti tema hinnanguid. Ja olgu, võibolla mõni teadis, aga lähtudes sellest, et reaalsuses ju Hiinast liiklust ükski riik kohe ei bänninud, siis ilmselgelt juhtivates rollides selliseid inimesi polnud kuskil.
            See haigus ongi ju ekstreemsus, see, et 80-85% inimesi suudavad nakatada, omamata mingeid erilisi sümptomeid ongi täiesti ebanormaalne, nagu ka see, et need 10-15%, kes jäävad haigeks jäävad nii haigeks, et vajavad hingamisabi ja intensiivi.
            Ja neid, kes vigadest ei õpi (kas hooletuse tõttu või sellepärast et on lihtsalt lollid), need tulebki lahti lasta, aga need kes saavad oma vigadest aru ja on selleläbi paremad töötajad hiljem, neile võib ühel hetkel ka ordeni anda.

            Kommentaar


              Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
              Eriti mage on keset enneolematut kriisi, kus sõnumid räägivad ühtehoidmisest ja üheskoos asjast jagu saamisest on äkitselt hakatud tümitama inimesi, kes peaks meid sellest välja tooma. Mis selle eesmärk on, teha avalik värbamiskonkurss ja lasta kõik tervisametist lahti või mis täpselt.
              Hinnanguid ja arvamusi sellise teema kohta peab muidugi tegema, aga selle jaoks on oma aeg ja koht. Väga mage.
              See on jumalast oluline point, sest kui me tahame, et ühiskond neid inimesi ka edaspidi kuulaks, a la korraldusi jääda koju või hoiduda teistest eemale, või pesta käsi jms, siis ei ole väga mõistlik neid inimesi hetkel avalikult peksta.

              Näiteks Postimehe paywalli tagune lugu, kuidas üks endine TA töötaja kirub, et seal TA-s on kõik perses. Okei, võib-olla on ka. Aga kuidas see teadmine meid praegu edasi viib? Mis see peaks ütlema minusugusele tegelasele, kes kogu lehelugu lugeda ei jõua? Et TA on mõttetu pleiss, plähmerdavad viiruse kohta leviva infoga. Äkki polegi olukord nii hull? Mis piirangud? Mul ei ole sümptomeid ju? vms.

              Et mis ma nüüd peale hakkan selle infoga?
              Aga vähemasti Postimees sai klikke ja reklaamiraha, nuts majanduses natukenegi ringleb ja lükkab krahhi edasi, see on vast hea, jah...


              Mul on ka hea meel, et Popov praegu pulti hüppas. A mis saab, kui tema teeb vale otsuse? Valib halbade valikute seast halva nagu kriisis pigem on, millest meedia kinni haarab. Eriti tagantjärgi vaadates. Laseme lahti? Võtame järgmise?

              Tegelikult kah, ma ei ütle, et kriitikat ei tohi teha, see ora peabki avalikul sektoril peepsus olema. Aga võib-olla tasuks sellega mitte liiga hoogu minna?

              Kommentaar


                Ütlesin küll enne lõpusõnad, aga veel kaks mõtet:

                1) Mida ma pidasin silmas sellega, et varasemad piirangud võinuks võrduda teistsuguste tagajärgedega? Eelkõige seda, et on täiesti reaalne, et ühiskond poleks näiteks kaks nädalat varem olnud valmis niimoodi isolatsiooni minema. Ühiskonna all ei mõtle ma ainult indiviide, aga ka ärisid ja ettevõtteid. Ning tegelikult on need kõik ju omavahel seotud.

                Teine pool on see, et isegi kui me oleks end kaks nädal varem shut downinud, siis kas me saanuks sellegipoolest ära hoida nakkuse levikut riigisiseselt? Võib-olla oleks sada, kakssada nakatunut praegu vähem, aga võib-olla ei oleks. Need on praegusel hetkel spekulatsioonid. Kui me aga seda kõike kaks nädalat varem alustanud oleks, siis leiaks me praegu end olukorras, kus inimesed oleks praeguseks juba ca kuu aega olnud isolatsioonis veetnud.. ning ma arvan, et inimesi on võimalik niimoodi karantiinis hoida vaid teatud lühikese perioodi vältel. Kasvõi psühholoogilisest perspektiivist vaadates. Ning sellisel juhul on minu meelest parem, kui see periood algaks siis, kui tõesti esimene sh*t hits the fan - ehk minu meelest on hetkel ajastus selliseks isolatsiooniks pigem adekvaatne olnud.

                Inimesi, paraku, on palju keerulisem sundida koju jääma siis, kui nad ei taju olukorra tõsidust. Eriti meie kultuuris ja ühiskonnas, kus inimesed on oma vabadustega harjunud. Me reaalselt ei saa teada, kuidas oleks meie ühiskond reageerinud, kui üleskutse koju jääda oleks toimunud kaks nädalat varem - ma usun, et oleks olnud neid, kes oleks kindlasti jäänud, aga tol hetkel oli ka märksa rohkem neid, kes oleks seda tõenäoliselt veel ülereageerimisena võtnud. Sest tol hetkel oli see viirus ikkagi paljude jaoks kaugel.

                2) LeeRomenoga täiesti nõus, et praegu ei ole see koht, kus süüdlasi otsida või päid nõuda. Seda mitmel põhjusel - esiteks võib see teatud osas ühiskonnas taaskord asjatut paanikat tekitada ning teiseks tekitab see niigi ületöötanud ja suure pinge all tegutsevatele inimestele lisastressi. Milleks? Miks?

                Natuke kriitikat peabki alati olema, aga see peaks olema mõõdukas ja konstruktiivne - suunatud sinna, et asju paremaks teha. Nagu ka plastic välja tõi, siis nüüd on tegelikult kriisistaapi täiendatud ja paremaks tehtud ning asjad näivad paremini sujuvat. Kas on siis mõtet hetkel hunnikutes mingeid negatiivseid pealkirju toota? Nagu öeldud, siis tegemist on maratoniga - jagagem hinnanguid siiski lõpus. Siis saame ka hakata kaardistama, et mida saanuks paremini teha ning mida halvemini.

                PS! Kuna siin on palju meedias tegevaid isikuid, siis ma tegelt rõhuks ka meedia tegevusele. Meedial on praegu väga oluline roll ühiskonna informeerimisel ja rahustamisel. Samamoodi ma absolutseelt ei eitagi, et meedia roll on ka teatud asju kahtluse alla seada ning riigi tegevusel kätt pulsil hoida.. aga seda võiks teha siiski praegusel hetkel natuke mõistlikumas võtmes.

                Tõin eile näite Delfist, kus pikka aega oli esilehe uudiseks suurelt see, et riik sõlmis lepingu pankrotis ärimehega (kuigi seejuures riik mingit kahju ei kandnud) ning kuskil siis hästi väikselt oli all ka uudisnupuke, et riik tellis 11 miljoni eest Hiinast maske. Veelkord küsin, et päriselt? Kumb nüüd tähtsam uudis tegelikult on ning kumb ühiskonda rohkem rahustama peaks?

                Samamoodi jäi silma artikkel sellest, kuidas EPL ajakirjanik ei saanud teatud ametite ja haigla pressiesindajaid teatud aja jooksul kätte. Tõsiselt on see asi, millest artikkel toota? Ilmselgelt on kõiksugused pressiesindajad hetkel viimase piiri peal - kui ei suhelda parasjagu meediaga, siis on tõenäoliselt päev täis igasuguseid asutuste koosolekuid, kooskõlastamisi jmt. Reaalselt soovitus: olge inimesed ja mõistke inimesi.
                Coraje, corazón y cojones.

                Kommentaar


                  Algselt postitas nonoh Vaata postitust
                  See on jumalast oluline point, sest kui me tahame, et ühiskond neid inimesi ka edaspidi kuulaks, a la korraldusi jääda koju või hoiduda teistest eemale, või pesta käsi jms, siis ei ole väga mõistlik neid inimesi hetkel avalikult peksta.

                  Näiteks Postimehe paywalli tagune lugu, kuidas üks endine TA töötaja kirub, et seal TA-s on kõik perses. Okei, võib-olla on ka. Aga kuidas see teadmine meid praegu edasi viib? Mis see peaks ütlema minusugusele tegelasele, kes kogu lehelugu lugeda ei jõua? Et TA on mõttetu pleiss, plähmerdavad viiruse kohta leviva infoga. Äkki polegi olukord nii hull? Mis piirangud? Mul ei ole sümptomeid ju? vms.

                  Et mis ma nüüd peale hakkan selle infoga?
                  Aga vähemasti Postimees sai klikke ja reklaamiraha, nuts majanduses natukenegi ringleb ja lükkab krahhi edasi, see on vast hea, jah...


                  Mul on ka hea meel, et Popov praegu pulti hüppas. A mis saab, kui tema teeb vale otsuse? Valib halbade valikute seast halva nagu kriisis pigem on, millest meedia kinni haarab. Eriti tagantjärgi vaadates. Laseme lahti? Võtame järgmise?

                  Tegelikult kah, ma ei ütle, et kriitikat ei tohi teha, see ora peabki avalikul sektoril peepsus olema. Aga võib-olla tasuks sellega mitte liiga hoogu minna?
                  Täpsustan hetkel, et klikk ja reklaamiraha on praegu sisuliselt null.

                  Kommentaar


                    Algselt postitas LeeRomeno Vaata postitust
                    Mind ajendasid kirjutama needsamad 2 artiklit, mis postimehes ja delfis just ilmusid, mille lingid siin ka kuskil üleval on. Prof Lutsar on kindlasti kursis SARSiga ja ka sellega, et sinna ennustati ka hirmsaid numbreid, aga reaalsuses jäi see haigus ikkagi Aasiasse pidama. Sellist haigust, sellise levikuga nagu Covid-19 pole ju varem juhtunud, vähemalt meie elueal mitte. SARSiga võrdlemine ja eeldus, et vast jääb see ka Aasiasse pidama + siis väga selgusetu ja salastatud info Hiinast haiguse alguses mõjutasid kindlasti tema hinnanguid. Ja olgu, võibolla mõni teadis, aga lähtudes sellest, et reaalsuses ju Hiinast liiklust ükski riik kohe ei bänninud, siis ilmselgelt juhtivates rollides selliseid inimesi polnud kuskil.
                    See haigus ongi ju ekstreemsus, see, et 80-85% inimesi suudavad nakatada, omamata mingeid erilisi sümptomeid ongi täiesti ebanormaalne, nagu ka see, et need 10-15%, kes jäävad haigeks jäävad nii haigeks, et vajavad hingamisabi ja intensiivi.
                    Ja neid, kes vigadest ei õpi (kas hooletuse tõttu või sellepärast et on lihtsalt lollid), need tulebki lahti lasta, aga need kes saavad oma vigadest aru ja on selleläbi paremad töötajad hiljem, neile võib ühel hetkel ka ordeni anda.

                    Ma tegelt eeldan, et me saime mõlemad üksteise poindist aru ja erinevate näidete juurde toomine väga palju kasu ei tooks. nt see näide, et Irja Lutsar kirjutab oma FB-s, et Itaalia on talle arusaamatu, samal ajal kui mõni ärksam vend kirjutab mediumis 40 kümnesse keelde tõlgitud ülevaate . Et ühesõnaga, osale su jutule kirjutan alla, aga osa su juttu tundub olevat natukene liiga distantsilt ja pinnapealselt.

                    p.s. lihtsalt terminoloogia mõttes märkus, on SARS-Cov-1 ja on SARS-Cov-2. piltlikult öeldes iphone 1 ja iphone 2. WHO pani nime COVID-19 just kommunikatsiooni mõttes - et asiaate vähem tilti ajada. mõlemad on aga SARS = severe acute respiratory syndrome.

                    Kommentaar


                      Algselt postitas vendetta Vaata postitust
                      Võrreldes teiste suurte riikidega on Saksamaal väga hästi kriisiga toime tuldud... võetakse isegi sisse kriitilises seisus patsiente nii Itaaliast kui Prantsusmaalt. Ka Poola (pahad natsipopulistid!) on seni väga hästi hakkama saanud. Seega kõik vist ei olegi oma terviseametitega läbi kukkunud. Väiksemates EU riikides on veel positiivseid näiteid, Tsehhi, Ungari näiteks. Võiks vist ka Kreeka välja tuua kui edulugu, arvestades nende turismi numbreid ja survet üle piiri Türgi suunal.
                      Poola on üks väheseid Euroopa Liidu riike, kus valitsuse toetus on koroonakriisi käigus kukkunud. Seega ma ei ole kindel, kas su väide Poola heast strateegiast ikka tõele vastab. Aga hea küll, ma ei tea isiklikult Poolast eriti mitte midagi. Räägime Kreekast parem.

                      Kui opositsioon koosneb Tsiprasest, Varoufakisest ning Putinit kummardavatest klounidest, siis on tunduvalt lihtsam vastu võtta ebapopulaarseid otsuseid nagu lauskarantiin. Enamikes Euroopa riikides oleks tegemist poliitilise suitsiidiga. Samuti on Kreeka turg langenud Euroopa kiireimini kasvavast turust kõige kiiremini langevaks turuks. Ehk majanduslikult võib neid ees oodata uus krahh. Ma ei ole kindel, kas me ka neist eeskuju võtma peaksime.

                      Kommentaar


                        Algselt postitas Linnupoja Vaata postitust
                        selective memory
                        Selective? Eks me kõik oleme natukene selektiivsuse ohvrid. Küsimus oli pigem üldistuses. Suuremas pildis, minu hinnangul ja nii edasi. Või sa vaidlesid vastu esimesele poolele? Siis on küsimus tõlgendamises ja ma vabandan, meil on erinevad hoiakud siis.

                        Minnes TA teemale. Ma arvan, et me kõik mõistame, et on tehtud vigu. Küsimus on, kas need vead on olnud piisavalt suured, et neid oksa tõmmata? Et kui me oleks pannud full panic mode jaanuari alguses, kas siis me oleks haigusest pääsenud? Veeburaris? Ma proovin siin teist äärmust tõsta, et arutleda võimaluste üle, mis meil laual oleks olnud. Sest inimesed ju loevad meediat ja näevad, et muus maailmas on suht hapu seis, varasem paanika oleks võib-olla viivitanud algust, aga ainult komandandi tund oleks hoidnud täiesti eemal haiguse.

                        Tõesti, tehti vigu Saaremaa mänguga, kus TA lasi jalga jagades samal ajal erinevaid arvamusi. Tõsi, jutt on ajajooksul muutunud, aga ka see on uue info valguses täiesti arusaadav. Ma pigem nõustun Lee'ga, et SARS ja teised ju ei leivinud siiani välja. Seega lootus on küll lollide lohutus, aga ju siis arvati, et ei levi nii hullusti üle maailma. Jah, teiste viirustega surdi kiiremini ära ja see aitas ka kaasa.

                        Ja ma olen nõus ka nendega, kes ütlevad, et kriitika on kohati õigustatud, sest vigu tehti. Aga peale lendamine, et kõik on jobud ja lahti lasta on vaja, ei aita sellele kaasa, et kui riik ei investeeri sektorisse, siis on raske ka ideaalset lahendust kohe oodata. Kui sa rahuajal oma kaitseväe varudesse ei investeeri, siis sõja ajal ei ole KVjuhataja süüdi, et sa sõja kaotad. Hea on näidata näpuga loomulikult. Aga eks me ise oleme süüdi, kuna ei pidanud oluliseks seda ennem.
                        Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

                        My spell checking is second to nine!

                        Kommentaar


                          Algselt postitas Punkt Vaata postitust

                          2) LeeRomenoga täiesti nõus, et praegu ei ole see koht, kus süüdlasi otsida või päid nõuda.
                          Lee "Helme on süüdi" Romeno?

                          Kommentaar


                            Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
                            Ma tegelt eeldan, et me saime mõlemad üksteise poindist aru ja erinevate näidete juurde toomine väga palju kasu ei tooks. nt see näide, et Irja Lutsar kirjutab oma FB-s, et Itaalia on talle arusaamatu, samal ajal kui mõni ärksam vend kirjutab mediumis 40 kümnesse keelde tõlgitud ülevaate . Et ühesõnaga, osale su jutule kirjutan alla, aga osa su juttu tundub olevat natukene liiga distantsilt ja pinnapealselt.

                            p.s. lihtsalt terminoloogia mõttes märkus, on SARS-Cov-1 ja on SARS-Cov-2. piltlikult öeldes iphone 1 ja iphone 2. WHO pani nime COVID-19 just kommunikatsiooni mõttes - et asiaate vähem tilti ajada. mõlemad on aga SARS = severe acute respiratory syndrome.
                            No ma meditsiinist ei tea midagi, aga su märkus ja seda kuidas Sars1 levis ja Sars2 levis on ju täiesti 2 erinevat asja ja need riigid, kus Sars1 oli probleem on nüüd Sars2 ajal ka märksa paremini hakkama saanud, sest vigadest õpitakse, seda nii juhtide kui ka ühiskonnana terviklikult.
                            Kui ma vaatan isiklikul tasandil, siis minu suhtumine on tegelikult täpselt samamoodi ajas täiesti kardinaalselt muutunud. Mul on näiteks isiklikul tasandil head sõbrad hiinlased, kes olid nagu ikka see aasta ka Hiinas nende uue aasta pidustuste ajal. Siis hakkasid uudised levima ja naid said sealt minema enne kui asi oleks hulluks läinud (nad polnud küll Wuhanis, aga neil oli plaani sinna sõita). Eestis suhtuti neisse kui pidalitõbised (see oli see aeg kui hommikusöögi asemel voodis laiselnud hiinlased hotellis kiirabisse kupatati). Tegime veel tol ajal aktiivseid bronne (ma peaks praegu tegelikult näiteks olema romantilisel pikal nädalavahetusel Berliinis). Kui keegi tol hetkel oleks öelnud, mis praegu juhtub, siis oleks selle välja naernud kui absurdne ülereageerimine.
                            Oleme ise kontoriga 13st märtsist kodus. Selle nädala esmaspäeval (9s märts) tähistasime rõõmsalt tagantjärgi naistepäeva, teisipäeval oli koosolek, kus otsustasime, et okey, kui keegi läheb reisile, siis igaks juhuks on kodukontor tagasitulles. Kolmapäeval tulid osad mu tiimiliikmed minu juurde ja kurtsid, et neid nati häirib, et meil on orgunnitud üks suurem brainstrom reedeks, et äkki lükkab selle edasi. Neljapäeval oli kriisikoosolek ja otsustati et kõik kodukontorisse, meie saarlasest kolleeg otsis paaniliselt bussipileteid et koju tagasi saada.
                            See toimus nii kiiresti, et polnud aega üldse aru saada, mis toimub. Inimlikust aspektist saan sellepärast ka aru, et osade inimeste väljaütlemised kriisi alguses tunduvad hetkel kohatud ja ebakompetentsed.

                            Kommentaar


                              Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust

                              Tõesti, tehti vigu Saaremaa mänguga, kus TA lasi jalga jagades samal ajal erinevaid arvamusi. Tõsi, jutt on ajajooksul muutunud, aga ka see on uue info valguses täiesti arusaadav. Ma pigem nõustun Lee'ga, et SARS ja teised ju ei leivinud siiani välja. Seega lootus on küll lollide lohutus, aga ju siis arvati, et ei levi nii hullusti üle maailma. Jah, teiste viirustega surdi kiiremini ära ja see aitas ka kaasa.
                              SARS leivs 02/03 aastal
                              Sellel aja ei osanud pooled eestlased gloobusel näidata kus asub Tai.
                              17 aastat hiljem on pooled eestlased Tais käinud.
                              Sa võrdled ikka võrdlematuid asju. Maailm on selle aja jooksul tunduvalt väiksemaks jäänud
                              Inimesed, olge valvsad! Ma armastan teid ikka veel! Minu armastus – see on jube ja õudne, seepärast te peategi olema valvsad.

                              Kommentaar


                                keegi prooviks seletada mulle, et mida oleks TA pidanud tegema, et kõik nõus oleks, et nüüd keerati asi küll untsu ja et kriitika on sobiv.
                                Je suis Nasfal

                                Kommentaar

                                Working...
                                X