320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Viirused (bioloogilised)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Algselt postitas Stok


    Palun seleta rumalale, mida see annab? Võiks ju lähtuda talupojamõistusest, et kui on palavik ja köha, siis ei lähe välja. Kui testitul mingeid nähtusid ei ole, siis kui tõenäoline on, et ta tegelikult ka toas püsib? Vbl mingi rikkur oma villa teisel korrusel, eraldi WC ja vannitoaga, saab seda endale lubada, aga Annelinna või Lasnamäe korteris tuleb terve leibkond isoleerida. Aga kui tatrast ja WC-paberist kopp ette saab, siis saadetakse kõige tervem poodi. Nii et mis on masstestimise mõte, peale selle, et Jaapan, L-Korea ja Vò on seda teinud ja punkt 3 on profit?
    Ilmselt olen mina rumal, kuna kohe ei oska enam lihtsamalt seletada.

    Jaapan, L-Korea ja Vò kontrollisid võimalikult palju, suutsid kaardistada vajalikud ahelad (kes-keda), luua adekvaatsed mudelid, tõsta teadlikkust, ajastada üsna täpselt millal, kus ja kellel asi väga hulluks läheb, sellest tingituna suunata ressursse ja vähendada koormust elulistele teenustele, ning tänu sellele said viiruse kontrolli alla.
    ANDMED! ANDMED! ANDMED! Kuidas saab andmeid? Ainult testides võimalikult palju inimesi.
    Mis on lahendus? TESTIDA! TESTIDA! TESTIDA!

    Kommentaar


      Algselt postitas Punkt Vaata postitust
      1. Eksimise osas - millest me lähtume, kas on eksitud või on hästi läinud? Nakatunute arvust? Surmade arvust?
      2. Sa räägid nagu oleks testide ja isikukaitsevahendite nappus ainult Eesti probleem ning möödalask. Ei, see on globaalne probleem. Terve maailma kannatab praegu nende puuduse ja tarneraskuste all, sh paljud võimsamad riigid kui Eesti - Hiina, Itaalia, USA, Austraalia. Milline riik maailmas võib öelda, et nad olid kriisiks 100% valmis?
      3. Eelmise punkti jätkuks - isegi pagana kaitsemaskid on best before kaup. Kas ja mismoodi on siis mõistlik varusid korraldada? Või teeme nagu Itaalia, et jagame eesrinde töötajale taolisi parim enne ületanud maske, et saaks ainult testida, testida, testida?
      4. Sina kutsud seda damage control'iks, mina näen jällegi täiesti loogilist lähenemist - kui on piiratud ressursid, siis tuleb teha valikuid. Ja selleks, et hoida ära kõige hullemaid tagajärgi (surmasid), siis on fookus riskigrupil - vanuritel, lastel, kroonilistel haigetel. Sest senine kogemus on näidanud, et üldjuhul nooremapoolsetel ja muidu tervetel läheb läbipõdemine edukalt ning vähemalt kõige fataalsemad tagajärjed on nende puhul ebatõenäolised.

      5. Kui meil on testide, isikukaitsevahendite ja ka töökäte puudus, siis kas on mõtekas terve või pool Eestit ära testida? Lihtsalt, et just because. Mida see meile lõppkokkuvõttes annab?

      Kodanik X võib testil ära käia, negatiivse tulemuse saada.. ning haiglast koju minnes ühistranspordis ootamatult nakkuse külge saada ja seda siis enese teadmata edasi levitada, sest ta ju äsja käis testimas ja kõik oli fine. Kodanik Y võib olla absoluutselt igasuguste sümptomiteta ning sellegipoolest nakkust edasi kanda. Alright, teadlased saavad suurema andmekogu kätte ja võivad teoreetilisi mudeleid teha, aga muus osas? Kulutame ja tapame oma niigi piiratud ressursi ära?

      Eestis on niigi pikalt olnud terav töökäte puudus meditsiinisektoris - praeguses olukorras, kus ka suuremate ressursidega riigid ägavad tööjõupuuduse all, peab Eesti seda enam oma olemasolevat ressurssi hästi hoidma ning efektiivselt kasutama. Eriti kui tundub, et see asi ei lõppe mitte paari nädalaga, vaid võib veel omajagu aega kesta.
      Lisaks ka mõtteid. Ja ennem kui keegi ennast puudutatuna tunneb ja näeb isiklikku rünnakut, siis selle mõtte käik on teist poolt püüda mõista.

      Lugesin kuskilt, ei leidnud kiiruga linki, aga eks ta Postimehes või Delfis oli, et Eesti viimane tellimus näomaske pandi Türgi kinni. See on nagu see Poola olukord, kus sul võivad kõik lubadused ja plaanid olla ja siis tõmbab teine riik veel peale. See ei ole ebapädevus. Kui sa ise ei tooda, siis sa jäädki sõltuma sellistest asjadest.

      Testimisest. Nagu Punkt välja tõi, siis peaks kõiki aeg ajalt testima. Eestis on inimesi umbes 1,1 kuni 1,2 miljonit. Neid teste tuleks rohkem teha kui korra nädalas, kui just kehtestata komandandi tundi ja mitte keegi ei liigu! Ehk siis arstid ja õed ja politseinikud ja päästjad elaksid isolatsioonis. Toitu toodaks vaid ratsioonidega ukse taha, et keegi jumala eest kokku ei puutuks. Ainult siis ei peaks umbes 800 000 testi tegema iga päeva tagant. Sest seal on omad peite ajad jne. Seda saaks teha mingites väiksetes kitsastest ringkondades, nagu näiteks Saaremaa, aga siis oleks kohe Võru paanikas, et kas Saaremaa elanikud on paremad ja olulisemad, kui nemad. Kui meil oleks võimekus teha neid kiire teste, mida Koreas tehti, siis oleks sellel kõigel jumet. Aga me ei tea ju selle testi saamisega kaasaskäivad detaile.
      Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

      My spell checking is second to nine!

      Kommentaar


        Algselt postitas Punkt Vaata postitust
        Kodanik X võib testil ära käia, negatiivse tulemuse saada.. ning haiglast koju minnes ühistranspordis ootamatult nakkuse külge saada ja seda siis enese teadmata edasi levitada, sest ta ju äsja käis testimas ja kõik oli fine. Kodanik Y võib olla absoluutselt igasuguste sümptomiteta ning sellegipoolest nakkust edasi kanda. Alright, teadlased saavad suurema andmekogu kätte ja võivad teoreetilisi mudeleid teha, aga muus osas? Kulutame ja tapame oma niigi piiratud ressursi ära?
        See ongi see koht, kus minu jaoks see liigne agarus on praegu ogarus - muutuja osakaal on üsna määramata suurusega. Pigem ikkagi targalt seista, sest rabelemine ei väsita mitte ainult rabelejat.
        see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

        "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

        "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

        Kommentaar


          Algselt postitas Daz Booob Vaata postitust
          See ongi see koht, kus minu jaoks see liigne agarus on praegu ogarus - muutuja osakaal on üsna määramata suurusega. Pigem ikkagi targalt seista, sest rabelemine ei väsita mitte ainult rabelejat.
          Mida kauem me paigal tammume, seda suuremaks muutub kordaja, kasvab kulu/koormus resurssidele/struktuuridele ja pikeneb periood.
          Ma ikka imestan kuidas inimesed Eestis endiselt pole andmete "usku", sest spekuleerimine või tunnetuslik suhestumine on andmetest ikka nii palju mõnusam paljudele, ka neile kellele see ametist tingituna kindlasti antud positsioonil olla ei tohiks.
          Mida rohkem on andmeid, seda kiiremini saab ülesande lahendatud. Aga hetkel me oleme pannud silmad-kõrvad kinni, joriseme mingeid ussisõnu ja teeme endast kõik, et jumala eest neilt kellel ülessanne lahendatud vihjeid/vastuseid ei kuuleks

          Kommentaar


            Algselt postitas Pints Vaata postitust
            Mida kauem me paigal tammume, seda suuremaks muutub kordaja, kasvab kulu/koormus resurssidele/struktuuridele ja pikeneb periood.
            Ma ikka imestan kuidas inimesed Eestis endiselt pole andmete "usku", sest spekuleerimine või tunnetuslik suhestumine on andmetest ikka nii palju mõnusam paljudele, ka neile kellele see ametist tingituna kindlasti antud positsioonil olla ei tohiks.
            Mida rohkem on andmeid, seda kiiremini saab ülesande lahendatud. Aga hetkel me oleme pannud silmad-kõrvad kinni, joriseme mingeid ussisõnu ja teeme endast kõik, et jumala eest neilt kellel ülessanne lahendatud vihjeid/vastuseid ei kuuleks
            Sellega olen nõus, et ainult andmete pealt saab otsustada. Muidu võiks kohvi paksu pealt ka öelda. Aga kui andmed näitavad, et meil puudub raha ja võimekus vajalikul määral testida, siis need on ju ka osa andmetest. Ei?

            Jah, me oleme praegu pimesi ja tuleks kindlasti asju parandada, aga vähemalt sama suur probleem on hoiaku küsimus, et "ma kusen sellele gripile kaarega pähe". See vähendab panust ja testidest saadevate andmete õigsust. Leia kuldne kesktee riigi ja firmade toimimas hoidmise ja täieliku shut down minimaalselt 2-3 nädalaks ei ole otsus, mille tegijaid ma kadestaks. Ma jään endiselt oma arvamuse juurde, et täielik testmine on effektiivne, kui on täielik shut down.
            Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

            My spell checking is second to nine!

            Kommentaar


              Mul on ka rumal küsimus - miks seda nii raske on välja selgitada, kas tervenenud inimestel tekib haigse suhtes immuunsus või mitte? Kui lähtuda eeldusest, et viirus kohe ei muteeru.

              Kommentaar


                Algselt postitas futbolidipaul Vaata postitust
                Sellega olen nõus, et ainult andmete pealt saab otsustada. Muidu võiks kohvi paksu pealt ka öelda. Aga kui andmed näitavad, et meil puudub raha ja võimekus vajalikul määral testida, siis need on ju ka osa andmetest. Ei?

                Jah, me oleme praegu pimesi ja tuleks kindlasti asju parandada, aga vähemalt sama suur probleem on hoiaku küsimus, et "ma kusen sellele gripile kaarega pähe". See vähendab panust ja testidest saadevate andmete õigsust. Leia kuldne kesktee riigi ja firmade toimimas hoidmise ja täieliku shut down minimaalselt 2-3 nädalaks ei ole otsus, mille tegijaid ma kadestaks. Ma jään endiselt oma arvamuse juurde, et täielik testmine on effektiivne, kui on täielik shut down.
                Täiesti mõistetav, et riigil pole ressursse.
                Aga nüüd võiks ka lõppeda see oluliste faktide ja teabe tahtlik väljajätmine/moonutamine, et ennast paremas valguses näidata.
                Lõpuks võeti õigete inimestega ühendust ja pakuti mudelite koostamiseks piiril vormistatud pabereid ja haiguslehti.
                Suur osa eksperte ja WHO on veendunud, et me peame testimisega edasi minema ja see on võti lahendustele aga meil töötab keegi-kuskil süstemaatiliselt selle vastu.

                Kommentaar


                  Algselt postitas check Vaata postitust
                  Mul on ka rumal küsimus - miks seda nii raske on välja selgitada, kas tervenenud inimestel tekib haigse suhtes immuunsus või mitte? Kui lähtuda eeldusest, et viirus kohe ei muteeru.
                  Ükski küsimus, mida siiralt ajendab soov miskit uut õppida/omandada, pole kunagi rumal.
                  He who asks a question is a fool for five minutes; he who does not ask a question remains a fool forever.Chinese Proverb.

                  Ilmselt on veel liiga vara, et mingeid järeldusi teha (pole teada, kas tekib, kui pikalt tekib, millised on tüsistused jne.).
                  Hetkel tilguvad meediasse juhtumid, kus inimesed jäävad teist korda uuesti haigeks aga pole teada kas see on uus normaalsus või mitte, sama tüvi või mitte jne. Eks aeg annab arutust.

                  Kommentaar


                    Algselt postitas Pints Vaata postitust
                    Mida kauem me paigal tammume, seda suuremaks muutub kordaja, kasvab kulu/koormus resurssidele/struktuuridele ja pikeneb periood.
                    Ma ikka imestan kuidas inimesed Eestis endiselt pole andmete "usku", sest spekuleerimine või tunnetuslik suhestumine on andmetest ikka nii palju mõnusam paljudele, ka neile kellele see ametist tingituna kindlasti antud positsioonil olla ei tohiks.
                    Mida rohkem on andmeid, seda kiiremini saab ülesande lahendatud. Aga hetkel me oleme pannud silmad-kõrvad kinni, joriseme mingeid ussisõnu ja teeme endast kõik, et jumala eest neilt kellel ülessanne lahendatud vihjeid/vastuseid ei kuuleks
                    Sa räägid umbes kümnest asjast korraga. Meie umbes täpselt ühest. Keskendu.

                    Tuleb leida esksimusi, need parandada ja edasi liikuda. Ja nagu ma saan aru, siis nii on ka läinud. Ning pange edasi.
                    see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

                    "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

                    "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

                    Kommentaar


                      Algselt postitas Daz Booob Vaata postitust
                      Sa räägid umbes kümnest asjast korraga. Meie umbes täpselt ühest. Keskendu.

                      Tuleb leida esksimusi, need parandada ja edasi liikuda. Ja nagu ma saan aru, siis nii on ka läinud. Ning pange edasi.
                      Lihtsalt valetavad ja kahjuks mõned usuvad.

                      Terviseameti sõnul ei ole vajalik ega võimalik kõiki soovijaid testida - puhas vale.
                      Ülikoolid oleksid valmis aitama, aga nende abi pole vastu võetud - tundub huvitav.
                      Je suis Nasfal

                      Kommentaar


                        Algselt postitas Daz Booob Vaata postitust
                        Sa räägid umbes kümnest asjast korraga. Meie umbes täpselt ühest. Keskendu.

                        Tuleb leida esksimusi, need parandada ja edasi liikuda. Ja nagu ma saan aru, siis nii on ka läinud. Ning pange edasi.
                        Huh?

                        Eksimusi jõuab analüüsida ka hiljem, enam pole tähtis mis oli esmaspäeval, pilk olgu vähemalt nädala võrra ette ja tuleb keskenduda lahendustele. Kõik on liikumises, võimendub ajas ja peame leidma pidepunktid mille põhjal teha õigeid järeldusi.

                        Joon veel ühe tassi kohvi ja siis magama lõpuks... hullumeelne nädal on olnud, võimalik et magan 16-18 tundi jutti.

                        Püsige terved ja ärge riielge!

                        Kommentaar


                          Algselt postitas Pints Vaata postitust
                          Mida kauem me paigal tammume, seda suuremaks muutub kordaja, kasvab kulu/koormus resurssidele/struktuuridele ja pikeneb periood.
                          Ma ikka imestan kuidas inimesed Eestis endiselt pole andmete "usku", sest spekuleerimine või tunnetuslik suhestumine on andmetest ikka nii palju mõnusam paljudele, ka neile kellele see ametist tingituna kindlasti antud positsioonil olla ei tohiks.
                          Mida rohkem on andmeid, seda kiiremini saab ülesande lahendatud. Aga hetkel me oleme pannud silmad-kõrvad kinni, joriseme mingeid ussisõnu ja teeme endast kõik, et jumala eest neilt kellel ülessanne lahendatud vihjeid/vastuseid ei kuuleks
                          Kaua seda testida jauru veel ajada? Keegi ei ole ideoloogiliselt või põhimõtteliselt testimise või drive-in vastu, isegi mitte TA. Kõik on kinni ressurssides, mida testimiseks vaja läheb. Seal pole obv ainult maskid, eks. Ja olukord on nüüdseks varudega selline, et tuleb juba teha valusaid valikuid (olukorras, kus modelleerimine jms näitab päris murettekitavaid tendentse isegi sel juhul, kui suudaks karantiinist in kinni pidada), karjumine testidatestidatestidatestida ei ole konstruktiivne, sellest on kõik aru saanud. Hiinal olid need ressursid, Singapuril ja Jaapanil (niivõrd-kuivõrd), nüüd ajab kogu maailm neid samu ressursse taga, sest kõik teavad, et testidatestidatestida. Milleks jaurata?
                          "An errand boy, sent by grocery clerks, to collect a bill"

                          Kommentaar


                            Algselt postitas Pints Vaata postitust
                            Huh?

                            Eksimusi jõuab analüüsida ka hiljem, enam pole tähtis mis oli esmaspäeval, pilk olgu vähemalt nädala võrra ette ja tuleb keskenduda lahendustele. Kõik on liikumises, võimendub ajas ja peame leidma pidepunktid mille põhjal teha õigeid järeldusi.

                            Joon veel ühe tassi kohvi ja siis magama lõpuks... hullumeelne nädal on olnud, võimalik et magan 16-18 tundi jutti.

                            Püsige terved ja ärge riielge!
                            Mine perse ehk siis mine maga.
                            see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

                            "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

                            "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

                            Kommentaar


                              Nagu ma ennist kirjutasin, Itaalias tuleb see aasta rekordiliselt väike suremus muudesse haigustesse: https://m.delfi.ee/article.php?id=89284685

                              Kommentaar


                                Stoki mõttekaaslased Miamis!

                                Kommentaar

                                Working...
                                X