320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Investeerimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
    Mõnu, selles diskussioonis peaks kontekst tegelt selgemalt paigas olema. Aga jah, kui sa leiad vanemate kodust oma vana läpaka ülesse, millel on 100 BTC peal, mille sa juba unustanud, siis see on õnn. Kui sa oled mingil hinnatasemel mingis konkreetses sektoris konkreetse teabe pealt varem sees ja seda ka õigel ajal, siis noh. See ei ole õnn, see ongi teave, mis sul on, aga keskmisel turuosalisel veel ei ole. Ja see teave või oskus ei ole peidus ainult nende inimeste peades, kes võivad oma pangatöötajate tiitlitega lehvitada.

    Mul üks investeerimisega tegelev sõber ütles, et kle plastic, KCAC SPAC just listed, soovitan all in panna. Selle pealt ennast jah nostradamuseks pidama ei hakka, sama nagu sa ei peaks ennast pidama oma näite puhul. Seda küll.
    No samamoodi oli mul paar tuttavat, kes teatasid mulle siseteabe pealt, et pane sellele või tollele Eesti jalka mängule all-in, kuna liigub ringi jutt a ja jutt b. Need läksidki alati täppi. Aga see ei tähenda, et suures plaanis on kihlvedudes endiselt õnne faktor liiga suur, et seda enda sissetulekuallikaks ja eluliselt all-in minna.

    Kommentaar


      Järgmisena arutage, kas pokker on önnemäng vöi mitte
      “Just because you're offended, doesn't mean you're right.”

      Kommentaar


        Algselt postitas kaala Vaata postitust
        Järgmisena arutage, kas pokker on önnemäng vöi mitte
        Pokkerist ei tea ma mitte vähematki. Investeerimisest ka, mistap ma ka spetsialistide käest küsin. Kõik inimesed pole nii andekad, et on meedia-, poliitika-, investeerimis-, pokkeri-, naiste- ja muidugi ka jalkaspetsid. Selliseid mahub foorumisse umbes üks.

        Kommentaar


          Üldiselt vist kihlveo-, pokkeri- ja investeerimisspetsialistide puhul on loogika sama: need, kes teavad asja, teevad asja elukutseliselt ja muud tööd ei tee. Muu ameti kõrvalt nokitsejad on õnnemängurid ja nende suuri võite ei tasu tõsiselt võtta. Sestnoh, kui nii spets vend oled, siis nahui muud tööd üldse teed? Ei?

          Kommentaar


            Algselt postitas eika Vaata postitust
            Üldiselt vist kihlveo-, pokkeri- ja investeerimisspetsialistide puhul on loogika sama: need, kes teavad asja, teevad asja elukutseliselt ja muud tööd ei tee. Muu ameti kõrvalt nokitsejad on õnnemängurid ja nende suuri võite ei tasu tõsiselt võtta. Sestnoh, kui nii spets vend oled, siis nahui muud tööd üldse teed? Ei?
            sport beti puhul kahjuks jube kiiresti saad limiidid peale igal pool ja pinnaclit biitidia on tõesti raske. Aga noh, raha saab teenida siiski hobi korras, ala Rahvaspordipäeva blogi eksole.

            Kommentaar


              Algselt postitas eika Vaata postitust
              Üldiselt vist kihlveo-, pokkeri- ja investeerimisspetsialistide puhul on loogika sama: need, kes teavad asja, teevad asja elukutseliselt ja muud tööd ei tee. Muu ameti kõrvalt nokitsejad on õnnemängurid ja nende suuri võite ei tasu tõsiselt võtta. Sestnoh, kui nii spets vend oled, siis nahui muud tööd üldse teed? Ei?
              Yap. Kuigi vöid päris pikalt tegeleda nende valdkondadega edukalt, arvates et oled geenius, kuigi tegelt lihtsalt joppand ja in the run. pokkeri, spordiennustuse ja daytradinguga tegelejad on robustselt öeldes 90% kaotajad.

              Investeerimise osas peaks olema eesmärk, mida tahta saavutada. Raha säilitada ja möödukat kasumit teha, et inflatsiooni biitida? Siis kindlasti tasub fondidesse panna, sellega vast enamus nöus. Iseasi, kas selline max 20% tootlus aastas tonnase investeeringuga sind erutab. Eks lampi tühja koha pealt mitte midagi teades ise midagi teha ka muidugi rohkem önnemäng. Nöustaja pointi ma näen siis, kui sul ikka suurem summa on ja ise tegeleda ei viitsi, et mingeid lolle otsuseid teha emotsiooni pealt.

              Selle aktsiamulli tekkimisel vast kaasa aidanud ka see, et 20-25% dollaritest saadeti ringlusesse eelmisel aastal....
              “Just because you're offended, doesn't mean you're right.”

              Kommentaar


                Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust
                No samamoodi oli mul paar tuttavat, kes teatasid mulle siseteabe pealt, et pane sellele või tollele Eesti jalka mängule all-in, kuna liigub ringi jutt a ja jutt b. Need läksidki alati täppi. Aga see ei tähenda, et suures plaanis on kihlvedudes endiselt õnne faktor liiga suur, et seda enda sissetulekuallikaks ja eluliselt all-in minna.
                ma ju konkreetselt ise ütlesin, et sellepealt ei tasugi midagi järeldada. Sa argumenteerid vastu nagu ma oleks järeldanud. Et nagu mida...

                Kommentaar


                  Algselt postitas vtp Vaata postitust
                  Sellises tootluses on igal juhul õnnel väga suur faktor. Üleüldse. Iga üksikbet'i puhul on õnnefaktoril väga suur roll. Loeb see, mis oma portfelliga kokku teed, mitte mida su parim bet saavutas. Vahet pole palju analüüsi teed, investorina sina ju selle üksikbet'i väärtust ei juhi ja pead natuke õnnele ka lootma, et panid parasjagu papi järgmise Apple'i alla, mitte Wirecardi või Enroni alla. Võivad näha väga viisakad asjad välja, aga mingi uncertainty jääb alati ja võid vabalt ka oma papist suu puhtaks pühkida.

                  Kui keegi siiralt usub, et suudab pikaajaliselt indeksitest paremat tööd teha, siis võite rahulikult siin foorumielu pausile panna ja oma investeerimisfondi luua. Neid, kes suudavad tervet portut pikaajaliselt ja süstemaatiliselt turutootlusest paremini kasvata, ei ole selles maailmas kuigi palju. Enamik (sh valdav osa Eesti fondijuhtidest) panevad papi taskusse ilusa jutu ja hea reklaamitöö, mitte klientidele loodud väärtuse eest. Aga legendideks saavad selles maailmas need vähesed, kes loovad päriselt väärtust.
                  Ma võiks teoorias enamus mõtetele siit alla kirjutada. Väärt vast oleks olnud kui sa oleks ka kindlasti endale teadaoleva võrdluse, et fondijuhina sa lähtuvalt mahtudest ei saa by default olla nii nimble kui üksikisik saab.

                  Aa ja Eesti fondid a la trigon vm nagunii haldavad mingi norra pensionifondide raha. beadivad isegi benchmarki, aga see ei ole üleliia keeruline, jätad tlnas a la baltika ostmata ja juba omades eksole.

                  Aga see õnnefaktori teema.. mul tunne, et me (mina-sina-mõnu) räägime siin veidi mööda üksteisest... kui sa paned BTC-ga 100x, siis ma ei ütle, et see oli õnn. Ma võin öelda, aga, et sa oled loll või geenius, et suutsid holdida läbi selle aja. Või sama võrdlus näiteks teslaga. Sa justkui tahad öelda, et see tolle näite puhul oli õnn? Või siis päriseluline näide - 20st Amazoni early investorist IPO ajaks oli ainult 1 oma positsiooni alles hoidnud (ta seal ka töötaja, kuid seda alles pärast investeeringu tegemist ja hiljem). Ehk siis vennal räigelt joppas versus need teised 19? doubt.

                  p.s. absoluutselt ei ürita vastu vaielda sellele, et a la SP500 panek ei ole kasulik mõte ja idee. Kindlasti on ja ilmselt ei tohikski professionaal väga muud soovitada ligimesele. Aga see jutt, et kõikide muude teguviiside puhul on edu valemiks õnn... ja üleüldse ainult võitjad räägivad jne... veidi kohtlane. Samahästi ei tohiks soovitada inimesel äriga alustada, sest mis oddsid on, et sa teed miskit paremini kui keegi teine, kes juba 5 aastat sama äri teinud jne jne.

                  Kommentaar


                    Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
                    Aga see õnnefaktori teema.. mul tunne, et me (mina-sina-mõnu) räägime siin veidi mööda üksteisest... kui sa paned BTC-ga 100x, siis ma ei ütle, et see oli õnn. Ma võin öelda, aga, et sa oled loll või geenius, et suutsid holdida läbi selle aja. Või sama võrdlus näiteks teslaga. Sa justkui tahad öelda, et see tolle näite puhul oli õnn? Või siis päriseluline näide - 20st Amazoni early investorist IPO ajaks oli ainult 1 oma positsiooni alles hoidnud (ta seal ka töötaja, kuid seda alles pärast investeeringu tegemist ja hiljem). Ehk siis vennal räigelt joppas versus need teised 19? doubt.
                    Tõsi, ma päris FFF-ist või seed'ist rääkida ei taha. Sellisel juhul oled sa siseringis ja potentsiaalselt on sul mingi võimalus ka otsuseid mõjutada. Kuigi... Lõpuks on sealgi õnnel oma osa, sest ka ettevõtluses ei ole edu ilma teatava õnneta võimalik. Me ei ole keegi nii kõikvõimsad, et maailma kaelapidi oma tahtmise järgi juhtida. Paratamatult on vaja, et natuke veaks ka.

                    Küll aga jah. Kui sa näiteks IPO kandist korjad üles mõne ettevõtte, mille teesid sulle tunduvad vägevad ja loogika justkui kannab, siis see et sa tõmbasid mütsist just selle jänese, mis su rahaga +22000% teeb, on õnn. Teslat saad sa näiteks tuua, sest võitjaid me mäletame. Hea veel, kui tõmbasid mütsist First Solari, mis on reaalsuses veel täitsa asjalik ettevõte, olgugi et ta oma haibiaegsest tipust endiselt kaks kolmandikku madalamal on. Aga täiesti reaalselt oleks sa võinud sealt mütsist tõmmata Theranose vms. Jah, ma tean. Ei jõudnud kunagi IPOni. Aga ma ei mäleta ühtegi kaotajat. Ja see ei ole seepärast, et neid maailmas vähe oleks olnud või et neil omal ajal piisavalt fänne pole olnud, kes nende edu usus oma parema munandi oleks maha müünud.
                    20 LEGEND

                    Kommentaar


                      Hästi, las see õnne defineerimine siis jääda. Sisus väga mööda vast ei räägi me tegelikult.

                      Theranos on muidu huvitav näide ja mäletan küllaltki hästi seda kui piff esikaantel oli, kuid sektoris tegutsevad ettevõtjad ja spetsialistid pidasid seda kõike parajaks voodooks ja scamiks. Variant, et seal on innovatsioon, noh... kõik sektori osalised ütlesid, et seda ei ole lihtsalt füüsiliselt võimalik teha. Holmes lihtsalt suutis ära tinistada, et konkurendid kardavad . Ma ei ole eriline tehnoloogiaspets, aga ma arvan, et absoluutselt kõik TSLA konkurendid saavad aru, mida TSLA teeb või mis see science seal taga olla võib. Võin ka muidugi siin õhukesel jääl kõndida ja eksida. Theranose puhul seda ei olnud aga kindlasti.

                      Et ääri-veeri jõuan nüüd üsna tahtmatult tagasi tegelikult selle õnne teemani. Et kas see siis on ka õnn kui isik X oleks Theranose peale kajaka pannud, aga praegu vaataks, et "opaa, see co-diagnostics $CODX on lit*" ja sellega 10x teeb nt. Võibolla...

                      *suvaline small cap diagnostics coin

                      Kommentaar


                        kuidas suutsid E.Holmes ja Maddof mingeid megainvestoreid nii kaua petta (eriti Maddof), näitab et tegelt tarka nägu tegevad ingelinvestorid ja muud säärased on ka inimesed ja võivad ahnusest pimestatud saada ning due diligence jms on tihtipeale vaid bullshit

                        Kommentaar


                          Algselt postitas cabron Vaata postitust
                          kuidas suutsid E.Holmes ja Maddof mingeid megainvestoreid nii kaua petta (eriti Maddof), näitab et tegelt tarka nägu tegevad ingelinvestorid ja muud säärased on ka inimesed ja võivad ahnusest pimestatud saada ning due diligence jms on tihtipeale vaid bullshit
                          jah, noh. Theranose pealt said lossi ingelinvestorid, arvan, et nende jaoks business as usual ja praegu veidi piinlik on. Maddofi kaasusega muidugi veidi kurvem, et lossi said ka lihtsad inimesed tänavalt, kelle pensionifonde oli sinna usaldatud. Muidugi keeruline ka Maddofi puhul investoreid süüdistada kui SEC viskab 30 aastat kulpi ja väidab, et parima poisiga tegemist...

                          Kommentaar


                            Algselt postitas plastic'99 Vaata postitust
                            On endalgi lähimas sõpruskonnas juhtumisi fondijuhte ja täitsa lihast ja luust tehtud nagu me kõik. Kindlasti on mingitki tootlust (rääkimata turu keskmisest tootlusest) saada nii lollikindlam. Samas tsunfti väliste isikute teeside taandamine puhtaks õnneks... no ma arvan, et ta tegelikult päris nii ei öelnud ega mõelnud.
                            Needsamad aktiivselt juhitud fondid on samuti enamus jube kehva tootlusega just täpselt selle fakti tõttu, et on mingi spetsialist eesotsas, kes ostab-müüb-vahetab pidevalt aktsiaid ja üritab turgu biitida. Üldjuhul ainuke, mida nad selle lükkega saavutavad, on kliendi kulude suurendamine ja tootluse vähendamine. Samal ajal passiivsed fondid tiksuvad küll jah oma keskmise mitte-seksika tootluse juures, kuid 90+ % aktivistidest ei tooda sedagi.

                            Algselt postitas vtp Vaata postitust
                            Küll aga jah. Kui sa näiteks IPO kandist korjad üles mõne ettevõtte, mille teesid sulle tunduvad vägevad ja loogika justkui kannab, siis see et sa tõmbasid mütsist just selle jänese, mis su rahaga +22000% teeb, on õnn. Teslat saad sa näiteks tuua, sest võitjaid me mäletame. Hea veel, kui tõmbasid mütsist First Solari, mis on reaalsuses veel täitsa asjalik ettevõte, olgugi et ta oma haibiaegsest tipust endiselt kaks kolmandikku madalamal on. Aga täiesti reaalselt oleks sa võinud sealt mütsist tõmmata Theranose vms. Jah, ma tean. Ei jõudnud kunagi IPOni. Aga ma ei mäleta ühtegi kaotajat. Ja see ei ole seepärast, et neid maailmas vähe oleks olnud või et neil omal ajal piisavalt fänne pole olnud, kes nende edu usus oma parema munandi oleks maha müünud.
                            +1000

                            See, et keegi TSLA või AMZN ostis ja hoidis ka siiani - good call ja ei saa öelda, et pime õnn päris - eks oli tõesti mingi tees ja/või tugev usk ettevõtte tegemistesse. Aga tahaks näha, kas seesama inimene oma teesiga järgmised 10 üksikatsiat ostes ka niimoodi tulevikku ennustada oskab ... mitte, et tal seda oma varanduse otsas istudes tarvis teha üldse oleks, aga point polegi selles hetke kontekstis.

                            Fakt on see, et statistiliselt on väga raske üksikatsiate väljanoppimisega pikas perspektiivis head tootlust näidata - eriti juhul, kui pole nõus väga palju aega nende uurimisse jne panema ja ka siis ei ole tulevikku ikkagi võimalik ette ennustada.
                            Siinkohal soovitaks John C. Bogle "Aruka investori taskuraamatut" sirvida - kuiv lugemine, aga vähemalt räägib mees reaalsusest, mitte ei aja pankade minionite udumulli.

                            Mis muidugi jällegi ei tähenda, et oleks halb mõte mingi osa oma portfellist selliste riskantsemate instrumentide alla panna - kes siis ei tahaks seda adrekat ja lootust, et mingi hetk lööb miski portfellis nii särama, et leiad kontolt (juhul, kui õigel ajal muidugi exiti teed) mitme aasta sissetuleku või rohkematki.
                            La Liga 2020/21 ennustusmäng

                            La Liga Striker Mania 2020/21

                            Kommentaar


                              shortsellerite imelapseks tõusnud Fahmi Quadir, kes nägi ette Valeanti langust ja tõmbas kohe sellega investorite papi taha enda fondile, kelkis juulis 2018, et shortis Teslat ka, sest "kõik märgid viitavad, et samasugune ohtlik värk nagu Valeant".

                              Juulis 2018 oli aktsia hind läbi terve kuu keskmiselt 60 USD, huvitav mis ta nüüd oma investoritele ütleb (või ütleb juba pikemat aega), kui aktsiahind on hetkel 846 USD.

                              Kommentaar


                                Algselt postitas cabron Vaata postitust
                                shortsellerite imelapseks tõusnud Fahmi Quadir, kes nägi ette Valeanti langust ja tõmbas kohe sellega investorite papi taha enda fondile, kelkis juulis 2018, et shortis Teslat ka, sest "kõik märgid viitavad, et samasugune ohtlik värk nagu Valeant".

                                Juulis 2018 oli aktsia hind läbi terve kuu keskmiselt 60 USD, huvitav mis ta nüüd oma investoritele ütleb (või ütleb juba pikemat aega), kui aktsiahind on hetkel 846 USD.
                                Tesla short sellers lost $40 billion in 2020
                                Elon Musk’s net worth increased by more than $100 billion in 2020. His loudest critics, aka investors who have shorted Tesla stock on the assumption the share price would go down, lost a record $40.1 billion.


                                Paras shortidele
                                “Just because you're offended, doesn't mean you're right.”

                                Kommentaar

                                Working...
                                X