320x50 ülemine bänner

Collapse

Teadaanne

Collapse
No announcement yet.

Rumalad küsimused ootavad vastuseid

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Kustuta kõik
new posts

    Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust
    Oled sa sada prossa kindel, et mõnelt kõlava nimega MTÜlt viiendiku ära võtmine tähendab kohe viiendikku teemaga tegelemise vähebemist?
    Ma arvan, et isegi rohkem, aga ma olen suhteliselt küüniline ka.
    Lootus sureb viimasena, ütles usk ja tappis armastuse.

    My spell checking is second to nine!

    Kommentaar


      Hea küll. Ma toon korra teise näite.

      Kui Isamaa oli valitsuses ja nad eraldasid mingil hetkel raha näiteks "Pereväärtuste arendamise ja laste heaolu MTÜ"-le, mis siis tegi mingeid projekte, kus räägitakse ja tegeletakse mingil moel antud teemaga, eks. Ütleme, et sai seejärel riigilt iga aasta 100 000 eurot.

      Mingil hetkel tuleb uus valitsus, kärped ja see MTÜ ei saa korraga enam raha.

      Kas siis saab öelda, et "valitsus kärpis täielikult pereväärtused ja laste heaolu" või pigem kärbitakse lihtsalt tegevusi, milles kulutatud investeeringu mõju on küsitav või pigem väike?

      Kommentaar


        Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust
        Oled sa sada prossa kindel, et mõnelt kõlava nimega MTÜlt viiendiku ära võtmine tähendab kohe viiendikku teemaga tegelemise vähebemist?
        Inimesed põlevad lihtsalt kiiremini läbi. Pealegi ma pakun, et antud valdkonnas pole neid, kes saavad raha, et probleeme välja mõelda.
        see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

        "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

        "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

        Kommentaar


          Algselt postitas Suvaline Jope Vaata postitust

          Jõudsalt tuleb peale omandatud abitust. Igal vähegi lugupeetud inimesel on ATH diagnoos ja rohud peal.
          N.ö keskmine ATH (äärmustest hetkel ei räägi) on norm - sellest ei peaks suurt välja tegema. Fikseerid ära, teadvustad, mõtled ja lähed eluga edasi.

          Vastavalt tavapärasele käitumisele, siis iga uus asi on kohe midagi halba. Lisa siia juurde tänane kõlakoda ja... siis ongi rohud, väljast õigustuste otsimine, süüdistamine. Mis istutab inimesele pähe negatiivselt mõtlemise, millele järgneb depressioon ja kuna inimestega pole aega tegeleda, siis veel rohte ja nii edasi.
          see ei ole minu süü, et sa okaspuu oled

          "joon palju ma tahan, aga ikka ta ei saa minust aru"

          "Football is a simple game based on the giving and taking of passes, of controlling the ball and of making yourself available to receive a pass. It is terribly simple."

          Kommentaar


            Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust
            Hea küll. Ma toon korra teise näite.

            Kui Isamaa oli valitsuses ja nad eraldasid mingil hetkel raha näiteks "Pereväärtuste arendamise ja laste heaolu MTÜ"-le, mis siis tegi mingeid projekte, kus räägitakse ja tegeletakse mingil moel antud teemaga, eks. Ütleme, et sai seejärel riigilt iga aasta 100 000 eurot.

            Mingil hetkel tuleb uus valitsus, kärped ja see MTÜ ei saa korraga enam raha.

            Kas siis saab öelda, et "valitsus kärpis täielikult pereväärtused ja laste heaolu" või pigem kärbitakse lihtsalt tegevusi, milles kulutatud investeeringu mõju on küsitav või pigem väike?
            See on selles mõttes huvitav kontseptsioon. On sul aga teadmisi, et suitsiidiennetuses tehakse nö tühja tööd või on tegemist tõesti samaväärse võrdlusega poliitilisel tellimusel asutatud MTÜ-ga? Ja et on võimalust kärpimiseks küll?

            Endal kokkupuudet ja teavet ei ole, aga kui mingi isamaa MTÜ-ga võrrelda, siis sul ilmselt on?

            Kommentaar


              Sellest teemast eraldiseisvalt ajab aga siiralt naerma avalikkuse dialoog ning mastaabi tunnetamatus. Hästi, vahel on vajalikud artiklid, et "kuidas rohujuurel" mõju avaldub... Aga kui konkreetselt on 2025. a riigieelarves kirjas, et Tervisekassa miinus 2025. a on stiilis 170 mln EUR (eriti kui päris suurel hulgal on need kulud juba lukus), siis no tegelikult tõesti ei peaks puhuma see rohujuure hingehäda nii palju (juhul kui päriselt midagi muuta vaja). Strateegilisi lahendusi sellest dialoogist niivõrd ei teki. Peale 5. artiklit lihtsalt mõttetu väsitav müra.

              Kommentaar


                Algselt postitas plastic Vaata postitust

                See on selles mõttes huvitav kontseptsioon. On sul aga teadmisi, et suitsiidiennetuses tehakse nö tühja tööd või on tegemist tõesti samaväärse võrdlusega poliitilisel tellimusel asutatud MTÜ-ga? Ja et on võimalust kärpimiseks küll?

                Endal kokkupuudet ja teavet ei ole, aga kui mingi isamaa MTÜ-ga võrrelda, siis sul ilmselt on?
                See on retooriline küsimus, et kas kärbime erinevate MTÜ-de pealt in corpore. Eks. Neid MTÜ-sid on tulnud viimaste aastate jooksul päris korralikult juurde. Kärbid mingisuguse osa toetusest, vist oli mingi viiendik? Kuidas ja kuhu sa tõmbad piiri, et mis MTÜd saavad raha edasi täiel määral ja mis mitte? Teed erandi ühele, siis pead tegema teisele ja lõpuks saavad ka need MTÜ-d pihta.

                Hea küll. Kõik MTÜ-d ütlevad, et "meil on ilgelt oluline" ja see vastab ka tõele, aga kuidas sa seda joont tõmbad, eks? Kas suitsiidiennetus on oluline? Jah, on. Kas perepoliitika on oluline? Jah, on. Kas sellega tegelevale MTÜ-le antav raha aitab midagi? Ilmselt jah. Aga kas see raha on tõestatavalt edukas või pigem tunnetuslikult? Mul veidi tunne, et seda ei ole mõtestatud. Et kas ja palju mingile MTÜ-le antav summa reaalselt teemat üleval hoiab ja kas sellel vähendatud rahastus tähendab automaatselt teema surma.

                Ehk, taas, kui pannakse üks teater kinni, siis kas on kogu rahvuskultuur automaatselt surnud? No ei ole ju.

                Kommentaar


                  Algselt postitas Suvaline Jope Vaata postitust

                  Jõudsalt tuleb peale omandatud abitust. Igal vähegi lugupeetud inimesel on ATH diagnoos ja rohud peal.
                  Ahah, et järjekrdne "ATH on moehaigus" arvamus?
                  Noh, äkki pole tegu moega, sest seda osatakse paremini diagnoosida kui 10 -15 aastat tagasi?
                  Kas pildid avakosmosest on popid, sest nad on popid või sellepärast, et viimastel aastatel on olemas tehniline võimekus neid pilte teha?
                  Või oli 30 aastat tagasi vähk ka moekas haigus? Või millal iganes seda järjest rohkem avastama ja diagnoosima hakati?

                  Üldiselt võiks inimesed, kel pole kokkupuuteid ATH/depressiooniga vait olla (pole otseselt tseiteeritule öeldud, kuna ei tea tema kogemusi, vaid üldiselt). Neid haigusi ei saa empaatiliselt tunneteda, ainult kogeda. Ühega neist kokkupuude puudub, aga teist ei soovita.

                  Kommentaar


                    Algselt postitas orbitaaljaam Vaata postitust

                    Ahah, et järjekrdne "ATH on moehaigus" arvamus?
                    Noh, äkki pole tegu moega, sest seda osatakse paremini diagnoosida kui 10 -15 aastat tagasi?
                    Kas pildid avakosmosest on popid, sest nad on popid või sellepärast, et viimastel aastatel on olemas tehniline võimekus neid pilte teha?
                    Või oli 30 aastat tagasi vähk ka moekas haigus? Või millal iganes seda järjest rohkem avastama ja diagnoosima hakati?

                    Üldiselt võiks inimesed, kel pole kokkupuuteid ATH/depressiooniga vait olla (pole otseselt tseiteeritule öeldud, kuna ei tea tema kogemusi, vaid üldiselt). Neid haigusi ei saa empaatiliselt tunneteda, ainult kogeda. Ühega neist kokkupuude puudub, aga teist ei soovita.
                    Samas veidi ikka öeldakse, et ATH pole 0/1 skaala, vaid palju laiem ja sisuliselt diagnoositakse 0,2 peal olijad samaväärseks 1 peal olijatega.

                    Kommentaar


                      Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust

                      See on retooriline küsimus, et kas kärbime erinevate MTÜ-de pealt in corpore. Eks. Neid MTÜ-sid on tulnud viimaste aastate jooksul päris korralikult juurde. Kärbid mingisuguse osa toetusest, vist oli mingi viiendik? Kuidas ja kuhu sa tõmbad piiri, et mis MTÜd saavad raha edasi täiel määral ja mis mitte? Teed erandi ühele, siis pead tegema teisele ja lõpuks saavad ka need MTÜ-d pihta.

                      Hea küll. Kõik MTÜ-d ütlevad, et "meil on ilgelt oluline" ja see vastab ka tõele, aga kuidas sa seda joont tõmbad, eks? Kas suitsiidiennetus on oluline? Jah, on. Kas perepoliitika on oluline? Jah, on. Kas sellega tegelevale MTÜ-le antav raha aitab midagi? Ilmselt jah. Aga kas see raha on tõestatavalt edukas või pigem tunnetuslikult? Mul veidi tunne, et seda ei ole mõtestatud. Et kas ja palju mingile MTÜ-le antav summa reaalselt teemat üleval hoiab ja kas sellel vähendatud rahastus tähendab automaatselt teema surma.

                      Ehk, taas, kui pannakse üks teater kinni, siis kas on kogu rahvuskultuur automaatselt surnud? No ei ole ju.
                      Mul tegelikult ei ole isegi väga suurt intellektuaalset huvi selle suitsiidiennetuse temaatikaga kaasa minna, sest see oleks keskendumine 0,0001%-le. Kui sul aga need küsimused on, siis sa oled ju kindlasti paremas positsioonis enda arvamuse eest seisma. Seega jääbki arusaamatuks selliste nutulaulude avaldamine (või fookuse seadmine) tervikuna juhul kui mastaap on kajastamata. Ilmselgelt on see ju ajendatud sellest, et "näe, nüüd inimesed ei saa suitsiidimõtetega ka abi". Sisu on see nagu sa ülal väitsid.

                      Kommentaar


                        Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust

                        Samas veidi ikka öeldakse, et ATH pole 0/1 skaala, vaid palju laiem ja sisuliselt diagnoositakse 0,2 peal olijad samaväärseks 1 peal olijatega.
                        Oeh... see, kas on diagnoos või ei ole ongi null või 1. See on ju edasise alus ei ole ju muud varianti. See, kas ja milline on järgnev lühi- või pikaajaline ravi on ju hoopis teine muusika. Seal ei ole ju 0 ja 1.

                        Kommentaar


                          Algselt postitas plastic Vaata postitust

                          Oeh... see, kas on diagnoos või ei ole ongi null või 1. See on ju edasise alus ei ole ju muud varianti. See, kas ja milline on järgnev lühi- või pikaajaline ravi on ju hoopis teine muusika. Seal ei ole ju 0 ja 1.
                          Ma mõtlesin pigem seda avalikkuse suhtumist. Et, noh, inimene saab stressiolukorras haiguslehe, deprekas jne. Aga kui küsid, et kas tuled tööle ka, siis on ta justkui "tapan automaatselt end ära ja surm".

                          Et depressioon on ajukeemia häire, eks? Noh, et kas siis inimesed, kes räägivad, et jee, olin haiguslehel, depressioon, aga muutsin mõtlemist ja sain üle, kas neil oli siis depressioon? Kui minna 0/1 tabeli järgi?

                          Ja tunnistan ausalt, et mul puudub ATH osas absoluutne arusaam, aga psühhoanalüütika, psühhoteraapia ja depressiooni ja muu säärase jogaga olen isiklikult kokku puutunud. Ja seal on ju ikkagi mingid diagnoosid skaalal 0-100 prossa ja kui skoorid üle 70, siis on "jee, siin diagnoos!"

                          Kommentaar


                            Algselt postitas plastic Vaata postitust

                            Mul tegelikult ei ole isegi väga suurt intellektuaalset huvi selle suitsiidiennetuse temaatikaga kaasa minna, sest see oleks keskendumine 0,0001%-le. Kui sul aga need küsimused on, siis sa oled ju kindlasti paremas positsioonis enda arvamuse eest seisma. Seega jääbki arusaamatuks selliste nutulaulude avaldamine (või fookuse seadmine) tervikuna juhul kui mastaap on kajastamata. Ilmselgelt on see ju ajendatud sellest, et "näe, nüüd inimesed ei saa suitsiidimõtetega ka abi". Sisu on see nagu sa ülal väitsid.
                            Noh, äkki ikka on probleem ühiskonnas?
                            Aastatega on suurenenud noorte osatähtsus, keda vaevavad suitsiidimõtted. Tervise Arengu Instituudi (TAI) elluviidud Eesti kooliõpilaste tervisekäitumise 2022. aasta uuringust selgus, et suitsiidimõtteid esines uuringule eelneval aastal 14% poistest ja suisa 30% tüdrukutest. Ka täiskasvanud elanikkonna hulgas paistavad selle probleemiga silma just noored, 16–24-aastased inimesed.

                            Kommentaar


                              Algselt postitas Mõnuagent 007 Vaata postitust

                              Ma mõtlesin pigem seda avalikkuse suhtumist. Et, noh, inimene saab stressiolukorras haiguslehe, deprekas jne. Aga kui küsid, et kas tuled tööle ka, siis on ta justkui "tapan automaatselt end ära ja surm".

                              Et depressioon on ajukeemia häire, eks? Noh, et kas siis inimesed, kes räägivad, et jee, olin haiguslehel, depressioon, aga muutsin mõtlemist ja sain üle, kas neil oli siis depressioon? Kui minna 0/1 tabeli järgi?
                              No siin vaata selline 10 õlle taga arutatav koht, et... Kui Roald kekkab ja käib ringi, et "huh sain ATH diagnoosi", siis keskmine inimene võrdsustab ennast temaga ja vaatab, et "aa tra ma ise ka hommikuti väga ärgata ei viitsi, raske on tööl keskenduda jne, õhtuti suht vässu ja ei jaksa suhelda enam, ilmselt endal ka ja kui krdi saaks korda, siis oleks ka sama äge vend kui Roald".

                              Aga kui Neeme teeb annab avaliku introspektiivse intervjuu sellel teemal, kuidas ta kuskil okseloigus vedeles, siis keskmine inimene ennast temaga ei võrdsusta ja vaatab, et "aa tra endale ka paugutada meeldib, aga päris seewaldi keiss küll ei ole ju".

                              Seega positsioonid ja diagnoosid on erinevad ning konkreetse ATH diagnoosi puhul see avalik ülekajastamine tekitab küll päris palju küsimusi. Eriti kui sümptomite algallikas ei ole nii üks-üheselt diagnostiliselt määratletav (seda sa ka mõtled).

                              Kommentaar


                                Ja kui sa räägid, eks, ravist ja raviplaanist, siis kas neil ATH diagnoosidel on reaalne raviplaan või on tegu lihtsalt "näe, võta tablette"? Sest mul on siin viimaste aastate jooksul olnud mõned daamid, kes teatavad kohe, et neil ATH. Kui uurida veidi, siis on nende ravi see, et "näe, saan iga perioodi tagant tablette ja siis saan tööd teha". Või siis depressiooni ravi "näe, kirjutan perearstile ja ta lükkab ravimi peale". Või näiteks mina unehäirete ja meeleolukõikumistega - raviplaan on see, et perearst kirjutab mulle iga paari kuu tagant kventiaxi välja.

                                Kommentaar

                                Working...
                                X