320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Korsika saare jalgpall

Collapse
X
 
 • Filter
 • Kellaaeg
 • Show
Kustuta kõik
new posts

  Korsika saare jalgpall

  Prantsusmaa alla kuuluval Korsika saarel on erinevatel andmetel kohaselt 30-40 erinevat jalgpalliklubi, millest neli on professionaalsed klubid: pealinnaklubid AC Ajaccio (2) ja GFC Ajaccio (1) ning saare suuruselt teise linna Bastia klubid SC Bastia (1) ja CA Bastia (3).
  Pool-ja täis-amatöörklubid, kes mängivad Prantsusmaa Top 5 liigatasemel on: FCA Calvi (6) Borgo FC (5), USC Corte (6), ÉF Bastia (6), AS Furiani-Agliani (6) ja FB Île-Rousse (6).

  Ülejäänud Korsika saare klubid mängivad Prantsusmaa regionaalliigades (6. liigatase ja sealt allapole), kus mängivad ka eelpool nimetatud klubide reservmeeskonnad.

  Korsiklastel on sarnaselt näiteks baskidele ja katalaanidele ka oma jalgpallikoondis, mida küll FIFA ega UEFA ei tunnusta. Tuntumatest kunagistest koondislastest tasub mainimist kindlasti Ludovic Giuly, Sebastian Squillaci ja Johan Cavalli.

  Gazélec FC Ajaccio  2015-16 hooajal esmakordselt klubi ajaloo jooksul Prantsusmaa kõrgliigasse tõusnud Gazélec Football Club Ajaccio või lihtsalt GFC Ajaccio nägi praegusel kujul silmavalgust 1960. aastal, kui kaks Korsika saare pealinnaklubi FC Ajaccio (asutatud 1910) ja Gazélec Ajaccio (asutatud 1956) liitusid. Klubi asutamisaastaks peetakse siiski 1910. aastat, kui FC Ajaccio loodi. Aastatel 1969-1996 tegutses Gazélec Ajaccio amatöörklubina ning tuli selle perioodi jooksul neljakordseks Prantsusmaa amatöörmeistriks. Profiklubi staatuse saamiseks liituti 1996. aastal veel ühe Korsika pealinnaklubi Olympique Ajaccioga, mistõttu kandis klubi 2012. aastani pikka ja lohisevat nime Gazélec Football Club Olympique Ajaccio (lühemalt GFCO Ajaccio). Siinkohal tuleb veel ära mainida, et 70-ndate algul tegi tollal finantsraskustes olnud AC Ajaccio Gazélec Ajacciole ettepaneku klubid üheks suureks Ajaccio linna klubiks liita aga kuna GFCA soovis amatöörklubina jätkata, siis nii sellest liitumisest asja ei saanudki.

  1999. hooaja järel ristusid AC Ajaccio ja Gazélec Ajaccio teed taas veidral kombel, kui GFCA lõpetas Prantsusmaa tugevuselt kolmanda liiga teise kohaga, mis teoorias oleks pidanud neile järgmiseks hooajaks koha esiliigasse ehk Division 2`sse tagama (2002. aastast Ligue 2) aga kuna 90ndate lõpus oli Prantsusmaal ütlemata tobe reegel, mis ei lubanud kahel ühe linna profiklubil, kus elas alla 100,000 elaniku, ühes ja samas liigas pallida (reegel, mis nüüdseks juba ammu ajalugu), ja kuna AC Ajaccio juba mängis esiliigas, olles aasta varem sinna tõusnud, tuli Gazélec-il veel üle kümne aasta oodata, et lõpuks esiliigasse jõuda. 2012. aastal see ka lõpuks saavutati, kui Championnat National ehk Prantsusmaa tugevuselt kolmas liiga kolmanda kohaga lõpetati. Kusjuures samal aastal jõudis Gazélec Ajaccio kõikide üllatuseks ka Prantsusmaa karikasarja poolfinaali, kus tuli vastu võtta suureskooriline kaotus hilisemalt võitjalt Lyoni meeskonnalt.

  Kuigi esimene hooaeg Ligue 2`s (2012-13) kujunes GFC Ajaccio jaoks lühikeseks, sest sama hooaja järel kukuti tagasi Championnat Nationali, tuldi sealt kohe aastaga taas üles ning Ligue 2` 2014-15 hooaeg lõpetati juba üle ootuste kõrge teise kohaga, mis tagas klubile 2015-16. hooajaks esmakordselt koha Prantsusmaa kõrgeimas seltskonnas.

  Staadion:
  Gazélec Ajaccio mängib oma kodumänge hetkel 5,000 silmapaari mahutaval Stade Ange Casanova staadionil, mis 2015. aasta suvel ehitati suuremaks, et vastata kõrgliiga normidele, olles varem vaid 2,500 silmapaari mahutanud. 2016-17. hooajaks on klubil plaan staadioni mahutavust veel kasvatada 8,000-kohaliseks.

  Stade Ange Casanova avati 1961. aastal ja kandis esmalt nime Stade Mezzavia, kuid nimetati 1994. aastal ümber klubi endise direktori Ange Casanova mälestuseks. Enne 1961. aastat mängis Gazélec oma kodumänge Stade Miniconi nimelisel staadionil.


  AC Ajaccio  Korsika saare pealinna klubidest on ajalooliselt seni suurem ja edukam klubi olnud Athletic Club Ajaccio ehk lühidalt AC Ajaccio, kes küll paaril viimasel aastal on kõrgliigasse tõusnud Gazélec Ajaccio varju jäänud. AC Ajaccio loodi 1910. aastal - viis aastat hiljem, kui Korsika saare teise suure linna esiklubi ja ACA suur rivaala SC Bastia asutati. Peamine motivaator pealinlastele oma esiklubi luua oligi SC Bastia olemasolu ja soov neile konkurentsi pakkuda. Kuigi professionaalse klubi staatuseni jõudis AC Ajaccio alles 1965. aastal, tõusti juba kaks aastat hiljem esimese Korsika saare klubina Prantsusmaa kõrgliigasse, kus püsiti kuus aastat jutti. Järgmist kõrgliiga perioodi tuli oodata aga ligi kolm kümnendit ning vahepeal käidi finantsraskuste tõttu koguni 6. liigataseme ära.

  AC Ajaccio uus tulemine, mida korsiklased ise kutsuvad "Da l'infernu ā u paradisu"-ks (põrgust paradiisi), sai alguse 1992. aasta kevadel, kui klubi juhtkonna etteotsa asus kolmik Michel Moretti, Alain Orsoni ja Antoine Antona, kes tollal hõikasid avalikult välja ambitsioonika plaani klubi Prantsusmaa 6. liigast kümne aastaga kõrgliigasse tõsta. Mõeldud-tehtud! Viie aastaga tõusti amatöörtasemelt kolmandale liigatasemele - Championnat Nationali - ehk mängiti profitasemel. 1998. aastaks palliti juba Prantsusmaa esiliigas, olles hooaeg varem 2. liiga meistriks kroonitud, ning 2002. aasta kevadel troonis AC Ajaccio ka Ligue 2` liigabali tipus, mis tähendas, et 2002-03. hooajaks tõusti juba kõrgliigasse - täpselt kümme aastat pärast uue juhtkonna välja hõigatud hullu plaani ja kolmkümmend aastat pärast AC Ajaccio viimast hooaega Prantsusmaa kõrgliigas.

  Viimase neljateist aasta jooksul pole AC Ajaccio madalamale esiliigast langenud, kus ka hetkel pallitakse, kuigi 2014-15. hooajal oldi lähedal esiliigast langemisele, millest pääseti lõpuks vaid ühe punktiga. Seni viimaseks jäänud kõrgliiga hooaeg jääb ACA jaoks 2013-14. hooaega, kui klubis mängisid teiste seas Memo Ochoa, Adrian Mutu ja Benoit Pedretti.

  Staadion:
  Ajaccio mängib oma kodumänge Stade Franįois Coty nimelisel staadionil, mis avati 1968. aastal, ja mis mahutab hetkeseisuga kümme ja pooltuhat silmapaari. Algselt kandis Ajaccio staadion nime Parc des Sports de l'ACA, kuid nimetati 2002. aastal pärast renoveerimist kunagise Ajaccios sündinud ärimehe Franįois Coty auks ümber Stade Franįois Coty`ks.

  #2
  SC Bastia  1905. aastal šveitslasest matemaatika õpetaja Hans Rueschi poolt asutatud Sporting Club de Bastia ehk lühidalt SC Bastia on Korsika saare vanim ja ka edukaim klubi, olles ainukese Korsika klubina Prantsusmaa karikasarja võitjaks kroonitud, kui 1981. aasta finaalis legendaarse Roger Milla võiduväravast tollane valitseja AS Saint-Etienne` alistati. Lisaks on Bastia linna esiklubi kahel korral Prantsusmaa esiliiga meistriks kroonitud ning 1978. aastal jõuti ka UEFA karika finaali, kus küll paraku tuli kahe mängu kokkuvõttes alla vanduda Hollandi hiiule PSV Eindhovenile.

  Klubi viimane täistabamus tuli 2012. aastal, kui Bastia võitis Prantsusmaa esiliiga ehk Ligue 2, ja tõusis tagasi kõrgliigasse, kus ka hetkeseisuga pallitakse. Kusjuures aasta varem võideti ka esmakordselt Championnat National, ehk Prantsusmaa tugevuselt kolmas liiga.

  Saadion:
  SC Bastia mängib oma kodumänge Stade Armand Cesari nimelisel staadionil, mis avati juba 1932. aastal, ja mis mahutab Korsika saare suurima staadionina 16,000 silmapaari. Staadionit tuntakse ka, kui Stade de Furiani nime all, tulenedes staadioni asukoha nimest ja peamiselt 1992. aasta Furiani katastroofist, kui Prantsusmaa karika poolfinaali kohtumises Marseille vastu staadioni rõduosa ülerahvastuse tõttu kokku kukkus, milles hukkus 28 inimest ja sai mitutuhat viga. 2013-14 hooajal jagas SC Bastia oma kodustaadionit linnarivaali CA Bastiaga, kes pallis tol hooajal esmakordselt Prantsusmaa esiliigas, ega saanud seetõttu oma kodumänge nõuetele mitte vastaval Stade Erbajolo-l pidada, mis on tavapäraselt CA Bastia kodustaadiks olnud


  CA Bastia  Neljast suurest Korsika saare klubist seni tagasihoidlikumate saavutustega Cercle Athlétique Bastiais ehk lihtsamalt CA Bastia asutati 1920. aastal. Kuni 50-ndateni palliti Prantsusmaa madalamates regionaalliigades, kuniks 1952. aastal võideti Korsika karikas ning tõusti 6. liigatasemele. 1978. aastal jõudis CA Bastia omadega 5. liigatasemele, kus palliti üheksa hooaega. Kusjuures 1986. aastal välditi uuesti 6. liigasse kukkumist tänu teise kohaliku klubi Gallia Luccianaga liitumist, kes oli selleks hooajaks taganud endale koha 5. liigas. Nii kandis klubi vahepealsel perioodil nime CA Bastia Gallia Lucciana, kuniks 2003. aastal kahe klubi teed lahku läksid.

  2006. aastal võitis CA Bastia Prantsusmaa tugevuselt 5. liigas oma grupi ja lõpuks ka kogu kogu 5. liigatseme (CFA2), olles vahepealsel peroodil kõikunud 5. ja 6. liiga vahel, ning tõusis klubi ajaloo jooksul esimest korda Prantsuamaa 4. liigatasemele. CFA-s ehk neljandas liigas veedeti kuus edukat hooaega, kuniks 2012. aastal ka 4. liigas oma grupp võideti ning hiljem Prantsusmaa amatööride meistriks krooniti, mis tagas klubile esmakordselt tõusu juba profiliigatasemele - Championnat Nationalii, ehk Prantsusmaa tugevuselt 3. liigasse. Esimene hooaeg CN-is (2012-13) kujunes CA Bastia jaoks aga nii edukaks, et see lõpetati Pariisi klubi Créteili ja Metzi järel koguni kolmandana, mis tagas klubile järjekordse ajaloolise tõusu astme võrra kõrgemale - Ligue 2`sse, mis omakorda tähendas, et Bastia väikeklubi oli kolme aastaga kolm Prantsusmaa liigataset ülespoole rühkinud. Debüüthooaeg esliigas (2013-14) kujunes CA Bastia jaoks üsna õnnetuks, sest kogu hooaja jooksul võideti vaid neli kohtumist ja lõpetati liiga kindla viimase kohaga, mis tähendas, et järgmiseks hooajaks tuli tagasi Championnat Nationali, kus ka hetke seisuga pallitakse.

  Staadion:
  CA Bastia mängib hetkel oma kodumänge 2,000 silmapaari mahutaval Stade Erbajolo-l, mis avati samal aastal, kui klubi loodi, ehk 1920. aastal. Seoses klubi tõusuga 4. liigatasemele 2007. aastaks, renoveeriti Stade Erbajolo, et vastata CFA taseme nõuetele, mille käigus paigaldati staadionile sünteetiline murukate ning suurendati istekohtade arvu 1,300 peale. 2011. aastal kasvas staadioni mahutavus veel 700 koha võrra, ehk jõuti praeguse 2,000 istekohani. 2013-14. hooajal, kui CA Bastia tõusis esmakordselt Prantsusmma esiliigasse - Ligue 2`sse - mängiti oma kodumänge "suure venna" SC Bastia kodustaadionil - 16,000 silmapaari mahutaval Stade Armand Cesari-l, kuna Stade Erbajolo ei vastanud lihtsalt esiliiga nõuetele.

  Kommentaar


   #3
   Reserved.

   Kommentaar


    #4
    Kolmandas postituses on plaan pisut Korsika klubide derbidest ja fännidest kirjutada. Aga seda pisut hiljem.

    Anyway, hetkel siis korsika suuremad ühe teema all, mis aga ei välista, et kunagi tulevikus, kui peaks mõnele neist kubidest fänne tekkima, ei võiks eraldi teemat olla.

    Käimasoleva hooaja sooviks omalt poolt oleks siis, et vähemalt üks kahest Korsika saare kõrgliiga klubist - GFC Ajaccio ja SC Bastia, kes mõlemad on hetkel relegatsiooniheitlust pidamas, püsima jääks, et ka järgmine hooaeg oleks korsiklased kõrgliigas esindatud. Tore oleks muidugi, kui mõlemad ellu jääksid.
    Esiliigas on AC Ajaccio samuti viimased hooajad üsna hõredal jääl liikunud, ja sügisring lõpetati Ligue 2`s kolme viimase seas aga uuel aastal on heas hoos oldud ning relegatsioonitsoonist 12. astmel ronitud.
    CA Bastia on Nationalis kenasti tabeli esimeses pooles, jäädes esikolmikust vaid nelja punkti kaugusele.

    Kommentaar


     #5
     Aitäh selle teema eest

     Kommentaar


      #6
      Rõõm on minupoolne. Hea viis ennastki harida.

      Kommentaar


       #7
       Pidasin Gazaleci ja AC Ajacciot tükk aega üheks samaks klubiks, kuna Prantsuse liigat jälgin vaid ülevaatliku pilguheitega.
       Eks neid ju läheb pankrotti ja liitub ja tõuseb taas uute nimedega maailma jalgpallis pidevalt. Teadmine nende erinevusest saabus küll juba paar kuud tagasi aga sellegipoolest väärt teemapüstitus piirkonna jalgpalliloosse.
       "I like an aggressive team, I want to see a team that is strong, committed and quick on the break.
       These are things which Atletico fans have always liked, it helps them identify with and love this shirt."

       Kommentaar


        #8
        Algselt postitas atleticomadrid Vaata postitust
        Pidasin Gazaleci ja AC Ajacciot tükk aega üheks samaks klubiks, kuna Prantsuse liigat jälgin vaid ülevaatliku pilguheitega.
        Eks neid ju läheb pankrotti ja liitub ja tõuseb taas uute nimedega maailma jalgpallis pidevalt. Teadmine nende erinevusest saabus küll juba paar kuud tagasi aga sellegipoolest väärt teemapüstitus piirkonna jalgpalliloosse.
        Võta eeskuju ja tee sama hispaania saarte klubidega

        Kommentaar


         #9


         ca 4000-5000 inimest oli siis Bastias tänavatel.

         Kommentaar


          #10
          Ehk siis sama teema järelkaja, mida Prantsusmaa teemas sai puudutatud. Fännid protesteerisid ja nõudsid õiglust selle eest, et politsei oli SC Bastia fännide peal liigset jõudu kasutanud, mille tagajärjel üks fänn ühest silmas pimedaks jäi.

          Pikemalt: http://www.dailymail.co.uk/sport/foo...ims-clash.html

          Kommentaar


           #11
           LFP on SC Bastia presidendile Pierre-Marie Geronimile ühekuulise keelu määranud klubi tegevustes osaleda kohtunike tugeva kritiseerimise eest klubi kodulehel. Lyoni presidenti Jean-Michel Aulast ähvardab sarnane karistus.

           Derby de la Mediterranée


           Täna õhtul on aga Bastia meeskond külla sõitmas ülemere naabrile ja rivaalile Nice`ile, Stade Rivieral, kes võitlemas Euroopa kohtade eest. Korsiklased üritavad eelkõige liigasse püsima jääda, sest relegatsioonitsoonist lahutab Bastiat kuus punkti. Samas kolmandal kohal olevast Nice`ist ollakse omakorda seitsme silma kaugusel. Sealjuures on Franįois Ciccolini hoolealustel ka mäng varus (vs Nantes, kodus).

           Bastia selle hooaja võõrsilvorm väga suuri võimalusi neile täna õhtuks ei ennusta, sest käimasoleval hooajal on vaid korra suudetud kodust eemal kolme võidupunktiga naasta. Samas seda tehti viimases võõrsilmängus, kui Floyd Ayite väravast Reims üle mängiti. Nice`il on omakorda käsil kolmemänguline võiduta seera (0-1-2). Kodus lepiti viimati Marseille`ga 1-1 viiki. Kodus küll püsitakse kaotuseta viimases viies mängus.

           Bastial jäävad mängust eemale põhi-äärekaitsjad Julien Palmieri ning Gilles Cioni. Nice olulisem puudu on muidugi Hatem Ben Arfa aga tagasi on pool hooaega põlvevigastusega väljas olnud Alassane Pléa, kes ilmselt Valerie Germaini kõrval ründes ka alustab. Pléa sealjuures sai vigastada just sügiseses Nice`i ja Bastia omavahelises kohtumises Korsikal.

           Eeldatavad algkoosseisud:
           OGC Nice: Cardinale; R. Pereira, Baysse, Le Marchand, Pied; N. Mendy, Koziello, Seri, Bodmer (c); Pléa, Germain

           SC Bastia: Leca; Cahuzac (c), Peybernes, Djiku, Marange; Mostefa, S. Fofana; F. Ayité, Ngando, Danic; Brandão

           Mäng on nähtav otse Setanta Sport kanalilt algusajaga 21:30, kel huvi. Nice iseenesest juba oma ründava stiili poolest peaks olema vaatamist väärt sats. Iseasi palju Bastia laseb neil seda stiili täna viljeleda.

           Kommentaar


            #12
            Tuli ära 2:0 võit, jee! Mitu hooaega Bastia järjest kõrgliigas pallinud on?

            Kommentaar


             #13
             Algselt postitas bubbles Vaata postitust
             Tuli ära 2:0 võit, jee! Mitu hooaega Bastia järjest kõrgliigas pallinud on?
             2011/2012 hooaeg võideti Ligue 2, seega 4. hooaeg läheb.

             Kommentaar


              #14
              Väga vihane ja äge andmine oli, mille tõestuseks jagati kaheksa kollast ja üks punane kaart, mis lõpuks otsustavaks saigi. Punaseid oleks võinud rohkemgi näha, sest Bastia poolt olid seda nii Danic kui ka kapten Cahuzac väärt.

              Esimene poolaeg kuulus kindlalt Nice`ile, kelle poolt Plea kohe esimestel minutitel ohtlikult löögile sai aga Jean-Louis Lecast palli mööda ei saanud. Poolaja keskel suunas sama mees palli peaga napilt üle lati.
              Teisele poolajale tuli aga Bastia palju vihasemalt peale ja 57. minutil teenis kaitsjate eest jooksu saanud Floyd Ayite Nice`i keskkaitsjale Paul Bayssele punase kaardi, kes Bastia ründaja just enne kasti joont viimase lootuse veaga maha võttis. Penaltit ei tulnud aga suurt vahet sellest ei olnud, sest olukorrast teenitud karistuslöögist keerutas Sadio Diallo ikkagi palli Yoan Cardinalele püüdmatult väravavõrku. Kümmekond minutit hiljem lõi Ayite juba 2:0, millega mäng oli sisuliselt ka tehtud. Nice küll jätkas kümnekesi üritamist ning kuigi Valere Germain sai paar korda väga ohtlikku löögile, ta Bastia väravas super mängu teinud Jean-Louis Lecat üle mängida ei suutnud. Lecal oli muide olnud mängu eel Nice`i fännidega mingi intsident, mistõttu ta kogu mängu vältel kõvaati vilet sai.              Bastia jaoks oli tegemist alles hooaja teise võõrsilvõiduga, mis tõstis korsiklased hetkeseisuga liigatabelis kümnendaks. Nice aga kaotas esimese mängu kodus viimasest kuuest ja võib end vooru lõpuks hoopiski tabeli seitsmenda koha kandist leida.

              Kommentaar


               #15
               Le derby de Corse


               Täna 35. voorus on ees ootamas hooaja teine Korsika derbi Gazélec Ajaccio ja SC Bastia vahel, esimese kodus algusajaga kell 18:00.

               Gazélec istub hetkeseisuga liigatabelis relegatsioonitsoonis, kuid kuna Reims kaotas reede õhtul Nice`ile, siis vajab Korsika saare pealinnapunt tänasest derbist kolme punkti, et taas joone peale tõusta. Sügisel Bastias peetud derbis võeti 0:1 kaotusseisust 2:1 võit tänu Jacques Zoua ja Khalid Boutaibi väravatele, ja tõusti toona just kolme punkti toel välja kolme viimase seast. Täna õhtul loodetakse kindlasti sama tembuga hakkama saada.

               Bastia hoiab liigatabelis hetkeseisuga 12. positsiooni. Kuigi matemaatiliselt on bastialastel säilinud veel võimalus relegeeritud saada, siis reaalselt neid see hetkel ei ohusta, sest 18. kohal paiknevat Gazéleci edestatakse üheksa punktiga, kui mängus on veel kaksteist. Isegi kaotuse puhul säiliks Bastia meeskonnal üsna turvaline seitsmepunktiline edu 18. koha ees, mida sel juhul hõivaks Reims. Märksa reaalsem tundub aga Bastial jaoks püüda esikümne kohta, millest hetkel lahutab meeskonda vaid üks punkt.

               Varem on Gazélec Ajaccio ja SC Bastia omavahel kohtunud vaid viieteistkümnel korral. Kui tänavune hooaeg välja jätta, siis viimati satuti samal liigatasemel kokku hooajal 1992/93, kui tollal jäi Prantsusmaa esiliigas omavaheline seis 1-1 (Bastias võitis Gazelec ja Ajaccios SCB). Tänavune hooaeg on siis üldse esimene kord, kui koos ollakse kõrgliigas.
               Üldseis Gazélec Ajaccio ja SC Bastia vahel on võrdne: 6 võitu Gazélecile ja 6 võitu Bastiale ning kolm omavahelist kohtumist on lõppenud viigiliselt.

               Meeskondade uudistest - Gazélecil jäävad mängust eemale vanameister Jeremy Brechet ja poolkaitsja Amos Youga ning kahtluse all on ka sügisel skoorinud Jacques Zoua osalemine. Bastia poolt ei tee derbis kaasa ründajad Sadio Diallo ja Florian Raspentino.

               Eeldatavad algkoosseisud:
               Gazélec Ajaccio: Maury - Ala.Touré, Mangane, P.Martinez, Sylla - Ducourtioux, Le Moigne, Poggi (Cap.), Larbi - Boutaīb, Pujol.

               SC Bastia: Leca - Djiku, Modesto, Squillaci, Peybernes, Palmieri - Cahuzac (Cap.), Mostefa, Kamano, Danic - F.Ayité.

               Kommentaar

               Working...
               X