320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Eesti jalgpalli arengust

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Algselt postitas rallikas Vaata postitust
    Loe korra minu lõik uuesti läbi. Väikesed klubid, tugevad mängud - suured klubid, hea koht testimiseks? Lisaks annaks turniir ka konkreetsema mõtte mängijatel pingutada, st on mille peale mängida. Praegune "taliturniir" on lihtsalt punt sõprusmänge korraldatud EJL poolt, millel puudub konkreetne eesmärk või tulem. Turniiriks praeguseid hallimänge on patt nimetada.
    Väikesed klubid saavad tugevaid mänge - nõus. Aga mida testib suur klubi olukorras, kus vastane on alla igasugust arvestust? Reaalsete asjade katsetamiseks ja proovimiseks läheb vaja enam-vähem konkurentsivõimelist vastast. Kui praegu on Eesti jalka probleem see, et juba kõrgliiga viimaste tase pole tippude jaoks piisav, siis EL või ELB omad on sellest veel kaugemal. Selline formaat looks lihtsalt mängud, kus suurklubide jaoks tekivad kohustuslikud mängud, mida tuleb lihtsalt pidada ja kus mängivad noored, kes on esindusvõistkonnast tegelikult kaugel. Ja see pole asjade testimine.

    Praegune taliturniir loodi aastate eest puhtalt selle pärast, et Eesti klubid olid suutmatud omale ise hooaja ettevalmistuseks normaalseid mänge kokku leppima. Praeguseks on lood paremaks muutunud, aga asja ajend oli see. See polegi turniir. Lihtsalt sarnase tasemega võistkondadega treeningkohtumised võistlusvälisel perioodil.

    Algselt postitas rallikas Vaata postitust
    Otsene publikuhuvi liigakarikas oleks teisejärguline, liigakarika eesmärk oleks anda erineva tasemega klubidele tugevamaid mänge. Pealegi neid veebruari-märtsikuised mänge käiksid vaatamas niikuinii vaid tulihingelised + mõned üksikud huvilised ning möödunud hooaja puhul nägime mis juhtus, kui taheti vabariigiaastapäeva ajal liigamängudega alustada ning mis publiku arv oli nädal hiljem, kui pea kõik mängud halli lükati.

    Hooaja II vooru PV numbrid: 115; 156; 118; 89; 89

    Ma küsin paren nii, et kas on parem, kui veebruaris-märtsis käib Premium Liigat EJL hallis või kuskil külmal tuulises Kuressaare kunstmurul vaatamas keskmiselt 100 inimest, mis kokkuvõttes tõmbab Liiga publikunumbrid alla ning jahutab tennisepubliku huvi liiga vastu ära juba enne, kui see reaalselt alata on jõudnud?
    Jalgpallihall pole kindlasti liigajalgpalliks õige koht. Eriti Lilleküla oma, kus pealtvaatajad istuvad ühes otsas. Samuti pole Eestis optimaalne alustada liigaga veebruaris. Et Eestis algab aga hooaeg kevadel, kui ilm on jahe, on paratamatus. Sestap ongi minu jaoks vaja väga jõuliselt tegeleda infrastruktuuris just pealtvaatajatele loodud tingimuste parandamisega. Eestis võib jaanipäeval ka +6 olla, oma klimaatilist asukohta me ei saa muuta. Ja hangede vahel mängitakse nii Norras, Rootsis, Venemaal, Tšehhis kui ka Poolas. Sita ilmaga mängitakse tõesti ka mujal ja hullemates kohtadeski. Täna ei ole meil pealtvaatajatele loodud tingimused lihtsalt sarnasel tasemel. Rohkem katuseid ja rohkem seinu tribüünidele! See saab võti olla. Sest Eestis ja ka mujal maailmas jäädakse alati jalgpalli mängima ka ajal, kui ilm on keskmise inimese jaoks ebameeldiv. Jalgpalli kasvavat populaarsust arvestades on see paratamatu.


    Algselt postitas rallikas Vaata postitust
    Ma arvan, et sa oled natuke valesti aru saanud mida ma puhkuse all mõtlen.

    Alates 5. augustist kuni 7. oktoobrini mängis Kalju 14 mängu mis teeb keskmisel 4.3 päeva iga mängu tagant. Selle perioodi sisse läks veel 12-päevane koondisepaus septembris. Isegi mina, kes ma Tartust elades jõudsin neist 14 mängust enamustel koha peal käia, väsisin lõpuks mentaalselt ära. Mõtle mida tavapublik siis arvab, kui üle nädala samu vastaseid näeb? Vaata millise intensiivsusega Inglismaal pannakse. Liverpool 8 mängu detsembrikuus ning Klopp pidi ikka väga korralikult koosseisuga roteerima. Kas meie jalgpallurid on Liverpooli tasemel füüsisega? Kas meie jalgpallurid kannatavad sellist koormust?

    Stjarnan mängis koos eurosarjaga perioodil 02.07-29.09 (hooaja lõpp) kokku 18 mängu, mis teeb keskmiseks mäng iga 5 päeva tagant. Lükates Eestis hooaega veel üks kuu pikemaks, on võimalik anda jalgpalluritele taastumiseks rohkem aega ning seeläbi on nende väljakul näidatav kvaliteet ka parem. Lisaks lõpetades Novembri algusega on kohalikel mängijatel veel endiselt sees võistlusmoment ja toonus, kui tulevad peale novembrikuised koondisemängud.

    Lõppkokkuvõttes ei muutu jalgpallihooaja pikkuse koha pealt jalgpallurile mitte midagi. Klubidele algab eeltöö jaanuaris, veebruar-märts esimesed võistlusmomendid. Aprillikuu esimeste soojade ilmadega jõuab ka peamine publik klubi seljataha, kui hakkab Premium Liiga pihta ning hooaeg mängitakse novembri alguseni. Hooaeg 9-10 kuud pikk.
    Topeltmängud ühel nädalal on jah mängijate liigne kurnamine. Sellega olen nõus ja jalgpallurite üleüldine liigsuur koormus on ülemaailmselt suur probleem. Selle aasta kalendris väheneski oluliselt nädalasiseste mängude arv. Premium liigas on tänavu viis-kuus nädalasisest vooru, mis on okei. Soome kõrgliiga reformi tingis samasugune soov vähendada nädalasiseste mängude osakaalu. Liiga tegid nad lõpuks lühemaks seetõttu, et pikendamise korral oleksid nad jäähoki hooaega tugevalt sisse sõitnud ja Soomes oleks see tähendanud pealtvaatajate mõttes suuri probleeme.

    Mulle meeldiks ka ideaalis, kui meil oleks kõrgliigas a la 16 või 18 satsi ja vastased erineksid kogu aeg, aga Eesti tingimustes pole see lihtsalt reaalne. Meil ei ole lihtsalt piisavalt klubisid. Samas kui soovitakse vähegi konkurentsivõimelised olla, siis peavad meie noored vutimehed mängima. Ja Premium liiga on üldiselt ikkagi väga noortest mängijatest koosnev liiga. 22-vooruline liiga ei ole minu jaoks tõsiseltvõetav. See on harrastajate tase. Suurusjärk 30 matši tundub minimaalne kogus. Kui palju täpselt jalgpallur aastas mängima peaks, seda numbrit ma ei tea, ei ole selliseid arvutusi teinud. Igatahes tundub 10 klubi praeguses loodava profiliiga kontekstis optimaalne. Muidugi neli korda läbi mängimine on emotsionaalselt väsitav, aga ausalt Eesti jalka hetkeseisule peale vaadates pole siin millegi arvelt liigat laiendada.

    Praegu kõik need solidaarsusmehhanismid peaksid vähemalt idee poolest looma korralikud eeldused tulevikuks. Seda, kuidas need õnnestuvad ja kas plaan töötas, saab hinnata aastate pärast. Aga kasvõi juba eelmise aasta näitel, kui kaheksanda koha meeskond suudab meistriga viike teha, siis tundub see pigem hea märk. Ning uue hooaja kontekstis tunduvad tabeli tagumise otsa meeskonnad ka korralikult juurde panevat, seega tundub, et liiga muutub ühtlasemaks. Kas see tunne muidugi ka õigeks osutub, selgub muidugi taas hiljem. Aga see, kuidas klubid viimaste aastate jooksul ka organisatoorselt arenenud on, annab usku.

    Üle Euroopa muudetakse liigasüsteeme kohtades, kus on juba olemas profiliiga. Eestis on see alles loomisel. Kui meil mõne aasta pärast on ühtlase tasemega profiliiga ja publikuga on ikka lood sitasti, siis ma usun, et EJL on üks esimesi asju muutma. Praegu nad pigem üritavad alles midagi ehitada ja tundub mõistlik asi valmis teha ja siis seejärel selle osas hinnanguid anda ning järeldusi teha, kas asjad töötavad või tuleks midagi kardinaalselt muuta. Hästi kujundlikult: pole ju mõtet hinnata elukvaliteeti majas, mil pole veel aknaid ees ja katust peal. Kui maja on valmis ja siis selgub, et ikka ei taha külalised su diivani peal istuda, saad tegeleda selle põhjustega. Kui maja on pooleli, pole imestada, et diivan tühjana seisab, kui see sinna mingil põhjusel viidud on.
    Futbol puro en mi corazon, sangre blanca en mis venas.
    Algselt postitas taku*
    Ega butsad ei mängi. Idioodid. Soeng mängib.

    Kommentaar


      Algselt postitas Kasper Vaata postitust
      Üle Euroopa muudetakse liigasüsteeme kohtades, kus on juba olemas profiliiga. Eestis on see alles loomisel.
      See, et meil ei ole profiliiga, ei saa küll mingi argument olla. Sitasti on praegu ja kui me ei reageeri, siis on pärast veel keerulisem.
      I don't write erotica but I do write. Don't get paid for it though. My writing is a little more high profile than erotica generally. I stay anonymous though so I can never be compensated for my work.

      Kommentaar


        Algselt postitas Nahkpea Vaata postitust
        Lugesin ja süvenesin. Ei pea kohe arvama, et kel vaimustusest näpud püsti pole, see järelikult pole lugenud ega süvenenud. Ma ei ole liigareformi vastu kui seda tõesti klubid ise tahavad, aga sel peab olema ka mingi mõtestatus ja EELKÕIGE konkurentsivõimet arvestades. Reformi ei ole mõtet teha reformi enda pärast.
        Ma olen nõus sinuga, et reformida ei ole mõtet reformimise pärast. Kordame veel kord, see on vaid üks variantidest, kuidas ühes riigis tehakse. Kordame ka seda, et antud riik on paljude aspektide poolest meile sarnane. Paljude aspektide poolest ka meist erinev. Mistõttu 100%-liselt ei ole mõistlik seda skeemi vastu võtta ja ma loodan, et keegi seda ei tee. Küll aga on kasulik olla positiivne ja avameelne noppides lahendusi, mis riikides kasulikud. Sealhulgas riikides, kelle üle me vahel ka vaimustume.

        Samas su 2 väidet veidi vihjavad, et sa võtad seda küsimust hästi kitsalt ning omad kindlat ja vankumatut arvamust. Sa väidad, et SINU meelest on mõistlik reformida midagi, kui klubid ei ole selle vastu. Sa väidad, et reformimisel peab arvestama EELKÕIGE konkurentsivõimet.

        Esiteks kulla sõbrad, millegi nii mastaapse reformimisel on mõistlik kaasata nii palju osapooli, kui võimalik. Leppida ainult ühe osapoole arvamusega, ei ole õige ja mõistlik. Loomulikult on klubidel suur roll. Aga kuidas me defineerime klubisid? Kas klubi on ainult juhtkond või mängijad ka või kaasatakse äkki fännid ja üleüldine kogukond?

        Teiseks reformimisel on mõtet siis, kui on väga palju faktoreid, mis põlevad, on lausa leekides. See, kas mingi faktor on leekides Eesti klubijalgpallis, see küsimus on subjektiivne ja selliseks ka jääb. Mina, Nahkpea, Kasper ega ka rallikas ei ole otsustajad ning saame vaid arvamust avaldada. Tõsi, näiteks kasutaja Kasper esinedab ka "küsimuste esitajate" leeri. Küll aga kui "küsimuste esitajate" leer on otsustajatega ühel arvamusel, siis sellesuunalist diskussiooni paraku ei tule.

        Nüüd, mis on need faktorid (suvalises järjekorras, kuid kõik tähtsad Minu arvates)?

        1. konkurentsivõime

        Väga hea punkt. Esmapilgul on teil õigus. Kui laiendada liigat 12,14,16 jne. võistkonnani, siis tõepoolest imesid ei juhtu. Mingisugune Welco ei saa üleöö tugevamaks ja ei saa tippudele aga ka keskmikele vastu. Meil ei ole nii palju mängijaid ütlete teie ja see on tõsi. Aga see on tõsi praeguse süsteemiga. Tahate ma ütlen teile, kus meil on 3 meistriliiga klubi jagu mängijaid, kellega saaks tugevdada Meistriliiga klubisid allpool 3ndat kohta? Vaadake Levadia ja (eriti!) Flora oreooli. See on ju sellise riigi kontekstis lausa kriminaalne, et need klubid hoiavad nii palju talendikaid mängijaid kas pingil või Esiliigas või EsiliigaB-s, sest noh on duublid ju. Ja duublid peavad ka mängima 36 mängu ja siis meil ongi selleks mängijaid nagu vaja.

        Üks Herol Riiberg muudab Viljandi Tuleviku juba oluliselt konkurentsivõimelisemaks. 1 faking Herol. Ehk siis kui liigareform on ajendiks ümber vaadata olukord duublitega, siis mina olen ainult poolt. Vot teile solidaarsusmehhanismi. Laenulesaatmise süsteemi plussid ja miinused pole selle vaidluse jagada, aga minuteada on kasutusel kõigis maailmariikides.

        Muide see mängijate duublites üleküpsetamine on omaette ooper Eestis. Lõpuks need mehed lähevad (heal juhul) 2. liigat Tallinna satsi mängima. Aga ka seal ei suuda klubi neid hoida, kuna Jalgpalliliit rakendab seal "kõik on võrdsed" mentaliteeti ja väänab Tallinna klubidele väljasõite, mis nendele proaktiivsetele vabatahtlikele, kes 2. liiga klubisid veavad otsene anaalne üllatus. Aga see on eraldi teema.

        Kui need noored praktikale teistesse klubidesse saadetaks, oleks meil oluliselt tasavägisem see värk. Klubid oleks muidu motiveeritud mängijaid rohkem välja saatma, kui liiga ise oleks lühem.

        2. uue "liigakarika" tõsiseltvõetavus

        Mida on klubidel saada uuest liigakarikast?

        Kõik saavad hooaja ettevalmistusmänge, millel on võistlusmoment. Mulle on hetkel arusaamatu, miks kasutaja Kasper väga mitmes erinevas arutelus nii agressiivselt tahab tõestada, et suurtel klubidel ei ole vaja nõrgematega hooaja eel mängida. Ok, tasemevahe on tõesti suur. Aga korralikul jalgpalliklubil on hooajaeelselt nii palju asju, millele tähelepanu pöörata lõpetades sellega, et lihtsalt panna mängijad jooksma mängu olukorras. Taktika, šmaktika jne. Või miks mängis Sevilla pre-seasonil Extramaduraga? Miks mängis Milan hooaja eel Novaraga või Pro Piacenzaga?

        Väiksematest klubidest ma ei hakka siinkohal vast rääkimagi. Mulle on selge, miks see neile hea on.

        Edasi, see on ju roostes idee, aga kõik ei pea märtsi lõpus ju toimuma? Viime "liigakarika" finaali maikuusse A le coqile. Veel üks perepäev. Ja rallikas ju kirjutas, et Islandis mängitakse karikat kevad- sügis põhimõttel. Karikafinaal kuhu septembrisse või augustisse? Jällegi ma ei oleks kriitiline selle pärast, et hetkel ei ole 100%-list lahendust. Samas on neid võimalusi tegelikult niimõnigi, kuidas saab asju atraktiivsemaks teha.

        3. atraktiivsus

        Raiume selle endale väga tugevalt pähe. Noorte ja rahvasport on heategevus ja on selline kampaaniavärk. Klubide omavaheline võistlus aka Premium Liiga on produkt, nagu komm nagu vorst nagu auto. See peab müüma, see peab suunatud olema tarbijale, muidu sel ei ole mõtet lihtsalt. Sellised on printsiibid turumajanduses. Ja olgem ausad skaalal šoppamine Aet Süvariga kuni peopanime Mick Jaggeriga aastal 1986 on meie klubijalgpall kui toode kuskil seal vanaemaga koome salli kamina ääres tasemel.

        Või kas te tahate öelda, et Jalgpalli Premium Liiga on produkt?

        Mõnikord on nii, et mingi asi on hipster ja siis tarbijad ise muudavad selle nõutud produktiks. Aga see on jalgpall härrased, maailma kõige populaarsem spordiala, see ei ole sul mingi käsitööõlu 10€/liiter. Selle peab hakkama müüma.

        Ja siinkohal uus dünaamiline suure finaaliga sari (inimestele meeldivad finaalid) on abiks. Lühem, kontsentreeritum, suuremate üllatustega liiga on abiks.

        Mulle väiksena väga maitses Annekese šokolaad, aga ma olin julge ja proovisin selle välismaise Fazeri šokolaadi pähklitega üks päev. Kuigi olin skeptiline, siis nüüd on see mu lemmikšokolaad.

        Muide, pange tähele, et rallikas ei väitnudki, et liigakarika algusfaasid mingid publikumagnetid oleksid. Kui oleks, siis lõpufaasid.

        4. kliima

        Aga uus "liigakarikas" ju algaks kuskil veebruaris selle plaani järgi. Loomulikult peab seda mängima sees. Sest väljas on jabur seda kuni märtsi lõpuni teha.

        5. infrastruktuur

        Te võite üllatuda, aga mõnikord teatud otsused viivad teiste kasulike otsusteni. Kui otsus luua "liigakarikas", millel on võimalik suurfinaal, millele on võimalus pääseda kohalikul võistkonnal, tõstab kas või 1% võrra kusagil valmidust ehitada sisehall või sellelaadne ehitis, siis on see võit. Ja ma olen kindel, et see protsent on kõrgem.

        Siinkohal, et mind jälle ei tembeldaks vingujaks ja inimeseks, kes ei valda kogu infot, siis jah ma tean, et Jalgpalliliit ja jalgpalliga seotud inimesed teevad väga suurt tööd infrastruktuuri parandamiseks, teevad kohati rohkem, kui võimalik tundub. Aga kas lisaargument oleks halb?

        Need olid 5 esimest, mis mulle pähe kargasid. Loomulikult ei nõua keegi, et muudatused toimuksid kohe. Ja ma rõhutan, et ma pole kusagil otsustaja ja eesmärk ei ole kellelegi rõhuda midagi. Küll aga mind üllatab inimeste reaktsioon, kes nopivad kellegi ideest (või isegi tähelepanekust) mingid negatiivsed aspektid, võimendavad neid ja püüavad sellega see idu maha tampida. Ma olen eriti üllatunud seda inimestelt, kes peaksid neid idusid just elus hoidma.

        Mitte keegi ei ründa ei Jalgpalliliitu ega sellega seotud inimesi. Igasugune muutus võtab aega ja kui on pikk plaan ette võetud, noh mis meil üle jääb, sellele alluda. Reaalselt igasuguse liigareformi tulemusi on raske kui mitte võimatu hinnata. Lõpptulemuseks jääb endale mugavate tulemite endale kasulikuks väänamine.

        Kuna see arutelu ei muuda kellegi arvamust ja ilmselt leitakse mu postituses mingeid vigu või rebitakse midagi kontekstis ja mingit tulemust see nagunii ei anna, siis minu poolt kõik ja rallikale high five.
        Instagram

        Twitter

        Eesti Lokomotiv Moskva fännid

        telekavaataja.blogabet.com

        Kommentaar


          Sa pöörad nii palju tähelepanu siin liigakarikale, mille vastu ma isegi polnud. Ma isegi nagu loen poolehoidu oma postitusest välja.

          Algselt postitas telekavaataja Vaata postitust
          Sa väidad, et SINU meelest on mõistlik reformida midagi, kui klubid ei ole selle vastu.
          Ei ole seda väitnud ja mitte ei saa aru, kust sa seda välja üldse loed.

          Algselt postitas telekavaataja Vaata postitust
          Sa väidad, et reformimisel peab arvestama EELKÕIGE konkurentsivõimet.
          Absoluutselt. See peab olema prioriteet.

          Algselt postitas telekavaataja Vaata postitust
          Esiteks kulla sõbrad, millegi nii mastaapse reformimisel on mõistlik kaasata nii palju osapooli, kui võimalik. Leppida ainult ühe osapoole arvamusega, ei ole õige ja mõistlik. Loomulikult on klubidel suur roll. Aga kuidas me defineerime klubisid? Kas klubi on ainult juhtkond või mängijad ka või kaasatakse äkki fännid ja üleüldine kogukond?
          Ja kuidas sa seda üleüldise kogukonna kaasamist reaalsuses ette kujutad? Et Kuno peab Nõmme elanikega Hiiu mändide all miitinguid ja ootab ettepanekuid reformi osas? Kes või mis see üleüldine kogukond üldse on!? Kas seda üleüldist kogukonda üldse huvitabki mingi liiga peenhäälestus!?

          Selle Flora/Levadia laenumeestega liiga laiendamise osas jääb vastus kuhugi teise päeva. Aeg na hiline, homme vaja vara ärgata ja päev tuleb pikk.
          "Tolerance is the virtue of men who no longer believe in anything." -- G.K. Chesterton

          Kommentaar


            Telekavaataja, paraku on nii, et tasemel mängijaid ei ole Eestis mitte isegi 10 satsi jagu, jutt sellest, et keegi on duublis kinni aga suur talent, pole tõsiseltvõetav. Iga vähegi perspektiivikas mängija leiab endale võimaluse, kui mitte esikolmiku satsides, siis Paides, Viljandis, kus iganes. No ei olenii, et andekas mängija ei saa võimalust.
            Jutt sellest, et miks tipplubidel pole väga pointi mängida mingite madalamate liiga satsidega, tuues näiteid Hispaaniast, kuna taktika, huiaktika jne...no miks peaks seda üldse selgitama? Hispaanias vist pole nii, et kui La Liga satsid mängivad treeningmängu teise liiga satsi vastu, siis nood peavad vaeva nägema, et sastaavi üldse kokku saada.
            Mõelgem nüüd reaalselt ka. Mingi kunstlik
            reform ei tõsta ühegi satsi ega ammugi eesti liiga taset. See kõik nõuab aastatepikkust tööd. Kõige hullem variant oleks niigi ebaühtlast taset veel kunstlikult allapoole viia, põhjendusel, et "liiga palju üksteisega mängida oleks igav, palju lõbusam oleks loputada Keilat või Welcot 12:0".

            Kommentaar


              Meil on riik mis on sarnaselt meile väike ja külm. Ta on kaks korda kvalifitseerinud suurturniirile, klubid näitavad oluliselt südikamat mängu euroopas, publikunumbrid on meist paremad ja järelkasv eeskujulik. Ja me siin vaidleme selle üle kas see mudel oleks meil edukas või on edukas hoopis see imeline KTM-ETM-poolsolidaarsus-lumeliiga üllitis mida me siin suure hurraaga ehitame.

              Ei no fain. Ärme usu tulemusi. Leiutame oma jalgratta. Jalgratta leiutaja poolt on igatahes lubadus on antud: 2025 peab olema (lume)liiga keskmine publikuarv 1000 inimest, Eesti klubid pääsenud Euroopa alagrupiturniirile ning mängud toimuma korralikel staadionitel või muidu "on sitasti". Esimest korda oma pika valitsemisaja jooksul pani alaliidu juht endale tähtaja tulemuste näitamiseks. Mõni võiks vaielda, et 25 aastat on piisav aeg, et tulemuseni jõuda, aga ma olen nõus veel 6 aastat ootama. Aga kui 31. valitsemisaastaks ka edulugu ette näidata ei ole, siis on küll aeg lasta teistel ka proovida.

              Kommentaar


                Miks mängida talvel-kevadel liigakarikat kui võiks mängida Tipneri karikat. Alguses gruppides, hiljem play-offides.
                Soomes ja Rootsis nii mängitakse, võtaks liigahooajal enamiku nädalasisestest voorudest ära.

                Karikavõistluste formaadiks pakuks välja, et ML ja EL-de 30 klubi selgitavad 6-es viieliikmelises alagrupis 12 play-offi pääsejat, kellele lisanduvad Väikeste karikavõistluste 4 parimat. Märtsis enne koondisepausi selgitatakse finalistid ja Karikafinaal millalgi mais.

                Liigahooaja start aprillis eeldaks aga liigas mänguvoorude vähendamist ca 30 peale, sest 36 vooru liigat ei mahu meie kliimas mitte mingisugusel juhul mõistlikult kalendrisse.
                Lihtsaim viis mängude vähendamiseks oleks peale 3. ringi lüüa liiga pooleks. Kas 5-5 (kõigile 31 mängu) või 6-4 (esikuuikule 32 mängu ja alumistele 30 mängu)

                ja üldse, miks piinata Esiliigasid 36 voorulise amatööridele ebamõistlike nädalasiseste mängudega hooajaga, 3 ringi, 27 vooru oleks täiesti paras.

                Kui arendav on meie jalgpallile näiteks kui Flora mängib 2019 a. hooajal 4 tähtsat derbyt Kalju ja Levaga nädala sees, teisipäeval/kolmapäeval 3-4 päeva peale eelmist liigamängu, kui mängijatel viimane mäng veel jalgades.

                Nädalasiseste mängudega staadionle tuleku asemel teleka taha istutatud publikukaost pole mõtet rääkidagi.

                Soomlastele jõudis probleem kohale.
                33 vooru aprillist esimese nädala lõpust kuni oktoobri lõpuni kestev Veikkausliiga kiskus liiga tihedaks.
                Mõjus pärssivalt liigamängude kvaliteedile ja publikuhuvile.
                Liigahooaja pikendamine neile ei sobinud, sest klubidel puudub infra märtsis/novembris Veikkausliiga mängimiseks ja kusagil treeningväljakutel eelistatakse mängida liigahooajaks ettevalmistavalt Suomen Cup-i.

                Kommentaar


                  Algselt postitas telekavaataja Vaata postitust
                  Ma olen nõus sinuga, et reformida ei ole mõtet reformimise pärast. Kordame veel kord, see on vaid üks variantidest, kuidas ühes riigis tehakse. Kordame ka seda, et antud riik on paljude aspektide poolest meile sarnane. Paljude aspektide poolest ka meist erinev. Mistõttu 100%-liselt ei ole mõistlik seda skeemi vastu võtta ja ma loodan, et keegi seda ei tee. Küll aga on kasulik olla positiivne ja avameelne noppides lahendusi, mis riikides kasulikud. Sealhulgas riikides, kelle üle me vahel ka vaimustume.

                  Samas su 2 väidet veidi vihjavad, et sa võtad seda küsimust hästi kitsalt ning omad kindlat ja vankumatut arvamust. Sa väidad, et SINU meelest on mõistlik reformida midagi, kui klubid ei ole selle vastu. Sa väidad, et reformimisel peab arvestama EELKÕIGE konkurentsivõimet.

                  Esiteks kulla sõbrad, millegi nii mastaapse reformimisel on mõistlik kaasata nii palju osapooli, kui võimalik. Leppida ainult ühe osapoole arvamusega, ei ole õige ja mõistlik. Loomulikult on klubidel suur roll. Aga kuidas me defineerime klubisid? Kas klubi on ainult juhtkond või mängijad ka või kaasatakse äkki fännid ja üleüldine kogukond?

                  Teiseks reformimisel on mõtet siis, kui on väga palju faktoreid, mis põlevad, on lausa leekides. See, kas mingi faktor on leekides Eesti klubijalgpallis, see küsimus on subjektiivne ja selliseks ka jääb. Mina, Nahkpea, Kasper ega ka rallikas ei ole otsustajad ning saame vaid arvamust avaldada. Tõsi, näiteks kasutaja Kasper esinedab ka "küsimuste esitajate" leeri. Küll aga kui "küsimuste esitajate" leer on otsustajatega ühel arvamusel, siis sellesuunalist diskussiooni paraku ei tule.

                  Nüüd, mis on need faktorid (suvalises järjekorras, kuid kõik tähtsad Minu arvates)?

                  1. konkurentsivõime

                  Väga hea punkt. Esmapilgul on teil õigus. Kui laiendada liigat 12,14,16 jne. võistkonnani, siis tõepoolest imesid ei juhtu. Mingisugune Welco ei saa üleöö tugevamaks ja ei saa tippudele aga ka keskmikele vastu. Meil ei ole nii palju mängijaid ütlete teie ja see on tõsi. Aga see on tõsi praeguse süsteemiga. Tahate ma ütlen teile, kus meil on 3 meistriliiga klubi jagu mängijaid, kellega saaks tugevdada Meistriliiga klubisid allpool 3ndat kohta? Vaadake Levadia ja (eriti!) Flora oreooli. See on ju sellise riigi kontekstis lausa kriminaalne, et need klubid hoiavad nii palju talendikaid mängijaid kas pingil või Esiliigas või EsiliigaB-s, sest noh on duublid ju. Ja duublid peavad ka mängima 36 mängu ja siis meil ongi selleks mängijaid nagu vaja.

                  Üks Herol Riiberg muudab Viljandi Tuleviku juba oluliselt konkurentsivõimelisemaks. 1 faking Herol. Ehk siis kui liigareform on ajendiks ümber vaadata olukord duublitega, siis mina olen ainult poolt. Vot teile solidaarsusmehhanismi. Laenulesaatmise süsteemi plussid ja miinused pole selle vaidluse jagada, aga minuteada on kasutusel kõigis maailmariikides.

                  Muide see mängijate duublites üleküpsetamine on omaette ooper Eestis. Lõpuks need mehed lähevad (heal juhul) 2. liigat Tallinna satsi mängima. Aga ka seal ei suuda klubi neid hoida, kuna Jalgpalliliit rakendab seal "kõik on võrdsed" mentaliteeti ja väänab Tallinna klubidele väljasõite, mis nendele proaktiivsetele vabatahtlikele, kes 2. liiga klubisid veavad otsene anaalne üllatus. Aga see on eraldi teema.

                  Kui need noored praktikale teistesse klubidesse saadetaks, oleks meil oluliselt tasavägisem see värk. Klubid oleks muidu motiveeritud mängijaid rohkem välja saatma, kui liiga ise oleks lühem.

                  2. uue "liigakarika" tõsiseltvõetavus

                  Mida on klubidel saada uuest liigakarikast?

                  Kõik saavad hooaja ettevalmistusmänge, millel on võistlusmoment. Mulle on hetkel arusaamatu, miks kasutaja Kasper väga mitmes erinevas arutelus nii agressiivselt tahab tõestada, et suurtel klubidel ei ole vaja nõrgematega hooaja eel mängida. Ok, tasemevahe on tõesti suur. Aga korralikul jalgpalliklubil on hooajaeelselt nii palju asju, millele tähelepanu pöörata lõpetades sellega, et lihtsalt panna mängijad jooksma mängu olukorras. Taktika, šmaktika jne. Või miks mängis Sevilla pre-seasonil Extramaduraga? Miks mängis Milan hooaja eel Novaraga või Pro Piacenzaga?

                  Väiksematest klubidest ma ei hakka siinkohal vast rääkimagi. Mulle on selge, miks see neile hea on.

                  Edasi, see on ju roostes idee, aga kõik ei pea märtsi lõpus ju toimuma? Viime "liigakarika" finaali maikuusse A le coqile. Veel üks perepäev. Ja rallikas ju kirjutas, et Islandis mängitakse karikat kevad- sügis põhimõttel. Karikafinaal kuhu septembrisse või augustisse? Jällegi ma ei oleks kriitiline selle pärast, et hetkel ei ole 100%-list lahendust. Samas on neid võimalusi tegelikult niimõnigi, kuidas saab asju atraktiivsemaks teha.

                  3. atraktiivsus

                  Raiume selle endale väga tugevalt pähe. Noorte ja rahvasport on heategevus ja on selline kampaaniavärk. Klubide omavaheline võistlus aka Premium Liiga on produkt, nagu komm nagu vorst nagu auto. See peab müüma, see peab suunatud olema tarbijale, muidu sel ei ole mõtet lihtsalt. Sellised on printsiibid turumajanduses. Ja olgem ausad skaalal šoppamine Aet Süvariga kuni peopanime Mick Jaggeriga aastal 1986 on meie klubijalgpall kui toode kuskil seal vanaemaga koome salli kamina ääres tasemel.

                  Või kas te tahate öelda, et Jalgpalli Premium Liiga on produkt?

                  Mõnikord on nii, et mingi asi on hipster ja siis tarbijad ise muudavad selle nõutud produktiks. Aga see on jalgpall härrased, maailma kõige populaarsem spordiala, see ei ole sul mingi käsitööõlu 10€/liiter. Selle peab hakkama müüma.

                  Ja siinkohal uus dünaamiline suure finaaliga sari (inimestele meeldivad finaalid) on abiks. Lühem, kontsentreeritum, suuremate üllatustega liiga on abiks.

                  Mulle väiksena väga maitses Annekese šokolaad, aga ma olin julge ja proovisin selle välismaise Fazeri šokolaadi pähklitega üks päev. Kuigi olin skeptiline, siis nüüd on see mu lemmikšokolaad.

                  Muide, pange tähele, et rallikas ei väitnudki, et liigakarika algusfaasid mingid publikumagnetid oleksid. Kui oleks, siis lõpufaasid.

                  4. kliima

                  Aga uus "liigakarikas" ju algaks kuskil veebruaris selle plaani järgi. Loomulikult peab seda mängima sees. Sest väljas on jabur seda kuni märtsi lõpuni teha.

                  5. infrastruktuur

                  Te võite üllatuda, aga mõnikord teatud otsused viivad teiste kasulike otsusteni. Kui otsus luua "liigakarikas", millel on võimalik suurfinaal, millele on võimalus pääseda kohalikul võistkonnal, tõstab kas või 1% võrra kusagil valmidust ehitada sisehall või sellelaadne ehitis, siis on see võit. Ja ma olen kindel, et see protsent on kõrgem.

                  Siinkohal, et mind jälle ei tembeldaks vingujaks ja inimeseks, kes ei valda kogu infot, siis jah ma tean, et Jalgpalliliit ja jalgpalliga seotud inimesed teevad väga suurt tööd infrastruktuuri parandamiseks, teevad kohati rohkem, kui võimalik tundub. Aga kas lisaargument oleks halb?

                  Need olid 5 esimest, mis mulle pähe kargasid. Loomulikult ei nõua keegi, et muudatused toimuksid kohe. Ja ma rõhutan, et ma pole kusagil otsustaja ja eesmärk ei ole kellelegi rõhuda midagi. Küll aga mind üllatab inimeste reaktsioon, kes nopivad kellegi ideest (või isegi tähelepanekust) mingid negatiivsed aspektid, võimendavad neid ja püüavad sellega see idu maha tampida. Ma olen eriti üllatunud seda inimestelt, kes peaksid neid idusid just elus hoidma.

                  Mitte keegi ei ründa ei Jalgpalliliitu ega sellega seotud inimesi. Igasugune muutus võtab aega ja kui on pikk plaan ette võetud, noh mis meil üle jääb, sellele alluda. Reaalselt igasuguse liigareformi tulemusi on raske kui mitte võimatu hinnata. Lõpptulemuseks jääb endale mugavate tulemite endale kasulikuks väänamine.

                  Kuna see arutelu ei muuda kellegi arvamust ja ilmselt leitakse mu postituses mingeid vigu või rebitakse midagi kontekstis ja mingit tulemust see nagunii ei anna, siis minu poolt kõik ja rallikale high five.
                  Loodan, et Sa saad ka aru koos Kalju sõpradega, et pole mōtet teha nagu Korvpalliliit. A la iga 2 aastatagant uus 5 aasta masterplan. Lähme üheasjaga lõpuni. Rasvane +1 Kasperile.
                  Kui sa hakkad pizzat tegema ja tundub, et jääb lahjaks siis lisad sinna tavaari juurde ja vaatad mis saab. Mitte ei visks pizzat minema ja ei hakka samas köögis lasanjet tegema arvates, et sellest tuleb kindlasti parem produkt. Ehk mul ei ole ka kindlat veendumust, et embkumb on õige variant. Aga poolikult asjutehes ei saa kunagi aru kah. Et kui me nüüd võtaks selle Tehva ja co masterplani. Rakendame seda 10 aastat. Aga rahvast on ikka samapalju ja keegi eurokatel ei mängi mis me siis teeme? Võtame järgmise entusiasti ja paneme tuhatnelja tema plaaniga plagama ?

                  Nagu Pohlak ütles. Ootame need mõned aastad ära ja kui laipilt on sama, siis on perses.

                  Kommentaar


                    Algselt postitas Mehhanisaator Vaata postitust
                    Nagu Pohlak ütles. Ootame need mõned aastad ära ja kui laipilt on sama, siis on perses.
                    Väga õige, peamegi ootama need aastad ära. Aga see ei tähenda seda, et me ei tohiks olla valmis pakkuma ideid, võimalusi ja lahendusi, kui see grand plan okastraadi taha kinni peaks jääb.

                    Kindlasti ei soovi ma seda, et minu poolt pakutud mudel homme-ülehomme kohe-kohe käiku pandaks. Ideaalis näen ma 12-klubi peale minekut hooajast 2026. Selle aja peale on juba pikka aega kestnud EJL solidaarsusüsteemid, saanud esimesed reaalsed analüüsid terves maailmas analooge mitte omava KTM-reegli tulemustest ning kas pärast UEFA poolt kaasa aidatud kogukonnajuhtide projekti järgnevad hooajad veel jätkusuutlikult publikut tribüünidele toovad - ehk kas me saame selle maagilise 1000 pealtvaatajat liiga keskmiseks.

                    Minu teemapüstituse mõte oli, et alustada arutelu, et pakkuda ideid, variante, lahendusi. Praegune 36-voorune liiga pärsib tugevalt Esiliiga A ja B klubisid. 18 nädalasisest mängu töö kõrvalt teises Eesti otsas on väga jõhker. Minu kaastunne nendele mängijatele ja nende peredele, kes seda asja teevad ja veavad.

                    Kommentaar


                      Algselt postitas rallikas Vaata postitust
                      Tuleval hooajal on mängib Rakvere Esiliiga A-s nädalasiseseid mänge rekordilised 18 mängu. Neist 8 mängitakse võõrsil, 10 on kodus.
                      Olgu muuga kuidas on, aga see on täiesti, täiesti, täiesti sürreaalne number. Pool hooaega nädalasiseseid mänge. Rakverel, kes on sisuliselt amatöörsats. Rakverel, kelle lähim vastane on (nüüd) 60 km kaugusel ja kõik teised vähemalt 100 km kaugusel.

                      See ei ole normaalne.

                      Kommentaar


                        Algselt postitas rallikas Vaata postitust
                        Väga õige, peamegi ootama need aastad ära. Aga see ei tähenda seda, et me ei tohiks olla valmis pakkuma ideid, võimalusi ja lahendusi, kui see grand plan okastraadi taha kinni peaks jääb.

                        Kindlasti ei soovi ma seda, et minu poolt pakutud mudel homme-ülehomme kohe-kohe käiku pandaks. Ideaalis näen ma 12-klubi peale minekut hooajast 2026. Selle aja peale on juba pikka aega kestnud EJL solidaarsusüsteemid, saanud esimesed reaalsed analüüsid terves maailmas analooge mitte omava KTM-reegli tulemustest ning kas pärast UEFA poolt kaasa aidatud kogukonnajuhtide projekti järgnevad hooajad veel jätkusuutlikult publikut tribüünidele toovad - ehk kas me saame selle maagilise 1000 pealtvaatajat liiga keskmiseks.

                        Minu teemapüstituse mõte oli, et alustada arutelu, et pakkuda ideid, variante, lahendusi. Praegune 36-voorune liiga pärsib tugevalt Esiliiga A ja B klubisid. 18 nädalasisest mängu töö kõrvalt teises Eesti otsas on väga jõhker. Minu kaastunne nendele mängijatele ja nende peredele, kes seda asja teevad ja veavad.
                        Nais. Mul oli kahesilma vahele jäänud see aasta 2026. Tundub vahel, kui kuulad ja vaatad, et seda muutust on teie jaoks vaja nüüd kohe ja praegu. Aga jah, eks elunäitab. Kuidas ja mis on mõistlik Muidugi mida rohkem arutada ja mõelda seda parema liiga me peaks saama.

                        Kommentaar


                          Kuna siin liigaformaatidest juttu oli, siis jätan siin väljavõtte UEFA dokumendist.

                          Instagram

                          Twitter

                          Eesti Lokomotiv Moskva fännid

                          telekavaataja.blogabet.com

                          Kommentaar


                            Soome lisandub üles keskmisesse, poolitajate kampa.

                            Kommentaar


                              Algselt postitas kesa Vaata postitust
                              Soome lisandub üles keskmisesse, poolitajate kampa.
                              See on üks aasta vana raport. Pigem ülevaateks.

                              E: raport on küll uus, lihtsalt hõlmab hooaegu kuni 2018 vms.
                              Instagram

                              Twitter

                              Eesti Lokomotiv Moskva fännid

                              telekavaataja.blogabet.com

                              Kommentaar


                                Algselt postitas telekavaataja Vaata postitust
                                See on üks aasta vana raport. Pigem ülevaateks.

                                E: raport on küll uus, lihtsalt hõlmab hooaegu kuni 2018 vms.
                                Arusaadav, lisaks veel, et Lätis on ka muudatusi oodata, kui õigesti aru saan, siis loovad duublitele eraldi U-21 liiga.
                                Leedus, mida märgitud pole, mängis 8 klubi 4 korda omavahel läbi ja siis 6 esimest veel korra ühe, viienda mängu, kokku 33 mängu.
                                Kaks viimast piirdusid 28 mänguga.

                                Kommentaar

                                Working...
                                X