320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Investeerimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    #16
    Bitcoin on kuidagi devalveerinud investeerimise kui termini vâärtust.

    Kommentaar


      #17
      Enamasti loobivad selliseid "taksojuhtide" klišeesid just need ära tõusnud FB finantsvabaduse grupi vennad, kes "Intelligent Investor"-ga poole peale jõudnud, Roosaare raamatu läbi lugenud, ennast Kristi Saare meililisti lisanud ja 2 a iga kuu 20 EUR kuhugi mintosesse "investeerinud". Teine variant on siis need majandusteaduskonna vennad, kes parimal juhul on pangas ordereid täitmas ja ennast ka "suure mängu osaliseks" peavad. Ilmselt muidugi ka erandeid.

      Kui me puhtalt Eestist räägime, siis on küllaltki selged põhjused investeerimise huvi kasvuks. Olgu need paranenud ligipääs informatsioonile, kasvav elatustase (tekib võimalus ka noortel investeerida), parem haridus (mõtlemine tulevikule) jne. Kui me võtame 30 a tagasi, siis välismaalased Eesti iseseisvumise ajal omasid tarkust ja finantsi investeerida nt ida-euroopa prime kinnisvarasse, sest neil oli kogemus. Meil müüdi saksast toodud autosid, mille puhul 2 auto müügist oleks saanud mustakale juba 2 toalise korteri või isegi parema. Seda reeglina ei tehtud, sest kv oli kogemuse põhjal commodity, mille üle väga mõtlema ei pidanud ja mis erilist tootlust toona ei pakkunud. Suuremat pilti ja perspektiivi ei osatud näha. Elu oli selline ja see on nüüd muutunud.

      Ise olen ka muidugi see taksojuht, kes viimastel aastatel ka kapoti alla vaadanud. Lihtne põhjus - esmased vajadused täidetud, paar elukondlikku kinnisvara on perel võimendusega olemas. Piisavad sissetulekud on tagatud, tegevused kapitaliseeritud ning mahud lihtsa inimese jaoks piisavad, et turgude poole vaatamine on efektiivne ajaline ressurssikasutus. Noh, võrrelduna näiteks enese harimisega või sissetulekute kasvatamisega (mille poole peaksid vaatama tõepoolest kõik need, kellel olemasolevad sissetulekud ei taga piisavat elukvaliteeti).

      tldr. Allarsi poolt hea teemapüstitus. Endal siin mõne SPACiga õnnestunud "better be lucky than good" strateegiat kasutades 100%+ koju tuua (QS nt). XPEV oli ka tubli poiss, kust hea kasumps sai realiseeritud. Ise võtan teemat muidugi hobina ja teatud mõttes kontrollitud gamblinguna. Seda siis selles võtmes, et "investeeringud" (kui nii võib öelda) on riskantsed ja kui perse läheb, küll siis "teenitakse uus" nagu teatud ringkondades tavatsetakse öelda.

      QSi sain 20 pealt sisse, 40 ringis lõi piss pähe ja hakkasin väristama, sest no puci, ajad on küll muutunud, aga ei suutnud endale ratsionaliseerida ära, et akutootja, millel on lootus asi auto peale saada 2027 võib tõepoolest lähima kuu jooksul olla väärt 50 jardi.

      TSLA - Michael Burry tõmbab järjekordse jänese kotist...?

      Kommentaar


        #18
        Algselt postitas SleepWalking Vaata postitust
        Viimasele väitele ei oska hinnangut anda.
        Aga üldse ei halvusta. Juba umbes taksode ja aktsiaturgude tekkimisest alates on eksisteerinud selline ütlus/põhimõte, et kui su taksojuht (enne taksosid oli referentsgrupiks kingaviksija) räägib sinuga aktsiatest, on viimane hetk müüa.



        Palun, statistika on siin.
        Kodumajapidamistel on teise kvartali lõpus sularaha ja hoiuseid ca 9,2 miljardit.
        https://statistika.eestipank.ee/#/et...TO/r/2370/2179
        Ei halvusta? Sa just töid analoogi, et siin räägivad taksojuhid investeerimist, tsiteerides mind.

        Minu vague statement oli ühest artiklist möni kuu tagasi, praegu ei leia seda enam. Ei mäleta täpselt kuidas see sönastus seal oli ja mida täpsemalt silmas peeti, aga 500 to 800 poole aastaga oli juttu. Koroonakriisiga on vaba raha rohkem juurde tekkinud, mida osad kasutanud investeerimiseks. Ei pea ju geenius olema, et seda märgata. Uute investeerijate tekkimine on küll köva märk müügiks. Veel jöuad köik maha parseldada enne kui järgmine taksojuht söna vötab

        Korralik guru oled ikka.
        “Just because you're offended, doesn't mean you're right.”

        Kommentaar


          #19
          Algselt postitas kaala Vaata postitust
          Korralik guru oled ikka.
          Tänan.

          Olen pisut hämmeldunud, sest eeldasin, et investeerimisest saab rääkida juhul, kui sellest midagi tead. Näiteks mõisteid või ajalugu või midagi. Taksojuht on tõesti auväärt amet, aga omab aktsiaturul teatud sümboolset tähendust. Varsti juba sada aastat: https://archive.fortune.com/magazine...1503/index.htm. Ajast, kui hinnad olid viimati kasumiväljavaadete suhtes tänasel tasemel.

          Kommentaar


            #20
            Kristi Saarest rääkides...lugesin seda artiklit ükskord https://kristiinvesteerib.ee/mida-pa...ise-excelisse/

            ja mõtlesin, et kui keegi peab sulle ette ütlema, mida excelisse investeeringute kohta kirja panna, siis on ilmselgelt liiga vara veel investeerimisega tegeleda...

            Kommentaar


              #21
              Algselt postitas SleepWalking Vaata postitust
              Tänan.

              Olen pisut hämmeldunud, sest eeldasin, et investeerimisest saab rääkida juhul, kui sellest midagi tead. Näiteks mõisteid või ajalugu või midagi. Taksojuht on tõesti auväärt amet, aga omab aktsiaturul teatud sümboolset tähendust. Varsti juba sada aastat: https://archive.fortune.com/magazine...1503/index.htm. Ajast, kui hinnad olid viimati kasumiväljavaadete suhtes tänasel tasemel.
              Mille pealt eeldad, et ma ei tea? Taksojuhi analoogiga hirmutatakse pidevalt LHV foorumis. Kölab sama robustse analüüsina nagu see, kui seesama taksojuht sulle ütleb, et bitcoiniga pidi teenida saama.

              Ilmselgelt on praegune seis erakordne ja ajutine nähtus, mis varsti end mönusalt korrigeerib. Samas see pidi juba suvel juhtuma, aga pumbatakse raha ikka pidevalt peale. Vöibolla harid siis ka natuke siinseid taksojuhte ja ütled midagi kasulikku?
              “Just because you're offended, doesn't mean you're right.”

              Kommentaar


                #22
                Algselt postitas kaala Vaata postitust
                Koroonakriisiga on vaba raha rohkem juurde tekkinud, mida osad kasutanud investeerimiseks.
                Ühel hetkel saab koroonakriis läbi > inimesed peavad hakkama elu jälle elama > haibiaktsiad tehakse rahaks > hinnad hakkavad kukkuma > kogemusteta investorite paanikamüük.

                Ma panen vaba raha popkorni. Saab olema fun.
                20 LEGEND

                Kommentaar


                  #23
                  Algselt postitas zelee Vaata postitust
                  Rääkige parem kus te nende kõigi aktsiatega kauplete ning mis teenustasud on?
                  Kuulaks ka heameelega seda.

                  Alustasin ka eelmisel nädalal "sentidega" tegelemist sotsiaalse surve tõttu . Eks pigem on selline gamblimise ja mängu ilu taga ajamine on minu jaoks see.

                  Mida arvata AliBaba stockist?

                  Kommentaar


                    #24
                    Algselt postitas cabron Vaata postitust
                    Kristi Saarest rääkides...lugesin seda artiklit ükskord https://kristiinvesteerib.ee/mida-pa...ise-excelisse/

                    ja mõtlesin, et kui keegi peab sulle ette ütlema, mida excelisse investeeringute kohta kirja panna, siis on ilmselgelt liiga vara veel investeerimisega tegeleda...
                    Mind kõige enam nende nimesid nimetamata "gurude" osas häirib, et nad on leidnud endale kena räkiti ning peidavad selle väga oskuslikult "turu harimise ja inimeste finantsteadmiste tõstmise" egiidi alla. See tekitab inimesi, kes parimal juhul küsivad avalikult "soetasin moderna @ 150, hetkel 110, mis juhtus?"; "panin 500 EUR siidrikotta, kuna tagasi saan?", halvimal juhul lood pettekujutelma, et sentide veeretamine on teekonna algus finantsvabadusse, sest "guru ju rääkis ja ise tegi". Arusaamata, et see "guru" on teinud seda sellesamuse räkiti pealt.

                    Selline rõve paradoks tegelikult eksisteerib, et need, kes seda infot ostavad, tegelikult peaksid fookuse seadma hoopis maisematele tegevustele. Need, kes tegelikult tänase seisuga investeerimisele mõtlema peaksid, seda infot aga enam ei vaja, sest kogu eelnev tegevus on olnud asjakohaseks vundamendiks.

                    Kommentaar


                      #25
                      Algselt postitas Rudy Vaata postitust
                      Kuulaks ka heameelega seda.

                      Alustasin ka eelmisel nädalal "sentidega" tegelemist sotsiaalse surve tõttu . Eks pigem on selline gamblimise ja mängu ilu taga ajamine on minu jaoks see.

                      Mida arvata AliBaba stockist?
                      Mina kasutan Swedbanki. Kuigi LHVs on tasud vist nüüd odavamad. Balti börsil on aga kõik tehingud teenustasuvabad. Kui tahta teiste riikide börsidel tehinguid teha, kaasnevad tehingutasud. Vajalik on luua väärtpaberikonto ning eraldi arvelduskonto, mis nimetada ümber investeerimiskontoks. Kui teha tehingud investeerimiskonto kaudu ning raha hoida kontol, puudub vajadus maksta tulumaksu. Tulumaksukohustus tekib teenitud tulu pealt Teiste riikide börsidel tehinguid tehes tuleks arvestada ka veel valuutavahetuskuludega. Swedbanki platform on lihtne. Miinus on aga, et seal pole võimalik sisestada stoporderit. LHVs on see võimalus olemas. Samas stoporderi vajadus võiks olla üksnes juhul, kui soov on teha kiireid tehinguid ehk harrastada nn daytradingut. Pankade kodulehtedelt leiab hinnakirjad kenasti üles.

                      Väike nõuanne seoses valuutavahetusega on, et enne tasuks eurod kanda investeerimiskontole ning siis teha valuutavahetus samal kontol. Kui põhikontol vahetada valuutat ning hiljem kanda see valuuta investeerimiskontole, tuleb maksta veel eraldi tasu.

                      Kommentaar


                        #26
                        Hetkel osta tech aktsiaid on üks lollimaid asju üldse! Praegu on bubble lõhkemisfaasis ja pakun, et nädala jooksul käib kõva pauk ja crash on suurem, kui mullu kevadel.

                        Muidu TSLA ja NIO tõid mulle poole aastaga neljakohalisi numbreid ja soovitaksin nendel pigem put optioneid osta.

                        Kommentaar


                          #27
                          Väga äge teema. Mina tegelen investeerimisega hobikorras. Võtan seda hetkel rohkem mänguna ja üritan iga kuu ühe ümmarguse summa kõrvale panna ja nende eest aktsiaid osta. Algajana ostan ma lihtsalt eesti (ja balti) aktsiad. Nende ostmine ja hoidmine (kuni 30k*) on Swedbankis (LHV-s ka) ilma teenustasuta. Osta kasvõi üks aktsia korraga. Ilmselgelt ei ole mul veel probleem selle 30k täissaamisega ja alla 30kilo on igal juhul mu meelest suht naljasummad. Hetkel olen ostnud Tallinna Kaubamaja ja Tallinna Vee aktsiaid. Nende pealt olen teeninud ka dividende. Kaups andis eelmine aasta 0.73 senti ja Vesi 1.00 euri aktsia kohta. Vesi muidugi veits kallim ka. Täna just ostsin huvi pärast Coop Panga aktsiaid. Nende pealt dividende ei oota, sisetunne ütles, et võib äge aktsia olla. Coop siis esimene aktsia, mis ei ole dividendiaktsia, vaid loodan aktsia väärtuse tõusule. Nagu juba ütlesin, ostan neid hobikorras ja mängulustist, ei põeks väga (vist) kui need firmad isegi pankrotti läheks. Summad on väikesed ja muidu oleks selle raha vast niisama maha laristanud ning aktsiad osta on sada korda kasulikum kui osta lotopileteid või spordiennustuses mängida. Ilmselgelt olen tänaseks dividendide pealt rohkem teeninud kui lotoga võitnud oleks, lisaks on aktsiad ise ka veel alles. Aga igakord näiteks Selveris käies on mõnus tunne, et oled ise ka mingit moodi selle omanik. Ühesõnaga, tekitab mulle sellist mõnusat hasarti, soovitan kõigile loto asemel. Järgmine kuu plaanin veel näiteks Kaupsi osta, aga eks näis mis tuju tuleb. Kui kõik aga hästi läheb, on parem pensionisammas kui II ja III sammas kokku aga kui ei lähe, pole ka midagi väga hullu. II sambasse kogun ka ning ei kavatse sealt ära tulla, las jääb proffidele ka midagi. Mingeid erilisi süvaanalüüse, millised aktsiad kõige tulusamad on, ei tee.

                          PS. Dividend käändub nagu kurt, aga ikka ei oska käänata.]
                          On ainult üks klubi - TARTU TAMMEKA!
                          I don’t care what you think of me!
                          Unless you think I’m awesome – in which case, you’re right! Carry on…

                          Kommentaar


                            #28
                            Algselt postitas Veel1v2rav Vaata postitust
                            Hetkel osta tech aktsiaid on üks lollimaid asju üldse! Praegu on bubble lõhkemisfaasis ja pakun, et nädala jooksul käib kõva pauk ja crash on suurem, kui mullu kevadel.

                            Muidu TSLA ja NIO tõid mulle poole aastaga neljakohalisi numbreid ja soovitaksin nendel pigem put optioneid osta.
                            Arvestades USAS`s toimuvad, siis see vöib vabalt juhtuda. järgmised 2 nädalat on kriitilised.
                            “Just because you're offended, doesn't mean you're right.”

                            Kommentaar


                              #29
                              Algselt postitas allars Vaata postitust
                              Jah, üks asi on inimeste võime seda osta, aga teine on aktsia hinna määratlemine ettevõtte reaalsete majandusnäitajate alusel ehk nn väärtusinvesteerimise põhimõtteid järgides. Tõsi, tundub, et neid ideid järgitakse järjest vähem ja hetkel paistab, et kaubeldakse igasugu kraami, mis vähegi kuskil kerkida võiks. Kõige parem loogika võiks ehk olla selles, et ega poest ju muid asju ka kallimalt osta ei taha, kui tead, mis on selle asja reaalne väärtus. Aktsiate puhul kehtib see loogika miskipärast järjest vähem. Me ei osta ju poest saia 10 kordse hinnaga, kuigi võiks olla võime seda osta. Samas mingi aktsia eest 10 kordne hind välja käia ei tundu justkui olevat probleem. Ehk siis minule tundub, et aktsiaturgudel on järjest rohkem emotsionaalsust ning vähem ratsionaalset mõtlemist, mis aga nagu öeldud, ei takista raha teenimast.

                              Ma olen üritanud hetkel neid kahte kombineerida, üritaks kindlustada tagalat ja valida neid, kellel on midagi reaalselt olemas ning kelle majandusnäitajad annavad kindlust. Samas veidike emotsionaalsust pulliefekti mõttes ei tee ka paha.
                              See on väga huvitav point ja (sisemise) filossoofilise arutelu teema.
                              Olen ise selgelt rohkem lugenud ja üritanud omandada väärtusinvesteerimise põhimõtteid. Alates samast "Intelligentne investor", eraldi raamatud ka onu Warrenist ja tema sõbrast Charliest. Lisaks hunnik nii Äripäeva poolt välja antud raamatuid kui omal käel leitud kraami.

                              Kuidagi ei taha kuulutada väärtusinvesteerimise surma kui sellist. Samal ajal on näiteid mida ei ole võimalik lihtsalt kõrvale heita öeldes, et see oli tühi mull. Kaks näidet mis hoobilt meelde tulevad on Amazon (väga pikalt teenis taotluslikult 0-kasumit; paljud irvhambad ka keksisid ühelt jalalt teisele ja lällasid kui mõttetu raamatumüügifirmaga tegemist on; hetkel väärtus 1,6 triljonit ja tegelikult on ettevõte röögatu rahamasin) ja Apple (mäletan kuidas majandustudengina 2012 tundus väga kallis olema ja aktsia hind oli hilisemaste splittidega korrigeeritult 25 USD; hetkel siis 132 ja vahepeal tõusnud 5,3x). Ehk ma arvan, mitmet tüüpi ettevõtete puhul peab vaatama asja laiemalt kui tänane fundamentaal. Selles näites mis tõid lonkabki see osa loogikast, et kui Sa ostad saia, siis ostad täna saia ja sööd selle paari päeva jooksul ära (või viskad minema). Ehk Sa tead täpselt mis see endast kujutab ja kuidas "käitub" (ehk püsib teatud aja söödav, mingist hektest läheb hallitama kätte). Samas aktsia puhul ostad tänase arusaama järgi osa ettevõtte tulevikutootlusest. Ja seal on määrajaid omajagu rohkem.

                              .......

                              Vastuseks ühele teisele küsimusele platformide ja tasude kohta, siis ma isiklikult investeerin (ei kauple - pole seni veel ühestki võetud positsioonist väljunud) läbi ettevõtte ja vahendusteenuse pakkujana kasutan LHV'd. Suurem osa kapitalist on hetkel Tallinna börsil ja välismaiste väärtpaberite ostul olen sättinud lihtsalt asjad nii, et teenustasud ei võtaks enda alla üle 1% tehingumahust.
                              Ilmselt pikemas perspektiivis võiks kolida üle küll kas IB'sse, eTorosse või kusagile mujale, mis varianti pakub.

                              Kommentaar


                                #30
                                Algselt postitas allars Vaata postitust
                                Mina kasutan Swedbanki. Kuigi LHVs on tasud vist nüüd odavamad. Balti börsil on aga kõik tehingud teenustasuvabad. Kui tahta teiste riikide börsidel tehinguid teha, kaasnevad tehingutasud. Vajalik on luua väärtpaberikonto ning eraldi arvelduskonto, mis nimetada ümber investeerimiskontoks. Kui teha tehingud investeerimiskonto kaudu ning raha hoida kontol, puudub vajadus maksta tulumaksu. Tulumaksukohustus tekib teenitud tulu pealt Teiste riikide börsidel tehinguid tehes tuleks arvestada ka veel valuutavahetuskuludega. Swedbanki platform on lihtne. Miinus on aga, et seal pole võimalik sisestada stoporderit. LHVs on see võimalus olemas. Samas stoporderi vajadus võiks olla üksnes juhul, kui soov on teha kiireid tehinguid ehk harrastada nn daytradingut. Pankade kodulehtedelt leiab hinnakirjad kenasti üles.

                                Väike nõuanne seoses valuutavahetusega on, et enne tasuks eurod kanda investeerimiskontole ning siis teha valuutavahetus samal kontol. Kui põhikontol vahetada valuutat ning hiljem kanda see valuuta investeerimiskontole, tuleb maksta veel eraldi tasu.
                                Tänud vastuse eest. Mingis mõttes ei midagi uut, ise ka laiskusest kasutan Swedi platvormi. Valuutavahetuse tip on hea, sellega ma alguses natukene feilisin.

                                Kommentaar

                                Working...
                                X