320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Investeerimine

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Tere kõik sama ma arvan, et börs on sama nagu kasiino, kus kõik sõltub õnnest

    Kommentaar


      Algselt postitas Clayborne Vaata postitust
      Tere kõik sama ma arvan, et börs on sama nagu kasiino, kus kõik sõltub õnnest
      Kui sa täna ostad 1000 euro eest Tesla aktsiaid mõttega, et müüd homme maha ja saad 1100 tagasi, siis jah, tegu on suuresti õnnemänguga. Mida pikema vinnaga plaan on seda vähem on ka õnnefaktorit.

      Kommentaar


        Alati ma mõtlen karudele. Nagu näiteks vtp. Kes nussis kogu selle kogu foorumi teema läbi oma intellektuaalselt ilmselt toreda jutuga nii, et keegi teine siia enam kirjutada ei julge.

        Seega thx sulle vtp, sa kõva vend. LaRaBla ka siin üritas mingit "trka juttu"ajada, aga sai kiiirelt aru, et ta net worth/positsioon on väiksem kui see, millega siin panustatakse. Erinevalt vtp-st jäi väga kiirelt vait, seepärast, et sai aru, et ekspertsus xyz valdkonnas ei kandu siia päris üle nii.

        Seetõttu on päris kurb selle teema sulgumisest, kus igaüks alguses jagas oma mõtteid, aga mingid türapead jagasid oma karuseid mõtteid ja foorumis varasemalt öeldu präänikupunktide eest said siin liialt krediiti.

        Näiteks vtp - see usual stefan shit lhv foorumis, kes 1,5 a üritas tõestada ,et tallink ei ole siiski nii putsis firma nagu väidetakse ning kes lõpuks müüs bottomis oma aktsiad maha. Samal ajal kui inimesed näteks teenisid teslaga mingi iganes 7x? Oleks võinud ju... kui nii tark.

        Pika jutu mõte see, et hea meelega omadega arutaks seda, mis on kellegi ideed ja mõtted. Seda ilma, et mingid "legend-positsioonita-kusikud" tuleksid iga mõtte peale nikkei crashi graafikut panema ja alla laskma long ideid.

        Kommentaar


          Ma korra selgita oma vaatepunkti ka.

          Siin foorumis on väga palju erinevaid inimesi, erinevaid vaatepunkti. Seda niii eluliselt, poliitiliselt kui ka... jalgpalliselt. Enamus jalgapllilisi vastasseisi on oma olemuselt, päeva lõpuks, siiski heatahtlikud. Tofoale meeldib Juve ja vihkab Kihnut, mulle meeldib Manchester ja vihkan uefalonat ja tofoat. See ei ole kunagi läinud isiklikuks. Tõsi, mul siiski on, aga mitte laiemalt foorumis meie üksteise vahel.

          Päeva lõpuks on kõik siin inimesed, kellel on oma jalgpallilised eelistused ning mina küll tunnen, et kogu see jutt erinevates alateemades on "mängu osa". Näiteks off topic teemades läheb asi ehk veidi isiklikumaks, aga isegi mina, kes ma olen päris julgelt ja tihti ka isiklikult opneeriv, ei võta päeva lõpuks teemat siiski... isiklikult. Välja arvatud üks peast munnis vend, kes teab, kes ta on ja kes ei ole chelsea fänn.

          Ja nüüd tuleb investeerimise ja rahadeni. Vahet ei ole, millised on teie kõigi poliitlised vaated, teie jalgpallilised vaated, te 99,9% juhul (va see üks munnis vend) olete head inimesed juba puhtalt seetõttu, et te soovite kindlasti oma perele parimat (see 0,01% soovib kindlasti ka, aga ta on munn). Me teeme tööd, näeme vaeva, et oma perele pakkuda parimat. Meil võib olla erinev klubi, erinev maailmavaade väljaspool klubi, aga meid ühendab siiski keskmisest oluliselt suurem huvi jalgpalli vastu. Ja kõik meie jutt siin... Ma arvan, et keegi ei soovi kellelegi halba päeva lõpuks.

          Ja siis me jõuame finantsideni. Ja selle alateemani. Ma ise olen alati just selles teemas üritanud hoida joont, et seal, kus "ei ole õiget vastust" (ilmselt saate aru minu üldisest liinist, et see ei ole mulle kuigi omane, eksole), ja üritan end tagasi hoida. Sest... kõik inimesed investeerivad/spekuleerivad oma ausalt teenitud rahaga. Ja see raha on nende pere hüvanguks.

          Ja siis on paar, või üks sitakott, kes preachivad tõde. Kes isegi minule endale vägagi omasel "ma-tean-et-mul-on-õigus" tasemel ei kohku teisi alla laskmast ka siin teemas. Et see on kuidagi piiri koht mu jaoks.

          Pead olema erilist viisi sotsiopaat, et tunda rõõmu ja juubeldada kellegi kaotuse üle ja õnneks neid inimesi ei ole siin palju. Mõningaid üksikuid aga on. Või üks.

          Kommentaar


            Kuna loen seda teemat, siis annan ka oma inputi siia.
            Alustaks sellega, et tänu sellele Tammeka logoga vennale, kes siin ka sõna võtab (Kebab?), olen ka mõned eurod lükanud balti turule. Et aitäh selle julgustuse ja eeskuju eest! Üldiselt kõige mõistlikuma ja sümpaatsema hoiakuga dude siin teemas.
            Ma ise Rivianide ja Tesladega jukerdada ei viitsi ja eriti otstarbekaks ei pea, siis olen oma 2021 aasta +20% kasvuga suht rahul. Las kopikas tiksub seal stabiilselt ja murevabalt.

            Plastic, mulle näib, et pigem lämmatad sina siin seda arutelu oma suhtumisega "kui ise positsioonis ei ole sees, siis pea lõuad!" Et justkui arvamuse avaldamisel paned igale vennale tema portfelli suuruse järgi hinnangu. Ma ei tea, kas see on mõistlik. vtp arvamus on nagu iga teine arvamus ja oli ka tore lugeda tema seisukohti. Ei usu, et tema kedagi siit eemale peletas.
            Aga äkki on lihtsalt see investeerimisbuum ka läbi saamas ja seetõttu vaikseks jäänud siin hoopis?
            olgem kristlased, vabandused on esitatud

            Kommentaar


              Ma ei oska ehk nii pikalt ja põhjalikult oma mõtteid siin hommikutundidel formuleerida. Pole ka sügavalt sellesse teemasse end sisse analüüsinud, sest lootuses, et keegi seda isiklikult ei võta, olen võtnud siia postitatavat kui "mängu osa". Nagu ka jalgpallialaselt, liigub siingi küllap palju eri sättumusi ja turud juba on kord sellised, et kord tantsib ta ühtede pilli järgi, siis jälle teiste pilli järgi. Ja nagu ka jalgpallialaselt, kuulub selle mängu juurde minu jaoks kerge annus tögamist, kui satub olema minu päev, sest ma ju tean, et järgmine nv ei tule nii ilus. Et noh, Daz Booob ka ei jaura siin ManUtd üle siis, kui Villa parajasti neile seitse sumpsi lükkab.

              Sellest lähtuvalt klatiks paar punkti ära. Alustuseks vabandan siiralt, kui olen kellelegi enda jutuga hinge sittunud. Ärge palun võtke seda isiklikult. Mu eesmärk ei ole kindlasti olnud kellegi positsioone maha teha ja ma tõesti loodan, et siit teemast ei leia ka ühtegi minu postitust stiilis "krt see on ju täiesti loll positsioon, mis sa nüüd võtsid". Kõigest muust, nagu nt Nikkei graafikutest, ei tasu ka välja lugeda mingit sügavamat tagamõtet või katset kellegi positsiooni alla lasta. Püüan lihtsalt diskussiooni lisada ka teistsugust vaadet.

              Sealt jätkates, siis minu teistsugune vaade võib täna olla karune, aga ma ei ole aktsiaturgude eitaja. See, et ma täna olen ettevaatlik, ei tähenda, et ma varsti ei oleks kogu täiega jälle turul. Jagan teiega ka seda hetke. Praeguseks aga tõmbasin 1. jaanuarist isegi II samba kogu täiega PIK-i rahasse.

              See sul paika ei pea, et ma juubeldan kellegi kaotuse üle. Mu motiiv oma karuseid mõtteid siin jagada on risti vastupidine. Tajun samamoodi, et siin on palju häid inimesi, kes on selle peal väljas, et oma perele parimat koju tuua. Selle taustal häirib mind sügavusteni igast Kristide ja Markode promotöö, kus vastutustundetult müüakse igaühele investeerimise kaudu saavutatavat finantsvabadust, samal ajal pannes ise taskusse hoopis rohkem nutsu kultust preachivate festivalide korraldamisest ja raamatute müügist. Selle ja viimaste aastate turutõusu taustal on minu jaoks risk selgelt üleval ja eufooria tingimustes kipub kuidagi olema nii, et ehkki kõik teoorias teavad, et turule igapäevaseks eluks vajalikku raha ei tooda, on keegi lõpuks ikka ämma maja pandiks pannud. Jagan oma mõtteid selleks, et keegi ei kaotaks midagi enda jaoks olulist.

              See on ka see, miks ma kõikide võitude ja kaotuste üle nii naglalt nalja viskan. Lähtekoht on, et mängus ei ole raha, millest keegi hooliks. Olen ehk isegi jaganud siin foorumis, et mu portu on nt COVID-i esimese laksu ajal käinud julgelt enam kui poolega miinuses. See on lihtsalt turu paratamatus. Kuniks mängus ei ole eluliselt vajalik raha, on see aga vaid number ajahetkes, mis on kiire muutuma. Ei oska seda tõsiselt võtta.

              Ja lõpetuseks. Mõtlesin auhindade jagamisel kirja pandut täiesti siiralt. See siin on ka minu jaoks olnud viimase aasta säravaim teema ja selle teeb nii heaks just see, et igaüks jagab julgelt oma mõtteid. Ärge laske ühel torisejal enda tuhhi maha tõmmata, aga investeerige vastutustundlikult.
              20 LEGEND

              Kommentaar


                Ok, mul on vaba tund, panen ka ühe ausa postituse teele. Ma ei söanda muidu siia postitada, sest mina olen just see tüüpiline ebaõnnestuja, kes ebaedust kirjutada ei taha

                Noh, esiteks, mul on kolmas sammas tehtud ja mõlemad pensionsambad indeksfondides. Usun, et sellega ma midagi valesti teinud pole.

                Ükskord võtsin osa LHV mingist investeermismängust - iga nädalase vaba raha panin tesla aktsiate alla ja sõitsin jumalast okeilt top100s

                Aga omaenese rahaga (sellega, mida ma kaotada täitsa julgen, tavaliselt on see mingi honorar või autorihüvitusfondi papp, millega ma nkn arvestanud ei ole), olen suutnud normaalselt kärsata Funderbeamis. Et portfoolio, mille väärtus oli vahepeal topelt, on hetkeseisuga -23.21%*

                Miks Funderbeam? Saab suhteliselt väikeste summadega võtta suuri riske

                Esimene investeering seal oli Funderbeami endasse, äkki aastal 2015? või 2016. See on nüüdseks -33.61%. Käisin isegi nende mingil investorite jõulupeol. Ajasin Kaidiga juttu (ja muude tegelastega ka, endiselt usun, et neil on potentsiaali).

                Järgmisena ostsin SportID-d (nüüdne Stebby). Hetkel +62%, aga müüsin +100% peal 3/4 maha.

                Selle pealt vaatasin (enne müüki), et ohoh, tuleb päris hästi ja sain esimest korda kohe 100% kõrvetada. Panin veits pappi Frank.ai-sse ja juhtus nii: https://rahajutud.ee/madis-muur-frank-ai-oppetunnid/. (Mina ei ole Madis Müür ja minu kaotus oli 300 eurot umbes.

                Siis jätkusid Hit and missid:
                Drylab (filmide tootmistarkvara - koroonaajaga praegu -75%). Panin enne koroonat raha sisse, olles ise paari produktsiooniga seotud olnud, tundus nagu ülitimm asi, et ise kasutaks. Aga koroona. Praegu arvan, et tglt neil on pisike võimalus veel fööniksina tõusta. Aga üsna tillu
                Barking hetkel +9.4% (on olnud hetki, kus oleks võinud topelt hinnaga müüa, aga...).
                Include -60% (ise ka ei saa aru, miks? Potentsiaali tundub nagu endiselt olevat, äri kasvab, aga ju ma olen ise loll).
                Kuna haridus tundub mulle oluline, lükkasin miinimumi Fintune'i (finantsteadlikkuse õpetamine lastele ja see ettevõtmine hingitseb praegu väga kusiselt. Isegi ei trade ei ole avatud. Hind kukuks kohe kolinal. Moraal - ei maksa investeerida teemadesse, millega ise emotsionaalselt seotud oled.
                Vahepeal kogus Funderbeam uuesti raha. Miks mitte sinna panna, kui ise platvormi kasutan ja sellega rahul olen? -47%
                Viimati panin raha Genetosse. Paar kuud tagasi äkki. +3.5%. Jee.

                Olen alati investeerinud esialgses rahakogumisfaasis. Trademisega tegelenud ei ole. Ei oska mina turge ennustada, üritan pigem mõelda ettevõttele endale ja kas sellel on kasvupotentsiaali. Senimaani ilmselgelt ma selles kõige osavam ei ole Investeeringud on alati jäänud 200 ja 500 euro vahele.

                *see hetkeseis ei arvesta sajaprotsendilist põlemist Frank.AI-ga.

                Kommentaar


                  Mul endal Funderbeami väga usku ei ole miskipärast. Ma hästi ei suuda välja mõelda neid põhjuseid, miks täna ettevõte peaks first northi asemel funderbeami eelistama. First Northil listimine esiteks odavam kui Funderbeamis, teiseks tagab u 10x parema läbipaistvuse aktsionärile - miks ei peaks normaalne ettevõte viimast tahtma?


                  Lisaks ei ole kasvuettevõtete puhul ainsaks küsimuseks "kust raha saada" vaid kellelt raha saada. Seega see "kasvuettevõtete börs" kui argument ka veidi nõrk ja ega Funderbeam ennast erilise kvaliteedimärgina tõestanud ei ole.

                  Kommentaar


                    Noh näiteks Cleveronist välja kasvanud Parcelsea kaasab 9 milli valuationi pealt. 30k EUR min ticket. Miks peaks mingi Funderbeami ja muudega siblima... Natukene kasvavad, siis juba börsile vb.

                    Seega see Funderbeam päeva lõpuks jääbki selliseks disainer Karl kaasamiste kohaks ma kardan. Või selliste ettevõtete, kellel see reaalselt viimane võimalus raha kaasata, sest keegi teine ei anna. Ja seda on valikust ka ju vaikselt näha...

                    Kommentaar


                      Ja kuidas mina saan osa parcelsea edust?

                      Kommentaar


                        Funderbeami põhiline probleem on see, et need hinnad millega osakuid kaubeldakse ei ole need hinnad millega tegelikult suuremaid diile tehakse. Päris börsil selliseid asju nagu Ampleri puhul Hinrikuse ja Tamkivi diil ja Tankeri väljaostmine regulatsioonide tõttu lihtsalt juhtuda ei saa. Ei saa lihtsalt -30%++ turult välja osta jnr. Idee ju tegelikult väga hea - väikeinvestor saab kasvuettevõttesse väiksemaid ticketeid osta.

                        Kommentaar


                          Ma tegelikult juba tükk aega plaaninud oma teekonna kohta postitust teha, aga kuidagi pole seda õiget hetke leidnud. Nüüd siis...

                          Kusagil 2021 mingi hetk sai otsustatud, et võtan siis ka selle investeerimise teekonna ette. Sai siis loetud internetist igasugu asju ja vaadatud juutuubist mingeid kodumaiseid videosid. Liitusin finantsvabaduse FB grupiga ja hakkasin seda teemat siin jälgima.

                          Ausaltöeldes täiesti algaja jaoks on asi ikka üsna võõras ja keeruline sest emapiima ja eestimaise kooliharidusega mida kaasa ei ole antud. Samas infot ja materjale on jällegi rohkem kui piisavalt. Pärast mitut kuu kestnud hoovõttu otsustasin et alustan aktsiatega balti börsil. Varasem investeerimiskogemus piirdus II ja III sambaga.

                          Niisiis valisin oma platvormiks LHV. Tegin läbi neti arvelduskonto ja väärtpaberikonto. Esimene ost oli Tallinna Kaubamaja aktsiad, septembris. Pärast seda hakkas hind langema ja nägin vaid punast. Teadikult olid summad muidugi väiksed ja midagi hullu ei olnud.

                          Oktoobris kaotasin IPO-süütuse. (Käi perse Delfiin ja elagu Green!).

                          Üldiselt oli kõik tore ja tõusin rohelisse. Just tänu Enefit Greenile. Sai siis ajas üht-teist juurde võetud ja keskmiselt oli asi meeldivas plussis. Hagen Bikes ja TextMagic jooksin ka muidugi kaasa.

                          Kogu selle aja jooksul tekkis harjumus igapäevaselt jälgida et mis suunas asi liigub ja seda just õppimise eesmärgil. Soovisin aru saada mis dünaamika on ja hinnad kuidagi muu maailma sündmustega seoses kõiguvad. Tihtipeale muidugi aru ei saanud kust see kõikumine nüüd tuli.

                          Küll aga otsustasin ka enne alustamist, et day-tradinguga ma teglema ei hakka ja positsioonid võtan pikemaks ajaks. Seega tõesti vaid jälgisin kuidas hind kõigub ja siis õhtul võtsin klaasikese kas rõõmust või kurbusest.


                          Kõige huvitavam ja jubedam hetk oli siis mingi nädalakene tagasi, kui kogu kompott vabalanguses oli. Vähe sellest et kõik teenitud kasum ära sulas, langes see jama veel edasi märkimisväärsesse miinusesse. Aabitsa järgi oli koht ostmiseks, aga ausaltöeldes peaaegu juba tilk püksis ja planeeritud vabu vahendeid ka nagu polnud selle jaoks. Ehk siis kui isegi oleks olnud siis ikkagi oleks pigem samamoodi monitoorinud olukorda mitte ostnud. Õnneks küll hakkas turg jällegi taastuma ja punasest on saanud heleroheline.

                          --------
                          Soovitused

                          Nüüd võib-olla olulisemad õppetunnid mida endale 1a tagasi annaksin.


                          1. Platvormi valik

                          Kui tahta eesti/balti aktsiatega proovida, siis võta LHV ja ära raiska üldse aega sellele teemale. Aeg panusta hoopis analüüsiks ja uurimiseks mida osta.

                          2. Igasugu üles-alla kõikumiste peale väga erutuda ei maksa. Küll varsti kõigu uuest ja ehk teises suunas. See siis kehtib minusugustele kes ei plaani lõhiajaliste kõikumiste peale reageerida.

                          3. Suuremad kõikumised toimuvad suuresti ühes suunas isegi kui on täiesti erinevate sektorite aktsiad. Nagu aabits ütleb, siis hajutada tuleb lisaks sektorile ka geograafiliselt ja varaklassi põhiselt. Ühe piirkonna erinevate sektorite aktsiad ei ole õige hajutamine


                          4. Hakka päriselt pihta juba täna, näiteks mõne euroga. Ilmselt üle mõnekümne sendi ei ole kaota ja samas saab igasugu kontode ja asjade värgid selgeks.


                          -------------------------

                          Edasised plaanid

                          2022 tahaksin alustada USA aktsiatesse investeerimisega. Selle jaoks on tarvis 2 asja selgeks teha:

                          1) Läbi mõelda, kas investeerida eraisikuna või ettevõtte alt.
                          2) Kauplemisplatvorm valida


                          Lisaks plaan mõelda ka alternatiivsetele investeerimisvõimalustele.

                          Kommentaar


                            Kinnisvara kohta:

                            Soome kinnisvaramaakler: Eesti ei ole eelmisest mullist midagi õppinud, varsti tuleb p*sarahe

                            Pikalt Tallinnas töötanud soome kinnisvaramaakler ennustab, et peagi langevad Tallinna kinnisvarahinnad mühinal.
                            Ma olen seda juttu kuulnud mingi 2013a alates. Arvamusi?

                            Kommentaar


                              Mul sel aastal suht üks ühele teekond olnud Cannumaniga Nüüd kui esimesed emotsioonid möödas hakkan rohkem keskenduma indeksitele. Ei ole seda riskitaluvust ega viitsimist süveneda, et üksikaktsiatega jännata. Indeks on selline lihtne ja lollikindel laisale inimesele.

                              Kommentaar


                                Miks indexid ja läbi millise platvormi, kui tohib küsida?

                                Seda muidugi unustasin oma postis mainida, et indexid on ka teema millega 2022 tegeleda plaanin.

                                Kommentaar

                                Working...
                                X